آکادمیا کافه
راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: فنلاند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)
+----- انجمن: زندگی در فنلاند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)
+----- موضوع: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)

صفحات 1 2 3 4 5 6

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 18-09-2014

قدم سیم: استفاده از قطار:
قطارهای فنلاند معمولا تمیز، قابل اعتماد و گران اند. این بار کمی راجع به این وسیله حمل و نقل عمومی در فنلاند می نویسم.به عنوان مثال بلیط یک طرفه برای یک مسیر چهارصد کیلومتری، حدود 70 یورو برای افراد عادی و 35 یورو برای دانشجویان هزینه دارد.برای خرید بلیط میتوانید از سایت مربوطه به نشانی www.vr.fi استفاده کنید. همیشه قبل از خرید فهرست تخفیفهای سایت را مرور کنید، اگر خوش شانس باشید بلیط تخفیف دار میگیرید. برای این کار کافی است در سایت ثبت نام کنید.
نکات:
1. اگر بلیط دانشجویی خریدید حتما کارت دانشجویی را در قطار همراه داشته باشید.
2. موقع سوار شدن حتما در واگنی که شماره اش روی بلیط نوشته شده سوار شوید، چون همه واگنها ممکن است به یک مقصد نروند، بلکه در شهرهای مختلف از قطار جدا شوند. دیگر این که بعضی از واگنها از داخل قطار به هم راه ندارند و برای رفتن به واگن بعدی حتما باید پیاده شوید!

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 29-09-2014

قدم سی و یکم: خرید لوازم منزل دست دوم:
دوستان اینجا خیلی متداول هست که لوازم منزلی مثل مبل - میز تحریر  - تخت خواب - پرده و حتی لوازم منزلی مثل لوازم اشپزخانه را دست دوم بخرند.
در اینجا یکسری فروشگاه هست که من برای شما لیست کردم هر شهری از این فروشگاه ها دارد که می توانید از انها خرید کنید. 
چون اسم سختی دارند من از تابلو مغازه ها عکس گرفتم و برای شما اتش کردم
فروشگاه pelastusarmeija که خیلی معروفه و من پرده خریدم برای اتاقم به قیمت 4 یورو ادرس سایتش و نشانی ان
فروشگاه uff در این فروشگاه پتو - پالتو و کلا پوشاک فراوان یافت میشه بعضی از مواقع می بینی کفش نو نو به قیمت 1 یورو حراج میشه ادرس مغازه و سایتش
شاد باشید

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 29-09-2014

قدم سی و دوم: خرید لوازم منزل با قیمت مناسب:
برخی از لوازم منزل هست که دست دومی ها یا ندارند یا کمیاب هست به این منظور من چند فروشگاه پیدا کردم که قیمت مناسبی دارند
1- فروشگاه Clas Ohlson:این فروشگاه لوازم برقی با قیمت مناسب دارد لوازمی مثل هیتر - لامپ و ... و البته بخشی از فروشگاه لوازم تحریر هم دارد که قیمت تقریبا مناسبی دارد. ادرس سایت و فروشگاه
2- فروشگاه TOKMANNI: این فروشگاه لوازم برقی کمیابتر مثل گاز برقی رومیزی را دارد و لوازمی مثل گیره پرده را در اینجا من پیدا کردم. ادرس سایتش
شاد باشید

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 02-10-2014

قدم سی و سوم: ترجمه رایگان روزنامه و سایر مدارک به انگلیسی:
دوستان خوبم از بس این فنلاندی ها همه چیز را به فنلاندی یا سویدی می نویسن حسابی ناراحت بودم تا اینکه یک نرم افزار رایگان برای ایفون پیدا کردم 
این برنامه از روی متنی که می خواهید ترجمه بشه عکس می گیره بعد ترجمه می کنه به هر زبانی که بخواهید من انگلیسی را توصیه می کنم
[عکس: mzl.rqbwqttf.175x175-75.jpg]
Scan & Translate- OCR recognition, scanner, text grabber and translator
By Daniel Rekitar
View More by This Developer

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 31-10-2014

قدم سی و چهارم: پیدا کردن مراکز فرهنگی و جشن ها و ...:

دوستان من یک لینک خیلی بدیهی رو میخوام بهتون پیشنهاد بدم، چون امروز داشتم میخوندمش، متوجه شدم که اگر ما همین لینک الکی رو درباره ی هر شهری که توش زندگی میکنیم دقیق بخونیم، اطلاعات مفیدی خواهیم داشت از فرهنگ، اقتصاد، زندگی روزمره، اماکن عمومی، .... همایشها، رویدادها، تفریحات و و و .... همه ی آنچه میگذرد در اون شهری که هستیم.
کسانی که چند سالی میشه اینجان، احتمالا خیلی از اینها رو میدونن، جدید ها هم ممکنه تو همین چند ماه خیلیهاشو متوجه شده باشن. ولی به هر حال توش چیزایی بود که خود "منِ فضول" هنوز نمیدونستم، یا لااقل دقیق نمیدونستم.
این مربوط به شهر تورکو هست:
http://en.wikivoyage.org/wiki/Turku
هلسینکی:
http://en.wikivoyage.org/wiki/Helsinki
و به همین ترتیب برای بقیه ی شهرها.
لینک خاصی نیست واقعا.
ویکی سفر، به همین راحتی!

قدم سی و پنجم: ایجاد بیزینس در فنلاند:
یرای ثبت یک بیزنس در فنلاند، شما میتونید از چند طریق اقدام کنید.
راه اول ، که من بسیار توصیه میکنم این راهو اینه:
- یک پروپوزال خوب گرداوری کنید همراه با مدارک فنی و سابقه کارتون ، به اداره ای به نام potkuri مراجعه کنید، اونها به شما دفترچه ی راهنمای استارت آپ به زبان انگلیسی میدن که بخونید. خیلی بدرد بخوره.
از همون اداره وقت ملاقات و جلسه با کارشناسشون رو بگیرید، با مجموعه مدارک و پروپوزال به ایشون مراجعه کنید. و با کمک ایشون شرکتتون رو راه اندازی کنید : 
- Toiminimi یا " نام حقوقی " ساده ترین نوع شرکت هست، با مسئولیت و ریسپانسیبلیتی شخصی. بدون نیاز به سرمایه اولیه.
- yritus یا شرکت سهامی خاص، که کمی پیچیده تر هست و کاغذ بازی خیلی زیادی داره، و سیستم مالیات و غیره کمی پیچیده است، نیاز به حد اقل 2000 یورو سرمایه اولیه داره .
- شرکت سهامی عام، که خیلی بزرگ و سنگینه و بیخیالش شین 
شما بعد از مراجعه به پوتکوری و طبق راهنمای اولیه ی اونا، گرفتن تکس کارت جدید، پر کردن فرم در سایت Te-Palvelut.fi و سپس جلسه ی مشاوره ی کارشناس، شما با پرداخت حدود 120 یورو صاحب شرکت میشید.
--- دلیل اینکه گفتم به potkuri مراجعه کنید اینه: 
* کار اصلی ثبت شرکت وظیفه ی اداره ی yritusrekisteri هست، ولی پوتکوری اداره ی حمایت از اشتغال زاییه، 
این اداره در صورت سنجیده بودن و سودمند براورد شدن بیزنس شما، به شما کمک هزینه ی 6 ماهه ی بلاعوض خواهد داد. یک کمک هزینه ی اشتغال زایی در فنلاند وجود داره که مبلغی معادل 36.6 یورو در روز کاری یعنی تقریبا ماهی 800 یورو، که مالیات در رفتش میشه 690 یورو به صاحب اشتغال تعلق میگیره، این مبلغ بلاعوض هست، یعنی مال خودتونه! و تا 6 ماه به شما پرداخت میشه! *** نکته اینکه باید درخواست کمک هزینه StarttiRAHA قبل از ثبت شرکت انجام بشه یعنی وقتی به پوتکوری مراجعه میکنید بگید که میخواید شرکت ثبت کنید که براش کمک هزینه بگیرید که از ابتدا مراحل رو درست بهتون معرفی کنن 

قدم سی و ششم: خرید خامه صبحانه:
من نمیدونم شمام دنبال خامه بودید یا نه، یعنی مشابه خامه صورتیهای پاک توی ایران، ولی من خیلی دنبالش بودم، تا این که یکی از دوستان اینو معرفی کرد. 
حرف نداره. خیلی خوشمزه است. همه جا دارن، ولی این مال لیدل بود.
پی نوشت: من در چند ماه گذشته، کرم فقش فرانسوی، راهکای فنلاندی، راهکا مایتوی فنلاندی، ویپینگ کرم نمیدونم کجایی، ویپد کرم اسپری شکل و ... رو امتحان کردم. هیچ کدوم به اندازه همین پنیر ماسکار پونه به خامه صبحونه نزدیک نبودند. و تا حالا حداقل شادی رو در چشم پنج نفر بعد از خوردن این خامه دیدم. لذا شک نکنید. 
پی نوشت دو: 
اگر کلسترول و چریبیتون میزون نیست، عواقب امتحان کردن این خامه با خودتونه [img]images/smilies/biggrin.gif[/img]

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 04-11-2014

قدم سی و هفتم: اپلیکشن برای اتوبوسهای داخل شهر هلسینکی
دیروز یکی از دوستان سه تا برنامه اندروید بهم معرفی کرد که برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی هلسینکی و حومه خیلی به درد میخوره. من نسخه های اندرویدش رو گرفتم، احتمالا باید آیفونشون هم موجود باشه.
۱.برنامه  نمایش موجودی کارت: با این برنامه میتونید با موبایلتون کارت اتوبوسهای هلسینکی رو بخونید ببینید چقدر اعتبار دارید.اسم برنامه: Travel Card Reader Freeنسخه اندروید برنامه در گوگل پلی اینجاست
۲. برنامه مسیریاب اتوبوس و مترو: با استفاده از این برنامه، موبایلتون از جایی که توش هستید بهتون میگه کدوم خط رو باید سوار بشید تا به مقصد برسید.برای رفته به صفحه برنامه Andropas در گوگل پلی اینجا رو کلیک کنید.
۳. یه برنامه مسیریاب اتوبوس و متروی دیگه: این برنامه رو خودم امتحان نکردم هنوز ولی نباید نصبش ضرر داشته باشه.برای رفتن به صفحه برنامه Bussit Reittiopas اینجا رو کلیک کنید.

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 14-11-2014

قدم سی و هشتم: استفاده از تجربه دوستان در کاریابی
یکی از دوستانم جایی تجربه پیدا کردن کار را توضیح داده بودند دیدم خیلی ساده و صادقانه گفتند و مطابق تجربه من هم هست برای شما اینجا قرار دادم
امیدوارم مفید باشد:
"من برای SOL که یک کمپانی نظافتی هست یک Open application پر کردم و ۲ بار هم رفتم افیسشون حضوری... اما خبری نمیشد ازشون.تو همین حین از یکی از رفیقای خارجیم شماره تلفن سوپروایزر SOL که مسیول تمیز کردن کشتی های Viking line هست رو گرفتم و بهش مسیج دادم که اقا من دانشجو ام دنبال کارم اگه جایی دارید بهم خبر بدید. ۴ روز بعد بم مسیج داد بیا اینترویو و کار و گرفتم خلاصه.نکته ی اخلاقی: یک هفته بعد اینکه من قراردادمو امضا کرده بودم از SOL برام ایمیل اومد که اون اپلیکیشنی که شما پر کردی رو ما بررسی کردیم و جایی برای شما نداریم،‌ از همون ایمیل های همیشگی. این یعنی این جور کارا فقط از طریق نتورک بدست میاد نه اپلیکیشن و ایمیل.دنبال کار توی پست هم بودم از اینایی که از ساعت ۲ نصفه شب تا ۶ صبح روزنامه پخش میکنی. ۲ ماهی هر هفته یکبار میرفتم افیسشون. چند وقت پیش یارو زنگ زد گفت بیا افیس (‌که قرارداد ببندیم) ولی من چون کار SOL رو داشتم الکی گفتم من باید برگردم کشورم به خاطر مسایل شخصی نمیدونمم کی برمیگیردم واقعا عذر میخوام. حقوقش ولی خیلی خوب بود، رفیقام ماهی ۱۲۰۰ تا درمیارن، کار سختی هم نیست فقط برنامه ی خوابتو به فتا میده نکته ی اخلاقی:‌ پیگیری!‌ ۲ ماه تمام هر هفته میرفتم افیس!‌ به معنای واقعی کلمه باید بچه پررو باشید کاری که من دارم رو اصلا پیشنهاد نمیکنم به کسی. اینجا به هرکی بگی فلانی تو Viking line کار میکنه میگه اوه اوه! مثل برده ما کار میکنیم. حقوق (ساعتی ۱۰ یورو) غذا بیمه همه چی اکی هست اما مقدار کار بسیار زیاده. مثلا ۲۲ کابین با ۵۴ تا تخت رو من تو ۵ ساعت تمیز کردم. عین همین کار رو اما اگه تو هتل ها انجام بدید خیلی بهتره. حجم کار کمتره، زمان بیشتره،‌ و عین برده ازتون کار نمیکشن. محض اطلاع هم باید بگم تمام این کار زیاد و مشکلات این کار به خاطر Asian and Middle East هاست، یعنی از خود ما ریشه میگیره، تا موقعی که اکثر کارمندا و سوپروایزا فنلاندی بودن کسی مثل برده اینجا کار نمیکرده. توضیحش مفصل اما خارج از این بحثه"

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 07-12-2014

قدم سی و نهم:شغلهای freelancing و کمک به وضعیت مالی دانشجویان
همانطور که می دانید متاسفانه به دلیل محدودیت زبان کار دانشجویی مناسب پیدا کردن در فنلاند بینهایت سخت هست و اغلب دوستان به کار خدماتی مشغول هستند 
این سایت  به شما کمک می کند تا پروژه های برنامه نویسی و تحقیقاتی را بصورت انلاین پیدا کرده و پس از اتمام ان درامد یا حق الزحمه دریافت کنید
یکی از دوستان پاکستانی من که در زمینه برنامه نویسی تبحر دارد حدود ماهی 2000 یورو از این راه درامد دارد
البته در مورد رشته های دیگر تحصیلی هم کارهایی وجود دارد از قبیل ترجمه و ...
بنظر من حتی اگر ماهی 100 یورو هم درامد داشته باشید در این کشور عالی هست