آکادمیا کافه
نوشتن پروپوزال برای دکترا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مقاله، پایان نامه، پروپوزال و تز دکتری (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AA%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)
+--- موضوع: نوشتن پروپوزال برای دکترا (/Thread-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%A7)

صفحات 1 2 3

نوشتن پروپوزال برای دکترا - Karim - 23-03-2011

سلام،
همانطور که دوستان در جریان هستید بیشتر پذیریش های که بچه ها از ایران اخذ می کنند بیشتر ادامه روند تحقیقاتی است که در ایران داشته اند.
اما به نظر من یک مشکل اساسی که این وسط وجود داره اینه است که حداقل کسانی که من اطرافم دیدم موضاعات تزشون بیشتر بر اساس جبر شرایط انتخاب شده تا علاقه، و واقعا هم در دوره ارشد آنهم در ایران فرصت مشخص کردن لاین تحقیقاتی و .. نیست و یکجورایی هدف بیشتر تمرین تحقیقات و گرفتن مدرک است.
حالا اگر خواسته باشیم کلا بنای تحقیقاتمون در دوره دکترا را از اول پایه ریزی کنیم و پروپوزالمون را از قبل بنویسیم و راه بیفتیم دنبال یافتن سوالات ذهن خودمون! شما چه راهکارهایی پیشنهاد می کنید؟ اصلا شدنی هست؟
یا اینکه خیر بگردیم دنبال پوزیشن خالی حالا هر موضوعی شد شد!!!! چون برخی ها اعتقاد دارند پروپوزال را باید یک فرد کار کشته و آشنا به شرایط محیط بنویسه(استاد) نه یک دانشجو حتی دانشجوی دکترا!

ممنون

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - Babak - 26-03-2011

این که شما بخواهید خودتون پروپوزال دکتراتون رو بنویسید کاملا عملی و قابل انجامه. این طور که من می‌دونم در برخی از کشورها اصلا لازمه که دانشجوی دکترا موضوع تزش رو خودش تعیین کنه. یکی از دوستان آلمانی من که در آلمان دکترا گرفته می‌گفت که در آلمان این موضوع اجباری، البته نمی‌دونم که در همه‌ی دانشگاه‌های آلمان و همه رشته‌ها این طور باشه یا خیر.

نوشتن پروپوزال دکترا چندان ساده نیست. اولین شرطش اینه که شما تعداد زیادی مقاله در زمینه رشته خودتون خونده باشید تا موضوعی که پیشنهاد می‌کنید قبلا انجام نشده باشه. همچنین باید با نحوه نوشتن پروپوزال و زمان‌بندی انجام کار آشنا باشید. گرفتن فاند برای پروپوزالی که خودتون پیشنهاد می‌کنید یک مشکل دیگه هست. شما یا باید خودتون به همراه استادتون پروپوزال رو برای موسساتی که به پروژه‌های تحقیقاتی فاند می‌دهند ارسال کنید و بتونید از اونها فاند بگیرید، یا این که استاد شما باید قبول کنه که از فاند پروژه‌های دیگه‌اش به شما بده که شما بتونید کارتون رو پیش ببرید.

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - ali.1983 - 12-04-2011

(26-03-2011, 09:55 PM)Babak نوشته: این که شما بخواهید خودتون پروپوزال دکتراتون رو بنویسید کاملا عملی و قابل انجامه. این طور که من می‌دونم در برخی از کشورها اصلا لازمه که دانشجوی دکترا موضوع تزش رو خودش تعیین کنه. یکی از دوستان آلمانی من که در آلمان دکترا گرفته می‌گفت که در آلمان این موضوع اجباری، البته نمی‌دونم که در همه‌ی دانشگاه‌های آلمان و همه رشته‌ها این طور باشه یا خیر.

نوشتن پروپوزال دکترا چندان ساده نیست. اولین شرطش اینه که شما تعداد زیادی مقاله در زمینه رشته خودتون خونده باشید تا موضوعی که پیشنهاد می‌کنید قبلا انجام نشده باشه. همچنین باید با نحوه نوشتن پروپوزال و زمان‌بندی انجام کار آشنا باشید. گرفتن فاند برای پروپوزالی که خودتون پیشنهاد می‌کنید یک مشکل دیگه هست. شما یا باید خودتون به همراه استادتون پروپوزال رو برای موسساتی که به پروژه‌های تحقیقاتی فاند می‌دهند ارسال کنید و بتونید از اونها فاند بگیرید، یا این که استاد شما باید قبول کنه که از فاند پروژه‌های دیگه‌اش به شما بده که شما بتونید کارتون رو پیش ببرید.

سلام
بابك جان اگه بخواهيم يك آمار كلي بگيريم، براي اساتيد دانشگاههاي آمريكاي شمالي، كدوم پايان نامه هاي ارشد بيشتر ارزش داره؟ پايان نامه هاي آزمايشگاهي و عملي يا پايان نامه هاي نظري و نرم افزاري؟
البته ممكنه سوالم به اين تايپك مربوط نشه ببخشيد

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - Babak - 13-04-2011

جواب دادن به این سوال ساده نیست. به نظر من اگر بعد از تحصیلات قصد دارید که وارد صنعت بشید بهتره که روی کارهای عملی بیشتر تمرکز کنید و اگر قصد دارید که استاد دانشگاه بشید بهتره بیشتر کارهای نظری انجام بدید. برای گرفتن پذیرش، بسته به رشته و فیلد کاری استاد هر یک از این موارد می‌تونه ارزش بیشتر یا کمتر از دیگری داشته باشه. اونچه که مهمه اینه که شما یک کار تحقیقاتی جدید انجام داده باشید. من یادمه که پروژه کارشناسی ارشدم صرفا یک کار پیاده‌سازی بود و ارزش تحقیقاتی چندانی نداشت. سعی کنید از این جور پروژه‌ها دوری کنید و پروژه‌هایی انجام بدید که خودتون مطلب جدیدی به اونچه که قبلا در مقالات و کتاب‌ها چاپ شده اضافه کنید. همچنین سعی کنید پروژه‌ای انجام بدید که ازش حداقل یکی دو تا مقاله نسبتا خوب در بیاد. اگر این کار رو بکنید شانس گرفتن پذیرش‌تون رو بالا خواهید برد.

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - Karim - 13-04-2011

(13-04-2011, 02:21 AM)Babak نوشته: جواب دادن به این سوال ساده نیست. به نظر من اگر بعد از تحصیلات قصد دارید که وارد صنعت بشید بهتره که روی کارهای عملی بیشتر تمرکز کنید و اگر قصد دارید که استاد دانشگاه بشید بهتره بیشتر کارهای نظری انجام بدید. برای گرفتن پذیرش، بسته به رشته و فیلد کاری استاد هر یک از این موارد می‌تونه ارزش بیشتر یا کمتر از دیگری داشته باشه. اونچه که مهمه اینه که شما یک کار تحقیقاتی جدید انجام داده باشید. من یادمه که پروژه کارشناسی ارشدم صرفا یک کار پیاده‌سازی بود و ارزش تحقیقاتی چندانی نداشت. سعی کنید از این جور پروژه‌ها دوری کنید و پروژه‌هایی انجام بدید که خودتون مطلب جدیدی به اونچه که قبلا در مقالات و کتاب‌ها چاپ شده اضافه کنید. همچنین سعی کنید پروژه‌ای انجام بدید که ازش حداقل یکی دو تا مقاله نسبتا خوب در بیاد. اگر این کار رو بکنید شانس گرفتن پذیرش‌تون رو بالا خواهید برد.
سلام
بابک جان مرسی از ÷اسخ شما
پرپوزال نوشتن ممکنه زیاد کار سختی نباشه و لی تکنیک های عملی که باهاشون آشنایی تئوری داریم ولی عملی کار نکردیم چجور در پروپوزال توضیح بدیم؟ اساتید یا مراکز تحقیقاتی قبول می کنند اینحور پروپوزال ها را

مرسی

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - Babak - 14-04-2011

در پروپوزال لازم نیست که شما تمام جزئیات پیاده‌سازی رو بیان کنید. اصلا در کارهای تحقیقاتی شما معمولا بسیاری از جزئیات کار رو از قبل نمی‌دونید، و گرنه دیگه اسمش رو تحقیق نمی‌شه گذاشت. در نتیجه این که قبلا کار عملی روی اون موضوع انجام نداده باشید خیلی مهم نیست. اگر بتونید ایده اصلی و روش‌های کلی پیاده‌سازی رو به خوبی توضیح بدید، احاطه خوبی از نظر تئوری روی موضوع داشته باشید، و مقالات و مطالب مرتبط با اون موضوع رو خونده باشید و در جریانشون باشید کافیه و استادها و مراکز تحقیقاتی پروپوزال‌های این چنینی رو معمولا قبول خواهند کرد.

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - rozhin - 18-04-2011

سلام

در انگلیس و استرالیا هم باید پروپوزال نوشت . می خواستم بدونم شما فکر می کنین یک پروپوزال چه قسمت های اصلی رو باید داشته باشه ؟ آیا کسی می دونه ار کجا می شه چند نمونه پیدا کرد تا الگو و ساختار اصلی رو بشه بیشتر درک کرد. من نمی دونم اصلا تا چه حدی باید عمیق نوشته بشه ؟ و اصلا چه جوری باید 4 سال رو پیش بینی کنم وقتی برای خودم هنوز واضح نیست.

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - Babak - 18-04-2011

در آدرس زیر می‌تونید یک راهنمای کلی از نوشتن پروپوزال دکترا و قسمت‌های مورد نیاز رو ببینید:
http://www.visionedu.co.uk/a_guide_for_a_full_time_phd__pro.htm

این هم یک راهنمای دیگه از دانشگاه سنت مری مینسوتای امریکا:
http://www2.smumn.edu/deptpages/~tcwritingcenter/Forms_of_Writing/ResearchProposal.htm

این راهنماها نکات اصلی رو گفته‌اند. رشته‌های مختلف ممکنه تفاوت‌هایی با هم داشته باشند و مطالب گفته شده شاید برای بعضی رشته‌ها کمی متفاوت باشه. همین طور دانشگاه‌های مختلف ممکنه از شما بخوان که پروپوزال رو کمی متفاوت از اونچه که در راهنمای بالا گفته شده بنویسید.

در مورد این که چطور باید چهار سال رو پیش بینی کرد، حق با شماست. معمولا دانشجو‌های تازه کار اون قدر وسعت دید ندارند که بخواهند پروپوزال خوبی بنویسیند. به همین خاطر هم هست که بسیاری از دانشگاه‌ها نیازی به پروپوزال ندارند و از دانشجو انتظار ندارند که قبل از شروع تحصیل بتونه پروپوزال بنویسه. اگر شما ناچار هستید که برای گرفتن پذیرش پروپوزال بنویسید، تنها چاره‌اش دیدن نمونه‌های مشابه و مطالعه تعداد زیادی مقاله در رشته خودتون هست تا کاملا با زمینه‌ی تحقیقاتی آشنا بشید و ایده‌های جدیدی برای ادامه کار در یکی از زمینه‌ها پیدا کنید.

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - Karim - 18-04-2011

مرسي از لينك هاي مفيدتان
فك كنم يكي از قسمت هاي مهم و شايد مشكل ترين قسمت پروپوزال بخش تكنيكي و روش كار باشه . بنظر من ،بهترين كار اينه كه مطالعات در مورد روش كار و دستگاهاي مربوطه هرچه بيشتر باشه بهتر خواهد بود حتي قبل از شروع كار.

ممنون

RE: نوشتن پروپوزال برای دکترا - spt - 20-11-2011

کریم جان مطمئنا بخش روش کار خیلی احتیاج به تجربه داره و سخته اما به نظرم میشه با راحتی در موردش سوال کرد و کمک گرفت... مخصوصا اگه بخش نظری کار خوب انجام شده باشه و در مورد کارت ده دقیقه توضیح بدی به یه استاد و یه کسی که وارده توی این زمینه و توی تحقیق به راحتی بهت میگه چیکار کنی واسه ی انجامش... اما متاسفانه برای بخش نظری هیچ کسی نمیتونه کمکت کنه و خودت باید بشینی و بخونی...
کلا به نظر من خیلی به تجربه بستگی داره و اگه طرف چند بار این کار ها رو انجام داده باشه خیلی دیگه راحت تر میشه براش...

به نظر من برای شروع راحت ترین کار (البته فقط برای شروع!!) اینه که یه مقاله ی خیلی خوب در رابطه با زمینه ی مورد علاقه پیدا کنیم و دقیقا همون رو ترک track کنیم.... اینطوری آدم آروم آروم دستش راه میوفته...