آکادمیا کافه
ثبت نام تافل برای افراد دارای ناتوانی جسمی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: آزمون‌ها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7)
+---- انجمن: TOEFL (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-TOEFL)
+----- انجمن: آزمون iBT (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-iBT)
+----- موضوع: ثبت نام تافل برای افراد دارای ناتوانی جسمی (/Thread-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%A7%D9%81%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AC%D8%B3%D9%85%DB%8C)

ثبت نام تافل برای افراد دارای ناتوانی جسمی - automotive - 10-02-2019

مراحل مکاتبه با ETS براي افراد که Disability دارند:
مرحله اول: اول اينکه به هيچ عنوان از طريق وبسايت و مثل افراد عادي اقدام به ثبت‌نام نکتيد چرا که در اين صورت اي ‌تي ‌اس هيچ تمهيداتي براتون قرار نخواد داد.
براي مکاتبه با اي ‌تي ‌اس: اولين کار شما بايد يک پي‌ دي‌ اف که من بعد از اين پيام اپلود مي کنم (فایل پیوست را دانلود کنید) رو حتما کامل بخونينش چون تمام مراحل و اطلاعات داخل اين پي دي اف هست و شما با توجه به اين پي دي اف متوجه مي شين که اصلا چه مدارک و اطلاعاتي را بايد تهيه بکتين و حتي هر فرد با توجه به disability خاص خودش متوجه ميشه که چه testing accommodation هاي رو مي تواند درخواست بدهد. همچنين ادرس ايميل و وبسايت هاي مورد نظر هم توي اين فايل گنجانده شده و قابل دسترس هستن.
حالا اينکه مدارک رو چگونه تهيه بکنين: اين اول بستگي به ميزان شديد و يا ضعيف بودن disability داره و هر چقدر disability شما خفيف تر باشه ازتون مدارک بيشتري مي خوان.
من چون خودم کم بينا هستم تو اين زمينه اطلاعاتم بيشتره و بيشتر مي تونم راهنماييتون بکنم راجب مدارک ولي خود اي تي اس واسه هر نوع disability اومده يک پي‌دي‌اف جداگونه واسه مدارکشون که بايد بفرستن تهيه کرده و مي شه دانلود بکنن از خود سايت اي تي اس.
من راجب کم بينايي خودم مثال مي زنم که پروسه مدارک چجوري بود و بقيه هم مي توانن ولسه disabilityمورد نظرشان اين مراحل رو حالا کمتر و يا بيشتر دنبال بکنن.
Low vision:
من ابتدا پي دي افbulleyin_supplement که براتون ارسال هم مي کنم رو کامل خوندم و بر اساس اطلاعات و مدارکي که خواسته بود شروع کردم به جمع اوري اطلاعات.
يک سري فرم هاي ثبتنام که در مورد اطلاعات شخصي هست رو بايد پر بکنين و اين فرم ها بايد حتما پرينت گرفته بشه و دستي با خودکار پر بشه و از طريق کامپيوتر و تايپ کردن نبايد پر يشن و همه اطلاعاتتتون رو دستي وارد بکتين. تو خود پي دي اف فرم ها موجوده و بايد پرينتشون بگيرين و تو همين فرما اون accommodation هاي مورد نظرتون هم بايد تيک بزنين و انتخاب بکنين.
سعي کنين چیز هاي اضافه درخواست ندين چون هر اکوموديشن خودش مدرک مي خواد که تاييد بکننن براتون و چيزهلي که لازم و ضروري هست رو انتخاب بکتيد.
يه سري فرم هم واسه خود ازمون تافل بايد پر بکنين. همون اطلاعاتي که بقيه انلاين پر مي کننن را شما بايد دستي تو اين فرما وارد بکنين. حواستون باشه دقيق وارد بکنين مخصوصا تاريخ تولدتون
من خودم تاريخ تولدم رو اشتباه برام زده بودن تو پروفايل اي تي اس و دوباره يه بار ديگه هم بهشون ايميل زدم که تاريخ تولدمو درست بکننن چون من بودم * دسانبر اينا خونده بودن * دسامبر و همين خودش يک ماه طول کشيد درستش کردن. پس دقت بکنين درست و خوانا بنويسين تولد رو.
واسه تهيه مدارک پزشکي: من بار اول که مدارک رو فرستادم و چهار هفته طول کشيد با در خواستم موافقت نکردن و گفتن باید مدارک بيشتري بفرستي تا تاييد بکنيم
دليلش چي بود؟
توي پي دي اف يه فرم خودشون گذاشته بودن فقط مي بردي يه نفر پر مي کرد مثلا مدرسه اي که بودين يا دانشگاه که اين بيشتر تو کشورهاي ديگه رسميت داره و من نديده بودم تو ايران رايج باشه البته خودشون هم گفته بودن افراد نابينا لازم نيست مدارک زيادي بفرستن و لين فرم و يک گواهي مثلا بهزيستي کافيه
اما اوناي که کم بينا هستن بايد مدارک بيشتري ميفرستادن که من مطلع نبودم و بار اول نفرستادم و به همون فرمه و گواهي بهزيستي پسنده کرده بودم که اونام تاييدش نکردن
بار دوم خودشون گفتن تو بايد فلان مدرک ها رو بفرستي
من يه دي دي اف که در ادامه اونم ارسال مي کنم رو خوندم که راجب داکيومنتيشناي کم بينايان هست و فهميدم من بايد برم پيش يک پزشک متخصص که خودش تخصص کم بينايان باشه. و خودشون توي اون پي دي اف مدارک کم بينايان گفته بودن اين پزشک چه پارامترهاي رو بايد براي من اندازه بگبره و با عدد براشون بنويسه.
من لين پارامترهاي که خواسته بودن رو و توي همون پي دي اف موجوده رو پرينت گرفتم و بردم پيش همون متخصص کم بينايان و اون يکي يکي برام اونا رو با دستگاه اندازه گرفت و عددا رو یادداشت کرد و شما  به پزشک بگين اين پارامترا رو رو يه برگه که همون برگه مخصوص خود پزشک هست به انگليسي بنويسه و با همون اصلاحات درست انگليسي شون اين بهتره.چون منم از پزشک درخواست کردم و برام همه موارد و توضيحات رو به انگليسي نوشت
چون مترجمان مممکنه يه اصطلاح رو اشتباه ترجمه بکنن و اون پزشک خودش اشنا هست و اون بنويسه قابل فهم تره براشون.
بعد از اين که پزشک کامل پارامترها رو نوشت بببرينش يه دارالترجمه و بهش بگين من نمي خواهم اين متن تغيري بکنه و شما فقط سربرگ دارالترجمه خودتون و اسمتون هم باشه کافيه و بهش بگين همون نوشته هاي دکتر رو براتون بنويسه و امضا و مهر اون دارالترجمه بخوره و همين که مهر اون دارلترجمه بخوره کافيه و من ديگه وزارت خارجه و
نظام پزشکي و يا جاي خاصي اصن ندادم مهر بزننن. همون مهر دارالترجمه کفايت مي کنه. واسه من که اي تي لس گير نداده.
به غير از اين مرحله پزشک من تو اون پي دي اف مدارک کم بينايان دو کار ديگه هم بابد مي کردم.
رفتم بهزيستي مرکزي تو تهران و اين در صورتي که از قبل تو بهزيستي پرونده دارين و کد دارين و عضوين اونجا برين بهتون يه گواهي هم مي دن
بعد اين گواهي رو هم بردم دارالترجمه و برام ترجمه کرد و فقط مهر دارالترجمه خورد و البته خود اي تي اس گفته بود اين اختياري هست و من براي محکم کاري اينم گرفتم.
سومين کاري که کردم من بايد يه statement هم براي اي تي اس مي نوشتم در قالب يک صفحه و توي اين خودشون سه تا سوال مطرح کرده بودن و من بايد واسه هر سوال يک پاراگراف مي نوشتم
سوالات راجب اين بود که من چه مشکلاتي تو زندگي روز مره دارم و اينکه چجوري با وجود اونا کارامو انجام مي دم و چه وسیله هاي به من کمک مي کنه شرايط زندگي کردنم بهتر بشه
اينو هم جدي بگيرين و مثل همون sop مي مونه و حواستون باشه اينو يه جوري بنويسين که impress يشن و البته حقيقت هم باشه.
مرحله دوم:اگه مدارکتون کم باشن چهار هفته و اگه مدارک زياد خواسته باشن شش هفته طول مي کشه بررسيشون و بعد از شش هفته اطلاع مي دن که تاييد شد يا نه.
اگه تاييد شد که شما بهتون يه ايميل تاييد ميفرستن و کد مي دن که برين وارد مرحله پي منت بشين و حواستون باشه انلاين و مثل بقيه ووچر نخرين فقط از طريق اين کدي که خود اي تي اس مي ده شما مي تونين پي منت انجام بدين.
مرحله سوم:بعد از تاييد پي منت شما بهتون اي تي اس نامه نهاييش رو ميفرسته و يه ايميل از طرف موسسه پرومتريک براتون مياد که شما بايد زنگ بزنين به اين پرومتزيک واسه ثبتنام موسسه و تاريخ ازمونتون
بر اساس کشورتون خودشون مي گن با چه شماره اي تماس بگيرين و بايد انگليسي باهاشون حرف بزنين
من خودم همه مواقع که تماس مي گرفتم سعي کردم خودم باهاشون حرف بزنم و اطلاعاتي که ازتون مي پرسن زمان ثبتنام همون شماره اي دي اي تي اس و کل اطلاعات شخصيتون و ديگه پيشنهاد مي دين تاريخ و مکان ازمونتون رو
اين هم ک ماه قبل از تاريخ مورد نظر براي ازمونتون حتما تماس بگيرين چون اينا هم بعد از تماس شما بايد تاييد بکننن و ثبتنام نهايي رو براتون ايميل مي کنن و در قسمت پروفايل اي تي اس status شما ميشه ordered و ازمونتون اونجا براتون قابل رویيته که ثبتنام شده
هر سوال و مشکلي داشتين تو اين زمينه به اي دي من (در تلگرام) پيام بدين و يا ايميل بزنين
@Atefeh_Saljooghi
atefeh.saljooghikh[@]gmail[dot]com
#Disability

نکته: مدارک عنوان شده در فایل پیوست قابل مشاهده است.

پی نوشت: تمامی متن بالا با اجازه مستقیم خانم سلجوقی به صورت عینی از نوشته های ایشان کپی شده است و اینجانب فقط برای راحتی خواندن متن، اصلاح املایی انجام دادم و هیچ دخل و تصرفی در متن صورت نگرفته
علت اصلاح املایی نیز صرفا روانی متن بوده و جسارت بنده را ببخشید.
ایشان علاقه مند بودند که تجربه خود را با دیگران به اشتراک گذاشته تا سایر افراد از مزایای آن استفاده کنند.

پی نوشت 2: فایل toefl_ibt_bulletin_2017-18 با نسخه به روز تر آن یعنی toefl_ibt_bulletin_2018-19 جایگزین شد.

با احترام و تشکر از خانم سلجوقی