آکادمیا کافه
نحوه نوشتن مقالات مروری - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مقاله، پایان نامه، پروپوزال و تز دکتری (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AA%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)
+--- موضوع: نحوه نوشتن مقالات مروری (/Thread-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C)

صفحات 1 2 3

نحوه نوشتن مقالات مروری - Nasim67 - 19-11-2011

سلام
دوستان اگر اطلاعات یا سوالی درباره نوشتن مقالات مروری دارند می تونند از این تاپیک استفاده کنند.
و سوال اول این که در این نوع مقاله(که چیز جدیدی درش خلق نمیشه و فقط به بررسی مقالات گذشته در موضوعی خاص می پردازه) آیا باید فقط ترجمه انجام بدیم و بعد با ترتیب مناسب ارائه کنیم یا چیز دیگس؟
ممنونم

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Zari - 19-11-2011

برخلاف تصور، نوشتن مقالات مروری (Review Article) اصلا کار راحتی نیست. البته در مورد کنفرانس ها و برخی ژورنالهای داخلی ممکنه بتونید مقاله مروری بدید. اما در واقع مقالات مروری از سطح بسیار بالاتری نسبت به مقالات پژوهشی برخوردارند. ژورنالهایی که IF بسیار بالا دارند، معمولا تنها مقالات مروری رو می پذیرند و از انتشار مقالات پژوهشی خودداری می کنند.
مقالات مروری معمولا توسط اساتیدی نوشته میشه که سالها در زمینه خاصی تحقیق کردند و خودشون چندین مقاله پژوهشی در اون زمینه دارند. این مقالات مرجع عمده دانش پژوهان هستند. اگر کسی مقاله مروری ارائه کنه و خودش در اون زمینه قبلا تحقیقی انجام نداده باشه، کارش صرفا یک جمع آوری تلقی میشه و بعید میدونم هیچ ژورنالی ارزش خاصی برای اون قائل باشه (مگر اینکه سطح ژورنال پایین باشه). برای همین هم معمولا اساتیدی که مقاله مروری میدن، توی منابع مقاله می تونید ببینید که چندین مورد از اون مقالات و منابع و تحقیقات کار خودشون بوده و حالا در این مقاله مروری بهش ارجاع دادند.

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Nasim67 - 19-11-2011

ممنون زری جان.میشه یک مقدار هم در مورد نحوه نوشتن این مقالات برای داخل هم توضیح بدین؟

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - studentz - 19-11-2011

درود

من فکر می کنم مقالات مروری برای ژورنال ها باشد، چون مثلا شما موقع فرستادن مقاله، Article Type را مشخص می کنید، می توانید research paper ، Review Article و غیره انتخاب کنید. Review Article را هم را کسی که در یک موضوع خاصی سرشناس هست مینویسه.

در مورد داخلی، مقاله مروری برای مجلات پژوهشی داخلی منظورتون هست؟ من خودم از این مجلات تهیه نکردم و نمی دونم مجلات داخلی، مقاله مروری چاپ می کنند یا نه. اگر شما دیدید، میتونید با نگاهی به مقاله و مراجع متوجه بشید که بر چه اصولی نوشته میشه.

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Zari - 20-11-2011

نوشتن مقاله مروری برای مجلات داخلی ساده است. من یکی از پروژه های کلاسی ام رو به صورت مقاله مروری درآوردم. حدودا ۳۰-۴۰ تا مقاله رو در یک زمینه خاص مطالعه کردم و چکیده ای از اونها رو با همون فرمت معمولی اکثر مقالات به استادم دادم که اون هم واسه یک ژورنال داخلی فرستاد و چاپ شد. در واقع میشه گفت اصول خیلی خاصی نداره. هر ژورنال یا کنفرانسی فرمت خاص خودش رو داره که معمولا مشابه هستند و تنها در جزییاتی مانند نوع فونت یا پاراگراف بندی متفاوتند. اگر ژورنالی فرمت خاصی رو مشخص نکرده بود (که در مورد مقاله داخلی من هم همینطور بود) میتونید از فرمت ژورنالهای خارجی برای نوشتن مقاله مروری استفاده کنید.

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - spt - 20-11-2011

یه نکته ی مهم در اینجور مقالات که من هم موافقم خیلی سخت تره اینه که ذهن به شدت آماده و دانایی میخاد که یه روند منطقی رو بر اساس تئوری های موجود ایجاد کنه و به مفهوم جدیدی برسه اما خودش گم نشه این وسط... این مقاله ها خیلی نیاز به مطالعه زیاد و تجربه دارن...

اما بعضی مقاله های تجربی هم هستن که بخش اعظمشون تئوری هست و تقریبا مقاله مروری حساب میشن که کار تجربی رو هم به مقاله اضافه کردن که کامل تر بشه... معمولا نتایج این مقاله ها خیلی ارزشمنده...
Smile

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Nasim67 - 20-11-2011

زری جان منم فعلا منظورم دقیقا مثل کار شماست.برای یک ارائه کلاسی همچین کاری کردم و دیدم حیفه که زحمتم همینجوری بمونه.میخوام اگه بشه بدمش برای چاپ داخلی.
حالا سوال من اینه که درسته که ترتیب و توالی نوشته های مقالات اصلی در مقاله ی من نوعی تغییر کردن ولی در واقع ترجمه ی همون مطالب بودن.این از نظر اصولی درسته؟
راستشو بخواین من هنوز با این مسئله ی پایه ای(و شاید ساده) مشکل دارم که درک نمی کنم که نحوه نوشتن باید چجوری باشه که سرقت ادبی محسوب نشه.اگه اینو بفهمم واقعا عالی میشه!!!

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Zari - 20-11-2011

در مورد مجلات داخلی مشکلی پیش نمیاد. فقط باید سعی کنی که بدنه ی مقاله ات، کپی برداری از یک مقاله دیگه نباشه. من توی مقالات داخلی خیلی دیدم که عینا متن یک مقاله خارجی رو ترجمه کردند و توی مجله چاپ می کنند. هر چند کپی رایت در ایران معنی نداره اما به هر حال کار جالبی نیست. اما اگر مقاله به صورت مطالعه چندین مقاله ی دیگه و نوشتن چکیده ای از اونها به صورت منطقی باشه (یعنی در واقع بتونید از اون مقالات یک روند رو استخراج کنید) خیلی هم خوبه و معمولا مجلات داخلی استقبال می کنند.

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - Babak - 20-11-2011

(20-11-2011, 09:21 AM)Nasim67 نوشته: حالا سوال من اینه که درسته که ترتیب و توالی نوشته های مقالات اصلی در مقاله ی من نوعی تغییر کردن ولی در واقع ترجمه ی همون مطالب بودن.این از نظر اصولی درسته؟
راستشو بخواین من هنوز با این مسئله ی پایه ای(و شاید ساده) مشکل دارم که درک نمی کنم که نحوه نوشتن باید چجوری باشه که سرقت ادبی محسوب نشه.اگه اینو بفهمم واقعا عالی میشه!!!
در مقاله‌های مروری مقاله‌هایی که خلاصه می‌شن تبدیل به حداکثر چند پاراگراف می‌شن و این طور نیست که کل مقاله‌های اصلی رو در مقاله مروری بیارید. در واقع کار نویسنده مقاله مروری این هست که مقاله‌های اصلی رو بخونه، بفهمه و در قالب یک یا چند پارگراف با انشای خودش خلاصه کنه و اگر اختلاف یا تناقضی در نتایج بدست اومده در مقاله‌های اصلی وجود داره این اختلاف‌ها رو نشون بده. بر عکسش هم همین طور، یعنی اگر مقاله‌های اصلی همدیگر رو تایید می‌کنند باز هم این مساله نشون داده می‌شه.
اگر شما مقاله‌های اصلی رو بخونید و با انشای خودتون خلاصه کنید و به اون‌ها ارجاع بدید، سرقت ادبی نخواهد بود.

RE: نحوه نوشتن مقالات مروری - spt - 20-11-2011

با اجازه از زری و بابک عزیز
نسیم جان بهترین و راحت ترین راه برای اینکه بفهمی کارت سرقت ادبی نیست اینه که چکش کنی البته این بیشتر برای کار های انگلیسی هست توی ایران رو نمیدونم...
یه سری نرم افزار هست مخصوص این کار که ژورنال ها و دیتا بیس ها و دانشگاه ها دارن که کار ها رو چک میکنن... اما اگه خودت بخای چک کنی سایت های زیادی هم هستن که مقالت رو به صورت آنلاین چک میکنن اگر چه به اندازه ی یه سری نرم افراز ها دقیق نیستن اما خیلی باز هم کمک میکنن...
اگه توی گوگل بنویسی plagiarism checker کلی لینک برات میاره که میتونی ازشون استفاده کنی...
البته یه سری مسایل دیگه هم هست که خیلی توسط سایت ها کنترل نمیشه مثل رفرنس دادن.... اگه یه متن راجع به اینکه چطوری بنویسی بخونی دستت میاد.. مثلا نوشتن چیزی بدون رفرنس هم دزدی ادبی حساب میشه!! یا اینکه از منبع درست استفاده نکرده باشی...

اگه خاستی میتونم یکی از این متن ها که توضیح میده چطوری باید بنویسی رو اینجا آپ کنم... این و این رو هم بخونی شاید کمکت کنه.... با توجه به اینکه این نوع مقاله ها خیلی شبیه پروپوزال بدون متد هستن و برعکس!!