آکادمیا کافه
Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند در رشته‌های فنی از کشور امریکا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: ارتباط با کاربران (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86)
+--- انجمن: مشاوره رایگان با اعضای مجرب سایت (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA)
+--- موضوع: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند در رشته‌های فنی از کشور امریکا (/Thread-Babak-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D9%81%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)

درخواست راهنمایی - alimaddah - 31-08-2012

درود بر آقا بابک گل

میخواستم در صورت امکان یه مشاوره به من بدی ببینم چه تصمیمی بگیرم بهتره

من لیسانس سخت افزار از دانشگاه آزاد با معدل 13.5 دارم امسال کنکور ارشد دادم تا 10روز دیگه نتیجش میاد احتمال زیاد شهید بهشتی معماری کامپیوتر(مجازی) قبولم
تمکن مالیم بد نیست حدود 20میلیون تومانی پس انداز دارم
مدرک زبان ندارم و انگلیسیم میشه گفت متوسطه یعنی برا تافل و gre باید 3-4 ماهی رو سخت تلاش کنم و البته در یادگیری زبان خیلی سرعتم بالاست
1ماهیه که بیکارم و یک هفتس که روزی 6 ساعت زبان کار میکنم
برا ادامه تحصیل علاقم بیشتر به معماری کامپیوتره.

با این تفاسیر به نظرت برم ارشد همین شهید بهشتی و در این مدت مدارک زبان بگیرم ومعدل ارشد خوبی بگیرم و paper تهیه کنم و بعد برا دکترای آمریکا اقدام کنم
یا
از همین الان برم دانشگاههای اطراف ایران مثل ارمنستان و آذربایجان و... ارشد بگیرم و مدرک زبان و paper بعد برا آمریکا اقدام کنم
یا
برم یکی از کشورهای اروپا با خرج خودم و بعد برا فاند آمریکا اقدام کنم

و اگر شهید بهشتی قبول نشدم و غیر انتفاعی مشهد قبول شدم چی برم یا نه اصلا بیخیالش شم

ازت خیلی ممنونم که با صبر و حوصله به سوالات بچه ها جواب میدی

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 01-09-2012

با توجه به این که هدف نهایی شما گرفتن دکترا در امریکا، شانس شما در صورتی که بتونید از یک دانشگاه اروپایی با معدل خوب ارشد رو بگیرید و نمره GRE بالایی داشته باشید از بقیه مواردی که گفتید بیشتر خواهد بود. اگر این کار براتون ممکن نیست، گرفتن فوق از شهید بهشتی با معدل بالا به نظر من گزینه بعدی شما باید باشه. من گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در کامپیوتر از ارمنستان و آذربایجان و دانشگاه‌های غیرانتفاعی رو توصیه نمی‌کنم و به نظرم تاثیر چندانی در بالا بردن شانس شما نداره.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - raha_p - 16-09-2012

سلام اقا بابک

من فوق لیسانس نرم افزار از دانشگاه آزاد با معدل 17.5 دارم . لیسانس هم از دانشگاه آزاد با معدل 15. مقاله 2 تا کنفرانس خارجی. تافل 90 و gre هنوز ندادم اما مطمئنم نمره نسبتا خوبی می گیرم. می تونم دوباره امتحان تافل بدم اگه لازم باشه. دارم رو یه مقاله برا isi کار می کنم ولی فکر نکنم برا امسال برسه.

حالا با این شرایط فکر می کنید برا دانشگاه های امریکا با فاند برای دکتری امیدی هست؟ البته من می خوام بعد تحصیل کار پیدا کنم و اقامت بگیرم. رنک دانشگاه تو پیدا کردن کار چقدر تاثیر دارد؟ برا چه رنک هایی اقدام کنم به نظرتون ؟

مرسی

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 16-09-2012

شرایط‌تون در کل بد نیست، معدل لیسانس‌تون زیاد جالب نیست و دانشگاه‌های تاپ امریکا بیشتر دانشگاه‌های خوب ایران رو این روزها می‌شناسند. به همین خاطر چون از دانشگاه آزاد هستید و معدل لیسانس‌تون بالا نیست، شانس‌تون برای دانشگاه‌های تاپ خیلی کمه، ولی فکر می‌کنم اگر نمره GRE بالایی بیارید برای دانشگاه‌های رنک ۵۰ به بالا شانس داشته باشید.

رنک دانشگاه در پیدا کردن کار خوب بی‌تاثیر نیست، ولی اگر سواد خوبی داشته باشید و کار بلد باشید حتما کار پیدا خواهید کرد. برای توضیحات بیشتر در مورد بازار کار امریکا این موضوع دید بهتری بهتون خواهد داد.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Shahrouz - 17-09-2012

(11-08-2012, 01:26 PM)Babak نوشته: امکانش هست و بعضا پیش میاد، ولی احتمالش به مراتب کمتر از ترم پاییزه. به طور کلی در امریکا وقتی به طور مستقیم برای دکترا اقدام می‌کنید شانس گرفتن فاند بیشتر می‌شه، اما اغلب استادهایی که فاند دارند سعی می‌کنند برای ترم پاییز دانشجویانی که می‌خوان رو بگیرند و به همین خاطر شانس گرفتن فاند برای ترم بهار یا زمستون پایین میاد. ضمنا همه دانشگاه‌ها پذیرش بهار یا زمستون ندارند و به همین خاطر انتخاب‌های شما برای این ترم‌ها محدودتر خواهد بود.

بابک جان. من هم برای ترم بهار دارم اپلای می کنم. از 3 استاد در دانشگاههای آمریکا جواب دارم که یکیشون حتی مصاحبه هم کردم و اوکی داده. باقی هم شانس خیلی خوبی به من دادند و تمام اونها اشاره کردند که پوزیشن خالی دارند و حتما اپلای کنم.(البته گفتند نمی شه گارانتی کرد به غیر از یکی از اساتید که قول داده)

در این حالت بهتر نیست که من برای بهار اپلای کنم؟! و یا اینکارو نکنم و دیفر کنم به پاییز؟! اگر بهار رو خدای نکرده ادمیشن نگیرم پاییز رو اپلای کنم شانسم پایین میاد؟
سوال دیگه، رشته خودم رو هم در یکی از دانشگاهها دارم عوض می کنم و این پیشنهاد خود استاده که هم برای مهندسی پزشکی و هم برای مهندسی شیمی اپلای کن. فقط مهندسی پزشکی رو برای ترم بهار می شد اپلای کرد و مهندسی شیمی نداشت این گزینه رو. چون زمینه من ( رهایش دارو، مهندسی بافت) بیشتر به مهندسی پزشکی می خورد و این اساتید استادهای مشترک این دو گروه هستند پیشنهاد داد که این کارو کنم. این تغییر رشتهه با در نظرگیری اینکه اصلا این دانشگاه قبل از دکترا و مستر مهندسی پزشکی نداره خیلی کار رو سخت نمی کنه فکر کنم. درسته؟

و سوال آخر، به نظرتون من در رزومه خودم مقالات غیر بایو رو حذف کنم وقتی برای بایو مدیکال اپلای می کنم؟

بازم ممنونم دوست من

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 17-09-2012

شهروز جان
۱. در این حالتی که شما گفتید و با توجه به این که از استادها برای ترم بهار جواب مثبت گرفتید قطعا بهتره که شانس‌تون رو از دست ندید و برای ترم بهار اقدام کنید. اگر احیانا برای ترم بهار پذیرش نگیرید به نظر من شانس‌تون برای پاییز آینده پایین نخواهد اومد و همون طور که گفتم معمولا احتمال فاند برای ترم پاییز بیشتره.

۲. در مورد تغییر رشته، وقتی که خود استاد به شما پیشنهاد داده که اینکار رو بکنید، مشکلی نداره و خود استادها بعد از این که شما اپلای کنید معمولا تقاضا می‌کنند که فایل شما براشون فرستاده بشه تا بررسی کنند و با توجه به این که باهاشون در ارتباط بودید و جواب مثبت گرفتید احتمال این که پذیرش بگیرید بالا هست. فقط بعد از این که اپلای کردید و مطمئن شدید که همه مدارک‌تون به دانشگاه رسیده، حتما با استادها هماهنگ کنید و بگید که مدارک به دانشگاه رسیده تا اون‌ها در جریان باشند و فایل‌تون رو ببینند.

۳. به نظر من همه مقالات‌تون رو بذارید بمونه،‌ مگه این که مقاله در جایی چاپ شده که ارزش چندانی نداره و نمی‌خواهید در رزومه‌اتون باشه یا این که رزومه‌اتون خیلی طولانی (بیش از ۳ صفحه) می‌شه و مجبورید که مقالات رو کم کنید. در این صورت می‌تونید مقالات کم ارزش‌تر رو حذف کنید، ولی در غیر این صورت به نظر من بذارید همه مقالات‌تون بمونه.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Shahrouz - 17-09-2012

(17-09-2012, 08:53 AM)Babak نوشته: شهروز جان
۱. در این حالتی که شما گفتید و با توجه به این که از استادها برای ترم بهار جواب مثبت گرفتید قطعا بهتره که شانس‌تون رو از دست ندید و برای ترم بهار اقدام کنید. اگر احیانا برای ترم بهار پذیرش نگیرید به نظر من شانس‌تون برای پاییز آینده پایین نخواهد اومد و همون طور که گفتم معمولا احتمال فاند برای ترم پاییز بیشتره.

۲. در مورد تغییر رشته، وقتی که خود استاد به شما پیشنهاد داده که اینکار رو بکنید، مشکلی نداره و خود استادها بعد از این که شما اپلای کنید معمولا تقاضا می‌کنند که فایل شما براشون فرستاده بشه تا بررسی کنند و با توجه به این که باهاشون در ارتباط بودید و جواب مثبت گرفتید احتمال این که پذیرش بگیرید بالا هست. فقط بعد از این که اپلای کردید و مطمئن شدید که همه مدارک‌تون به دانشگاه رسیده، حتما با استادها هماهنگ کنید و بگید که مدارک به دانشگاه رسیده تا اون‌ها در جریان باشند و فایل‌تون رو ببینند.

۳. به نظر من همه مقالات‌تون رو بذارید بمونه،‌ مگه این که مقاله در جایی چاپ شده که ارزش چندانی نداره و نمی‌خواهید در رزومه‌اتون باشه یا این که رزومه‌اتون خیلی طولانی (بیش از ۳ صفحه) می‌شه و مجبورید که مقالات رو کم کنید. در این صورت می‌تونید مقالات کم ارزش‌تر رو حذف کنید، ولی در غیر این صورت به نظر من بذارید همه مقالات‌تون بمونه.
ممنون بابک جان، خیلی عالی بود. ببخشید باز هم سوال برای من پیش اومد. من در یک دپارتمان، به چند نفر که کار می کردند ایمیل زدم (چون نمی دونستم کدومشون جواب می دن و موضوع کاری همه یکسان بود) و از هر 3 نفر جواب مثبت گرفتم. دوتاشون دیشب جواب دادند. اتفاقا به همدیگه هم اشاره کردند در ایمیلهاشون و گفتند با یکی از ماها می تونی کار کنی. اسم هیچ کدوم رو بیارم در SOP؟ زمینه کاریشون مشابه هست (همه دارورسانی و مهندسی بافت که دقیقا زمینه کاری من و مقالات من و حتی اسم مرکزی هست که من 5 ساله دارم اونجا کار می کنم و certificate دارم مبنی بر کار در اونجا)

سوال دوم من مرتبط با این هست که رزومه طولانی تر می شه! (5 صفحه) ولی پابلیکیشنهای فارسی رو من نیاوردم اصلا یا کنفرانس های داخلی. چون نمی خوام از بقیه رزومه مثل سابقه تدریس یا کار پژوهشی در مراکز و رتبه و... کم کنم مثلا اگر از کنفرانس های بین المللی چند مورد رو کم کنم خیلی درگرفتن فاند اثر نداره؟ چون من خیلی ترس این رو دارم که بگن چرا شما ابتدا بایو کار نمی کردید الان کارتون شده مقالات بایو و یا مثل اون ایمیل قبلی بگن چرا اینقدر مقاله اونم اسم اول دارید!!! و به خاطر مقالات ریجکت بشم؟
بییند مثلا اولش اینطوری جواب می دن به ایمیلهام :

Dear Shahrouz,

Thanks for your interest in my research. It appears you have an extremely impressive publication record at this early stage in your career. Certainly I am always interested in new outstanding talents such as you for my group,...

I strongly encourage you to apply...

بعدش ممکنه بگن خب چرا این مقاله زیاد اسم اول داره؟! (شبیه اون ایمیل قبلی که من در تفسیرش چند ساعتی موندم تا شما کمک کردی) یا چرا معدل کارشناسیش با وجود این مقالات کمه!؟
ترس over qualify بودن ندارم، خدا شاهده به سرمم زیادیه دانشگاه Big Grin ! نمی دونم دیدشون نسبت به کسی که مقالات زیادی داره چیه. من برای این مقالات 6-7 ساله دارم شبانه روز کار می کنم. تاثیر داره مقالات زیاد در ریجکت شدن؟

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 18-09-2012

در مورد آوردن اسم استاد در SoP نظرات متفاوته. به نظر من لزومی نداره که اسم استاد در SoP آورده بشه و فقط اگر زمینه کاری رو در SoP مشخص کنید کافیه، به خصوص در مورد شما فکر می‌کنم با توجه به جواب‌هایی که گرفتید بتونید زمینه کاری رو خیلی دقیق مشخص کنید و در نتیجه مورد توجه استادهایی که زمینه کاری‌شون به شما بخوره قرار خواهد گرفت. البته بعضی از دوستان نظرشون متفاوته و می‌گن آوردن اسم استادی که ازش جواب مثبت گرفتید در SoP کمک می‌کنه. همون طور که می‌دونید در این جور موارد قانون مطلقی وجود نداره و چیزی که من گفتم نظر شخصی من هست.

در مورد مقالات، راستش من ندیدم که کسی تا بحال به خاطر داشتن مقالات زیاد رد بشه، ولی در عین حال کسی رو هم ندیدم که موقع گرفتن پذیرش اون قدر مقاله داشته باشه که شک برانگیز باشه. طبیعتا وقتی تعداد مقالات شما خیلی زیادتر از حد معمول باشه دو تا برداشت ممکنه بشه: یا طرف خیلی کارش درسته یا این که مقالات رو خودش ننوشته و اشکالی در کار هست، ولی معمولا در صورتی که کسی شک کنه شما رو بدون تحقیق کافی رد نمی‌کنه و حداقل یک پیگیری می‌کنه ببینه جریان چیه. در نتیجه به نظر من مقالات خوب‌تون رو حتما در رزومه بیارید و نگران over-qualify بودن نباشید.

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - maryam4312 - 27-09-2012

درود

با معدل لیسانس و ارشد 16 و 4مقاله کنفرانس منطقیه که به چه رنکی امیدوار باشم؟ یه محدوده ی تقریبی
تافل 95و جی ار ای ندادم

RE: Babak: مجرب در گرفتن پذیرش و فاند، امور کشور امریکا، و رشته کامپیوتر - Babak - 27-09-2012

از چه دانشگاهی و در چه رشته‌ای مدرک گرفتید؟ مقاله‌هاتون در چه جور کنفرانسی چاپ شده؟ آیا کنفرانس‌های خیلی معتبری هستند؟ نمره GRE خیلی مهمه و بدون اون تقریبا نمی‌شه نظر داد. حدس می‌زنید که چقدر بشه نمره‌اتون؟
این‌ها سوال‌های خیلی مهمی هستند و شانس پذیرش شما رو خیلی تغییر می‌دن. بدون این‌ها نمی‌شه در مورد رنک دانشگاه نظری داد.