آکادمیا کافه
بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: علوم پزشکی و زیستی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%88-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C)
+--- موضوع: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ (/Thread-%D8%A8%D8%B1-%D8%B3%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C-PhD-%DB%8C%D8%A7-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4

بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - nosus_decipio - 11-02-2011

پس از اتمام دوره ی دکترای حرفه ای ، پزشکان، دندانپزشکان، دامپزشکان و داروسازان، قادر به انتخاب بین دو گزینه PhD و تخصص بالینی خواهند بود.
انتخاب هر یک از دو گزینه به معنای انتخاب گونه ی متفاوتی از Life style خواهد بود.
دانش آموختگای که اقدام به تحصیل PhD lی نمایند، زمان بسیار زیادی را به تحصیل/تحقیق در یک حوزه محدود و متمرکز میپردازند. در حالیکه دوره های تخصص بالینی دید جامع تری نسبت به بیمار داشته و در بر دارنده کارهای بالینی است.
شیوه ی درخواست پذیرش در هر یک از این دو دوره به صورت کامل با دیگری متفاوت است و مدارک و رزومه ی متفاوتی نیز طلب می کند. توصیه می شود که متقاضیان تحصیل در این دوره ها، پیش از اقدام به درخواست پذیرش و در دوران عمومی ، مطالعه کافی در مورد انتخاب خود داشته باشند که قادر به فراهم آوردن مدارک مورد نیاز برای هریک از گرینه های مورد بحث باشند.
سلامت باشید.

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - Karim - 25-02-2011

درود،
دوستانی که در ایران در رشته های پزشکی، دندانپزشکی ، دامپزشکی و داروسازی درس می خوانند بدلیل اینکه دوره تحصیلی آنها بیشتر کورس محور است تا پژوهش محور، بنابراین حتمابه این نکته توجه داشته باشند که: در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع Ph.D را دارند حتما حتما فعالیت های تحقیقاتی خود را از اواسط تحصیل به طور جدی شروع کنند.

شادکام باشید

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - Karim - 05-04-2011

درود،
نکته دیگری که بنظرم مهم میرسه اینه که کسانی که من دیدم علوم پایه راحتتر پذیرش گرفته اند تا بالینی!

پیروز باشید

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - irankhah - 28-01-2013

سلام من فارغ التحصيل مهندسي برق هستم و الان هم دانشجوي سال اول داروسازي هستم ، با درنظرگرفتن اينكه من تا اتمام تحصيلاتم سنم به ٣٥ ميرسه به نظرتون ميتونم براي PhD اقدام كنم ؟ يعني محدوديت سني نداره براي دانشگاه هاي امريكا ؟ و آيا اگه زمينه تحقيقاتم و مقاله سرطان و زمينه هاي بيولوژي سلولي مرتبط با اون باشه ميتونم براي PhDتوي هميم فيلد كه يه فيلد بين داروسازي و بيولوژي سلولي مولكولي هست و تقريبا بين رشته ايه اقدام كنم ؟

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - blur - 28-01-2013

(28-01-2013, 02:30 PM)irankhah نوشته: سلام من فارغ التحصيل مهندسي برق هستم و الان هم دانشجوي سال اول داروسازي هستم ، با درنظرگرفتن اينكه من تا اتمام تحصيلاتم سنم به ٣٥ ميرسه به نظرتون ميتونم براي PhD اقدام كنم ؟ يعني محدوديت سني نداره براي دانشگاه هاي امريكا ؟ و آيا اگه زمينه تحقيقاتم و مقاله سرطان و زمينه هاي بيولوژي سلولي مرتبط با اون باشه ميتونم براي PhDتوي هميم فيلد كه يه فيلد بين داروسازي و بيولوژي سلولي مولكولي هست و تقريبا بين رشته ايه اقدام كنم ؟
معمولا محدودیت سنی وجود نداره....لااقل من تو admission requirement دانشگاه هایی که سرچ کردم هیچ شرط سنی ندیدم....بله می تونید برا رشته ای multidisciplinary اقدام کنید اگه زمینه تحقیقاتتون در اون حیطه هست.

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - Shahrouz - 28-01-2013

(28-01-2013, 02:30 PM)irankhah نوشته: سلام من فارغ التحصيل مهندسي برق هستم و الان هم دانشجوي سال اول داروسازي هستم ، با درنظرگرفتن اينكه من تا اتمام تحصيلاتم سنم به ٣٥ ميرسه به نظرتون ميتونم براي PhD اقدام كنم ؟ يعني محدوديت سني نداره براي دانشگاه هاي امريكا ؟ و آيا اگه زمينه تحقيقاتم و مقاله سرطان و زمينه هاي بيولوژي سلولي مرتبط با اون باشه ميتونم براي PhDتوي هميم فيلد كه يه فيلد بين داروسازي و بيولوژي سلولي مولكولي هست و تقريبا بين رشته ايه اقدام كنم ؟
من بهتون توصیه می کنم که برای PhD اقدام کنید و زمینه های مرتبط با دارو رو انتخخاب کنید. کاری که من انجام دادم. تحقیقات شما در دوره دکترای شما مشخص می شه و کارشناسی و ارشد شما در زمینه تحقیقاتی شما چندان اثرگذار نیست.

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - drblue - 04-02-2013

سلام خدمت دوستان و همکاران
تا یکی دو ماه دیگه دوره پزشکی عمومی من در یکی از دانشگاه های دولتی ایران تموم میشه.مسلط به زبان انگلیسی هستم معافیت دارم و به چند زبان برنامه نویسی تسلط دارم.آیا رشته های جذاب واسه PHD که بین رشته ای هستن وجود داره واسه من؟جقدر احتمال داره بتونم بورس بگیرم؟اکه تخصص بگیرم کم دردسرتره؟خودم ترجیح میدم وارد رزیدنتی نشم.بجز health it که حتی لیسانس آمار هم میتونه بخونه رشته های دیگه هست؟مثلا هوش مصنوعی یا مهندسی پزشکی؟

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - Karim - 04-02-2013

(04-02-2013, 02:03 AM)drblue نوشته: سلام خدمت دوستان و همکاران
تا یکی دو ماه دیگه دوره پزشکی عمومی من در یکی از دانشگاه های دولتی ایران تموم میشه.مسلط به زبان انگلیسی هستم معافیت دارم و به چند زبان برنامه نویسی تسلط دارم.آیا رشته های جذاب واسه PHD که بین رشته ای هستن وجود داره واسه من؟جقدر احتمال داره بتونم بورس بگیرم؟اکه تخصص بگیرم کم دردسرتره؟خودم ترجیح میدم وارد رزیدنتی نشم.بجز health it که حتی لیسانس آمار هم میتونه بخونه رشته های دیگه هست؟مثلا هوش مصنوعی یا مهندسی پزشکی؟
درود
چه کشوری مد نظرتون هست؟

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - pari pari - 22-06-2013

سلام به دوستان عزیز
تا اونجا که من اطلاع دارم حداقل در رشته خودم که دکترای حرفه ای دامپزشکی است برای گرفتن تخصص در کشورهایی مثل کانادا و آمریکا حتما باید مدرک دکتراتونو معادل سازی کنید.اما میتونید برای Ph.D پذیرش بگیرید.

RE: بر سر دوراهی : PhD یا تخصص؟ - ForeverBlue - 23-06-2013

(04-02-2013, 02:03 AM)'drblue' نوشته: سلام خدمت دوستان و همکاران

تا جایی که به ذهن من میرسه، بیو انفورماتیک میتواند رشته جذابی برایتان باشد (اینجا را ببینید : https://www.universityadmissions.se/intl/search?period=HT_2013&freeText=bioinformatics)

بیوتکنولوژی را هم ببینید (لینک به چالمرز سوئد)