آکادمیا کافه
ادامه تحصیل دکترا یا سربازی؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: ادامه تحصیل دکترا یا سربازی؟ (/Thread-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%A7-%DB%8C%D8%A7-%D8%B3%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%9F)

ادامه تحصیل دکترا یا سربازی؟ - arman_fhd - 23-07-2016

سلام دوستان من دانشجو ارشد برق دانشگاه خواجه نصیر هستم. برای ادامه تحصیل تمایل به خروج از کشور دارم اما سر یه دو راهی قرار گرفتم!
با توجه به اینکه مشکل سربازی دارم و هزینه های فرآیند پذیرش زیاد هست برام(مثل آزاد کردن مدرک و...) دوتا برنامه دارم خواستم بدونم نظر شما چیه؟
1-بعد ارشد برم سربازی (البته دنبالش هستم پروژه کسری بگیرم) و بعد از سربازی یه دوسالی کار کنم و مدرکمم از طریق اداره کار آزاد کنم(شنیدم اگه اداره کار درخواست بدی و تا یه مدتی نتونن برات کار پیدا کنن مدرکت می تونی آزاد کنی)
2-بعد ارشد برم دکترا و همزمان کار کنم تا هزینه ها رفتن جور کنم و همچنین با پروژه های کسری که می گیرم درصد خیلی زیادی از سربازیم کم کنم وبعدش از دکترا انصراف بدم
کدوم راه به نظر شما بهتره لطفا راهنماییم کنید

RE: ادامه تحصیل دکترا یا سربازی؟ - storagemeter - 23-07-2016

با سلام، شما سطح نمرات را بالا نگه دار و بعد از فوق لیسانس به هر قیمتی پذیرش بگیر و برو. در خارج بعد از تحصیل با گرفتن کار خوب می تونی تمام این پول ها رو در بیاری. اگر واقعاً توانایی مالی نداری با پروژه خدمتو تموم کن ولی در هیچ حالتی توصیه نمیکنم بری سربازی

RE: ادامه تحصیل دکترا یا سربازی؟ - arman_fhd - 23-07-2016

خیلی ممنون از راهنمایی تون نمراتم خدا رو شکر خوبه تا پایان ارشد هم می تونم مقاله ژورنال ارائه بدم من مشکلم بیشتر وثیقه سربازی و آزاد کردن مدرکه چون لیسانس و ارشدم هر دوتاش روزانه بودم حالا سربازی رو میرم ولی آزاد کردن مدرک خیلی الان هزینش زیاد شده!!! باقی هزینه ها رو می تونم یجوری جور کنم

RE: ادامه تحصیل دکترا یا سربازی؟ - arman_fhd - 24-07-2016

طبق تحقیقی که کردم هزینه ها این طوری هستن
1-وثیغه 18 میلیونی برا سربازی
2-آزاد کردن مدرک لیسانس حدود 12 میلیون
3-آزاد کردم مدرک ارشد بالای 20 میلیون (یکی از دوستان گفت که 28 تومنی میشه!)
4-هزینه ارسال مدارک به ده دانشگاه حدودا 5میلیون
5-هزینه بلیط 4میلیون (با فرض امریکا و کانادا)
6-هزینه زبان 4 میلیون (تافل و GRE)
7-هزینه رفتن به سفارت 4میلیون (برای امریکا)
همینجور حساب کنم بالای 50 میلیون میفتم تو خرج!!! بیشتر هزینه هم بابت مدرک آزاد کردنه
برای سربازی من می تونم یک سال کسری بگیرم
برای کار هم همکلاسی هام دارن توی شرکت های دانش بنیان کار می کنن من هم می تونم بعد سربازی تو همیچین شرکت هایی کار کنم
معدل ارشدم خوبه و تا پیایان ارشد می تونم مقاله ژورنال بدم تو فکرشم هستم عضو بنیاد ملی نخبه گان بشم با این شرایط امیداوارم بتونم کار پیدا کنم
به نظرتون کار توی شرکت های دانش بنیان می تونه رزومه خوبی برا ادامه تحصیل باشه؟

RE: ادامه تحصیل دکترا یا سربازی؟ - Milados - 25-07-2016

(24-07-2016, 12:44 AM)arman_fhd نوشته: طبق تحقیقی که کردم هزینه ها این طوری هستن
1-وثیغه 18 میلیونی برا سربازی
2-آزاد کردن مدرک لیسانس حدود 12 میلیون
3-آزاد کردم مدرک ارشد بالای 20 میلیون (یکی از دوستان گفت که 28 تومنی میشه!)
4-هزینه ارسال مدارک به ده دانشگاه حدودا 5میلیون
5-هزینه بلیط 4میلیون (با فرض امریکا و کانادا)
6-هزینه زبان 4 میلیون (تافل و GRE)
7-هزینه رفتن به سفارت 4میلیون (برای امریکا)
همینجور حساب کنم بالای 50 میلیون میفتم تو خرج!!! بیشتر هزینه هم بابت مدرک آزاد کردنه
برای سربازی من می تونم یک سال کسری بگیرم
برای کار هم همکلاسی هام دارن توی شرکت های دانش بنیان کار می کنن من هم می تونم بعد سربازی تو همیچین شرکت هایی کار کنم
معدل ارشدم خوبه و تا پیایان ارشد می تونم مقاله ژورنال بدم تو فکرشم هستم عضو بنیاد ملی نخبه گان بشم با این شرایط امیداوارم بتونم کار پیدا کنم
به نظرتون کار توی شرکت های دانش بنیان می تونه رزومه خوبی برا ادامه تحصیل باشه؟

سلام دوست عزیز،

راستش من این پروسه هزینه ها رو طی کردم و می تونم بگم که هزینه ها همین حول و حوش 50 میلیون تومن شد(مدرک ارشد من 7.5 شد. ورودی 92 ام بودم). 

خب تو نگاه اول اینجوری می بینی که 50 تومن داری می دی ولی آخرش که نگاه می کنی می بینی اصلا متوجه نشدی چه جوری پول خرج شد. پول های قلمبش همون مدرک آزاد کردن و سربازی اِ که حدود 30 تومن در می آد.

ببین همانطور که بقیه دوستان هم گفتن شما اگه حتی 60 میلیون تومن هم خرج کنی، این پول به دلار می شه حدود 20 هزار تا. این پول حقوق 2 ماه کاری تو کشوری مثل آمریکا هست(با دکترات). پس نتیجه اینکه شما می تونی با دادن 50 میلیون نزدیک به سه سال (سربازی دو سال + یه سال هم همینجوری می پره) از بهترین روزهای جووونیت رو با دو ماه کار کردن در آمریکا بخری. 

بعدشم اینجا واقعا برای من زندگی کردن شده عذاب. الان من یه چهار سالی هست به جز چند تا از رفیقام؛ کلا با هیشکی حرف نمی زنم. نه که حرف نزنم. فقط در حد یه آدم اجتماعی هستم که سلام و الیکی می کنم و تمام. اصلا کشش گوش کردن به درد و دل ها و آرزوهای مردم و مقایسه اونها با رویا های خودم رو ندارم. شاید این موضوع شما رو هم اذیت کنه و یا نه...

ما جهان سومی ها باید یه دهه از زندگیم رو قربانی کنیم برای رسوندن خودمون به رده های بالاتر (خون بهاش همین). نزار این زمان بیشتر بشه به نظرم...

راستی در رابطه با رزومه هم که گفته بودی:
اول معدل
دوم نمرات آزمون های تافل و GRE
سوم نزدیکی زمینه کاری 
چهارم داشتن مقاله

** مخ زدن استاد هم که اگه بلد نباشی کارت زارِ. تمام فاکتور های بالا رو داشته باشی ولی اینو نداشته باشی نمی تونی کاری کنی (منظور همون ایمیل و زنگ زدن است).

راستی یه سری چیزهای دیگه مثل کار کردن تو شرکت X و TA استاد فلانی و داشتن ریکام از پروفسور فلانی و ... فک نمی کنم وزنی بده تو رزومه ات. یعنی من زیاد احساس نکردم وقتی تو رزومه ها نگاه می کردم.

موفق و پیروز باشی

RE: ادامه تحصیل دکترا یا سربازی؟ - parwin - 29-09-2016

فک‌ نکنم این همه هزینه داشته باشه که شما گفتین. من کارشناسیمو ۷۵۰ تومن آزاد کردم (با احتساب پنج سال کار کردن در آموزش و پرورش). ارشد هم چیزی حدود هفت هشت تومن.