آکادمیا کافه
تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش (/Thread-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%88-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - butterfly - 25-03-2014

ممنون از راهنمایی و اینکه نظرتون گفتید، من رشته مورد علاقه ام قبل از اینکه ریاضی هم قبول شم هم می دونستم ( رشته کامپیوتر) و یکی از عللی که باعث شد من گرایش کاربردی رو در یک دانشگاه پایین تر بجای گرایش محض در یک دانشگاه بهتر بخونم همین امکان ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر بود. منتها خودم که هیچ اون مشاور گرامی هم اصلا دقت نکردند که دانشگاهی که من توش درس خوندم اصلا اون موقع رشته کامپیوتر نداشت و نتیجتا من نتوستم دروس اختیاریم از درس های رشته کامپیوتر بگذرونم. تو خود ایران اکثریت بچه های ریاضی کاربردی برای مقطع ارشد سمت رشته صنایع میرند همین امکان برای پذیرش گرفتن در دانشگاه های خارج هم هست کما اینکه همین امسال هم نمونه موفقی در این زمینه هم هست که از امریکا پذیرش با فاند گرفته. 
اما من به دلایلی مرددم برای تغییر رشته: طبق پست های همین تاپیک امکان پذیرش به ویژه با فاند در مقایسه با دانشجوهای همون رشته کمتره و فاند برای من اهمیت داره. من کار تحقیقی مرتبطی انجام ندادم. از طرفی به هرحال من شش سال در رشته ریاضی درس خوندم و از این رشته هم لذت می برم. جوری نیست که فکر کنید رشته ام دوست ندارم مخصوصا در مقطع ارشد بیشتر علاقه مند شدم و با بررسی دپارتمان ریاضی دانشگاه های خارج می بینم که کارهای پژوهشی در رشته ریاضی کاربردی خیلی خیلی متنوع تر و جالب تر از ایران هستند. به همین علت فکر می کنم با نمره های خوب تافل و جی ار ای شانس خوبی برای رشته ریاضی دارم. 
همه این عوامل باعث میشند که من نتونم تصمیم قاطعی بگیرم واقعا نمیدونم ارزش داره انرژیم برای تغییر رشته بگذارم یا اگه همون انرژی برای اپلای تو رشته ریاضی بگذارم موفق تر خواهم بود. 
متاسفانه سیستم اموزشی ایران تا حد زیادی جلوی کشف استعداد و علاقه دانشجوها رو می گیره. 
(25-03-2014, 07:50 PM)'reza_1st' نوشته:
راستش "صرف علاقه" که که توصیف خوبی نیست برای چیزی که مد نظرتونه، چون خودتون هم نوشتین "با تلاش" رسید به اون سطح که قطعاً می‌شه. مخصوصاً اگر به فوق‌لیسانس هم فکر کنید که خیلی کار راحت تر می‌شه. از طرف دیگه رشته ریاضی کاربردی، برای تغییر رشته رشته‌ی خوبیه و خیلی جاها می‌تونید برید (خیلی رشته‌ها) و زمینه تحقیقاتیتون رو جوری انتخاب کنید که خیلی هم احساس غربت نکنید. دقیقاً این موردی که مثال زدین، ریاضیات کاربردی، دوستان زیادی هستن که خوندن و الان دارن رشته‌های دیگه می‌خونند، همین الان من نمونه‌هایی که یادم میاد کسایی هستن که ریاضی خوندن والان دارن فایننس، یا مهندسی دریا یا علوم کامپیوتر می‌خونند. مطمئنن در مواردی باید تلاش بیشتری کرد و همینطور یکم فاند گرفتن سخت تر می‌شه، ولی اگه تصمیم بگیرین، کار نشد نداره. بازهم بگم که رشته شما خیلی دست شما رو باز می‌ذاره و عملاً خیلی از رشته‌های مهندسی و همینطور کامپیوتر و مالی در مرحله تحصیلات تکمیلی بخش‌هایی دارن که بیشتر به ریاضیات کاربردی شبیهه تا اسمی که اون رشته داره، از اونطرفش هم من دیدم، کسایی که رشته دیگه‌ای خوندن و بعداً دارم تحصیلشون رو توی دانشکده ریاضیات کاربردی ادامه می‌دن، در حالی که دارن ادامه همون کار تحقیقاتی خودشون رو می‌کنن که تو رشته مثلاً مهندسی خودشون شروع کرده بودن. کلاً هم این رو در نظر بگیرین که مرز بین رشته‌ها کمرنگتر از قبل شده و مخصوصاً تو خارج از ایران این موضوع بیشتر هم به چشم میاد. خلاصه کنم، در عین اینکه تلاش بیشتری لازمه هم در زمان تحصیل و هم در زمان گرفتن پذیرش و فاند، اگر فکر می‌کنین علاقه‌تون جای دیگه‌ست با تلاش می‌شه بهش رسید، فقط قبلش مطمئن بشین که به اندازه کافی از زمینه‌ای که می‌خواین واردش بشین اطلاعات دارین و واقعاً علاقه‌مندین، اینکه فقط بخواین رشته رو عوض کنید کافی نیست و باید بدونین کجا می‌خواین برین، که از پست شما من اینطور فهمیدم که ظاهراً تصمیمی در این مورد ندارین، داشتن دید نسبت به مقصد خیلی مهمه..
پ.ن. من خودم ایران برق خوندم و الان دارم اقتصاد می‌خونم، یه مواقعی سخت هم هست، ولی اگه علاقه‌تون باشه مطمئناً می‌ارزه به سختیش.

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - فرید - 25-03-2014

(25-03-2014, 08:23 PM)'butterfly' نوشته: ممنون از راهنمایی و اینکه نظرتون گفتید، من رشته مورد علاقه ام قبل از اینکه ریاضی هم قبول شم هم می دونستم ( رشته کامپیوتر) و یکی از عللی که باعث شد من گرایش کاربردی رو در یک دانشگاه پایین تر بجای گرایش محض در یک دانشگاه بهتر بخونم همین امکان ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر بود. منتها خودم که هیچ اون مشاور گرامی هم اصلا دقت نکردند که دانشگاهی که من توش درس خوندم اصلا اون موقع رشته کامپیوتر نداشت و نتیجتا من نتوستم دروس اختیاریم از درس های رشته کامپیوتر بگذرونم. تو خود ایران اکثریت بچه های ریاضی کاربردی برای مقطع ارشد سمت رشته صنایع میرند همین امکان برای پذیرش گرفتن در دانشگاه های خارج هم هست کما اینکه همین امسال هم نمونه موفقی در این زمینه هم هست که از امریکا پذیرش با فاند گرفته. 
اما من به دلایلی مرددم برای تغییر رشته: طبق پست های همین تاپیک امکان پذیرش به ویژه با فاند در مقایسه با دانشجوهای همون رشته کمتره و فاند برای من اهمیت داره. من کار تحقیقی مرتبطی انجام ندادم. از طرفی به هرحال من شش سال در رشته ریاضی درس خوندم و از این رشته هم لذت می برم. جوری نیست که فکر کنید رشته ام دوست ندارم مخصوصا در مقطع ارشد بیشتر علاقه مند شدم و با بررسی دپارتمان ریاضی دانشگاه های خارج می بینم که کارهای پژوهشی در رشته ریاضی کاربردی خیلی خیلی متنوع تر و جالب تر از ایران هستند. به همین علت فکر می کنم با نمره های خوب تافل و جی ار ای شانس خوبی برای رشته ریاضی دارم. 
همه این عوامل باعث میشند که من نتونم تصمیم قاطعی بگیرم واقعا نمیدونم ارزش داره انرژیم برای تغییر رشته بگذارم یا اگه همون انرژی برای اپلای تو رشته ریاضی بگذارم موفق تر خواهم بود. 
متاسفانه سیستم اموزشی ایران تا حد زیادی جلوی کشف استعداد و علاقه دانشجوها رو می گیره. 

من تو دوستای خودم بودن کسایی که ریاضی خوندن بعد ارشد دز ایران برق یا صنایع خوندن و اپلای کردن. اگر نمرات خوبی در مجموع داری می تونی چند تا مهندسی در کنار ریاضی اپلای کنی با این کار هم شانس اپلایت کم نمیشه هم ممکن تو رشته مورد علاقت پوزیشن پیدا کنی. ولی در نظر بگیر در مقایسه با کسایی که از لیسانس مهندسی خوندن شانست کمتر و مخصوصا الان که فاند گرفتن سخت.

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - nt_sunshine - 26-03-2014

(23-03-2014, 09:14 PM)'ali90' نوشته: سلام
من رشتم برق هست با توجه به اینکه کلا واسه ارشد برق رو سخت قبول میکنن چه برسه به دادن فاند! با توجه به این مسائل چه رشته ای من میتونم تغییر بدم که شانس پذیرشم بالا بره؟(  مدیریت یا معماری و ...     ) 

رشته معماری هم پذیرشش سخت تره و هم فاندش!
اصلا فاند گرفتن تو رشته های هنری خیلی سخت تره. به این رشته ها فاند نمی دن که. بعد شما بخوای پذیرش بگیری باید یک سری کار براشون بفرستی به عنوان background ات که نشون بدی یک چیزی بلدی. بهش می گن portfolio . من به شخصه جنین چیزی را نمی تونم فراهم کنم چون هیچ تخصصی تو معماری ندارم. شما را نمی دونم

(25-03-2014, 08:23 PM)'butterfly' نوشته: ممنون از راهنمایی و اینکه نظرتون گفتید، من رشته مورد علاقه ام قبل از اینکه ریاضی هم قبول شم هم می دونستم ( رشته کامپیوتر) و یکی از عللی که باعث شد من گرایش کاربردی رو در یک دانشگاه پایین تر بجای گرایش محض در یک دانشگاه بهتر بخونم همین امکان ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر بود. منتها خودم که هیچ اون مشاور گرامی هم اصلا دقت نکردند که دانشگاهی که من توش درس خوندم اصلا اون موقع رشته کامپیوتر نداشت و نتیجتا من نتوستم دروس اختیاریم از درس های رشته کامپیوتر بگذرونم. تو خود ایران اکثریت بچه های ریاضی کاربردی برای مقطع ارشد سمت رشته صنایع میرند همین امکان برای پذیرش گرفتن در دانشگاه های خارج هم هست کما اینکه همین امسال هم نمونه موفقی در این زمینه هم هست که از امریکا پذیرش با فاند گرفته. 

یک کار خوبی که می تونی بکنی اینه که اول پذیرش تو فیلد خودت بگیری. بعد که اومدی بری با استادهای فیلد کامپیوتر صحبت کنی. اگر استادی پیدا شد که ساپورتت کنه و شما هم موضوع کارش را دوست داشتی بعد تغییر رشته بدی. اینو می گم چون تغییر رشته رزومه خیلی خوبی می خواد. پذیرش گرفتن تو رشته جدید اونم با فاند یک کم سخته. اما بعد پذیرش تو کشور مقصد، دستت خیلی باز میشه

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - Babak - 26-03-2014

دوستان توضیحات کاملی رو دادند. من چون رشته خودم کامپیوتر هست، فقط خواستم این رو اضافه کنم که تغییر رشته از ریاضی، به خصوص ریاضی کاربردی، به رشته علوم کامپیوتر کاملا مرسوم و قابل قبوله و اگر شرایط پذیرش خوبی داشته باشید، به نظرم شانس شما برای گرفتن پذیرش در رشته علوم کامپیوتر خوب خواهد بود.
به نظر جای نگرانی چندانی برای رسیدن به افرادی که در مقاطع قبلی کامپیوتر خوندن هم وجود نداره و با تلاش کافی می‌تونید این خلاء رو پر کنید و درس‌های مورد نیاز رو بگذرونید و خودتون رو برسونید.

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - butterfly - 27-03-2014

خیلی ممنون از راهنماییتون، فقط می خواستم بدونم که این تغییر رشته از ریاضی به کامپیوتر در چه مقطعی متداول تره و موفق تر؟ از لیسانس ریاضی به فوق لیسانس کامپیوتر یا از فوق لیسانس ریاضی به دکترا کامپیوتر؟ در واقع می خوام بدونم من برای چه مقطعی اقدام کنم؟ اینکه یه مدرک فوق لیسانس ریاضی هم دارم نکته مثبتی خواهد بود برای پذیرش؟ همین طور منظورتون از شرایط پذیرش خوب معدل و نمرات تافل و جی آر ایه؟ داشتن مقاله در رشته ریاضی تاثیری خواهد داشت؟
(26-03-2014, 07:15 PM)'Babak' نوشته:
دوستان توضیحات کاملی رو دادند. من چون رشته خودم کامپیوتر هست، فقط خواستم این رو اضافه کنم که تغییر رشته از ریاضی، به خصوص ریاضی کاربردی، به رشته علوم کامپیوتر کاملا مرسوم و قابل قبوله و اگر شرایط پذیرش خوبی داشته باشید، به نظرم شانس شما برای گرفتن پذیرش در رشته علوم کامپیوتر خوب خواهد بود.
به نظر جای نگرانی چندانی برای رسیدن به افرادی که در مقاطع قبلی کامپیوتر خوندن هم وجود نداره و با تلاش کافی می‌تونید این خلاء رو پر کنید و درس‌های مورد نیاز رو بگذرونید و خودتون رو برسونید.

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - nt_sunshine - 27-03-2014

(27-03-2014, 12:14 AM)'butterfly' نوشته: خیلی ممنون از راهنماییتون، فقط می خواستم بدونم که این تغییر رشته از ریاضی به کامپیوتر در چه مقطعی متداول تره و موفق تر؟ از لیسانس ریاضی به فوق لیسانس کامپیوتر یا از فوق لیسانس ریاضی به دکترا کامپیوتر؟ در واقع می خوام بدونم من برای چه مقطعی اقدام کنم؟ اینکه یه مدرک فوق لیسانس ریاضی هم دارم نکته مثبتی خواهد بود برای پذیرش؟ همین طور منظورتون از شرایط پذیرش خوب معدل و نمرات تافل و جی آر ایه؟ داشتن مقاله در رشته ریاضی تاثیری خواهد داشت؟

من کنجکاو شدم یک چیزی بپرسم.
شما می خوای بری مهندسی کامپیوتر یا computer science؟
اولی معمولا بخشی از دپارتمان برق هستش تا اونجا که من حالیمه. اونه که پذیرشش سخته. باز بابک جان بگن. ما که خیلی سررشته نداریم.
کلا تو آمریکا مدرک فوق همچین مدرک مهمی نیست. یک چیز بینا بینی است. من بعضی دانشگاه ها را دیدم که می گن شما برای اپلای واسه دکترا باید حتما فوق داشته باشی. اکثرا گیر نیستند به این موضوع. بنابراین شما هدف نهایی ات تعیین کننده است. اگر می خوای نهایتا دکترا بگیری باید واسه دکترا اپلای کنی. قطعا مدرک فوق هم کمک کننده است. ولی اصلا لازم نیست واسه فوق دوباره اپلای کنی. اینجا هم وقتی تعییر رشته می دن معمولا واسه دکترای رشته جدید اپلای می کنن. مهم هم نیست فوق دارن یا نه. فقط روی رشته های مربوط به بیزینس می بینم که علاقه بیشتر به فوق دارن. مثلا مدرک لیسانس مهندسی دارن. می خوان سریع یک فوقی بگیرن برن سر کار. شما همون واسه دکترا اپلای کنید به نظر من.

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - Babak - 27-03-2014

(27-03-2014, 12:14 AM)'butterfly' نوشته: خیلی ممنون از راهنماییتون، فقط می خواستم بدونم که این تغییر رشته از ریاضی به کامپیوتر در چه مقطعی متداول تره و موفق تر؟ از لیسانس ریاضی به فوق لیسانس کامپیوتر یا از فوق لیسانس ریاضی به دکترا کامپیوتر؟ در واقع می خوام بدونم من برای چه مقطعی اقدام کنم؟ اینکه یه مدرک فوق لیسانس ریاضی هم دارم نکته مثبتی خواهد بود برای پذیرش؟ همین طور منظورتون از شرایط پذیرش خوب معدل و نمرات تافل و جی آر ایه؟ داشتن مقاله در رشته ریاضی تاثیری خواهد داشت؟

تغییر رشته در هر دو مقطع وجود داره، اما همون طور که nt_sunshine گرامی گفتند، به نظر من بهتره که برای دکترا اقدام کنید. به خصوص این که برای دکترا احتمال گرفتن فاند بیشتر هم هست. ضمنا همون طور که ایشون گفتند، شما بهتره که برای رشته علوم کامپیوتر اقدام کنید، نه برای مهندسی کامپیوتر. رشته علوم کامپیوتر به رشته ریاضی نزدیک‌تره تا مهندسی کامپیوتر.
منظور از شرایط خوب هم، همون شرایط خوب متعارف هست، معدل حدود ۱۶/۵ به بالا، تافل ۹۰ به بالا، ترجیحا نزدیک ۱۰۰ و GRE هم ۳۱۵ به بالا و قسمت aw هم ترجیحا ۴ به بالا. به این‌ها به طور کلی می‌شه گفت شرایط خوب (و البته نه عالی).

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - ahmadpashaei - 27-03-2014

سلام. به نظر منم ریاضیات کاربردی جوریه که واقعا دست آدم رو باز میذاره برای تغییر رشته به خصوص در ارشد.البته لازمه نه بهتر که شما مثلا دو سه درس تخصصی اون رشته رو بلد باشید وگرنه اذیت میشین و اینکارو باید قبل از شروع به تحصیل کرده باشید.یکی از رشته هایی که به درد ریاضی کاربردی ها می خوره مهندسی برق-کنترل و یا حتی گرایشهای بیوالکتریک و مخابرات هست (من بیشتر تاکیدم به کنترل-گرایش خودم- هست که آشنایی زیادی دارم باهاش.) ببینید الان من که خودم لیسانس کنترل دارم وقتی اومدم ارشد دچار شوک شدم (تقریبا بقیه هم همین بودن) چرا که به قول استادم باید برای همیشه دیود و ترانزیستور رو دفن کنید!! فقط ریاضیات پیچیده می خونیم و به پدیده ها به عنوان سیستم نگاه می کنیم و دنبال توابعی می گردیم که بتونن بهترین تخمین رو برای پیش بینی رفتار سیستم بدن و یا سیستم رو مدل کنن.واقعا کسی که ریاضی خونده باشه مشکلش در کنترل بسیار کم هست.همچنین میدونم که علوم کامپیوتر هم رشته ای علوم پایه هست نه مهندسی و دروس ریاضیشون در ایران بسیار زیاده و 4 واحدی(مثل ریاضی ها).

گرفتن پذیرش برای لیسانس رشته ای دیگر با وجود داشتن لیسانس - maryamsarebanha - 05-04-2014

سلام. من لیسانس دارم از دانشگاه هنر تهران.آیا امکانش هست برای لیسانس در رشته دیگه ای پذیرش بگیرم ؟ و اگر هست , شرایط گرفتن پذیرشم مثل بچه دبیرستانی هایی هست که تازه می خوا هند پذیرش بگیرند ؟

RE: تغییر رشته در هنگام اقدام و گرفتن پذیرش - ehsanrafati - 11-05-2014

با سلام من کارشناسی تئاتر دارم و قصد دارم برای ادامه تحصیل در رشته گرافیک در یکی از دانشگاه های کانادا یا امریکا قدام نمایم دیپلم من گرافیک بوده و تا حدودی آشنایی با این رشته داشته ضمن اینکه در صدد شرکت در کلاس های آزاد جهت ارائه نمونه کار بوده و سعی کرده ام در منزل به مطالعه کتب مرتبط بپردازم . با مراجعه به سایت دانشگاه ها با این موضوع مواجه شدم که از ملزمات آن داشتن مدرک کارشناسی همان رشته و یا مرتط با آن. حال چگونه می تونم مطمئن بشم که این موضوع از نظر آنها قابل پذیرش است. لطفا راهنمایی کنید   با تشکر