آکادمیا کافه
Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند در رشته‌های فنی از کشور امریکا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: ارتباط با کاربران (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86)
+--- انجمن: مشاوره رایگان با اعضای مجرب سایت (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA)
+--- موضوع: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند در رشته‌های فنی از کشور امریکا (/Thread-Babak-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D9%81%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - zahya - 27-05-2013

با سلام حضور آقا بابک مهربان. از نوع پاسخهایی که به بچه ها دادید میشه فهمید شما آدم باحوصله و وظیفه شناسی هستید. میخواستم با شما مشورتی بکنم. اگه امکانش هست مرا از این چندراهی نجات بدید.
راه اول: من فوق لیسانس شیمی گرایش شیمی-فیزیک 31 ساله از دانشگاه بوعلی هستم. میخواستم برای دکترا آمریکا یا کانادا اقدام کنم. اما متاسفانه هنوز مقاله ام چاپ نشده(البته قولش رو استادم داده). IELTS 5.5 دارم و معدلم هم 16.6 هست.عیبش: GRE General ,GRE subject  هنوز ندادم. آیا آیا واقعا ارزشش رو داره 1سال ونیم وقت بذارم انوقت شایدهم نتونم پذیرش با فاند بگیرم؟ مزیتش:آرزوی تمامی انسانهای آزاداندیش تحصیل کردن و زندگی کردن در آمریکاست.
راه دوم:دانشگاه تهران (شبیه دانشگاه آزاد) توی بعضی رشته ها مثل مهندسی شیمی گرایش داروسازی دانشجو میپذیره. من تمامی شرایطش رو دارم. میگم این رشته رو بخونم.خوبیش: 1-میتونم مقاله های جدیدتر و بیشتری کار کنم 2- مدرک دانشگاه تهران رو میدند.  عیبش: هزینه اش بالاست. ترمی 4 تا 5 میلیون تومن.
راه سوم: از اول کنکور سراسری بدم و رشته موردعلاقه ام که داروسازی هست و خودکشی کنم تا داروسازی قبول بشم.
راه چهارم: اصلا بیخیال این راههای بالا، ازدواج کنم و برم دنبال زندگی...
اگه میشه راهنمایی بفرمایید و تمامی دلایلی که لازم میدونید  رو بفرمایید.مرسی

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 28-05-2013

zahya جان

اول از هر چیز ممنون از لطفی که به من داری.
در مورد سوال‌هات اول باید یک توضیحی بدم. من به بچه‌ها در مورد راه‌ و روش‌های گرفتن پذیرش و شرایط لازم برای این مساله کمک می‌کنم، اما در مورد این که چه راهی رو در زندگی انتخاب کنند نمی‌تونم کمک خاصی بکنم. البته طبیعتا می‌تونم نظر شخصیم رو بگم، ولی خیلی مهمه که بدونید این چیزی که می‌گم صرفا نظر شخصیه و شما ممکنه از کس دیگه‌ای بپرسید نظر کاملا متفاوتی رو بشنوید. به عبارت دیگه این نظر بر اساس اطلاعات مستندی نیست و ممکنه اشتباه باشه. با این توضیح این نظر منه:
شرایط شما در حال حاضر برای پذیرش از کانادا یا امریکا (به خصوص اگر فاند احتیاج داشته باشید) چندان مناسب نیست. نمره IELTS شما پایینه و باید ۷ یا حداقل ۶.۵ بیارید. امتحانات GRE رو هنوز نداده‌اید و در نتیجه نمی‌شه در این مورد نظری داد، اما زیاد هستند افرادی که حداقل بار اول نمره خیلی درخشانی در GRE نمیارند و با توجه به این که شما هم احتمالا مدتی از درس و دانشگاه دور بوده‌اید گرفتن نمره بالای GRE ممکنه کمی مشکل باشه. از همه این حرف‌ها که بگذریم، در پذیرش و فاند گرفتن تضمینی وجود نداره. شما ممکنه این یک سال و نیم هم واقعا وقت بذاری و پذیرش هم بگیری ولی نتونی فاند بگیری. با توجه به این که رشته شما شیمی‌-فیزیک هست و این که کلا فاند گرفتن زیاد ساده نیست، احتمال این موضوع که نتونید فاند بگیرید وجود داره. اگر سن شما کمتر بود و شرایط فعلی شما هم بهتر بود، من می‌گفتم که دنبال پذیرش برید، فوقش دو، سه سالی تلاش می‌کنید و بالاخره جور می‌شه، اما اگر شما به دنبال این راه برید و بخواهید دو، سه سال دیگه هم روش وقت بذارید، وقتی که در نهایت از امریکا یا کانادا مدرک رو بگیرید، احتمالا در اواخر سی سالگی خواهید بود که به نظر من یک مقدار دیره و سال‌های زیادی رو از دست خواهید داد و به نظر من از زندگی عقب خواهید افتاد.

به این خاطر، به نظر من راه دوم که گرفتن مدرک داروسازی از دانشگاه تهران هست بهترین راه پیش روی شماست. البته نمی‌دونم از پس هزینه‌اش برمیایید یا خیر، اما با توجه به این که خودتون این راه رو یک راه ممکن دونستید، فرض من این هست که به هر حال از پس هزینه‌هاش برخواهید اومد. ضمن این که فکر می‌کنم شما واحد‌های زیادی از واحدهای مورد نیاز رشته داروسازی رو در دوره‌های قبلی گذرونده باشید و در نتیجه طول دوره برای شما باید خیلی کوتاه‌تر از حالتی باشه که از ابتدا وارد دوره بشید. مزایاش رو خودتون هم نوشتید و علاوه بر این‌ها آینده شغلی مناسب‌تری نسبت به رشته فعلی‌تون خواهید داشت. 

راه سوم هم راه خیلی بدی نیست، اما به نظر من ریسکش زیاده و معلوم نیست که قبول بشید یا خیر. در نتیجه اگر هزینه راه دوم برای شما کمر شکن نیست، راه دوم رو برید.

راه چهارم رو اصلا توصیه نمی‌کنم، البته منظورم قسمت «بی‌خیال شدن» هست، نه ازدواج کردن. اگر شرایطش رو دارید، می‌تونید ازدواج کنید و درس‌تون رو ادامه بدید، اما به نظر من اگر بی‌خیال ادامه تحصیل بشید، شاید همیشه تو زندگی حسرت این رو بخورید که چرا اون موقع که شرایطش بود، درس‌تون رو ادامه ندادید یا رشته مورد علاقه‌اتون رو نخوندید. بعلاوه این که همون طور که بالاتر هم گفتم، آینده رشته داروسازی بهتر خواهد بود و شرایط شغلی مناسب‌تری خواهید داشت.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - zahya - 28-05-2013

با سلام مجدد خدمت بابک عزیز.
خواهش میکنم این یه واقعیتی در مورد شما.خدا شما رو برای ما ایرانیها نگه بداره..
مزیتهای راهی که شما پیشنهاد کردید:1- چون دوباره وارد محیط دانشگاه میشوم، میتونم نمره GRE,IELTS بالاتری بگیرم. 2- میتونم مقاله های بهتر، جدیدتر وشاید بیشتری هم در زمینه داروسازی بدهم 3- مدرکش هم از دانشگاه بوعلی خیلی بالاتره
4- میتونم معدلم رو هم جبران کنم.
اگه از پس شهریه بربیام فقط....
عیبش: تافارغ التحصیل بشوم آنموقع 33 ساله خواهم بود.آیا برای دانشگاههای آمریکا حتی آن دانشگاههای با رنکینگ پایین محدودیت سنی وجود دارد؟منظورم اینه که سن بالا رو اپلای نمیکنند؟یا مثلا اگر رزومه ات پربارباشه به سن نگاه نمیکنند!
میخواهم برای دکترابا گرایش داروسازی اقدام کنم(چون زمینه کاری استادهارو میبینم که خیلیهاشون ترکیبی ازچندگرایش هست)
خواهش:توی این انجمن گشتم اما چیزی راجع به تحصیل داروسازی در آمریکا نیافتم. میشه خواهش کنم اگه اطلاعاتی در این زمینه دارید، در اختیارم بذارید.
سپاس در سپاس فراوان به خاطر پاسخی که می دهید..
اول شاد و سپس موفق باشید.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 29-05-2013

دانشگاه‌های امریکا و کانادا محدودیت خاصی برای سن پذیرش ندارند و از این نظر جای نگرانی خاصی وجود نداره. مساله سن بیشتر یک موضوع شخصیه و خود شما باید تصمیم بگیرید که آیا مایلید تا اواخر دهه چهارم زندگی در دانشگاه باشید یا خیر.

متاسفانه اطلاعات من در مورد رشته داروسازی و ادامه تحصیل در امریکا ناچیزه و نمی‌تونم کمک خاصی بکنم، اما اگر سوال‌هاتون در انجمن علوم پزشکی و زیستی بپرسید، شاید دوستان دیگه بتونند به شما کمک کنند.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - محمد10 - 30-05-2013

سلام اقا بابک 
اقا بابک اگه از دانشگاه ام ای تی برای دکترا تو رشته مکانیک فاند بگیرم شهریه هم رایگان میشه یا از همون فاند باید شهریه رو بدم و مقدار فاندی که میدن برای زندگی خودم و همسرم کافیه یا نه ممنون

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 31-05-2013

بستگی به نوع فاند داره، ولی معمولا فاندی که در دوره دکترا تعلق می‌گیره شهریه رو پوشش می‌ده و مبلغی اضافی هم به خود شما تعلق می‌گیره که برای زندگی یک نفر کافیه. دو نفر هم احتمالا بتونند با همون مبلغ زندگی کنند ولی باید خیلی صرفه جویی کنند.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - محمد10 - 31-05-2013

سلام اقای دکتر ممنون که جواب دادید
اقای دکتر بهترین و بدترین فاند چیه و چجوری باید اون فاند خوبه رو بگیری؟ بعد امکان داره مثلا چند ترم فاند بدن بعدش شرایط گرفتن فاند رو نداشته باشی و اگه اینطور باشه باید شهریه رو خودمون از جیب بدیم یا فقط فاند رو نمیدن ؟
ممنون

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - محمد10 - 31-05-2013

ببخشید اقای دکتر من تو اینترنت دیدم مه میگن فاند ها رو به صورت TA و RA میدن و مبلغشم بین 1200 تا 2200 دلاره این صحت داره یا نه؟ و فاند رو که میدن برای کلیه ترم هاست یا باید ترم به ترم فاند رو تجدید کنی؟
ممنون

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 31-05-2013

محمد جان
من چندان به لقب دکتر و این حرف‌ها عادت ندارم. همون بابک کاملا مناسبه.
در مورد سوال‌هات، چیزی به اسم بهترین یا بدترین فاند نداریم. فاند دوره دکترا اغلب RA یا TA یا ترکیبی از این دو تاست. RA از جهاتی بهتره چون دردسر تدریس و تصحیح ورقه و این حرف‌ها رو نداره و برای تحقیقات‌تون پول دریافت می‌کنید. در این مورد در موضوع انواع کمک هزینه‌های تحصیلی مفصل بحث شده.
بسیاری از مواقع فاند رو به صورت سالیانه تخصیص می‌دهند و گاهی هم به صورت ترم به ترم اختصاص داده می‌شه. در صورت دریافت ترم به ترم، باید هر ترم تجدید بشه و احیانا اگر به هر دلیلی نتونید هیچ نوع فاندی دریافت کنید، علاوه بر این که حقوقی دریافت نخواهید کرد، شهریه رو هم خودتون باید بپردازید.
در مورد مبلغش هم درست شنیدید و همین حدود هست.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - fatemehhoseini - 31-05-2013

سلام وقت بخیر
من در ارمنستسان زندگی میکنم.یکی از دوستانم واسه یه کنگره به آمریکا دعوت شده.از من خواسته اینجا واسش از سفارت وقت بگرم .من نمیدونم چطور هزینه گرفتن وقت رو باید بپردازم.میشه راهنمایم کنید.ممنون