آکادمیا کافه
راهنما و آموزش نرم افزار SPSS - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: نرم‌افزارها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: راهنمای نرم‌افزارهای تخصصی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- موضوع: راهنما و آموزش نرم افزار SPSS (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-SPSS)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: راهنمای نرم افزار SPSS - m.jannesary - 04-02-2014

سلام
بله این مسیر را رفتم
ولی با این مسیر میشه فقط میانگین و واریانس  و ... را واسه یک متغیر حساب کنین
ولی من اینون نمیخام
من میخام میانگین را واسه کل پرسشنامه داشته باشم یعنی فقط یه میانگین
نه اینکه واسه هر سوال(متغیر) یک میانگین که بشه  30 تا میانگین
نمی دونم متوجه منظورم میشین یا نه

RE: راهنمای نرم افزار SPSS - mahnaz103 - 04-02-2014

(04-02-2014, 02:04 PM)'m.jannesary' نوشته: سلام
بله این مسیر را رفتم
ولی با این مسیر میشه فقط میانگین و واریانس  و ... را واسه یک متغیر حساب کنین
ولی من اینون نمیخام
من میخام میانگین را واسه کل پرسشنامه داشته باشم یعنی فقط یه میانگین
نه اینکه واسه هر سوال(متغیر) یک میانگین که بشه  30 تا میانگین
نمی دونم متوجه منظورم میشین یا نه

بله متوجه ام چی میگید...
ببینید تو اکسل میشه خب همه ی داده هارو جمع کرد و تقسیم بر تعداد کرد!! این میشه میانگین .البته اگه جنس همه ی متغیرها  یکی باشه ...منظورم Scale هستش... اگه اینطور باشه که راحته .الان اگه شما 30 ستون و 30 ردیف داشته باشید میشه 900 تا عدد فکر کنم درسته؟؟ خب میشه همه رو باهم سریع جمع کرد و تقسیم بر تعداد کرد 
الان این به دردتون میخوره؟

RE: راهنمای نرم افزار SPSS - m.jannesary - 04-02-2014

بله خودمم همچین راهی به ذهنم رسیده بود ولی خوب مطمئن نیستم که راهش همین باشه

یه مشکل دیگه هم هست
حالا میانگین را میشه اینجوری حساب کرد ولی برای واریانس چطور؟ ایا میشه واسه وازریانس ها هم میانگین واریانس 30 تا سوالو بدست اورد؟
و اینکه من از یه مسیری رفتم و یه جدول بدست اوردنم که توش اطلاعات واریانس و میانگین است ولی نمیدونم کدومش میشه واریانس
عکسش را ضمیمه کردم میشه بگین واریانس کدم یکی از این 3 عدده:0/208  یا 0.323 یا 2/470

RE: راهنمای نرم افزار SPSS - mahnaz103 - 04-02-2014

(04-02-2014, 04:14 PM)'m.jannesary' نوشته: یه مشکل دیگه هم هست
حالا میانگین را میشه اینجوری حساب کرد ولی برای واریانس چطور؟ ایا میشه واسه وازریانس ها هم میانگین واریانس 30 تا سوالو بدست اورد؟
و اینکه من از یه مسیری رفتم و یه جدول بدست اوردنم که توش اطلاعات واریانس و میانگین است ولی نمیدونم کدومش میشه واریانس
عکسش را ضمیمه کردم میشه بگین واریانس کدم یکی از این 3 عدده:0/208  یا 0.323 یا 2/470

من تاحالا به شخصه واریانس استفاده نکردم!و الان تو SPSS نگاه کردم دیدم برای هر متغیر جداگانه میشه واریانس رو بدست آورد و در جدول هم یدونه فقط عدد میاد برای واریانس!! اما اینی که شما میخواید برای همه ی متغیرها باهمه! و نمیدونم چطورمیشه انجام داد! 

راستی الان همه ی 30 متغیر شما دارای یک SCALE  هستن؟ مثلا متغیر سن و متغیر وزن رو نمیشه باهم یه نوع درنظر گرفت ها! میشه چندتا از متغیرهاتون رو بگید؟ شاید بشه بهتر کمک کرد

RE: راهنمای نرم افزار SPSS - m.jannesary - 05-02-2014

من این جدولی که ضمیمه کردم را موقعی که می خواستم الفای کرونباخ را حساب کنم جندتا تیک داشت که زدم و این جدولو بهم داد که نمیدونم از بین این 3 تا عدد کدم ویشه واریانس
متغیرهام همشون از نوع طیف لیکرت 7 گزینه ای است . و اطلاعات شخصی افراد را وارد نمی کنم موقع محاسبه میانگین و واریانس و ...
الان اگه بدونم از این 3 عدد کدومش میشه واریانس این مشکل حل میشه و فقط میمونه ضریب همبستگی

RE: راهنمای نرم افزار SPSS - mahnaz103 - 05-02-2014

(05-02-2014, 10:53 AM)'m.jannesary' نوشته: من این جدولی که ضمیمه کردم را موقعی که می خواستم الفای کرونباخ را حساب کنم جندتا تیک داشت که زدم و این جدولو بهم داد که نمیدونم از بین این 3 تا عدد کدم ویشه واریانس
متغیرهام همشون از نوع طیف لیکرت 7 گزینه ای است . و اطلاعات شخصی افراد را وارد نمی کنم موقع محاسبه میانگین و واریانس و ...
الان اگه بدونم از این 3 عدد کدومش میشه واریانس این مشکل حل میشه و فقط میمونه ضریب همبستگی

من نمیدونم شما این جدول رو از کجا آووردید! اگه میشه مسیر انجامش رو بگید تا من برای داده های خودم استفاده کنم ، بلکه نکته ای متوجه بشم و به شما بگم یا از استادم اگه شد بپرسم ...فکر کنم این راه حل به درد بخوره 

(مسیر دقیق رو درنرم افزار spss بگید به من )

از همون مسیری که الفای کرونباخ به دست می اید:
analysis/scale/relability analysis  که رفتیم در پنجره باز شده روی قسمت statistic کلیک کرده و گزینه های دلخواه مثل واریانس و میانگین و کواریانس را تیک می زنیم.
که علاوه بر جدول مربوط به افای کرونباخ این جدول ضمیمه شده را هم میدهد.

RE: راهنمای نرم افزار SPSS - mahnaz103 - 05-02-2014

(05-02-2014, 01:25 PM)'m.jannesary' نوشته: از همون مسیری که الفای کرونباخ به دست می اید:
analysis/scale/relability analysis  که رفتیم در پنجره باز شده روی قسمت statistic کلیک کرده و گزینه های دلخواه مثل واریانس و میانگین و کواریانس را تیک می زنیم.
که علاوه بر جدول مربوط به افای کرونباخ این جدول ضمیمه شده را هم میدهد.

من همین مسیر رو رفتم و برای دوتا متغیری که معرفی کردم (یعنی برای دو تاستون داده که کلا 120 تا عدد میشد،هر ستون 60 تا) یدونه میانگین و یه دونه واریانس حاصل شد Big Grin فکر کنم درست شده ها!!
تنها یه نکته اینکه شما در پنجره ای که توسط گزینه ی statistic  باز میشه فکر میکنم نباید در قسمت descriptive for گزینه ای رو فعال  کنید! 
یعنی سه تا گزینه که بنام item,sacle و scale if item deleted را دست نزنید!! اینطوری دیگه آیتم هارو تک تک در نظر نمیگیره! بلکه کل متغیرهایی که انتخاب کردید رو باهم یه جا در نظر میگیره!
من برای میانگین این کارو کردم جواب داد! با نتایج اکسل هم مقایسه کردم دیدم هردو یکی هستند Smile 
فکر میکنم این مسیر رو برید به نتیجه میرسید 

موفق باشید Smile

ببنیید من باز هم این کارو کردم یعنی همین مسیری که بهتون گفتم را رفتم ولی بازم همون جدول را واسم نشون داد با همون اطلاعات
یعنی دو ردیف که اولیش واسه میانگینه دومی واسه واریانس
که من فکر می کنم واسه واریانس هم میانگین واریانس ها را می گیره و هم واریانس واریانس ها رو واسه همین دو تا عدد میشه واسه واریانس
و واسه میانگین هم : هم واریانس میانگین ها را می گیره و میانگین میانگین را که دو تا عدد میشه واسه میانگین
حالا میانگین که همون میانگین میانگین میشه ولی واسه واریانس نمیدونم باید واریانس واریانس را بگیرم یا میانگین واریانس را
به نظر شما کدومش را باید به عنوان واریانس کلی بگیرم؟

RE: راهنمای نرم افزار SPSS - spt - 06-02-2014

منم نمیدونم توی اون جدول کدوم واقعا واریانسه...
اینکه همه ی ستون ها یک مقیاس داره بازم کار رو خیلی راحت تر میکنه...
اگه بخاید میتونید برای من هم دیتا هاتون رو بفرستید....   
یا اینکه همه ی ستون هاتون رو پشتِ سرِ هم توی یک ستون کپی کنید و بعد ازش واریانس بگیرید...   اینطوری مطمئنا یک جواب بهتون میده...
در موردِ میانگینِ میانگین و این چیزا هم فک نمیکنم نیاز باشه...  همون دیتا های خامتون رو ترکیب کنید از همه بهتره...