آکادمیا کافه
وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+---- انجمن: زندگی و کار در کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+----- انجمن: کار در کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+----- موضوع: وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا (/Thread-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA-%D8%B4%D8%BA%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)

صفحات 1 2

وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا - AlaTiti - 08-03-2015

دوستان، این تاپیک برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مان درباره فرصت های شغلی موجود برای مهندسان معماری تازه وارد در کانادا و چگونگی برقراری ارتباط با دفاتر معماری در این کشور، ایجاد شده است.

RE: وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا - AlaTiti - 08-03-2015

آژانس های استخدام:
توجه داشته باشید که دفاتر معماری در کانادا تمایل چندانی به استفاده از خدمات آژانس های استخدام جهت یافتن نیروهای جدیدشان ندارند.
بنابراین بهترین منبع برای جستجوی زیرمجموعه های شغلی معماری، رجوع به صفحات دسته یندی شده AIBC است که هر سه شنبه فرصت های شغلی جدید در آنها منتشر می شود.
مانند بسیاری کشورهای دیگر، در کانادا هم بهترین راه برای یافتن شغلی در حوزه معماری داشتن ارتباطات بیشتر با معماران در سطوح مختلف است و استخدام شما از طریق توصیه زبانی و معرفی یک آرشیتکت دیگر راحت تر صورت می گیرد.

RE: وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا - AlaTiti - 09-03-2015

کارفرمایان کانادایی معمولاً انتظار این را ندارند که فردی با سن کمتر از 30 سال، تجربه کاربردی چندانی در حرفه اش داشته باشد؛ چرا که سیستم تحصیلی در کانادا به گونه ای تنظیم شده که فرد در اواخر سالهای دهه بیست سالگی، آنرا با هیچ یا حداقل میزان کارآموزی به پایان می رساند.
فارغ التحصیلان معماری در کانادا -برخلاف اروپا و ایران- واحدهای درسی مربوط به سازه و ایستایی یا محیط زیست و تنظیم شرایط محیطی و غیره را نمی گذرانند.
در حقیقت، تفاوت مهمی بین مفهوم Architect با Architectural Engineer در کانادا وجود دارد و انتظاراتی که از این دو گروه می رود، با هم متفاوت است. در ایران، ما بعضاً این دو مفهوم را یک مفهوم واحد در نظر می گیریم و کسی را که بعنوان مهندس معماری می شناسیم هم طراحی میکند، هم به نرم افزارهای ترسیم مسلط است، هم در زمینه اجرا و نظارت ساختمانی صاحب نظر است؛ ولی توجه داشته باشید که در کانادا اوضاع متفاوت است.
بعنوان مثال، اگر شما بعنوان یک آرشیتیکت، شغلی را اپلای می کنید، بهتر است خیلی روی مهارت های کامپیوتری و نرم افزاری تان، مانور ندهید. به جای آن، از شما انتظار می رود که نمونه های کار طراحی خود را ارائه کنید.

برای اطلاع یافتن از نحوه عضویت در نظام معماری کانادا، به این فروم مراجعه کنید:
شیوه عضویت در نظام معماری کانادا

توجه داشته باشید که این مانند همان عضویت در نظام مهندسی ساختمان خودمان است و شما با دریافت این مدرک، صاحب امضا شده و می توانید کارهای شخصی بپذیرید. ولی عدم دریافت آن، مشکلی از بابت استخدام شما در یک دفتر معماری ایجاد نمیکند. درست مثل ایران. ولی شاید پایه حقوق شما را در یک شرکت افزایش دهد.

باز توجه داشته باشید که در سیستم شغلی کانادایی NOC، مفهوم «آرشیتکت» با کدهای 2151 و 2152 شناخته شده؛ در حالیکه شغل «مهندس معماری»، ذیل کد 2131 طبقه بندی شده است. که شرح وظایف آنها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین رزومه ای که تهیه می کنید متناسب با هر کدام از این دو حرفه، تفاوت های اساسی خواهد داشت.
حتماً برای خود آلبومی از کارها و پروژه های حرفه ای و حتی مسابقاتی که در آنها شرکت کرده اید - فارغ از اینکه در آنها موفق به کسب مقام شده اید یا نه- تهیه کنید. برای تهیه چنین آلبومی، موسوم به پورتفولیو، می توانید از اطلاعات فروم زیر استفاده کنید:

RE: وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا - nasim827 - 18-05-2015

دوست عزیز ممنون بابت ایجاد این بحث.

من به احتمال زیاد نهایت تا 6 ماه آینده وارد تورنتو خواهم شد. قصد تغییر زمینه کاری دارم (از شهرسازی به طراحی داخلی و یا دکوراسیون داخلی). احتمال زیاد هم کالج رو انتخاب خواهم کرد. به دلیل تاکیدشون بر روی مهارت و نیاز بازار کار. این کالج (www.sheridancollege.ca) به نظر یکی از گزینه های خوبی هست که می تونم داشته باشم.
حالا از شما سوال دارم که بازار کار این رشته ها در کانادا و در تورنتو به چه صورت است؟
احتمال پیدا کردن کار بعد از اتمام کالج چقدر است؟
توصیه شما چیه؟

ممنون خواهم شد از راهنمایی های با ارزشتون

RE: وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا - M1KE - 09-06-2015

به نظرم یک کاری که می تونید برای جلو اقتادن کارهاتون انجام بدین اینه که همزمان با تحصیل کارهای عضویت در نظام معماری رو پیگیری کنید و اون رو به بعد از تحصیل نیاندازید. قبل از رفتن مدارک لازم برای عضویت رو در ایران تهیه کنید (احتمالا نامه های سابقه کار و مواردی از این دست). معمولا افرادی که عضو نظام مربوطه شون باشن فرصت های شغلی بیشتری دارند. در زمان تحصیل سعی کنید با اسامی شرکت هایی که در زمینه کاری تون فعال هستند آشنا بشین که بعدا کارتون راحت تر باشه.

کار معماری و کامپیوتر - nooshin22 - 13-02-2016

سلام دوستان. من و دوستم تصمیم گرفتیم مهاجرت کنیم به کانادا. من دخترم و 27 سالمه و خرداد 95 ارشد معماری از دانشگاه آزاد کرج میگیرم. زبانم معمولیه و تازه میخوام شروع کنم و 7 سال سابقه کار و 5 سال بیمه دارم و نرم افزارهای معماری و بلدم اما مدرک نرم افزاری ندارم. دوستم هم 30 سالشه و پسره و کارشناسیه کامپیوتر از دانشگاه آزاد قزوین داره. 7ساله کارمند رسمیه بانک ملیه. میخواهیم برای کار اقدام کنیم. الان داریم از انتخاب شهر و نحوه ی پیدا کردن کار سرچ میکنیم. اگر مطلبی دارین که میتونه کمکمون کنه ممنون میشم و بنظرتون چقد زمان میبره تا بتونیم کار پیدا کنیم و ویزا بگیریم؟ ... Wink Wink

RE: وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا - Feryal - 18-04-2017

سلام
من از جولای 2016 به تورنتو اومدم و عضو OAA بعنوان intern Architect هم شدم. ممنون میشم اگر کسی از دوستان میتونه منو در زمینه پیدا کردن کار کمک کنه.

RE: وضعیت و فرصت شغلی برای مهندسان معماری در کانادا - آرمین کیانتاج - 13-02-2018

با سلام، من ایران هستم و قصد مهاجرت دارم به کانادا از طریق پناهندگی، 32 سالم هست، کارشناس ارشد در رشته معماری دارم و الان 8 سال سابقه تدریس در دانشگاه رو دارم و کارمند دولت در همین رشته هستم، همسرم هم فوق لیسانس در همین رشته داره، به نظرتون اونجا چه اتفاقی برام میافته، امکانش هست بعد از اینکه زبانم خوب بشه بتونم توی رشته خودم کار پیدا کنم؟ بیشتر میخوام بدونم چه اتفاقاتی پیش رو دارم، ممنون میشم اگر کسی خبر داره بهم توضیح بده..