آکادمیا کافه
مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: آلمان (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86)
+----- انجمن: تحصیل در آلمان (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86)
+----- موضوع: مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر (/Thread-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%DB%8C%DA%A9%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1)

صفحات 1 2 3

مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - spt - 17-01-2011

در این تاپیک به موارد مربوط به مقایسه ی دانشگاه های آلمان با یکدیگر و ارزیابی آنها پرداخته خواهد شد.

RE: مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - mahyarelc - 15-06-2011

درود

اگه مقدوره دوستانی که اطلاع دارن در مورد شرایط دانشگاههای زیر (و احیانا رشته هاش) نظر بدن
اینکه از جنبه های مختلف (سطح کلی دانشگاه، سطح رشته، امکانات، امکانات تحقیق، مقبولیت و ...) هرکدوم چه نقاط قوت و ضعفی دارن

(TU Dortmund (Automation & Robotics
(Saarland (Communication and Computer Technology
(Stuttgart (INFO Tech

RE: مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - Karim - 16-06-2011

(15-06-2011, 11:29 PM)mahyarelc نوشته: درود

اگه مقدوره دوستانی که اطلاع دارن در مورد شرایط دانشگاههای زیر (و احیانا رشته هاش) نظر بدن
اینکه از جنبه های مختلف (سطح کلی دانشگاه، سطح رشته، امکانات، امکانات تحقیق، مقبولیت و ...) هرکدوم چه نقاط قوت و ضعفی دارن

(Stuttgart (INFO Tech

سارلند را می دانم که گروه بیوانفورماتیک معروفی داره
موفق باشی

RE: مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - m0h3n - 16-06-2011

(15-06-2011, 11:29 PM)mahyarelc نوشته: درود

(Stuttgart (INFO Tech

پیشنهاد می کنم در وب سایت دانشگاههای مذکور در قسمت رشته مربوطه دروس ارائه شده و Research های دانشگاه رو مطالعه کنید... بسیار رایج هست که دوستان بخاطر اسم یک رشته علاقمند به اون رشته میشن ولی دروسی که ارائه میشه خیلی به مذاق اونها خوش نمیاد !
قسمت Research های دانشگاه بسیار مهم هست... سعی کنید ببینید در چه زمینه هایی تحقیقات انجام میدن و اینکه با چه موسساتی همکاری دارند...
بعنوان مثال دانشگاه زارلند با موسسه ماکس پلانک در آلمان همکاری داره که این میتون یک مزیت باشه برای این دانشگاه !

موفق باشید

RE: مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - m0h3n - 10-05-2013

Universität vs. Fachhochschule

در آلمان میان مدرسه عالی (Fachhochschule) و دانشگاه (Universität) تفاوت‌هایی وجود دارد. هرچند تفاوت‌های موجود در حال کاهش است، اما به نظر می‌‌رسد فارغ‌التحصیلان دانشگاه از محبوبیت بیشتری نزد کارفرمایان برخوردارند.در گذشته این‌طور استنباط می‌شد که دانش‌آموختگان دانشگاه از افرادی که در مدرسه‌های عالی این کشور تحصیل کرده‌اند، از سطح علمی بالاتری برخوردار هستند. برداشت عمومی  این بود که در دانشگاه تکیه بیشتر بر روی تئوری و پژوهش است و در مدرسه عالی، بیشتر بر روی واحدهای عملی تمرکز می‌کنند.اگر هم در گذشته وضعیت به این شکل بوده است، امروزه دیگر با تغییر سیستم آموزش در آلمان، مدرسه عالی و دانشگاه‌های این کشور با ساختارهای نسبتا مشابهی به فعالیت مشغول هستند. 

امکان تحصیل در مقطع دکترا تنها در دانشگاه‌ها
همان‌طور که در دانشگاه ظرف سال‌های اخیر بر تعداد واحدهای عملی افزوده شده است، در مدرسه‌های عالی نیز توجه بیشتری به پژوهش می‌کنند. البته ذکر این نکته لازم است که تحصیل در مقطع دکترا و اعطای مدرک آن تنها در انحصار دانشگاه‌هاست و مدرسه عالی هنوز هم موفق نشده‌ اجازه ارائه مقطع و صدور مدرک دکترا را دریافت کند.

ماتیاس یارخ، سخنگوی انجمن دانشگاه‌های آلمان توصیه می‌کند افرادی که علاقه‌مند به امور پژوهشی و تحقیق هستند، دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند. وی معتقد است، استادها در دانشگاه در مقایسه با مدرسه عالی زمان کمتری را به تدریس اختصاص می‌دهند و بیشتر مشغول به پژوهش هستند، از همین رو نیز از دانشجویان می‌خواهند تا توجه خود را بیشتر بر مبانی تئوری معطوف کنند.

گزینه‌ اول علاقه‌مندان به جذب در بازار کار
از سوی دیگر برخی از کارشناسان آموزشی نیز بر این باورند که آن‌دسته از علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان که می‌خواهند سریع‌تر جذب بازار کار شوند، بهتر است در مدرسه‌های عالی این کشور به تحصیل مشغول شوند. به بیان دیگر افرادی که از پیش از شروع به تحصیل از زمینه شغلی آینده‌شان اطمینان دارند‌، می‌توانند با تحصیل در مدرسه آموزش عالی در رشته‌ای معین، زمینه اشتغال در آینده را فراهم کنند.نکته قابل توجه دیگر، ارائه واحدهای درسی متنوع در دانشگاه است که دانشجویان می‌توانند به دلخواه برخی از آنان را انتخاب کنند. در مدرسه عالی اما واحدهای درسی تا حدود زیادی از پیش معین شده است و از این رو دانشجویان حق انتخاب ندارند.
 تفاوت دیگر میان مدرسه عالی و دانشگاه در متوسط میزان حقوق دریافتی دانش‌آموختگان این دو مرکز است. آمارها نشان می‌دهد، حدود نیمی از فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ‌ارشد مدارس عالی، به طور متوسط سالانه بین ۴۱ هزار ۱۶۸ یورو تا ۴۷ هزار و ۵۰۷ یورو درآمد دارند. این در حالی است که فارغ‌التحصیلان دانشگاه در همین مقطع تحصیلی بین ۴۲ هزار و ۹۸۴ تا ۵۰ هزار و ۴۴۳ یورو درآمد سالانه دارند.برخی از کارشناسان می‌گویند، با وجود تشابهات در ساختار آموزشی مدرسه عالی و دانشگاه‌های آلمان کارفرمایان، دانش‌آموختگان دانشگاه را همچنان در رشته‌هایی نظیر ریاضی، حقوق، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و پزشکی به فارغ‌التحصیلان مدرسه‌های عالی ترجیح می‌دهند.

RE: مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - niima - 01-11-2014

سلام. از اونجایی که معدل کارشناسی خیلی خوبی ندارم قصد دارم برای ارشد در یکی از دانشگاه های عالی فنی (
Hochschule ) اقدام کنم. ولی از یکی از دوستام شنیدم که ادامه تحصیل در مقطع دکترا برای فارغ التحصیلان این مراکز امکانپذیر نیست یا خیلی سخته. در ضمن من در حال حاضر کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد دارم. میخواستم ببینم کسی از دوستان اطلاعاتی یا نظری در این رابطه داره؟

RE: مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - Shihan - 05-11-2014

(01-11-2014, 12:00 PM)'niima' نوشته:
سلام. از اونجایی که معدل کارشناسی خیلی خوبی ندارم قصد دارم برای ارشد در یکی از دانشگاه های عالی فنی (
Hochschule ) اقدام کنم. ولی از یکی از دوستام شنیدم که ادامه تحصیل در مقطع دکترا برای فارغ التحصیلان این مراکز امکانپذیر نیست یا خیلی سخته. در ضمن من در حال حاضر کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد دارم. میخواستم ببینم کسی از دوستان اطلاعاتی یا نظری در این رابطه داره؟

دروود بر شما.
تا اونجایی که من اطلاع دارم پذیرش سخت و یا غیر ممکن در المان نیست!! اما ممکنه در کشورهای دیگر براساس واحد های گذرانده شده و نوع تز (عملی - پروژه ای) فوق دیدگاه مناسبی ندارن. اصولاً موسسات علوم کاربردی فرد روی برای بازار کار اماده میکنند تا برای اینده تحقیقاتی و انجام پروژه های علمی. از نظر من بهتره در انتخاب این موسسات کمی با تامل نگاه کنید.

RE: شانس پذیرش کارشناسی ارشد از دانشگاه های آلمان - kavan - 25-10-2015

سلام دوستان
من یه سری سوال داشتم جزوه انجمن رو دانلود کردم همه رو خوندم واقعا عالی بود جواب خیلی از سوالاتم بود یعنی کسی اون جزوه رو بخونه تقریبا همه چی دستش میاد

الان من تصمیم گرفتم برای آلمان اقدام کنم و با یکی از دوستان تو آلمان که دانشجو هست صحبت کردم
من لیسانس مکانیک دارم از دانشگاه آزاد با معدل 14 و آیلتس 7 دارم
1-سوال اولم اینه که اول بگید کدوم شهر بهترینه برای این رشته و بعد کدوم دانشگاه(ضمنا سایت DAAD رو هم دیدم)ترجیح میدم شما کمکم کنید
ایشون به من گفتن که 700 یورو ازتون میگیرم که کارای از قبیل گرفتن نوبت رایگان از سفارت،پذیرش از دانشگاه،پر کردن انگیزش نامه،گرفتن خوابگاه رو شامل میشه از دانشگاه بوخوم(bochum)
حالا من سایت دانشگاه رو مطالعه کردم این چیزها همش از خدمات دانشگاست حتی میان دنبالت در فرودگاه،
2-سوالم اینه از دوستان که آیا من اشتباه میکنم؟
3-به نظرتون خودم اقدام کنم یا از طریق ایشون؟چون میگم میرسم اونجا کسی باشه مثله راهنما
4-آیا دانشگاهای آلمان جواب ایمیلهای انگلیسی رو میدن؟

RE: شانس پذیرش کارشناسی ارشد از دانشگاه های آلمان - Shihan - 29-10-2015

(25-10-2015, 11:41 PM)kavan نوشته: سلام دوستان
من یه سری سوال داشتم جزوه انجمن رو دانلود کردم همه رو خوندم واقعا عالی بود جواب خیلی از سوالاتم بود یعنی کسی اون جزوه رو بخونه تقریبا همه چی دستش میاد

الان من تصمیم گرفتم برای آلمان اقدام کنم و با یکی از دوستان تو آلمان که دانشجو هست صحبت کردم
من لیسانس مکانیک دارم از دانشگاه آزاد با معدل 14 و آیلتس 7 دارم
1-سوال اولم اینه که اول بگید کدوم شهر بهترینه برای این رشته و بعد کدوم دانشگاه(ضمنا سایت DAAD رو هم دیدم)ترجیح میدم شما کمکم کنید
ایشون به من گفتن که 700 یورو ازتون میگیرم که کارای از قبیل گرفتن نوبت رایگان از سفارت،پذیرش از دانشگاه،پر کردن انگیزش نامه،گرفتن خوابگاه رو شامل میشه از دانشگاه بوخوم(bochum)
حالا من سایت دانشگاه رو مطالعه کردم این چیزها همش از خدمات دانشگاست حتی میان دنبالت در فرودگاه،
2-سوالم اینه از دوستان که آیا من اشتباه میکنم؟
3-به نظرتون خودم اقدام کنم یا از طریق ایشون؟چون میگم میرسم اونجا کسی باشه مثله راهنما
4-آیا دانشگاهای آلمان جواب ایمیلهای انگلیسی رو میدن؟

1- این بستگی به خودتون داره در چه شهری با چه معیاری زندگی کتید! یکی شهری کوچک و بی سروصدا رو به جایی مدرن و بزرگ و شلوغ ترجیح میده و برعکس. کلاً دانشگاه Aachen از بهترین های مکانیک در اروپاست. در شهر اخن و شعبه دیگر در حولیچ هر دو شهری کوچک در غرب المان.
2- اصولاً نیاز به کمک از طرف هیچ agent نیست. کاملاً دسرسی اسان داره.
3- باز هم عرض میکنم ارسال چند برگه و منتظر پاسخ ماندن خیلی کار سختی نیست!
4- بله. اگر دوره به انگلیسی باشه.

RE: مقایسه دانشگاه های آلمان با یکدیگر - mahbeigom - 02-03-2016

با سلام
من رشته م نرم افزار کامپیوتر هست. توی مستر پورتال سرچ کردم و رسیدم به رشته ی web science و وقتی درباره ش خوندم خیلی خوشم اومد. ولی دانشگاهی که این رشته ارایه شده The University of Koblenz-Landau هست که خودش توی معرفیش گفته دانشگاه جوانیه و در سال 1991 تاسیس شده. به نظر میاد دانشگاه تقریبا گمنامی هست و من حتی نتونستم معلومات خوبی از این شهر بدست بیارم. 
سوالم اینه ایا من باید توی مقطع ارشد کامپیوتر ساینس بخونم در یک دانشگاه با رنکینگ بهتر که اگر خواستم زمانی دکترا هم بخونم مشکلی نباشه و یا این رشته ی تخصصی توی یک دانشگاهی که تازه تاسیس هست می تونه مزیت هایی داشته باشه؟ 
من به لحاظ مالی در مضیقه هستم و حتی بخاطر اپلیکیشن های فی های خیلی از دانشگاه ها مجبور شدم که ازشون صرف نظر کنم. برای همین برام مهمه که در حین تحصیل بتونم کار کنم و طبق اطلاعاتی که بدست اوردم باید اون دانشگاهی که انتخاب میکنم شرایط کار با زبان انگلیسی باشه. در ضمن شهر گرونی نباشه. 
افغانستانی، معدل 18 از دانشگاه آزاد نجف آباد و احتمال زیاد یک مقاله انگلیسی و امیدوارم بتونم نمره ی ایلتس خوبی بگیرم. 
ممکنه بفرمایید غیر از آلمان تحصیلی در چه کشورهایی رایگان هست؟
همچنین اینکه در فیلد کامپیوتر چه دانشگاه هایی پیشنهاد می کنید که با شرایط من بخونه؟ (شهر متوسط با امکان کار در اون، تحصیل رایگان و به زبان انگلیسی، امکان گرفتن فاند)
جهانی سپاس برای وقتی که میگذارید. 

@Shihan