آکادمیا کافه
راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: فنلاند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)
+----- انجمن: زندگی در فنلاند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)
+----- موضوع: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)

صفحات 1 2 3 4 5 6

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 01-09-2014

قدم بیستم: خرید کلید ورود به ساختمانهای دانشگاه:
در فنلاند یک چیز خیلی جالب وجود داره اینکه دانشگاه از ساعت 10 صبح تا ساعت 15 بازه بعد شما باید کلید داشته باشید
برای دانشگاه ابو اکادمی کلیدی که به ما میدن که می تونیم ساختمان کتابخانه و دانشکده بازرگانی بریم 
البته کلید قیمتش 25 یورو هست ولی زمان فارغ التحصیلی پس میدن به ما
برای دانشگاه ما از سایت https://shop.abo.fi/ قابل خریداری هست
اینم اطلاعات بیشتر
Flexim HID key, Turku
The key can be used in buildings: ASA, ARK, Domvillan, Theologicum, Annex, Gadolinia, Axelia, University of AA, Geologicum, Sibelius Museum, Printing house. 
Key activated according to field of study, verified before the key is released.
The key can be picked up the following day on presentation of ID from Tavastgatan 13, Technical Services , Floor 1 [Mon-Fri 9-12, 13-15].
چون ما تحریم هستیم و نوردیا نت بانک و خرید انلاین به ما نمی ده من از یک همکلاسی المانی خواستم برام زحمت پرداختش را کشید بهش وجه نقد دادم
عکس کلید مقناتیستی را در فایل پیوست ملاحظه می کنید

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 03-09-2014

قدم بیست و یکم: پیدا کردن کار دانشجویی:
در شهر تورکو بیشتر دانشجویان خارجی در دو شرکت SOL و یا NCLEAN کار خدماتی می گیرند برای گرفتن کار اول باید یکی از دوستانی که در ان شرکت کار می کند را پیدا کنید بعد اپلای انلاین کنید و دوستتان به سوپروایزرش سفارش شما را بکند.
شرکت SOL بیشتر سوپروایزرها ایرانی هستند و البته حقوقش حدود 200 یورو در ماه بیشتر هست ولی ان یکی شرکت همه نپالی و ویتنامی و حتی چند فنلاندی هم در بین بچه ها هستن
جو شرکت NCLEAN خیلی خوبه و همه به هم کمک می کنند. ولی حقوقش متاسفانه بین 300 تا 400 یورو در ماه هست در مقابل حقوق 500 تا 700 یورو در ماه شرکت سول . پس همه تلاشتون را بکنید ان شرکت جذب شوید.
بعد از موافقت سوپروایزر در همان روز با شما قرار داد می بندند و شما باید برید در اولین فرصت اداره مالیات و شماره مالیاتی بگیرید و اگه حساب بانکی ندارین برای ان اپلای کنید
مبارکه ماهی بین 300 تا 600 یورو بسته به تعداد شیفتهای خودتون بدست میارین که برای روزی 1 تا 3.5 ساعت کار عالیه!

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 03-09-2014

قدم بیست و دوم: گرفتن شماره مالیاتی:
[عکس: verologo.gif]
این علامت بالا نشانه اداره مالیاتی هست
برای اینکار باید تشریف ببرید اداره مالیاتی نزدیک به محل سکونت و مثل بانک یک شماره بگیرید بعد شما را صدا می کنند
وقتی نوبت شما شد مدارک زیر را باید ارائه بدهید:
1- پاسپورت
2- کارت اقامت
3- مدرکی که نشاندهنده دانشجو بودن شما - گواهی ثبت نام در دانشگاه 
4- نامه ای که از مایستراتی گرفتین و شماره تامین اجتماعی شما در ان نوشته شده
بعد به شما یک فرم می دهد که باید با راهنمایی کارمند اداره مالیاتی تکمیل کنید
اخر سر به شما دو تا نامه می دهد یکی به انگلیسی و یکی به فنلاندی و سوئدی
ان نسخه که انگلیسی هست برای خودتون باید نگه دارید و ان که به سویدی هست را به کارفرما بدهید
سایت اداره مالیاتی  را ببینید و ادرس شعب ان را پیدا کنید
مبارکه یک قدم به جلو رفتید

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 10-09-2014

قدم بیست و سوم: دریافت Finnish ID :
اگر به خاطر داشته باشید اداره پلیس رفته بودیم و در خواست فینیش ای دی کرده بودیم
تقریبا بین 1 تا 2 هفته بعد پلیس به شما یک اس ام اس می زنه به زبان زیبای فنلاندی که مدرکی که درخواست داده بودین امادس تشریف بیارین بگیرین!
صبح ساعت 8 تا 3 عصر اداره پلیس باز هست تشریف می برید قسمت اینفرمیشن که نیازی به شماره گرفتن هم نداره و با نشاندادن رسیدی که قبلا داده بودین کارت شناسایی فنلاندی خود را می گیرید.
[عکس: fineid-obverse.jpg]
این کارت از این به بعد خیلی به شما کمک می کند
1- ادرس شما در ان ذخیره شده
2- شماره تامین اجتماعی در ان هست
پس هر جا برین این کارت همه مشکلات شما را برطرف می کند
به فنلاند خوش امدین از الان به بعد حقوق بیشتری بدست می اورید

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 10-09-2014

قدم بیست و چهارم: افتتاح حساب بانکی :
در فنلاند بانکهای زیادی هست که من چند تا رو شخصا بررسی کردم برای شما مقایسه می کنم
[عکس: nordea-bank_200x200.jpg]
1- بانک Nordea: این بانک بزرگترین بانک منطقه اسکاندیناوی هست. بعضی از شعبه های این بانک کلا به ایرانی ها اینترنت بانک و نت بانک نمی دهند ولی بعضی ها بعد سه ماه می دهند. اگر کمتر از 31 سال باشید بیشتر کارمزدهای بانک را نمی دهید فقط ماهی 2 یورو بابت نت بانک اگر داشته باشید می دهید ولی اگر سن بیشتری داشته باشید ماهی 5 تا 6 یورو کارمزد می گیرند و اگر صورتحساب بخوایین 3 یورو کارمزد دارد و پرداخت کرایه خانه مثلا بصورت ای تی ام 1.5 یورو هر بار کارمزد دارد
[عکس: Danske-Bank-Logo-194x194.jpg]
2- بانک Danskeh: این بانک نت بانک و اینترنت بانک و ... به شما می دهد کارمزد هم از 6 یورو در ماه شروع می شود . در شهر تورکو من که رفتم حساب باز کنم گفتند برو از پلیس توصیه نامه بیار و پلیس هم گفت 40 یورو کارمزد دارد من بجاش فینیش ای دی اپلای کردم
[عکس: 33917_158294220856813_1907613_n.jpg?oh=7...3811108769]
3- بانک 
Osuuspankki Bank:
این بانک رفتم گفت نت بانک فقط به فنلاندی ها می دهد ولی بدون فینیش ای دی و فقط با شماره تامین اجتماعی برام حساب باز می کند شرایط و هزینه هاش مثل نوردیا بود
[عکس: image_gallery?uuid=c8212c5f-af04-4b48-a7...7754344418]
4- بانک SPANKKI:با توجه به سخت گیری بعضی از بانکها در افتتاح حساب برای ساکنین غیر دایمی فنلاند، به دوستانی که برای گرفتن نت بانک مشکل دارند توصیه میکنم به s-pankki واقع در فروشگاههای پریسما مراجعه کنند. این بانک نه تنها خدماتش رایگان و ارزونتر از سایر بانکهاست، بلکه ساعت کاریش هم بیشتره و معمولا از 9 صبح تا 9 شب بازه.
ضمن این که با هر بار خرید از فروشگاههای گروه اس با کارتهای اس بانک، مثل پریسما، بین یک تا پنج درصد تخفیف میگیرید.فقط باید گواهینامه فنلاندی یا کارت شناسایی فنلاندی داشته باشید. هزینه عضویتشم شهر به شهر فرق میکنه، مثلا توی شهر ما صد یورو بود که 80 یوروش رو قرار شد از امتیاز خریدهام کم کنن و من بیست یورو دادم، ولی در عوض یک هفته بعدش برام یه کارت هدیه فرستادند که رفتم 50 یورو ازشون خوراکی گرفتم. و شنیدم که اهالی پایتخت و حومه لازم نیست هیچ هزینه عضویتی به طور نقدی پرداخت کنند، و به طور کامل از تخفیفهایی که میگیرند هزینه عضویتشون رو تسویه می‌کنند.ضمنا زبان نت بانک فنلاندیه ولی با گوگل کروم میشه ترجمه اش کرد. Www.spankki.fiامکانات اس بانک:– پرداخت آنلاین و با موبایل همه قبوض و … از جمله اجاره خانه و …– خرید آنلاین از سایتهایی مثل آمازون، ای بی و …– احراز هویت آنلاین در سایتهای فنلاندی، مثلا برای گرفتن کارت مالیات، وقت دکتر و …مزایای اس بانک:– عدم اخذ هزینه عضویت ماهانه. بانکهای دیگه از مشتریهای بالای ۳۰ سال ماهانه چند یورو (۳ تا ۷) میگیرند. علاوه بر اون هر بار از بانک گردش حساب بخواهید، یا برید دستی پول بریزید به حسابتون و … مبلغی کارمزد میگیرند. ولی بیشتر این کارمزدها در اس بانک وجود نداره.– باز بودن شعبه ها از ۹ صبح تا ۹ شب. شعبه های اس بانک داخل فروشگاههای پریسما هستند، بنابراین هم تعدادشون زیاده، هم هر وقت پریسما باز باشه اونا هم بازند.معایب اس بانک:– شنیده شده که اس بانک در نقل و انتقال پول به خارج از فنلاند مشکل داره. که چون من خودم تا حالا لازمم نشده که مثلا به آلمان پول منتقل کنم، از صحت و سقم  ماجرا بی خبرم.– برخی می گن که خرید از پریسما و اس مارکت گرون تموم میشه. خوب مجبور نیستید خرید کنید! شما میتونید فقط از کارتتون در مغازه های دیگه استفاده کنید.– زبان نت بانک به فنلاندیه. بله این موضوع درسته، البته با گوگل کروم میشه ترجمه اش کرد. ولی بانک نوردیا خودش انگلیسیه از اول.پی‌نوشت: بانک نوردیا از همه بانکها سخت گیر تره. البته رفتارش شعبه به شعبه فرق می‌کنه ولی تجربه‌های بد زیاد شنیده شده ازش. بعضی از شعبه های نوردیا اصلا حساب باز نمیکنند. بعضیها باز میکنند ولی نت بانک نمیدن. بعضیها باز میکنند و نت بانک هم میدن، ولی احراز هویت آنلاین رو فعال نمیکنند، بعضیها هم همه این کارا رو میکنند. مثلا شعبه نوردیا خود من، گفت باید بری سر کار و سه ماه حقوق به حسابت واریز بشه تا بهت نت بانک بدیم. بعد از این هم که نت بانک داد، گفت باید آی دی فنلاندی بگیری تا احراز هویتت رو فعال کنیم.تشریف بردین اس پانکی فینیش ای دی را ببرید و ادرس منزل و شماره موبایل
من 100 یورو هزینه عضویت دادم و همه چی مجانی شد! نت بانک و اینترنت بانک هم بلافاصله گرفتم
راستی کارمند بانک انگلیسیش بد نبود و فهمیدم چی به چی هست
[عکس: S-Pankki_nosto.jpg]
به دنیای مدرن خوش امدین

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 13-09-2014

قدم بیست و پنجم: استفاده از تخفیف دانشجویی برای خرید لوازم شخصی - لپ تاپ و ...:
دوستان خوبم وقتی شما دانشجوی یکی از دانشگاه های فنلاند باشید و هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی را پرداخته باشید با استفاده از سایت 
https://myfrank.fi/en/discounts/ می توانید از تخفیف های دانشجویی استفاده کنید
بطور مثال با کلیک بر روی لینک https://myfrank.fi/en/discounts/microsoft/762/ می توانید محصولات شرکت ماکروسافت را با 10% تخفیف خریداری نمایید.
[عکس: 20140910_small_SurfacePro3_640x360_Frank.jpg]
SURFACE PRO 3 -TABLET AND ASSECCORIES -10%
Surface Pro 3 is a tablet that you can replace your laptop with. Fourth-generation Intel ® Core ™ processor, 12-inch ClearType Full HD screen, multi-position support, up to 9 hours of battery life, a brand new Surface-pen with an optional upgraded Surface Pro Type Cover Surface Pro 3 accessory. This makes Surface Pro 3 an effective study tool and a versatile entertainment device.
As a student you'll get Surface Pro 3 now for 737,10 € and Surface 2 for 296 €.**
دقت کنید در ماه کریسمس که حراجی گذاشته می شود بهترین زمان برای خرید می باشد چون هم تخفیف دارید و هم قیمت پایین امده است

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 16-09-2014

قدم بیست و ششم: دعوت کردن خانواده به فنلاند:
طبیعتا همه ما دوست داریم مادر/ پدر یا همسر خود را دعوت کنیم بیان فنلاند. این کار را پس از سه ماه از حضور خود در فنلاند می توانید انجام دهیدمدارک لازم برای گرفتن ویزای فنلاند (شنگن) در صورتی که یکی از اقوام تان (معمولا فقط فرزند) در فنلاند در حال زندگی باشد در این پست نوشته شده. این لیست مستقیما از سایت سفارت فنلاند در ایران کپی شده. برای رفتن به سایت سفارت اینجا کلیک کنید.
با توجه به شنیده ها، موارد بسیاری دیده شده که درخواست ویزای برادر یا خواهر مجرد رد شده، من تا به حال نشنیدم که درخواست ویزای پدر یا مادر فرد مقیم فنلاند رد شده باشه.. گذرنامه معتبر( با حداقل اعتبار 3ماه پس از پايان سفر مورد درخواست و دارا بودن 2 صفحه خالي)
. شناسنامه به همراه ترجمه رسمي به زبان انگليسي و كپي از صفحات شناسنامه
. فرم تكميل شده درخواست رواديد (لطفا فرم را قبل از حضور در سفارت تکمیل کنید و فقط امضاء فرم را در حضور مسئول دریافت مدارک انجام دهید.)
. درخواست کننده و همراهان او بایستی هر کدام فرم درخواست ویزای جداگانه تکمیل کنند.
. يك قطعه عكس رنگي كه از تاريخ آن شش ماه نگذشته باشد، سايز عكس بايد4X6 تمام رخ بدون رتوش و با زمينه كاملاً سفيد باشد.
. فتوكپي از صفحه اول گذرنامه و از ساير صفحات پر شده با رواديد و مهرها ( روي كاغذ (A4
. اتباع خارجي مقيم ايران بايد اجازه اقامت و اجازه كار خود را ارائه دهند.
. دعوتنامه از فنلاند با ذكر اطلاعات دعوت كننده و دعوت شونده از قبيل (نام/ تلفن/نشاني و آدرس پست الكترونيكي) مدت سفر و تعهدات مالي دعوت شونده الزامي است.
. فتوكپي اقامت و يا پاسپورت شخص دعوت كننده براي رواديد ديدار از اقوام و دوستان
. تاييديه حساب بانكي به زبان انگليسي با گزارش ريز كاركرد حساب بانكي مربوط به شش ماه گذشته ولي با مشخصات انگلیسي شخص دارنده حساب
چنانچه شاغل هستيد بايد  معرفي نامه شغلي و آخرين فيش حقوقي به همراه ترجمه انگليسي تهيه شود. و در صورت بازنشستگی هم  باید حکم بازنشستگی ارايه شود.
در صورت عدم  تمايل به ارايه اصل ترجمه انگليسي اسناد و مدارك خود بايد  اصل و كپي ترجمه آنها را تهيه نماييد تا سفارتپس از رويت اصل آنها  فقط اقدام به  نگهداري از كپي آنها بنمايد.

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 17-09-2014

قدم بیست و هفتم: تماس ارزان با خانواده در ایران:
ارزانترین راه شناخته شده تا کنون استفاده از نرم افزار این وبسایت است: www.dialnow.com با نصب این برنامه روی کامپیوتر یا موبایلتان تماس از کامپیوتر شما با تلفن ثابت در ایران دقیقه ای یک و دو دهم سنت و با موبایل در ایران حدود سه سنت هزینه خواهد داشت (در زمان نوشتن این صفحه). یعنی با هر یورو میتوانید نود دقیقه با تلفن ثابتی در ایران صحبت کنید. برای خرید اعتبار نیاز به کارت اعتباری دارید.با توجه به اينكه اين سرويسهاى وويپ نرخ هاشون رو مدام عوض ميكنن، بهتر اينه كه قبل از شارژ اعتبار هميشه از اين وب سايت بررسى كنيد و ارزونترين سرويس در اون موقع رو براى تماس با ايران انتخاب و سپس شارژ كنيد.
http://www.voipratetracker.com
به عنوان مثال با اينكه DialNow براى مدت طولانى ارزونترين سرويس براى تماس با ايران بود، در حال حاضر PowerVoip اين جايگاه رو اشغال كرده و ارزونتر از DialNow است.
البته لازم به توضيح است كه اكثر اين وويپ سرويس ها زير مجموعه يك شركت هستند و ميشه با همون اپليكيشن كه DialNow رو استفاده ميكنيد ولى با اسم كاربرى متفاوت، از ديگر سرويس ها هم استفاده كنيد.کارت اعتباری هم که اگه یادتون باشه از S-pankki گرفته بودیم پس مشکلی ندارید

قدم بیست و هشتم: پیدا کردن نزدیکترین مرکز خرید:
برای ما که تازه امدیم فنلاند پیدا کردن مراکز خرید نزدیک و ارزان خیلی سخت هست. 
[عکس: unnamed.png?resize=168%2C300]نرم افزاری برای موبایل ( tässä  به زبان فنلاندی یعنی در اینجا) وجود دارد که در صورتی که گوشیتون جی پی اس داشته باشه، نزدیک ترین فروشگاه، رستوران‌ها، مسیرها، ساعت باز بودن فروشگاهها، برخی از اجناس تخفیف دار و اینطور موارد رو در سراسر فنلاند پیدا میکنه. امکانات دیگه این برنامه برنامه حرکت اتوبوسها و مترو و غیره است. کارکردن با برنامه خیلی راحته و همه چیز با دکمه های گرافیکی برنامه انجام میشه. در صورتی که در فنلاند زندگی می‌کنید نصب این برنامه رو توصیه میکنم.برای گرفتن برنام اندروید از گوگل اینجا کلیک کنید.نسخه آیفون هم اینجا است

قدم بیست و نهم: یادگیری زبان فنلاندی:
دوستان خوبم برای یادگیری زبان فنلاندی چند راه دارد:
1- اگه دانشگاه شما فنلاندی زبان هست که راحت به شما همه سطوح یادگیری زبان فنلاندی را ارائه می دهند
2- اگر دانشگاه شما مثل دانشگاه من سوئدی زبان هست که باید کلی بگردید تا یک کورس فنلاندی سطح 1 برگذار کنند
3- میتونید با پرداخت ماهی 50 یورو به مدارس اموزش فنلاندی برید
راه دیگر هم پیدا کردن معلم خصوصی یا یکی هست که به شما رایگان تدریس کند در ازای ان مثلا شما فارسی به ایشان یاد بدید
سایت italki.com روش خوبی رو برای یادگیری زبانهای مختلف طراحی کرده. در این سایت ادمای زیادی هستند که به طور رایگان و یا پولی حاضرند در یادگیری زبان به شما کمک کنند. اگر در این سایت ثبت نام کنید، میتوانید شما هم از بقیه یاد بگیرید یا به بقیه یاد بدید.
مثلا خود من اونجا زبان انگلیسی یاد میدم، و فنلاندی یاد میگیرم. برای یادگیری زبان جدید داشتن یک معلم خیلی مفیده. از طریق italki برای تقریبا هر زبانی معلم پیدا کنید، و از طریق اسکایپ آن زبان را تمرین کنید.
اگر هم نخواهید هزینه کنید میتوانید سوالهایتان را در انجمنها بپرسید تا دیگران به طور رایگان راهنماییتان کنند.اگر از طریق این لینک در italki ثبت نام کنید، ده دلار اعتبار اولیه به حساب شما هدیه میدهند، و ده دلار هم به حساب من.