آکادمیا کافه
مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مقاله، پایان نامه، پروپوزال و تز دکتری (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AA%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)
+--- موضوع: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران (/Thread-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-License-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)

صفحات 1 2

مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - Pejman - 31-08-2011

همونطور که می دونید اکثر نرم افزارهای تخصصی رشته ها در ایران کرک شده هستند و license معتبری ندارند. خیلی از پایان های دانشجویان بوسیله این نرم افزارها انجام می شه و طبعاً مقالاتی هم که داده می شه مرتبط با پایان نامه دانشجویان هست.

با توجه به مشکل نداشتن license معتبر، آیا اسم بردن از این نرم افزارها مشکل ساز خواهد شد؟ اصلاً در ژورنال ها کسی از فرستنده مقاله license نرم افزار رو می خواد؟

من خودم برای کنفرانس ASME آمریکا که مقاله فرستادم به صلاحدید استاد اصلاً اسمی از نرم افزاری که استفاده کردم (نرم افزار Fluent) نبردم. اما الان که می خوام برای ژورنال مقاله بفرستم و متاسفانه استادم هم فوت کرده، نمی دونم بازم این کار رو بکنم یا مشکلی نداره. چون احتمال می دم ممکنه متوجه بشند کار رو با نرم افزار انجام دادم و اونطوری فکر کنم بدتر می شه.

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - AVA - 31-08-2011

(31-08-2011, 06:39 PM)Pejman نوشته: همونطور که می دونید اکثر نرم افزارهای تخصصی رشته ها در ایران کرک شده هستند و license معتبری ندارند. خیلی از پایان های دانشجویان بوسیله این نرم افزارها انجام می شه و طبعاً مقالاتی هم که داده می شه مرتبط با پایان نامه دانشجویان هست.

با توجه به مشکل نداشتن license معتبر، آیا اسم بردن از این نرم افزارها مشکل ساز خواهد شد؟ اصلاً در ژورنال ها کسی از فرستنده مقاله license نرم افزار رو می خواد؟

من خودم برای کنفرانس ASME آمریکا که مقاله فرستادم به صلاحدید استاد اصلاً اسمی از نرم افزاری که استفاده کردم (نرم افزار Fluent) نبردم. اما الان که می خوام برای ژورنال مقاله بفرستم و متاسفانه استادم هم فوت کرده، نمی دونم بازم این کار رو بکنم یا مشکلی نداره. چون احتمال می دم ممکنه متوجه بشند کار رو با نرم افزار انجام دادم و اونطوری فکر کنم بدتر می شه.
در بعضی مقالات دیدم که فقط به فرمولهای آماری که برای محاسبه استفاده شده اشاره شده و نتایج تحلیل آماری بدون ذکر نرم افزار مورد استفاده آورده شده. البته ممکنه بسته به رشته فرق داشته باشه، در بعضی سایتها وقتی نسخه جدید عرضه میشه نسخه های قدیمی تر برای دانلود رایگان در سایت مربوطه قرار داده میشه یا نسخه trial اون قابل دانلود هست. ممکنه اشاره به trial یودن نرم افزار یا ذکر version نرم افزار این مشکل رو حل کنه ؟

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - Pejman - 31-08-2011

این نرم افزاری که من استفاده کردم نسخه trial نداره و می دونم خیلی خیلی گرونه. قیمت دقیقش رو نمی دونم البته.

من هم می تونم به نرم افزار اشاره نکنم، اما با توجه به اینکه کلی شکل و نمودار و جدول از این نرم افزار برای تحلیل نتایج استخراج می شه، هر چقدر هم آدم بخواد پنهان کاری کنه، احتمالش هست در ژورنال مورد نظر متوجه بشند که این نرم افزار هست و اینطوری فکر می کنم وجهه بدتری داره.

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - ice - 31-08-2011

در مورد نرم افزارهایی مثل spss فقط version و سال در بخش مواد و روش ها نوشته می شوند. گاهی هم در منابع اسم شرکت تولیدی و ... را مانند یک مقاله مرجع می نویسند (بدون گواهی خرید). اگر به دستورالعمل نگارش مقاله همون ژورنال مورد نظر مراجعه کنید و چند مقاله چاپ شده رو نگاه کنید هم می تونه کمک کنه.

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - Pejman - 31-08-2011

ممنونم از نظراتت ice جان. البته سوالم بیشتر این هست که آیا پیش میاد درخواست license بکنند؟ مقالات قبلی به من کمکی نمی کنه، چون من خبری از داشتن یا نداشتن license اونها ندارم.

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - AVA - 31-08-2011

(31-08-2011, 08:49 PM)Pejman نوشته: ممنونم از نظراتت ice جان. البته سوالم بیشتر این هست که آیا پیش میاد درخواست license بکنند؟ مقالات قبلی به من کمکی نمی کنه، چون من خبری از داشتن یا نداشتن license اونها ندارم.
شاید بهتره با یکی از مجلات مورد نظرتون از طریق ایمیل این سوال رو به صورت کلی مطرح کنید تا خیالتون راحت بشه.

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - ice - 31-08-2011

من تا حالا با چنین موردی برخورد نکردم، ولی با نظر AVA عزیز در مورد پرسیدن از ژورنال کاملا موافقم چون هیچ دو رشته ای یک قانون مشترک ندارند.

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - Babak - 31-08-2011

بسیار بعید می‌دونم که ژورنالی از شما درخواست License بکنه. راستش اگر من License هم داشته باشم، هیچ وقت حاضر نمی‌شم که License نرم‌افزار رو برای ژورنال و غیره بفرستم. به عبارت دیگه این که ژورنال از شما درخواست License نرم‌افزار بکنه کار غیرمنطقی هست.

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - Torkan - 02-09-2013

دوستان ممنون از اطلاعاتتون
من یه سوال دیگه دارم
مدیر ژورنالی تو الزویر این جواب رو به من داد واسه license:
I would like to advise you that the journal did not specify any instructions or requirements regarding software license codes. Please feel free to submit your submission as you have prepared it. However, I can suggest that you be prepared to provide your license code in case the editor asks for it.
حالا میخوام بدونم چون واسه لایسنس یه نفر پیدا کردم تو یه کشور دیگه البته دوستم هستش و میتونه لایسنس بده.حالا بیایم و لایسنس مثلا نخواستن ولی خوب من اگه اسمش رو نیارم بعد دوباره اونا لایسنس بخوان مجبورم اسم دوستم رو بیارم و یه جور در واقع مشکل هستش.اگر هم اسمش رو بیارم و لایسنس نخوان اون موقع هم بیخودی اسمش اومده.
این سوال به این قسمت مربوط هستش و البته سوال به نظرم خوبی میتونه باشه به خصوص واسه افرادی که بدون استاد کار میکنن..چون اون استادی که من دیدم تو دانشگاه ما کار میکنه اسم یه نفر رو همیشه میاره از دانشگاهی در انگلیس که بعدا فهمیدم واسه لایسنس بوده!!!
دوستانی که تو الزویر مقاله دارن به خصوص با نرم افزارهای ansys/abaqus و حتی matlab میتونن کمکی بکنن به ما؟
با احترام

RE: مسائل پیرامون ارسال مقالات و نرم افزارهای بدون License در ایران - Torkan - 06-09-2013

یعنی تا حالا کسی با انسیس یا اباکوس مقاله تو الزویر چاپ نکرده اینجا؟
اگه کرده که خوب ما رم یه راهنمایی بکنه...
با احترام