آکادمیا کافه
اقامت پس از تحصیل دکتری در ژاپن - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: سایر کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+---- انجمن: ژاپن (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86)
+---- موضوع: اقامت پس از تحصیل دکتری در ژاپن (/Thread-%D8%A7%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86)

اقامت پس از تحصیل دکتری در ژاپن - parsley - 05-04-2017

با سلام.
از اونجایی که جای چنین مطلبی درباره ژاپن خالی به نظر می رسید تصمیم به ایجاد اون گرفتم. اما چرا قید دکتری رو به کار بردم:
1. فارغ التحصیلان مقاطع پایین تر می تونند با پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در کشور میزبان خود همچنان ماندگار شوند.
2. جای این امید وجود دارد که فارغ التحصیل مقطع دکتری به حدی از بلوغ فکری رسیده باشد که بدون دلیل موجه و به هر قیمتی نخواهد در کشور میزبان خود ماندگار شود.
دوستان مقیم یا مطلع لطفا در این بحث مشارکت کنند...

RE: اقامت پس از تحصیل دکتری در ژاپن - saaaaam - 07-04-2017

(05-04-2017, 11:36 PM)parsley نوشته: با سلام.
از اونجایی که جای چنین مطلبی درباره ژاپن خالی به نظر می رسید تصمیم به ایجاد اون گرفتم. اما چرا قید دکتری رو به کار بردم:
1. فارغ التحصیلان مقاطع پایین تر می تونند با پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در کشور میزبان خود همچنان ماندگار شوند.
2. جای این امید وجود دارد که فارغ التحصیل مقطع دکتری به حدی از بلوغ فکری رسیده باشد که بدون دلیل موجه و به هر قیمتی نخواهد در کشور میزبان خود ماندگار شود.
دوستان مقیم یا مطلع لطفا در این بحث مشارکت کنند...

کار پیدا کردن و اقامت در ژاپن برای خارجی ها واقعا مشکل هست مگه اینکه اینجا درس خونده باشند یعنی لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا را اینجا گرفته باشند و بعد برای پیدا کردن کار اقدام کنند. سیستم خود ژاپنی ها اینطوره که دانشجویان مقطع فوق لیسانس در اواسط سال اول شروع به جاب هانتیگ (Job Hunting) می کنند. این جاب هانتینگ سیستم جالبی هست، مثلا طی یک روز در ترم درسی شرکت های بزرگ به دانشگاه مورد نظر میان و شروع به معرفی موقعیت های کاری خودشون می کنند و اکثر دانشجوهای سال اول و دوم در این برنامه شرکت می کنند و خلاصه که در طول سال اول فوق لیسانس دانشجوها در کنار درس در مراسمی از این قبیل چه در دانشگاه و چه در خارج دانشگاه شرکت می کنند تا بالاخره به مرحله مصاحبه می رسند و قبول می شوند. اکثر دوستان من الان که سال دوم فوق لیسانس هستند کار آینده خودشون رو پیدا کرده اند و دقیقا می دونند از کجا باید شروع کنند. یکی از شروط اصلی کار پیدا کردن تسلط به زبان ژاپنی هست که این شانس شما رو خیلی افزایش می ده و اگر این شرط رو نداشته باشید موقعیت های کاری خیلی محدود و فقط مربوط شغل هایی می شه که مثلا شرکت های بین المللی ارائه می دن و خوب بالطبع ژاپنی هایی که انگلیسی بلد باشند بازم در اولویت هستند. البته این مواردی که من گفتم برای افرادی هست که می خوان در رشته ای که تحصیل کرده اند کار پیدا کنند. در مورد کارهای آزاد و تجارت من اطلاعات خاصی ندارم (مثلا کارهای مثل رستوران داشتن و مغازه داشتن و کارهای آزاد از این دست) فکر کنم اونطوری باید با راضی کردن کارفرمایی که در داخل ژاپن مشغول فعالیت هست شروع کنند. بنا به تجربه خود من و دوستان خارجی که من داشتم و الان مشغول به کار هستند تحصیل در این کشور و در کنارش دنبال کار گشتن شانس پیدا کردن کار رو خیلی زیاد می کنه. البته اگر یک شرکت ژاپنی (یا کارفرما) و یا شرکتی که در داخل ژاپن مشغول فعالیت باشه از شما دعوت برای پذیرفتن کاری رو بکنه مشکلی برای اقامت شما وجود نخواهد داشت.

قوانین مهاجرت
در این کشور کمی سخت هست. تنها چند شرط به شما اجازه اقامت در ژاپن رو میده 1- برای تحصیل 2- برای کار (که شرایط کار پیدا کردن رو توضیح دادم) 3 - ازدواج با اتباع ژاپن 4- بعنوان مهاجر (که باید مدارک زیادی رو اثبات کنید) . در حالت تحصیل ویزای شما برای طول دوره تحصیلی شما تمدید می شود. در صورت کار کردن هم دقیقا تا روزی که مشغول بکار هستید و در صورت ازدواج با اتباع ژاپن که طول ویزا طبق تقاضای خود شما هست و در صورتی هم که بعنوان مهاجر پذیرفته بشوید می تونید بعد از (فکر کنم سه سال) تقاضای اقامت دائم کنید. در مورد اقامت دائم شرط اصلی اینه که شما اینجا 10 سال بصورت متوالی زندگی کرده باشید و در طی این 10 سال مالیات داده باشید (دوران دانشجویی که مالیاتی پرداخت نکردید حساب نمی شه) و این شرط به 5 سال تقلیل پیدا می کنه اگه شما شغل مهمی مثل استاد دانشگاه داشته باشید و یا اگه کسی باشید که خدمات ارزنده ای به کشور ژاپن انجام داده است. در صورت ازدواج با اتباع ژاپن بعد از 3 سال می تونید تقاضای اقامت دائم داشته باشید. امیدوارم این اطلاعات مفید باشه.  موفق باشید