آکادمیا کافه
غلط های املایی و نگارشی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: ارتباط با کاربران (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86)
+--- انجمن: نظرها، پیشنهاد‌ها و خبرها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B8%D8%B1%D9%87%D8%A7%D8%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- موضوع: غلط های املایی و نگارشی (/Thread-%D8%BA%D9%84%D8%B7-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C)

صفحات 1 2

غلط های املایی و نگارشی - spt - 19-01-2011

مهمه که بدونیم که داریم درست مینویسیم چون خیلی ها قراره به این نوشته ها نگاه کنن!!
با توجه به این که این سایت برای افراد تحصیل کرده هست و مطمئنن فرهنگ ساز خاهد بود. و با توجه به توصیه های فرهنگستان زبان فارسی و با توجه به دلایل منطقی و عقلی خاهش میکنم بنویسید نظر ها و پیشنهاد ها.
دلیلی 1: این درسته که خیلی کلمه های زبان ما عربی هستند اما تنها ریشه شون عربیه و الان دیگه کاملا فارسی شدن!! نمیدونم برای شما هم پیش اومده یا نه اما یه لغت عربی رو به عرب ها میگید نمیفهمن!!! این برای اینه که ما کاربرد و معنی اون لغت ها رو عوض کردیم و الان توی زبان ما معنی داره نه توی زبان اون ها!!! برای همین نظر درسته دارای ریشه ی عربی هست اما الان دیگه فارسیه و بهتره به شیوه ی فارسی جمع بسته بشه...
دلیل 2: از نظر خانشی زشته
دلیل 3: باعث ادامه ی فرهنگ غلط میشه!!

RE: غلط های املایی و نگارشی - Babak - 19-01-2011

به شدت موافقت شد. ممنون از یادآوری خوبت.

RE: غلط های املایی و نگارشی - ForeverBlue - 13-07-2013

بابک عزیز
آیا این نسخه از ادیتور فروم، امکانی در خصوص spell checker  دارد؟ (البته مسلما به زبان انگلیسی)

RE: غلط های املایی و نگارشی - Babak - 14-07-2013

خیر این امکان رو نداره.

RE: غلط های املایی و نگارشی - Simon2007 - 18-07-2013

بابك جان بدون اين spell checker‌پير ميشيما. [img]images/smilies/biggrin.gif[/img]من ديكته ام ضعيفه داشتم مينوشتم ديدم غلط نگرفت خلاصه شك كردم با ديكشنري چك كردم ديدم يك حرف جا مونده. خلاصه بايد يه ديكشنري هم باز باشه كنار دستم. نميشه حالا مثلا يه كاريش كرد ؟ من البته به برنامه نويسي اين صفحات وب و فاروم ها اشراف ندارم ولي فكر كنم كار نشد نداشته باشه. نميشه كاربردش رو از جايي عاريه گرفت به اينجا اضافه كرد مثلا؟ ببخشيد اگر سوالم جاهلانه است ميگم كه من به اين فاروم ها و كدهاشون اصلا اشراف ندارم. 
شادزي
[img]images/smilies/smile.gif[/img]

RE: غلط های املایی و نگارشی - MaMi - 18-07-2013

(18-07-2013, 02:48 AM)'SimonFrom-A.A' نوشته: بابك جان بدون اين spell checker‌پير ميشيما. [img]images/smilies/biggrin.gif[/img]من ديكته ام ضعيفه داشتم مينوشتم ديدم غلط نگرفت خلاصه شك كردم با ديكشنري چك كردم ديدم يك حرف جا مونده. خلاصه بايد يه ديكشنري هم باز باشه كنار دستم. نميشه حالا مثلا يه كاريش كرد ؟ من البته به برنامه نويسي اين صفحات وب و فاروم ها اشراف ندارم ولي فكر كنم كار نشد نداشته باشه. نميشه كاربردش رو از جايي عاريه گرفت به اينجا اضافه كرد مثلا؟ ببخشيد اگر سوالم جاهلانه است ميگم كه من به اين فاروم ها و كدهاشون اصلا اشراف ندارم. 
شادزي
[img]images/smilies/smile.gif[/img]

سایمون جان، شما اگر از مرورگر گوگل کروم یا فایرفاکس استفاده کنی، این مرورگرها خودشون قابلیت Spell Checker رو دارند که میتونید با فعال کردنش از طریق Option برنامه، ازش استفاده کنید و دیگه نیازی به لغت نامه و ... هم نخواهد بود.

(18-07-2013, 03:57 AM)'MaMi' نوشته:

سایمون جان، شما اگر از مرورگر گوگل کروم یا فایرفاکس استفاده کنی، این مرورگرها خودشون قابلیت Spell Checker رو دارند که میتونید با فعال کردنش از طریق Option برنامه، ازش استفاده کنید و دیگه نیازی به لغت نامه و ... هم نخواهد بود.

دستت درد نكنه . من كروم دارم الان چك كردن تيك خورده . نميدونم چرا چك نميكنه. بروزر ديگه هم به دلمون نميچسبه. حالا ديگه پينگليش مينويسم تا حد ممكن [img]images/smilies/biggrin.gif[/img]بازم سپاس از كمكت. شادزي

RE: غلط های املایی و نگارشی - ForeverBlue - 18-07-2013

(18-07-2013, 04:29 AM)'SimonFrom-A.A' نوشته:
دستت درد نكنه . من كروم دارم الان چك كردن تيك خورده . نميدونم چرا چك نميكنه. بروزر ديگه هم به دلمون نميچسبه. حالا ديگه پينگليش مينويسم تا حد ممكن [img]images/smilies/biggrin.gif[/img]بازم سپاس از كمكت. شادزي

این ادیتور در کروم دو تا باگ داره:  1- هنگ کردن موقع استفاده برخی از hot key ها  2- کار نکردن spell checker
من هم همین مشکلات را دارم [img]images/smilies/smile.gif[/img]

(18-07-2013, 05:15 AM)'ForeverBlue' نوشته:
این ادیتور در کروم دو تا باگ داره:  1- هنگ کردن موقع استفاده برخی از hot key ها  2- کار نکردن spell checker
من هم همین مشکلات را دارم [img]images/smilies/smile.gif[/img]

فكر نكنم با بروز كردنم حل شه. من آخرين نسخه رو امتحان كردم . ممكنه بخاطر اين باشه كه مثلا كروم براي ايران تحريمه؟ البته شنيدم تحريمها برداشته شده. 
خلاصه تقصير اين معلم اول ابتداييه به ما ديكته ي فارسي خوب ياد داد ولي انگليسي رو پشت گوش انداخت. 
[img]images/smilies/tongue.gif[/img]

RE: غلط های املایی و نگارشی - Babak - 18-07-2013

این ویرایشگر، یک جعبه متنی (text box) ساده نیست و به این خاطر spell check درش کار نمی‌کنه، اما اگر ویرایشگر رو در حالت «سورس» قرار بدید، spell check مرورگر کار خواهد کرد.