آکادمیا کافه
Clearance طولانی و Security Check برای ویزای کانادا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+---- انجمن: روادید کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+----- انجمن: روادید دانشجویی کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+----- موضوع: Clearance طولانی و Security Check برای ویزای کانادا (/Thread-Clearance-%D8%B7%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-Security-Check-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)

Clearance طولانی و Security Check برای ویزای کانادا - Matinking - 07-07-2016

تجربه ثابت کرده که کلیرنس ویزای دانشجویی کانادا در بسیاری از موارد با حساسیت خیلی کمتری از موارد مشابه در آمریکا و در زمان به مراتب کوتاهتری به ثمر می رسه... کم نیستند کسانی که با انواع اقسام معضلات (سربازی س پ ا ه، rejection ویزای آمریکا و ...) در بازه زمانی یه هفته تا ماکزیمم دو ماه به راحتی کلیر میشن...

ولی گهگاه کیس هایی وارد شرایط پیچیده ای میشن که زمان کلیرنس رو تا حد زیادی افزایش میده... این افزایش اساسا استرس و نگرانی خیلی زیادی من باب مشکلات تابعه از اون (نیاز به defer کردن، cancel کردن پرواز، محیا نشدن مقدمات سفر به دلیل صدور دیر ویزا تا زمان پرواز و ...) به وجود میاره. تجربه اخیر من در کلیرنس که کمابیش با زمان زیاد و غیر عادی همراه شد به فکرم انداخت تا نتایجی که در جمع آوری مدارک و همینطور حین دوره به دست آوردم رو با دوستان به اشتراک بگذارم تا با تهیه سنجیده مدارک و ارائه اونها، احتمال گرفتار شدن به کلیرنس های طولانی رو کم کنند و با روشن تر شدن اونچه که در فرایند security check پیش روشون هست، راحتر تر بتونن استرس این شرایط رو کنترل کنند.

Timeline وضعیت پرونده من (pass request بعد از 134 روز) به این صورت شد:

Feb. 24th: Submission
Feb. 25th: Ask/Document request + answer
Feb. 26th: Update (Ask/Document answer) 
Feb. 29th: Biometrics
Mar. 1st : Update
Jul. 6th : Update
Jul. 6th : Pass Request

علل احتمالی ورود پرونده من به SC:
مقالات و سابقه تحقیق در زمینه space robotics – سابقه کار به عنوان systems engineer در پروژه های safety-critical صنعت حمل و نقل ریلی – رشته  و دانشکاه مقصد: ECE (با تحقیقات هدف در زمینه رباتیک و کنترل) در University of Toronto (که احتمالا می تونه موضوع حساسی برای بررسی technology transfer باشه)

officer ها در مورد همه افراد به صورت کلی background check رو انجام میدن... البته این مرحله می تونه در اتاوا و خارج از سفارت توسط CIC هم پیگیری بشه.. این مرحله شامل بررسی سرسری و نه چندان دقیق اطلاعات فرد در اینترنت هست... اگر officer در این مرحله مسئله خاصی در فرد حس نکنه از صرافت security check (SC) خواهد گذشت... هرچند در رویه اونها random security check هم تعریف شده اس... یعنی اگر فرضا 10 پرونده زیر دست officer بره و همه اونها رو فاقد حساسیت تشخیص بده، ممکن هست یکی دوتا رو به صورت random برای SC ارسال کنه (و applicant های بدشانس اون موارد رو به دردسر بندازه!)

مشکلات از SC شروع میشه... در SC پرونده توسط CIC به CSIS ارسال میشه و اونها مسئول بررسی وضعیت فرد و صدور گزارش نهایی هستند... CSIS مخیر هست تا هر زمانی که لازم می دونه بررسی رو ادامه بده... یک ماه... دو ماه... شش ماه... یک سال... یا حتی بیش از اون... نهایتا گزارشی از طرف CSIS به CIC و از اونجا برای officer ارسال میشه... این گزارش شامل یکی از چهار حالت زیر هست:
No Reportable Trace (NRT): در این گزارش اعلام میشه که ریگی به کفش applicant نیست!... طبیعتا officer بعد از دریافت این گزارش pass request رو در دستور کار قرار میده...

Inadmissible Brief Advice (IBA): در این گزارش CSIS بنا به دلائلی که در متن اون اعلام میشه، وضعیت فرد رو نامناسب توصیف و براساس یکی از بند های adversity تعریف شده، اون رو برای ورود به خاک کانادا نا مناسب توصیف می کنه... officer در این حالت با توجه به مندرجات گزارش و براساس یکی از بندهای تعریف شده (که در پیوست لیست شده ان) "معمولا" فرد رو refused اعلان می کنه... علت تاکید روی "معمولا" این هست که حتی در صورت وصول چنین گزارشی به officer، اون به عنوان فرد اول برای تصمیم گیری در مورد وضعیت نهایی applicant این اختیار رو خواهد داشت که فرد رو "با مسئولیت خودش" pass کنه... ولی اگر روزی روزگاری اون فرد مشکلی در کانادا به وجود بیاره، این تصمیم برای officer تبعات سنگینی خواهد داشت.. در نتیجه officer ها اساسا بعد از دریافت IBA در رد applicant درنگ نمی کنند (در این حالت به فرد فرصت داده میشه تا طرف چند روز به وسیله سند خاصی به نام defense letter از خودش دفاع و در قبال تصمیم متخذه اعتراض کنه... ان شالله در فرصت های آتی سعی می کنم ریزتر در مورد این سند و مفاد مورد نیاز اون توضیح بدم)

یکی از applicant های ایرانی بعد از 200 روز و به علت سابقه کار در یک شرکت تحریمی refused شد...

Information Brief Advice (IfBA): این گزارش یک جواب غیرقطعی از طرف CSIS هست که در اون اعلان میشه نشانه هایی مبنی بر خطرات این فرد برای امنیت کانادا دیده نشده ولی نظر قطعی من باب اینکه فرد فعالیت های غیرمجاز (که ممکن هست نهایتا به inadmissible بودن تفسیر بشه) داشته باشه یا خیر نمیده... در این حالت توپ عملا توی زمین officer انداخته میشه و بسته به اینکه توضیحات ریزتر موجود در IfBA چی باشه اون رو ترغیب به رد یا تایید فرد می کنه.. در صورت رد،  officer مجددا یکی از بندهای مورد نظر رو در نامه refuse اعلان می کنه با این تفاوت که در IBA خود CSIS علنا بند علت رو مشخص می کنه ولی در IfBA در واقع این استنباط officer هست که تایین کننده هست...

Incidental Letter (IL): این گزارش تقریبا شبیه IfBA هست ولی با مرزبندی های روشن تر... در اون مجددا قید میشه که CSIS نشانی از فعالیت های ناقض امنیت کانادا ندیده ولی فرد در فعالیت های مجرمانه دیگه (مثلا در کشور خودش) نقش داشته... در این حالت هم officer ها معمولا بی برو برگرد فرد رو refused می کنند...

- اصولا در مورد تقریبا اکثر ایرانی هایی که به SC وارد میشن نهایتا NRT صادر میشه... 
- افرادی که در شرکت های تحریمی یا سازمان های تروریستی فعالیت داشته ان با IBA رد خواهند شد... (تجربه نشون داده سربازی در س پ ا ه شامل این بند نمیشه و به علاوه reject ویزای امریکا الزاما به این بند خاتمه پیدا نمی کنه)
- افرادی که سوابق کیفری داشته باشند گرفتار IfBA یا IL خواهند شد...

توضیحات و توصیه هایی من باب تهیه مدارک:

- سعی کنید جز موارد خواسته شده توسط سفارت مدرک اضافه ارائه نکنید.. هر مدرک می تونه به صورت بالقوه موید شک officer و ارسال پرونده شما به SC باشه...
- اگر در شرکت و سازمان های مشکوک سابقه فعالیت داشتید و اونها رو در پرونده تون اعلان نکنید بلاشک در SC شناسایی میشن و ممکن هست فارق از بررسی اونها، به دلیل عدم شفافیت در اعلان اطلاعات refused بشید... اگر ریسک این کار رو می پذیرید حداقل اطلاعات مرتبط در شبکه های اجتماعی مثل linkedin رو اساسا حذف کنید (هرچند این اصلا راه حل قطعی برای چنین کار مخاطره آمیزی نیست)

توضیحات و توصیه هایی من باب case specific enquiry (CSE):

- اگر تا قبل از زمان عادی  processingی که سفارت اعلان کرده CSE پر کنید "به هیج عنوان" انتظار نداشته باشید به درخواست شما پاسخی بدن...
- اگر به vfs ایمیل بزنید و من باب دیر شدن case تون سوال کنید معمولا با ایمیل template وار زیر روبرو میشید:

Dear Applicant

Thank you for your e-mail enquiry regarding  your application for a temporary visitor/study/work visa.
Your application is still under review – Please note that this review is being done by outside agencies and hence, we do not control the processing time and are unable to expedite the file.
Rest assured, as soon as the review is completed, we will be notified immediately and action the file for next steps.
We do understand the situation but kindly request your patience in this matter. 
Thank you for your understanding.
Kind regards

Immigration Section | Section de visa

- پر کردن CSE (فارق از اینکه چه توضیحاتی در textbox اون بنویسید) معمولا به ایمیل template وار زیر از طرف CIC منجر میشه:

UN MESSAGE EN FRANÇAIS SUIVRA.

Thank you for contacting Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC).

We have forwarded the information you provided to the responsible office. They will contact you only if they require further information.

Please visit the online Help Centre or our website for further information. You can search by typing keywords.

Please do not reply to this email.
Sincerely, 
Immigration, Refugees and Citizenship Canada 
www.cic.gc.ca

- من یک بار CSE پر کردم.. کسانی هم بوده ان که تا 3 تا پر کرده ان... ولی بار اول به همه همین جواب و در دفعات بعد اصلا جوابی نداده ان! بنابراین از این خیال که CSE براتون جادو می کنه صرف نظر کنید... همونطور که قبلا اشاره کردم CSIS تا هر زمان که صلاح بدونه کار بررسی رو کش خواهد داد... مثلا دوستی که بعد از 385 روز کلیر شده بود در اون بازه سه بار CSE پر کرده بود و در بار اول جواب بالا و در دو بار بعد کلا جوابی نگرفته بود...

- دوستانی بوده ان که به supervisor های خودشون در دانشگاه مقصد اصرار داشته ان که اون هم براشون CSE پر کنه.. تجربه اونها ثابت کرده که CIC همچنان توجهی نکرده و فشاری به CSIS وارد نکرده... این کارها بی فایده اس... کاری که دستتون برمیاد صرفا صبر هست و بس!

- اگر از 100 روز گذشتید، از دانشگاه هدف من باب امکان deferral کسب اطلاع کنید... اینکه بدونید یک ترم یا یک سال امکان تعویق دارید می تونه استرس و نگرانی شما درباره گذر زمان رو کاهش بده...

- اگر از 4 ماه رد کردید، نقشه apply مجدد رو در ذهن داشته باشید که اگر کار خیلی طولانی شد یا نهایتا refused شدید، سال پیش رو و deadline های اون رو از دست ندید...

امیدوارم تمام کسانی که پا در خوان آخر یعنی visa processing می گذارند، سربلند و موفق باشند...

ارادت
متین

RE: Clearance طولانی و Security Check برای ویزای کانادا - Matinking - 08-05-2017

در ادامه مسائل مرتبط با clearance های طولانی، اخیرا دوستی که بیش از یک سال از submission پرونده اش می گذره (و بعد از دو بار deferral، پذیرششون کلا از دست رفته) برای بار چندم با VAC مکاتبه کرده ان و جواب جدیدی گرفته ان مبنی براینکه اگر تا به حال جواب نگرفتید پس reject هستید. از ایشون خواسته شده یه نامه urgent بزنن به سفارت و درخواست کنن که تعیین تکلیف بشن. در انتها هم قید شده که از این اتفاقات پیش میاد!!!

احتمالا ندادن اطلاعات کامل به سفارت (وقتی به هر نحو بتونن به اون اطلاعات دست پیدا کنند) دلیل این اتفاق بوده... به همین دلیل مجددا به دوستان تاکید میشه هیچ موردی از "حقایق مسلم و آنچه که برای سفارت به راحتی قابل بررسی هست" رو در پرونده تون از قلم نندازید چرا که محتملا منجر میشه به اطلاعات غلط دادن و چنین نتیجه تلخی...