آکادمیا کافه
سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: ایالات متحده آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+---- انجمن: روادید (ویزای) آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+----- انجمن: سفر برای گرفتن ویزای آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+----- موضوع: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا (/Thread-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7)

صفحات 1 2 3

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - Behnoush - 07-07-2012

سفر برای پیکاپ ویزا :
ویزای من امروز با پست ups اومد هتل. پنج شنبه رفتم سفارت برای پیکاپ. اونجا کار خاصی که لازم نبود انجام بدیم فقط توی صف بیرون منتظر بودیم یکی یکی فرستادن داخل نوبت گرفتیم و نشستیم تا شمارمون اعلام بشه . بعد دوباره میرید پای باجه البته دیگه چیزی نمیپرسن فقط میگه همه چی اوکی هست برید باجه ups رسید بگیرید. به امید کلیر شدن همه بچه ها . در ضمن ویزای من سینگل هست.

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - m.ost - 14-07-2012

سلام
این اطلاعات رو من از سایرین به دست آوردم و خیلی بهم کمک کرد امیدوارم برای بقیه هم مفید باشه:

* سفر به آنکارا
برای سفر به ترکیه همونطور که میدونین نیازی به ویزا نیست. پرواز هایی که وجود داره ایران ایر هست و ماهان که روزهای دوشنبه و پنجشنبه هستن. فقط پرواز ایران ایر ساعت 5 هست و ماهان 5:30. البته پروازهای ترکیش هم هست که تعداد بیشتری از روزها وجود داره. قطار هم هست که سه روز طول میکشه و فکر کنم آخرین بار که دیدم برنامه حرکتش چهارشنبه بود و شنبه می رسید.

*رفتن به شهر
بعد از ورود به آنکارا از اونجایی که فرودگاه خارج از شهر هست شما باید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. تاکسی ها که معمولا خیلی گرون میگیرن. برگشتنه که پرواز ما زود بود از هتل که مرکز شهر بود تا فرودگاه 60 لیر گرفت. اتوبوس هایی که میتونین استفاده کنین یکی اتوبوس های هاواش (havas) هست که وقتی از در فرودگاه خارج شدین یک کمی به سمت راست حرکت کنین اونها رو میبینین و کرایه شون 10 لیر هست. این اتوبوس ها جای بار دارن و تا ترمینال آشتی (aşti) میرن. یک مسافتی دورتر از این ها هم اتوبوس های 442 هست که تقریبا چیزی شبیه اتوبوس های درون شهری هستن ولی این خوبی رو دارن که شما رو میبرن به کیزلای (Kizilay) که مرکز شهر هست و بچه ها اکثرا به هتل های همون دورو بر میرن. البته از اونجایی که از ایستگاه های مختلفی میگذره بعد از حدود یک ساعت میرسین. سه تا ایستگاه اصلی داره این اتوبوس ها: فرودگاه، ترمینال آشتی و کیزلای. اولش که سوار میشین و بلیت میگیرن از راننده، بهش بگین کیزلای که حواسش باشه و به شما بگه. البته خودش وقتی برسه اعلام میکنه معمولا. کیزلای یک میدان بزرگ و شلوغه که تقریبا هرچی احتیاج داشته باشین دو رو برش هست. بلوار آتاتورک هم که سفارت آمریکا در اون قرار داره ختم میشه به همین جا.

* هتل
هتل های خیلی زیادی در آنکارا وجود داره، همونطور که بچه ها در پست های قبلی نوشتن می تونین از طریق سایت Booking.com شرایط مختلف هتل و قیمت اونها رو چک کنین. البته بیشتر هتل ها برای رزرو کردیت کارت میخوان. یک سری آژانس ها هم هستن که برای شما هتل رزور میکنن. البته یک سری هتل ها هم هستن که معمولا اتاق خالی دارن. هتلی که خیلی از ایرانیها میرن و منم رفتم بیوک ارشان بود. خیلی نزدیک کیزلای هست و تا سفارت هم پیاده 20 دقیقه فاصله داره و با تاکسی 5 دقیقه. خیلی هتل معمولی هست. تنها خوبیش اینه که برای رزور احتیاج به کردیت کارت نداره. دو رو برش مغازه و هرچی بخواین هم زیاده. ولی شب ها به خاطره کافه های دو رو برش خیلی پر سر و صدا هست. سرعت اینترنش هم شب ها خوب نیست. هتل های دیگه هم اون دو رو بر هست که من کیفیتش رو نمیدونم. ولی مثلا هتل Rixos یک هتل پنج ستاره هست که روبه روی سفارت آمریکاست و خیلی گرونتره نسبت به سایر هتل ها. هتل ازیلحان هم هست که تقریبا نزدیک بیوک ارشان هست و سه ستاره ست. من تعریف Ankara gold hotel رو هم شنیدم که با سفارت پیاده 10 دقیقه فاصله داره.
به هرحال از روی سایت booking میتونین هتل ها رو پیدا کنین و با استفاده از گوگل مپ فاصله تقریبیشون با سفارت رو ببینین. توصیه میکنم زمانی که برای مصاحبه میرین حتما هتلی انتخاب کنین که تا حد امکان نزدیک سفارت باشه.

* جاهای دیدنی
معمولا تو فرصت کمی که اکثرا دارن خیلی وقت برای گشتن نیست. ولی در هر صورت اگر علاقه به خرید دارین همون دور بر کیزلای و تو بلوار آتاتورک مغازه زیاده که جنس های خوب و متوسط داشته باشه. قیمت ها هم متغیره و همه جوره می تونین پیدا کنین. در ضمن داخل ایستگاه مترو که در میدان کیزلای هست هم یک سری مغازه هست که اجناسشون ارزون تره و معمولا کیفیت پایین تری دارن. سعی کنین مغازه هایی برین که نوشته indirim (یعنی اجناس تخفیف خورده و حراجه)
مرکز خرید بزرگ چند تایی هست. یکیشون که معروفتر از بقیه Ankamall هست که باید سوار متروی کیزلای بشین و در ایستگاه Akköprü پیاده بشین. ایستگاه ها رو اعلام میکنه داخل قطار. قبلش هم که بخواین سوار بشین روی دیوار نوشته ایستگاه چندمه. اولش هم که بلیت بگیرین بپرسین بهتون میگه. اون ماموری هم که واستاده که بلیت زدن رو چک میکنه خودش اگر ندونین کدوم خط رو باید برین میادکارت رو براتون میزنه ( کلا آدم های خوبینWink ) باید با متروی خط قرمز برین. از مترو که بیاین بالا قشنگ میبینینش. برگشتنه هم همین مسیره. مرکز خرید Armada هم هست که فکر کنم از کیزلای براش ماشین بود.
یک خیابان هست: Tunali Hilmi نزدیک بیوک ارشان بود تقریبا، خیابون معروفیه با یک سری کافه (که البته کافه همه جای شهر پره) و یک سری مغازه که قیمت هاش هم بالاست. یک مرکز خرید هم توش هست که من نرفتم دیگه. این از مراکز خرید.
از آنکارا می تونین برین قونیه. برای رفتن میتونین بلیت قطار بگیرین از دفتر پست مرکزی PPT که نزدیک میدون کیزلای هست. (از آتاتورک که برین تو میدان خیابان بالای میدان بعد یک پل هوایی تو کوچه دست چپی، رنگش زرده مشخصه) این دفتر بلیتش رو داره ولی از یک دفتر دیگه که پرسیدیم که نزدیک هتل بود نداشت. البته از دفاتر فروش بلیت هواپیما هم میتونین بگیرین. اونطور که شنیدم یک اتوبوس هایی هم هست. ولی قطار سریع السیر راحتتره و 2 ساعت طول میکشه. (من نرفتم، شنیدم فقط)

*سفارت
سفارت آمریکا در بلوار آتاتورک روبروی هتل Rixos هست. از کیزلای با تاکسی حدودا 5 دقیقه میشه. برای مصاحبه باید از در پشتی برین که در خیابان Paris CD هست. یک دفتر ایران ایر هم همون نزدیکیه که اگر با اون پرواز اومده بودین و خواستین زمان پرواز رو عوض کنین یا بلیت رو اکی کنین می تونین برین اونجا. پول بانک رو باید در بانک TEB پرداخت کنین که یکی نزدیک های سفارت هست. یکی هم نزدیک هتل بیوک ارشان بود دقیقا کنار Ayma Hotel. بانک ساعت 9 باز میکنه. داخل بانک کافیه بگین: payment for US embassy خودشون میفهمن و راهنمایی میکنن. پول رو به دلار میگیرین. پاسپورت رو هم باید همراه داشته باشین.

* تماس با ایران
وقتی برین ترکیه و موبایلتون رو روشن کنین خود به خود اپراتور AVEA (اگر همراه اول داشته باشین) براتون فعال میشه. جدیدا که من پرسیدم از همراه اول گفت که تمام قیمت هایی که تو سایتشون زدن دو برابر شده. مثلا یک دقیقه تماس به ایران شده 5000 تومن. میتونین برای تماس گرفتن کارت تلفن بخرین که دکه روزنامه فروشی داره. بهش بگین telephone card, iran خودش میفهمه. فکر میکنم با یک کارت 5 لیریش 20 دقیقه میشد صحبت کرد. البته تلفن ثابت رو میگرفت فقط. اگر سرعت اینترنت هتل اجازه بده که با گوگل و اسکایپ میتونین چت تصویری هم بکنین که چون اینترنت هتل ها معمولا مجانی هست براتون مجانی تموم میشه.

* برگشت به ایران
برای برگشت نکته خاصی نیست فقط اینکه اگر پروازتون زود باشه چون اتوبوس های 442 ساعت 6 (از همون کیزلای میتونین سوار شین) شروع به کار میکنن نمیرسین به پرواز و بنابراین بهتره که تاکسی بگیرین برای فرودگاه. در ضمن اسپری هم نخرین. چون تو فرودگاه میگیرن ازتون. 7 تا اسپری یک خانومه رو جلوی ما گرفت انداخت سطل آشغال. تاکسی از شهر به فرودگاه هم معمولا همون 60 لیر رو باید بگیره نه بیشتر. اگر نخواستین از توی هتل تاکسی بگیرین. خود میدون کیزلای یک ایستگاه تاکسی داره که تا فرودگاه هم میبره.

** نکات مهم:
اگر ترکی بلد نیستین حتما حتما یک سری کلمات کلیدی مثل اعداد، سلام احوال پرسی و کلماتی که ممکنه موقع خرید به دردتون بخوره (مثلا قیمت(fiyat) و حراج و رنگ) یاد بگیرین. خیلی لازمه چون اصلا انگلیسی بلد نیستن. شاید یکی دو نفر یک کم بلد بودن. البته مردم خوبی هستن اکثرا و کمک میکنن بهتون. مثلا اگر بگین کیزلای میخواین برین بهتون نشون میدن. همون اولش که رفته بودم یک خانومه بدون اینکه ازش بخوایم چون دید مسافرم کلی کمک کرد برای پیدا کردن هتل. فروشنده هاش هم معمولا کلی صبر و حوصله به خرج میدن ولی حتما باید ترکی چند کلمه بدونین که حالیشون کنین. وگرنه همش میشه زبان ایما و اشاره Big Grin
در مورد لباس هم اونجا اصلا کسی به کسی کاری نداره مگر اینکه خیلی ظاهر طرف عجیب غریب باشه. از این لحاظ خیلی بهتره از اینجا. شب ها معمولا تا حدود ساعت 9 10 اطراف کیزلای امنه. چون پر کافه هم هست و شلوغه اکثرا. ولی خوب بهتره که دیگه از یک ساعتی به بعد بیرون نباشین.

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - m.ost - 16-10-2012

برای پیک آپ ویزا من دوباره رفتم آنکارا و یک سری اطلاعات جدید هست که براتون می نویسم:

من این دفعه با تور رفتم. البته بد نیست که دفعه اول با تور بری ولی خوب مال من اینجوری شد . تور رو وقتی گرفتم که قیمت ها گرون نشده بود (چند روز قبلش) به همین دلیل برام به صرفه تر بود. البته تور مشکلاتی داره مثل اینکه هتل عوض میشه و شما چاره ای ندارین که قبول کنین. هتل اول قرار بود Gold hotel باشه ولی بعد گفتن که جا نمیده و باید برم هتل Siyav . یک مقدار از پول رو هم پس دادن. با اینکه کسی از این هتل چیز زیادی نمیدونه و تو booking.com هم نیست ولی خیلی هتل خوبیه. تازه سازه، تمیزه، محلش آرومه (نزدیکه ددمان و درنتیجه نزدیک سفارت، خیابان Konur)، اتاقاش یخچال و تهویه هوا داره، درجه حرارت اتاقاش هم قابل تنظیم هست.
نزدیک سفارت هتل زیاده. از جمله همین هتل، ددمان و Gold.
هتل Elit ،هتل Metropol و هتل latfioglu هم نزدیکه هتل Siyav هستن در خیابان olgunlar. خیلی ها میگن که اگر حتی هتل رو رزرو هم نکنین در فصل هایی که شلوغ نباشه میتونین اتاق گیر بیارین. در مورد این هتل هایی که گفتم راحت از همشون پیاده میتونین برین سفارت و کمتر از 10 دقیقه راهه.

در مورد جاهای دیگه ای که می تونین ببینین اگر همون خیابان olgunlar رو تقریبا تا آخراش برین میرسین به مسجد Kocatepe (به معنی تپه بزرگ) مسجد قشنگی هست و زیرش هم یک مرکزه خریده.
همچنین مقبره آتاتورک (Anitkabir) هست که به نظر من خیلی قشنگ بود. باید سوار مترو خط سبز بشین. آنکارا دو تا خط مترو داره. یکی سبز و یکی قرمز. وقتی برین به کیزلای ایستگاه مترو رو میبینین. وارد مترو که شدین برین به سمت محل سوار شدن خط سبز (Ankaray) باید ایستگاه Tandogan پیاده بشین. وقتی پیاده شدین و اومدین بالا خیابان رو به رویی تون رو مستقیم برید بالا. یک کم که پیاده روی کنین در ورودی رو میبینین که نگهبان ایستاده و باید از یک گیت رد بشین. ولی کار خاصی ندارن و ورود آزاده و بلیت هم نمیخواد. یک جاده هست که دورو برش پر از درخت هست و خیلی سر سبز و زیباست. وقتی تا آخر جاده برین مقبره رو میبینین که خیلی بزرگه و دو تا نگهبان مثل روبات ایستادن جلوش. مراسم تعویض این نگهبان ها هم خیلی جالبه. دور تا دورش رو حتما ببینین به خصوص موزه ای که زیر ساختمان هست. نقاشی ها زیبا، وسایل شخصی آتاتورک، سنگرهای زمان جنگ که درست کردن و ... رو میتونین ببینین. فقط یادتون باشه که عکس گرفتن توی این موزه ممنوعه (علامتش رو جلوی در ورودیش میبینین) و اگه بفهمن بهتون تذکر میدن و ممکنه دوربین رو بگیرن. از محوطه بیرون عکس گرفتن اشکالی نداره.

یک جای دیگه هم که دیدنیه پارک گنچلیک هست که شب ها روی دریاچه اون رقص نور هست و یک Luna park هم داره. رفتن به اونجا هم با مترو خیلی راحته. سوار متروی خط قرمز بشین و ایستگاه ulus پیاده شین. توی پارک درمیاین.
اگر با تور برین یک تور شهر هم معمولا دارن که free هست. قلعه آنکارا و یک مسجد که کنارش معبد بود و در اثر زلزله خراب شده و همچنین یک مرکز خرید رو بردن و نشون دادن.
خوبی دیگه تور این هست که ترنسفر فرودگاه داره و دیگه مشکل تاکسی و اتوبوس سوارشدن ندارین. فقط حواستون باشه از جاهایی تور بگیرین که خودشون مجری مستقیم تور هستن. اگر رفتین و دیدین که خودشون قیمت ها رو نمیدون و زنگ میزنین از یکی دیگه میپرسن خودشون مستقیم اجرا نمیکنن و پولش خیلی زیادتر درمیاد. در ضمن اگر براتون مهم هست حتما قیمت ها رو مقایسه کنین که ببینین براتون به صرفه تر هست خودتون برین یا با تور.
* در مورد مراکز خرید به ما گفته بودن مغازه ها یکشنبه بسته هستن ولی اکثر مغازه ها در کیزلای به جز یکی دو تا یکشنبه عصر باز بودن.

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - farnooshi - 24-01-2013

سلام دیروز از سفارت به بابام ایمیل زدن که ویزاش امادست و باید بره انکارا
تحویل بگیره.اگه کسی خواست میتونیم واسش ویزاشو بگیریم.مشهد هستیم.ولی از
تهران میره انکارا.

تاریخ پرواز به انکارا هفته سوم بهمن ماه است.

پیکاپ ویزا - samira.ahmadi - 04-11-2013

سلام
ممنون میشم دوستانی که برای پیکاپ ویزا به ترکیه رفتند در مورد جزییات دریافت ویزا توضیح بدهند. مثلا سفارت چند روز و چگونه پس از تحویل پاسپورت تماس میگیره تا پاسپورتمون رو تحویل بده؟

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - M1KE - 04-11-2013

برای سفارت آمریکا به طور خلاصه به این شکل هست که شما گذرنامه را به همراه رسید مرکز پستی که انتخاب کرده بودید را به سفارت می دهید و چند روز بعد سفارت با ایمیل به شما اطلاع می دهد که بروید بسته پستی را تحویل بگیرید. البته ممکن است ابتدا تحویل پست بدهند و بعد ایمیل بزنند به همین دلیل برخی افراد خودشان از حدود ۲ روز بعد از تحویل گذرنامه شروع می کنند به سر زدن به مرکز پستی موردنظر تا ببینند گذرنامه شان آمده یا خیر.

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - rud - 21-11-2014

با سلام خدمت دوستان؛  پیام اومده که وبزای من آماده است

برای گرفتن ویزا از آنکارا (سفارت آمریکا) آیا حتماً باید خودم برم؛ هیچ راهی نداره که نامه محضری اینا شخص دیگه ای  پیک آپ کنه ویزا رو.

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - M1KE - 21-11-2014

تا جایی که من اطلاع دارم سفارت آمریکا در آنکارا از گذشته به همین شکل بوده و فقط خودتون یا یکی از همراهانتون که همراه شما ویزا گرفتن می تونند ویزا رو دریافت کنند.

(21-11-2014, 12:12 AM)'rud' نوشته: با سلام خدمت دوستان؛  پیام اومده که وبزای من آماده است
برای گرفتن ویزا از آنکارا (سفارت آمریکا) آیا حتماً باید خودم برم؛ هیچ راهی نداره که نامه محضری اینا شخص دیگه ای  پیک آپ کنه ویزا رو.

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - sara-dz - 27-12-2014

سلام دوستان من 22 تا 25 دسامبر آنکارا بودم و چوون اطلاعاتی که دیگران اینجا گذاشته بودن برام بسیار مفید بود من هم اطلاعات سفرم رو میگذارم شاید کسی پیدا شه که استفاده کنه.
پرواز:
همون طور که دیگران گفتن پروازهای ماهان و ترکیش ایرلاین و همچنین ایران ایر مستقیم از تهران به آنکارا هست ، من از شیراز رفتم و با این که پرواز ماهان خیلی به صرفه تر بود حدود 700 هزار تومن باز ترجیح دادم ترکیش رو انتخاب کنم که از شیراز میرفت استانبول و از استانبول آنکارا( 700 تومن باید برای پرواز ماهان به آنکارا میدادم، 300 تومن شیراز تهران ، هزینه تاکسی فرودگاه امام به مهرآباد هم بود با تمام اینا میشد حدود یک میلیون و 300 اما تنها دلیلی که باعث شد از شیراز برم و 1700 بدم ب جای 1300 این بود که باید از 11 شب توی فرودگاه امام میموندم تا 7 صبح ، که دیدم می ارزه 400 تومن بیشتر بدم)
پرواز های ترکیش هم نسبت به پروازهای خارجی ماهان خودمون مزیت خاصی نداره فقط غذای نسبتا خوبی داره .
ضمنا اگه از خیلی قبل از سفر بلیط تهیه کنید بلیط 1300 ترکیش هم گیرتون میاد ( سفر من  چون وقت سفارت رو جلو انداختم یهویی شد )
هتل: من هتل رو از booking پیدا کردم دنبال هتلی بودم که کیزالای باشه نزدیک به سفارت قیمت مناسب  و همچنین rate  خوب که هتل konur رو پیدا کردم تقریبا ندیدم کسی از این هتل چیزی بنویسه
هتل نسبتا خوبیه بسیار تمیزه ، کارمند های خوبی داره که تلاش میکنن کمک کنن هر چند این مسله که پذیرش هتل هم انگلیسی در حد hello بلد باشه خیلی روی اعصاب بود من که چندین بار برای این که حالیش کنم حرفم رو مجبور شدم از دیکشنری گوگل ترنسلیت ورژن اندرویدش استفاده کنم  نزدیک هتل تا دلتون بخواد کافه و رستوران و مغازه هست ،ویژگی که سایر هتل های اون ناحیه هم دارن . صبحانه هتل ی چیز ثابت هست اما کامله سیب زمینی سرخ شده ، سوسیس، کالباس پنیر گودا، نون و پنیر و گوجه و زیتون ، سبزیجات ( کاهو) شکلات صبحانه، مربای توت فرنگی ، کره ، عسل ،تخم مرغ ، چایی.  نزدیک هتل هم احتمالا چند تا بار هست چون ما چند شب از سر و صداش تا تا دیر وقت نخوابیدیم، در مورد اینترنت هم سرعت خوبی داشت اما گوشی من نت طبقه 3 و 5 رو پیدا میکرد و 4 رو پیدا نمیکرد که خودمون بودیم در نتیجه از این نظر هم اذیت شدم. ولی در مجموع این هتل 4 شب شد برای ما 199 دلار

سیم کارت :
من سیم کارت ترکسل رو از فرودگاه شیراز خریدم جایی که سیم کارت های بین المللی میفروشن 20 لیر هم شارژ داشت و سرعت نت خوبی هم داره اما اگه از نت گوشی استفاده کنید این 20 لیر یک روزه تمام میشه. اگرم مایلید دوباره شارژ بخرید تعداد زیادی کیوسک وجود داره همون اطراف کیزالای که شارژ میخرید و بدید خودشون براتون شارژ کنن. برای من انجام داد همون لحظه هم پیامکی که اومده بود که شارژ کردی نشونم داد.

RE: سفر به آنکارا برای دریافت ویزا - sara-dz - 28-12-2014

خوب در ادامه پست قبلی نکات دیگری هست که الان یادم اومد و بگم این قیمت هتل 199 دلار برای اتاق دو نفره بود.

ترانسفر از فرودگاه:
 ما وقتی رسیدیم آنکارا از فرودگاه که بیرون رفتیم اتوبوس های مسافربری رو دیدیم ( مثل سیر و سفرهای خودمون) که جای بار هم دارن روی شیشه اتوبوس دیدم نوشته کیزالای ، ی خانم که متوجه شدم فارسی صحبت میکنه دیدم و ازش پرسیدم که کیزالای میره گفت ما خودمون تاکسی داریم با ما بیاید پرسیدم چه قدر و گفتن نفری 13 لیر خلاصه ایشون که یکی از آذری های ساکن ترکیه بودن خیلی به ما در بدو ورود کمک کردن با تاکسی ایشون که  برادرشون رانندگی میکرد رفتیم به سمت هتل توی راه هم کلی راهنماییمون کردن( خدا خیرشون بده) مثلا منطقه ulus رو نشونمون دادن و گفتن اینجا 5 عصر به بعد امن نیست بعد همون میدون کیزالای رو نشون دادن و همین طور که توی مسیر میرفتیم سفارت آمریکا رو که توی خیابون روبه رویی هتل Rixos هست . در نهایت هم رسوندنمون هتل و چون توی کوچه هتل konur رفت و آمد زیاده نمیشد ماشین بیاد اومدن هتل رو برامون پیدا کردن و وقتی خیالشون راحت شد رسیدیم رفتن. اینا خودشون هم هتل آپارتمان داشتن که مناسب هست برای افرادی که خانوادگی میرن و ترجیح میدن به جای خریدن غذا آشپزی کنن. میترسم اسمش رو بگم تبلیغ به حساب بیاد اگه کسی خواست بعدا بپرسه تا بگم .
ماه دسامبر:
کلا به علت تغییر فصل و شروع سال نو میلادی تقریبا تمام مغازه ها تخفیف های درست حسابی داشتن تخفیف های 50%  اینقدر قیمت ها خوب بود که ما دیگه سمت آنکامال نرفتیم و همون اطراف هتل خرید کردیم چون اونجا جنس مارکدار (پوشاک) خوب خیلی گیر میومد مارک های مانگو، پیرکاردین، لویز، ماوی و...... جنس های غیر مارک دار هم از کیفیت خوبی برخوردار بودن( مغازه هایی که تخفیف دارن indrim نوشتن روی ویترین هاشون) توی مترو هم جنس با قیمت مناسب خوب گیر میاد.
کلا ما هر جنسی رو مقایسه میکردیم با قیمت ایران و مارک و کیفیت با این تخفیف ها می ارزید
غذا:
قیمت غذا حدودا اندازه ایران هست کمی بیش یا کمتر و اطراف هتل هم که تعداد کافه و رستوران بی شمار بود. من نرخ چند تا رو میگم تقریبی دستتون بیاد. مثلا دو تا پاستا با دو تا آب پرتقال : 32 لیر، یک کباب ترکی مرغ 11 لیر، یک پیتزا حدودا 14 لیر
ارز:
از ایران همیشه با دلار برید بیرون، ما لیر ترکیه رو 1551 تومان خریدیم اما دلار که اونجا بردیم درمیومد هر لیر1521، لیر هم به اندازه مسافت فرودگاه تا شهر داشته باشید مغازه های صرافیشون به اسم Dovitz هست و سمت همون میدون کیزالای چند تایی سر خیابون هست که راحت پیدا میکنید.
گردش:
اینقدر که قیمت ها خوب شده بود ما بیشتر خرید کردیم و کمتر جای دیدنی رفتیم همونطور که دیگر دوستان گفتن دیدن مقبره آتاتورک مجانی هست رفتیم مترو بلیط رفت و برگشت گرفتیم ( بهشون یهو نگید round way trip هنگ میکنن، بگید go and back) برای هر نفر در میاد 5 لیر بلیط رفت و برگشت با مترو خط سبز میرید سمت آنکاراری و 3 ایستگاه بعد پیاده میشید که اسمش هست Tondogan، راستی هر جایی که میخواید برید قبلش اسمش رو روی کاغذ بنویسید یا توی گوشی که اگه پیدا نکردید نشونشون بدید با ایما و اشاره هم که شده کمکتون میکنن به قول بچه ها در کل آدمای خوبی هستن
جای دیگه که رفتیم آکواریوم بود اگه میخواین روی گوگل سرچش کنید Neta vega رو سرچ کنید ، که یک مجموعه تجاری تفریحی هست که آکواریوم هم بخشی از اون هست و طبقه پایینش قرار گرفته بلیط آکواریوم 15 لیر ، رفتن به آکواریوم با اتوبوس خط 340 امکانپذیر هست اما اگه بار اوله دارید میرید و نگرانید مثل ما که ممکنه ایستگاه درست پیاده نشید میشه با تاکسی رفت که تعداد زیادی تاکسی متر هست سر میدون و برای ما شد 33 لیر تاکسی هم بهش گفتیم آکواریوم متوجه نشد اسم آگواریومه هست aqua vega که این رو براش نوشتم و فهمید کجا بره، توی راه برگشت هم یک سری ون دیدیم که احتمالا مثل تاکسی ترمینال باید میرفتی ی باجه پول میدادی قبضت میدادن و سوار میشدی ما به خود راننده گفتیم کیزالای سوار کرد [img]images/smilies/shy.gif[/img] یک خیابون قبل کیزالای نگه داشت و نشونمون داد از اینور برید حدود 3 دقیقه پیاده روی بود و پولش دادیم قبول نکرد و نگرفت کلی ذوق زده شدیم که ی جای غریب ی آدم خوب پستش به ما خورد. راستی ایستگاه های اتوبوسشون هر کدوم برای چن تا خطه که روی شیشه هاش نوشته و برای سوار شدن به اتوبوس هم حتما صف میگیرن بر خلاف شهر ما که هر کی زرنگتر بهتره Smile
قونیه: نرفتم اما خیلی دوست داشتم برم راه رفتنش هم بهتره با قطار برید که زمان کمتری میبره حدود 1ساعت و نیم ، محل تهیه بلیط هم به گمونم همون ulاus هست ، توی راه برگشت از سفارت آمریکا ی آژانس ایرانی دیدیم پایین تر از هتل rixos ازشون پرسیدیم که آیا تور قونیه دارید گفتن فقط شنبه ها ولی گفت اگه بخواین بلیط اتوبوس براتون میگیرم هر نفر 52 دو لیر که تا ترمینال هم با مترو میتونید برید البته این خانوم گفتن با اتوبوس مسافت 2 ساعت هست من شک کردم چون توی نت نوشته بود 3 ساعت و وقتی برگشتم هتل زنگ زدم به همون خانم آذری که روز اول دیدمشون گفتن با اتوبوس تا قونیه 4 ساعت هست خلاصه آخرش هم قسمت نشد بریم Sad
روزی هم که میخواید برید سفارت خیلی قبل از ساعت مقرر نرید من چون قبلا ارمنستان رفته بودم و اونجا هر کی زودتر بهتر بود Smile و باید صف میگرفتی و بر اساس صف راه میداد تو و بعد شماره میداد اینجا بر اساس همون تایم مصاحبه راه میدن.
من ساعت 11 ونیم رسیدم اما وقت مصاحبه 1 بود گفتن اونطرف خیابون وایسید و سر ساعت بیاین خوشبختانه اون اطراف چند تا کافه هست که توی این سرما لاز م نباشه بیرون وایسید توی راه هم که میخواین برید سفارت اگه احساس نگرانی کردید  و خواستید آدرس بپرسید بگید آمریکا بیوکلچلیک بهتون با اشاره نشون میدن به کدام سمت برید
زبان انگلیسی:
بسیار زبان انگلیسی ضعیف هست حتی جووناشون خیلی کم متوجه میشن بیشتر زبون ایما و اشاره به کارتون میاد ، هرچن برای خرید مثلا قیمت ها زده ، اگه میخواید پرو کنید بگید پرو متوجه میشن اگه بهتون گفتن بیوک یعنی بزرگه برات و چخ گوزل یعنی خیلی خوشکله ( میبینم که من چند تا لغت یاد گرفتم به اجبار ) وضعیت طوری هست که من توی مسیر سفارت از ی نفر سوال پرسیدم و شروع کرد انگلیسی جواب دادن احساس کردم بال در آوردم از خوشحالی .