آکادمیا کافه
مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای تحصیلی قبل از پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش (/Thread-%D9%85%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%88-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%A8-%D8%A2%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)

صفحات 1 2 3 4 5

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - automotive - 17-08-2017

سلام بر شما
(16-06-2016, 08:30 AM)ssmirebrahimi نوشته: سلام خدمت همه دوستان عزیز.
بنده متولد 73 هستم، از کودکی به کامپیوتر علاقه مند بوده و الان هم به چندین نرم افزار و زبان نرم افرازی مسلط هستم. پروژه های تحت وب و ب سایت بسیار زیاد انجام داده ام و تسلط کامل به جاوااسکریپت / پی اچ پی و دیگر زبان های تحت وب دارم.
هم اکنون در حال تحصیل مقطع کارشناسی در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه آزاد تهران جنوب هستم. علاقه مند هستم تا در رشته های کامپیوتری در یکی از دانشگاه های معتبر دنیا، تحصیل کنم.
فکر میکنید با توجه به تغییر رشته؛ چقدر می تواند این مساله در پذیرفته شدن من موثر باشد؟ و در این راستا چه کارهایی رو باید انجام بدم؟
به دنبال چند مدرک ماکروسافت نظیر MOS , MTA و مهم تر از همه MCSD هم هستم و احتمالا می توانم آن ها را قبل از پذیرش اخذ کنم.
-
باتشکر فراوان از راهنماییتان!
اگر علاقه مند باشید، صرفا با بیان این موضوع و قطعا ارائه نمونه کار می‌توانید در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل بدهید.
یک مهندس نر‌م افزار به هر صورت می‌تواند الگوریتم بنویسد و برنامه نویسی کند. شما باید حداقل به اندازه یک مهندس نرم افزار به موضوعات مسلط باشید تا بتوانید برای ارشد استاد مربوطه را راضی کنید.
(13-08-2017, 12:17 AM)farsang نوشته: سلام دوستان .بنده الان کاردانی برق دارم. مدتی هست دارم فکر میکنم به جای برق ،کامپیوتر-نرم افزار رو ادامه بدم و تا جایی که اطلاع دارم در کاردانی به کارشناسی و همچنین کنکور ارشد می تونم تغییر رشته بدم و برم نرم افزار.
حالا می خواستم بپرسم تغییر رشته چیز خیلی بدی تو رزومه ادم به حساب میاد؟ یعنی مثلا اگه بعد از اینکه ارشدم رو گرفتم خواستم پذیرش بگیرم ممکنه به مشکل بخورم باسه اینکه مثلا دو سال اول یا کارشناسی چیز دیگه ای خونده بودم؟
فکر میکنید تغییر رشته در کاردانی به کارشناسی بهتر باشه یا ارشد؟
کسانی رو میشناسید تغییر رشته داده باشن و در رشته جدید هم موفق شده باشن. مخصوصا در زمینه تحصیلات تکمیلی و دکتری؟
بعد از ارشد خیر، اما برای ارشد بله، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید.
هرچه سریع‌تر تغییر رشته صورت بگیرد بهتر است، به هر حال صرف علاقه نمی‌توان استاد را راضی کرد و باید توانایی خود را اثبات کنید.
(13-08-2017, 07:30 PM)farsang نوشته: ادامه در رشته برق رو به کسی که به مدار علاقه نداره و ریاضیش هم قوی نیست توصیه می کنید؟
خیر.
(13-08-2017, 07:37 PM)farsang نوشته: همچنین چند سوال دیگه هم دارم جواب بدید ممنون میشم.
دروس تخصصی کامپیوتر تا چه حد محاسباتی هست و به چه سطحی از ریاضیات باسه فهمیدنش نیاز هسش؟
دروسی مثل نظریه زبان ها و ماشین ها و ساختمان داده ها مثلا کجا کاربرد داره؟
نوشتن الگوریتم ها به ریاضیات نیاز دارد.
به صورت کلی ریاضیات در برنامه نویسی کاربری است، حداقل به آن میزان تفکر نیاز است. @Babak

(15-08-2017, 02:35 PM)farsang نوشته: سلام. لطفا من را هم راهنمایی کنید. متاسفانه زمان زیادی برای تصمیم گیری ندارم.
یعنی باسه کار پیدا کردن بهتره یه لیسانس کامل تو رشته ای بگیرم که تجربه ی زیادی و علاقه ای در اون ندارم. یا دو سال کارشناسی رو چیزی بخونم که الان در اون زمینه کار میکنم (الان بیشتر روی برنامه نویسی و همچنین طراحی و توسعه سایت و برنامه های وب متمرکز هستم).
البته در هر صورت میدونم باید ریاضیم رو تقویت کنم.

در ایران یا خارج از ایران؟
در خارج از ایران مدرک و سن اهمیت کمی دارند و صرفا تسلط موضوع بر فرد سنجیده می‌شود، هرچند در ایران نیز به جز مشاغل دولتی، هیچ شرکت خصوصی به مدرک شما به جز وجود آن اهمیتی نمی‌دهند، آن ها فرضا یک برنامه نویس مسلط به جاوا اسکریپت نیاز دارند و اگر ایران لیسانس ادبیات هم داشته باشد مهم نیست، اما باید به موضوع کاری اعلام شده تسلط داشته باشد.

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - comboy - 17-08-2017

(13-08-2017, 12:17 AM)farsang نوشته: سلام دوستان .بنده الان کاردانی برق دارم. مدتی هست دارم فکر میکنم به جای برق ،کامپیوتر-نرم افزار رو ادامه بدم و تا جایی که اطلاع دارم در کاردانی به کارشناسی و همچنین کنکور ارشد می تونم تغییر رشته بدم و برم نرم افزار.
حالا می خواستم بپرسم تغییر رشته چیز خیلی بدی تو رزومه ادم به حساب میاد؟ یعنی مثلا اگه بعد از اینکه ارشدم رو گرفتم خواستم پذیرش بگیرم ممکنه به مشکل بخورم باسه اینکه مثلا دو سال اول یا کارشناسی چیز دیگه ای خونده بودم؟
فکر میکنید تغییر رشته در کاردانی به کارشناسی بهتر باشه یا ارشد؟
کسانی رو میشناسید تغییر رشته داده باشن و در رشته جدید هم موفق شده باشن. مخصوصا در زمینه تحصیلات تکمیلی و دکتری؟

تغییر رشته چیز خطرناکی نیست. خیلی از استادهای رشته مهندسی کامپیوتر، برق خوندن! با پیشرفت سریع علم و ارتباط پیدا کردن رشته ها به هم، کمتر کسی پیدا میشه که بخواد 10 سال در یک رشته بمونه. هر علمی می تونه در شاخه دیگری کاربرد پیدا کنه.
خانم Jessica Su در استنفورد استاد الگوریتم هست و ارشد ریاضی از CalTech داشته. الان دکتری کامپیوتر می خونه و در شرکت Twitter سابقه کار داره. خودش می گفت قبل از شروع دکتری حتی یک خط برنامه نویسی نکرده بود. اون منتظر بود بهش بگن چی کار کنه، ولی تو استفورد همه ازش می پرسیدن می خوای چی کار کنی؟
http://web.stanford.edu/~jtysu/

استاد مشاور من لیسانس مهندسی هسته ای خونده و الان زمینه تحقیقش اتومبیل های بدون سرنشین هست (چه ربطی داره آخه)

(13-08-2017, 07:30 PM)farsang نوشته: ادامه در رشته برق رو به کسی که به مدار علاقه نداره و ریاضیش هم قوی نیست توصیه می کنید؟

باید کشورهای مختلف را در نظر بگیرین. مثلن اگه تو سایت چند تا از دانشگاه های ژاپن برین، ممکنه یهو به مکانیک و یا شهرسازی گرایش سازه های ضد زلزله علاقه مند بشین. یا اگه دانشگاه های تایلند را نگاه کنید ممکنه عاشق داروسازی بشین. اینکه می گین به ریاضی و مدار علاقه ندارم شاید به خاطر نوع آموزش دیدنتون باشه. مثلن فکر کن مداری طراحی کنی که جلوی تصادف را بگیره، یا عوارض پلیس راه را بدون پایین آوردن شیشه پرداخت کنه. آیا در کنار امکان همچین کاری، باز هم می خوای سایت طراحی کنی؟

ممکنه یکی بگه از داروسازی متنفرم چون خیال می کنه نهایتا باید آزمایش ادرار انجام بده. ولی به کرمهای ضدخارش و جوان کننده ساخت تایلند و شیمی شامپوهای L'Oreal یا خمیردندان مخصوص گیاهخواران فکر کرده؟ یک دامپزشک می تونه مسئول باغ وحش دیزنی لند باشه یا مسابقات اسب سواری را مدیریت و نظارت کنه.  لازم نیست حتمن در انتخاب کود برای کاشت سیب زمینی مشاوره بده. یا یکی که از آمپول می ترسه، می تونه متخصص تغذیه و یا فیزیوتراپ بشه. لازم نیست هر پزشکی آمپولزن بشه.

فرض کن بتونی پیغام های تلگرامت را روی در یخچال ببینی. باز هم از مدار متنفری؟ ممکنه در جایی که زندگی می کنید و یا محیط دانشگاه، کاربرد دروسی را که می خونید به خوبی بهتون نشون ندن. این به معنی بی اهمیت بودن و خسته کننده بودن رشته نیست.

ممکنه تو اسپانیا یا فرانسه، مدیریت جهانگردی یا هنرهای تجسمی فوق العاده مهم باشه. تو آرژانتین رشته علوم ورزشی گرایش لیونل مسی پر درآمد و مورد نیاز باشه.

(15-08-2017, 02:35 PM)farsang نوشته: سلام. لطفا من را هم راهنمایی کنید. متاسفانه زمان زیادی برای تصمیم گیری ندارم.
یعنی باسه کار پیدا کردن بهتره یه لیسانس کامل تو رشته ای بگیرم که تجربه ی زیادی و علاقه ای در اون ندارم. یا دو سال کارشناسی رو چیزی بخونم که الان در اون زمینه کار میکنم (الان بیشتر روی برنامه نویسی و همچنین طراحی و توسعه سایت و برنامه های وب متمرکز هستم).
البته در هر صورت میدونم باید ریاضیم رو تقویت کنم.

کلا تمام کردن تحصیلات در مدت کوتاه، با کمترین درس پیش نیاز، از دانشگاه خوب خیلی بهتر از ده بار از این شاخه به اون شاخه پریدن و دور ریختن کارنامه قبلی و اتلاف زمان هست. بستگی به بورس و اعتبار دانشگاه هم داره.

داشتن مدرک سه تا چیز به شما میده که تقریبا  هیچ چیز دیگه ای نمی تونه اینها رو به شما بده:
1- احترام
2- فاند
3- شغل

گرفتن ارشد 2 سال طول می کشه. داشتن یا نداشتن ارشد، تمام باقی مانده زندگی شما را تحت تاثیر قرار میده. 2 سالی که می تونه نتیجه اش 40 سال را عوض کنه. حالا چه در رشته مورد علاقه اتون تحصیل کرده باشین، چه پشیمان باشین. بالاخره دانشگاه تمام میشه و زندگی ادامه داره. نباید زیاد به عقب برگردین. به قول اینشتین : زندگی مثل دوچرخه سواریه، برای حفظ تعادل باید به رکاب زدن ادامه دهید.

اگر احتمال میدین قراره در آینده باز هی به این فکر بیفتین که رشته عوض کنم، به خاطر داشته باشین از برق میشد رفت کامپیوتر، ولی از روزنامه نگاری نمی شه رفت داروسازی. اگر به جای همون برقی که بهش علاقه ندارین، اقتصاد خونده بودین، الان به سختی میشد ارشد کامپیوتر گرفت.

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - farsang - 09-09-2017

ممنون از دوستانی که راهنمایی کردند
پس در مجموع ناهمسان بودن ارشد با لیسانس برای دکتری شانس رو پایین نمیاره و تو خود امریکا هم این که دانشجویی ارشد چیز دیگه ای بخونه عادیه ؟

فقط در مورد این که اینجا [لینک به پست] جناب Babak نوشتن

نقل قول:گاهی می‌بینید که نوشته شده برای گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در اون رشته نیاز هست که دوره کارشناسی رو در رشته‌های مرتبط گذرونده باشید. .....
می خواستم بپرسم معمولا چه تعداد از دانشگاه ها (مخصوصا کشور های انگلیسی زبان مثل امریکا) چنین شروطی میزارن (تغدادشون کمه ،زیاده یا مثلا حدودا چند درصد) و معمولا کارشناسی برق رو برای رشته کامپیوتر (گرایش های نرم افزار،هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر) جزء لیسانس مرتبط قبول میکنند؟ البته این جور متوجه شدم تو متن نوشته بیشتر دانشگاه ها رشته های هم مجموعه رو قبول میکنند درسته؟

یا اگه ارشدت مثلا کامپیوتر باشه دیگه برای دکتری کامپیوتر به نامرتبط بودن لیسانس نگاه نمی کنند و این شرط شاملش نمیشه؟

همچنین ظاهرا برخی مباحث مثل فشرده سازی یا پردازش صوت و تصویر هم تو برخی گرایش های برق و هم توی برخی گرایش های کامپیوتر وجود داره و روش کار میکنند . می خواستم ببینم از نظر تمرکز روی مباحثی که کار میکنند اینا تفاوتی هم داره؟

@Babak@

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - comboy - 09-09-2017

(09-09-2017, 06:57 PM)farsang نوشته: ممنون از دوستانی که راهنمایی کردند
پس در مجموع ناهمسان بودن ارشد با لیسانس برای دکتری شانس رو پایین نمیاره و تو خود امریکا هم این که دانشجویی ارشد چیز دیگه ای بخونه عادیه ؟

می خواستم بپرسم معمولا چه تعداد از دانشگاه ها (مخصوصا کشور های انگلیسی زبان مثل امریکا) چنین شروطی میزارن (تغدادشون کمه ،زیاده یا مثلا حدودا چند درصد) و معمولا کارشناسی برق رو برای رشته کامپیوتر (گرایش های نرم افزار،هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر) جزء لیسانس مرتبط قبول میکنند؟ البته این جور متوجه شدم تو متن نوشته بیشتر دانشگاه ها رشته های هم مجموعه رو قبول میکنند درسته؟

یا اگه ارشدت مثلا کامپیوتر باشه دیگه برای دکتری کامپیوتر به نامرتبط بودن لیسانس نگاه نمی کنند و این شرط شاملش نمیشه؟

همچنین ظاهرا برخی مباحث مثل فشرده سازی یا پردازش صوت و تصویر هم تو برخی گرایش های برق و هم توی برخی گرایش های کامپیوتر وجود داره و روش کار میکنند . می خواستم ببینم از نظر تمرکز روی مباحثی که کار میکنند اینا تفاوتی هم داره؟

@Babak@

ببین، والت دیزنی برداشت میکی موس را نشون رئیس MGM داد، یارو گفت نگه دار، این چیه؟ خانمها از موش می ترسن.
شما نباید نگاه کنی کی چی می خواد، باید ببینی خودت چی می خوای. کسی هم که تو را به خاطر چیزی که هستی تحسین کنه، بالاخره پیدا می کنی.
به قول راتان تاتا (رئیس جاگوار) : من تصمیم درست نمی گیرم، من تصمیم می گیرم و درستش می کنم .

دانشگاهی که من توش لیسانس گرفتم، قبول نکرد کامپیوتر بخونم. تو QS هم نبود، ولی سال بعدش (پارسال) از دانشگاه ۵۰۰ دنیا رشته کامپیوتر پذیرش گرفتم. گاهی وقتها کسایی که شما را آدم حساب نمی کنند، خودشون کسی نیستن.

هیچ چی عواقب نداره، در هر رویدادی فواید و ضررهایی هست. هیچ راهی درست نیست، هیچ نسخه ای کامل نیست.

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - Babak - 10-09-2017

(09-09-2017, 06:57 PM)farsang نوشته: ممنون از دوستانی که راهنمایی کردند

@Babak@

در مورد سوال اول شما که پرسیده بودید چه دانشگاه‌هایی این شرایط رو می‌گذارند، جواب خیلی دقیقی وجود نداره. باید به وب‌سایت دانشگاه‌ مورد نظر مراجعه کنید و ببینید که آیا شرایط خاصی داره یا خیر.
در مورد سوال بعدی، عموما رشته برق، رشته مرتبط با رشته کامپیوتر حساب می‌شه و اگر لیسانس شما برق بوده، بعیده که نتونید در رشته کامپیوتر ادامه تحصیل بدید.
اگر شما ارشد رو مثلا در رشته کامپیوتر خونده باشید و در دکترا هم همون رشته رو بخواهید ادامه بدید، اهمیت رشته لیسانس شما کمتر خواهد شد.
در مورد گرایش‌های مشترک در رشته‌های کامپیوتر و برق، دانش پایه یکی هست و تفاوت چندانی نداره، ولی ممکنه تمرکز دروس متفاوت باشه. به عنوان مثال اگر شما رشته پردازش سیگنال رو در برق می‌خونید ممکنه تمرکز روی ساختن مدارات و چیپ‌های پردازنده سیگنال باشه و در رشته کامپیوتر ممکنه تمرکز روی الگوریتم‌های خاص پردازش سیگنال باشه.

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - sajjad sh - 07-11-2017

سلام 
میخواستم بدونم برای فرایند اپلای و  فاند و بازار کاردر امریکا کدام رشته در حوضه کامپیوتر و ای تی مناسب تر است / اگر بحث علاقه را کنار بگذاریم علوم کامپیوتر بهتر است طبق اون فاکتورها یا  نرم افزار و یا ای تی ؟/ وسوال بعدیم اینه که ایا مشکلی نداره که اینجا  نرم افزار بخونیم و بعد برای علوم کامپیوتر اپلای کنیم ؟ استاد گیر نمیده ؟ 
با تشکر از زحمات شما

ارشد چی بخونم؟ - melika95 - 14-02-2018

سلام دوستان.
من رشته کارشناسیم ریاضیات و کاربردهاست.
یک سال هم زمان دارم تا کنکور ارشد.
اما نمیخوام رشته خودم رو ادامه بدم.
از نظر آینده ی شغلی و در کل رشته هایی که میتونم برم چیا هستن؟
ممنون میشم راهنمایی کنین.

RE: ارشد چی بخونم؟ - automotive - 15-02-2018

(14-02-2018, 08:24 PM)melika95 نوشته: سلام دوستان.
من رشته کارشناسیم ریاضیات و کاربردهاست.
یک سال هم زمان دارم تا کنکور ارشد.
اما نمیخوام رشته خودم رو ادامه بدم.
از نظر آینده ی شغلی و در کل رشته هایی که میتونم برم چیا هستن؟
ممنون میشم راهنمایی کنین.

سلام
برای کنکور ارشد ایران هیچ محدودیتی ندارید، میتوانید ارشد هوافضا بخوانید یا ارشد گیاه شناسی شایدم فلسفه و هنر، هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و اگر در کنکور قبول شوید میتوانید در هر رشته ای که تمایل دارید ادامه تحصیل بدهید.
در ارتباط با خارج از کشور نیز قانونا هیچ محدودیتی نیست، ،فقط بحث پیش نیاز ها مطرح میشود و اینکه استاد را قانع کنید که واقعا به آن رشته تمایل دارید.

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - farnaz94 - 04-06-2019

سلام

من رشته ی لیسانسم آموزش زیست شناسی بوده و الانم کارشناسی ارشد زیست گیاهی دارم می گیرم. از رشتم بدم نمیاد اما عاشقش هم نیستم. با توجه به اینکه با رشته ی لیسانسم شغل دارم تصمیم گرفتم دکتری رو ی رشته ی مرتبط و در همون مسیر شغلیم بخونم مثل رشته های تکنولوژِ آموزشی و یا آموزش زیست شناسی.
توی ی تاپیک دیگه ی سوال پرسیده بودم و چون این موضوع رو عنوان کرده بودم گفتن برای رشته های" آموزش " خیلی سخت میشه پذیرش گرفت، آیا این درسته؟
در هر صورت با توجه به اینکه رشه ی کارشناسی ارشدم غیر مرتبطه مشکلی پیش نمیاد؟
کلا هر نکته ای در این رابطه می تونید بهم بگید. ممنون

RE: مشورت در مورد تغییر رشته و عواقب آن بر گرفتن پذیرش - saaaaam - 05-06-2019

(04-06-2019, 11:19 PM)farnaz94 نوشته: سلام

من رشته ی لیسانسم آموزش زیست شناسی بوده و الانم کارشناسی ارشد زیست گیاهی دارم می گیرم. از رشتم بدم نمیاد اما عاشقش هم نیستم. با توجه به اینکه با رشته ی لیسانسم شغل دارم تصمیم گرفتم دکتری رو ی رشته ی مرتبط و در همون مسیر شغلیم بخونم مثل رشته های تکنولوژِ آموزشی و یا آموزش زیست شناسی.
توی ی تاپیک دیگه ی سوال پرسیده بودم و چون این موضوع رو عنوان کرده بودم گفتن برای رشته های" آموزش " خیلی سخت میشه پذیرش گرفت، آیا این درسته؟
در هر صورت با توجه به اینکه رشه ی کارشناسی ارشدم غیر مرتبطه مشکلی پیش نمیاد؟
کلا هر نکته ای در این رابطه می تونید بهم بگید. ممنون

سلام 
فکر کنم یک سو تفاهم پیش امد منظور من این بود در رشته های مرتبت به اموزش شانس کمتری برای گرفتن بورسیه و یا اسکالرشیپ وجوذ دارد الات در دنیا بیشتر فاندها برای رشته های مرتبط با صنعت و یا فناوری ارتباطات یا همان کامپیوتر و شاخه های مرتبط هست
پیشنهاد من این بود گرایشی از زیست شناسی که کاربرد صنعتی دارد انتخاب کنید مثلا بایوتکنولوژی