آکادمیا کافه
راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: فنلاند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)
+----- انجمن: زندگی در فنلاند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)
+----- موضوع: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)

صفحات 1 2 3 4 5 6

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 17-01-2015

قدم چهلم: سفر به هلسینکی برای ایجاد پرونده در سفارت:
دوستان با توجه به شهری که هستید باید به هلسینکی تشریف ببرید. 
پیشنهاد من استفاده از بلیط های بسیار ارزان شرکت Onnibus هست که من رفت و برگشت کلا 6 یورو پرداخت کردم بسته به ساعت حرکت از 1 یورو رفت تا 10 یورو دارد
سعی کنید جوری برنامه ریزی کنید که حدود ساعت 9.30 سفارت باشید.
چطوری بریم سفارت؟ اول که رسیدید به شهر هلسینکی ترمینال مرکزی شهر که نزدیک ایستگاه مرکزی قطار هست را پیدا کنید از انجا سوار باس 16 شوید دقیقا کنار سفارت ایستگاه دارد. فقط توقع نداشته باشید راحت ساختمان سفارت را تشخیص بدهید یک پرچم ایران نشانه ان هست که فکر کنم بهترین راه تشخیص هست.
تبریک شما ساختمان را پیدا کردید زنگی که روی ان نوشته مشاوره را بفشارید
قابل توجه بانوان : حتما سفارت با حجاب اسلامی تشریف ببرید

قدم چهلم و یکم: مدارک لازم در سفارت برای ایجاد پرونده در سفارت:
مدارکی که لازم هست به همراه ببرید:
1- 3 قطعه عکس 3 در 4 ولی احتیاطا 4 قطعه ببرید
2- کپی همه صفحات شناسنامه 2 سری
3- کپی مدارک لیسانس و یا فوق لیسانسی که از ایران گرفته بودید 2 سری با ریزنمرات
4- کپی کارت ملی دو سری
5- کپی کارت پایان خدمت 2 سری
6- کپی پاسپورت صفحات اول و دوم 
7- کپی کارت اقامت
8- اصل گواهی ثبت نام در دانشگاه دو سری
همه مدارک را تحویل می دهید 

قدم چهل و دوم: تایید مدارک برای دریافت ارز دانشجویی:
روزی که به سفارت تشریف بردید مدارک زیر را علاوه بر مدارک فوق ببرید
1- یک سری گواهی ثبت نام در سال تحصیلی جدید از دانشگاه با مهر و امضا
2- ریزنمرات تایید شده در دفتر اینترنشنال دانشگاه
این دو مدرک را سفارت مهر می زند و شما می فرستید برای اقوام جهت در یافت ارز دانشجویی

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 05-06-2015

قدم چهل و سوم: شارژ کردن سیم کارت بصورت انلاین:

اگه به یاد داشته باشید در قدم ششم پیشنهاد کرده بودم که سیم کارت را رسیدین فنلاند از فرودگاه تهیه کنید. برای شارژ کردن سیم کارت می توانید یا از ار کیوسکی شارژ تهیه کنید و یا انلاین ان را شارژ کنید
لینک زیر را دنبال کنید:در لینک فوق شما می توانید سیم کارت خود را انلاین شارژ کنید و البته می توانید بسته های اینترنت هم تهیه کنید

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - sepideh654 - 26-08-2015

(28-08-2014, 07:51 PM)saaaaam نوشته:
قدم دهم: گرفتن وقت از پلیس و اپلای برای FINNISH ID:
دوستان به ما که رسید اسمان تپید من بانکهای نوردیا - دانسکه - اس پانکی - هانسکن و چند تا دیگه رفتم تا گفتم ایرانی هستم دست و پاشون لرزید. 
نوردیا که به من گفت حساب برات باز می کنم ولی امکان خرید انلاین نداری و نت بانک هم به من گفتن نمی دهند. حالا اهمیت این موضوع چیه؟
اولا کارت دانشجویی و  کلید دانشگاه را فقط انلاین می توانید تهیه کنید : اینجا هر دانشجو کلید داره تا بتونه ساعات غیر اداری یعنی قبل از 10 صبح و یا بعد از 3 بعدالظهر از دانشگاه استفاده کند
دوم خرید انلاین : مثلا باس کارت 10 یورو تخفیف داره اگر انلاین بخرید برای افراد بالای 31 سال و یا 3 یورو برای افراد کمتر از 31
سوم اگه چیزی را نقدی در بانک بپردازید 6 یورو کارمزد داره ولی انلاین کارمزد نداره بلکه تخفیفم داره!
چهارم اگه مثلا برای اداره پلیس جهت تمدید ویزا گردش حساب بخواین یا فیش واریز حقوق بخواین باید 3 یورو برای پرینت بدین ولی انلاین میشه سیو کرد و به پلیس ایمیل کرد! و ....
پس با توجه به این چند مثال ساده ارزش داره که در یک بانکی حساب باز کنید که به شما نت بانک بدهد. اگه با پاس ایرانی برین که نت بانک به شما نمی دهند تنها راه ان گرفتن کارت ملی فنلاتدی هست!
دقت کنید residence permit کارت شناسایی نیست و در نتیجه شما هر جا بخواید برید که نیاز باشه هویتتون تصدیق بشه نیاز دارید که ID نشون بدید. اینجوری همیشه پاسپورتتون باید تو جیبتون باش و هر وقتم ببینن شما ایرانی هستید خصوصا در بانک می ترسن از شما
 ریسک گم شدن و سر و کله زدن با سفارت واسه پاسپورت جدید خودش خیلی مهم هست. ضمن اینکه بنظر می رسد از سالهای بعد اگه بخواهید کارت اقامتتونو به صورت اینترنتی extend کنید باید Finnish ID داشته باشید. یا شنیدم توی بعضی از خرید های اینترنتی برای تصدیق هویت باید پسورد Finnish ID رو بزنید. 53 یورو میدید 5 سال اعتبار داره.
و از همه مهمتر با این کارت بانکهای فنلاندی مثل اس پانکی و یا بانک دانسکه همه امکانات را به شما می دهند! دیگه لازم نیست منت نوردیا را بکشید.
اول باید از اداره پلیس وقت بگیرید و بعد برین درخواست فینیش ایدی بدین! 
برای گرفتن این کارت میرید به سایت پلیس فنلاند و :
Licenses >>> Making an appointment for police license services >>> English >>> Select service >>> Identity card application >>> Choose the office that is near you >>> Reserve a time and etc.
بعد از گرفتن وقت با بصورت انلاین با مدارک زیر به اداره پلیس مراجعه کنید:
1- نامه ای که از مایستراتی گرفتین که شماره تامین اجتماعی شما در ان درج شده است
2- نامه پذیرش از دانشگاه 
3- 53 یورو
4- پاسپورت
5- کارت اقامت 
6- عکس 6*4 یک قطعه
به اداره پلیس مراجعه و در خواست خود را می دهید بعد از 7 تا 10 روز کارت شما که قهوه ای رنگ هست به دست شما می رسد! بعد می توانید برای حساب بانکی اقدام کنید!
تصویر پیوست نمونه فینیش ای دی هست
تبریک می گم یکمی فنلاندی شدین!

سلام . ممنون از پست های بسیار بسیار خوبتون.

یه سوال. من به این سایت رفتم ولی اینی که میگین رو پیدا نکردم. میشه لینکشو بذارین؟
http://www.poliisi.fi/licences/

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 20-11-2015

(26-08-2015, 03:43 PM)sepideh654 نوشته: سلام . ممنون از پست های بسیار بسیار خوبتون.

یه سوال. من به این سایت رفتم ولی اینی که میگین رو پیدا نکردم. میشه لینکشو بذارین؟
http://www.poliisi.fi/licences/

سلام
به لینک زیر مراجعه کنید
http://www.poliisi.fi/online_services

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - behruoz - 23-02-2017

سلام دوستان

من دنبال وکیل ایرانی تو فنلاند هستم میشه اگر شماره ایمیل یا ادرسی دارید برای من ارسال کنید (وکیل قانونی )

با تشکر

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 24-02-2017

(23-02-2017, 06:28 PM)behruoz نوشته: سلام دوستان

من دنبال وکیل ایرانی تو فنلاند هستم میشه اگر شماره ایمیل یا ادرسی دارید برای من ارسال کنید (وکیل قانونی )

با تشکر

از این لینک می توانید وکیل رسمی پیدا کنید

https://www.asianajajaliitto.fi/en/legal_services/find_a_lawyer

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 20-02-2018

قدم چهل و چهارم: چطور زبان فنلاندی یاد بگیرم:
  1. یادگرفتن فنلاندی مثل همر زبون دیگه‌ای سخته، شاید از خیلی زبونهای دیگه هم سخت تر باشه چون کلمات مشترک با زبونهای دیگه خیلی کمه توش. من نمیدونم چطوری میتونید فنلاندی یاد بگیرید ولی یه سری توصیه برادرانه دارم براتون
  2. وقت بدید به خودتون. زبان آموزی یه پروژه مادام العمره. این که میخوام تا شیش ماه دیگه مثل بلبل حرف بزنم رو بذارید کنار و کم کم برید جلو.

3. زودتر شروع کنید. این که بذار چند وقت بگذره بعد شروع میکنم، یا کار پیدا کنم بعد شروع میکنم، یا هر وقت خواستم پاسپورت بگیرم شروع می‌کنم، معمولا کارو سختتر میکنه. نم نم یاد بگیرید ولی زود زود شروع کنید به یادگیری. حتی قبل از این که بیاید فنلاند.

4. اهمیت یاد گرفتن فنلاندی رو بدونید. بدون یاد گرفتن فنلاندی ممکنه راحت تر دچار تنهایی و عدم سازگاری با محیط بشید. درسته که در فنلاند اغلب مردم انگلیسی بلدند و کار کسی معمولا لنگ نمیمونه، ولی باید توجه داشته باشید که به هر حال همه اتفاقات فرهنگی، هنری، قانونی و غیره به زبان فنلاندیه و اگر فنلاندی یاد نگیرید ممکنه بعد از چند سال احساس کنید اصلا به این کشور و جامعه تعلق ندارید.

5. زبان سویدی نمیتونه جایگزین فنلاندی بشه. برای این که توی فنلاند زندگی کنید باید فنلاندی یاد بگیرید، نه سویدی. اون زبون رو فقط پنج درصد مردم فنلاند بلدند و عملا نقش مهمی در زندگیتون نخواهد گذاشت. ضمن این که زبان سویدی اونقدرها هم که فکر میکنن از فنلاندی آسونتر نیست. شاید روی کاغذ آسونتر باشه ولی تلفظش آدمو میکشه.

6. کتاب و مواد آموزشی مناسب پیدا کنید. مثلا این سایت (لینک سایت) تعداد زیادی کتاب آموزش فنلاندی رو بررسی کرده. قبل از این که شروع کنید به یادگیری از یک کتاب، سری به اون سایت بزنید و ببینی کدوم کتاب براتون بهتره. 

7. اخبار فنلاندی به زبان ساده خیلی خوبه. تلویزیون ملی فنلاند هر روز اخبار فنلاند رو به زبان ساده پخش میکنه. این خبرها معمولا خیلی کوتاه و خوندن و شنیدن خبرها شاید روی هم یک ربع هم طول نکشه. این خیلی خوبه، هم از اوضاع مملکت فنلاند با خبر میشید، هم فنلاندی یاد میگیرید. ممکنه در اوایل راه فقط عکسهای خبر رو بفهمید، ولی مهم نیست کم کم کلمات رو یاد میگیرید. لینک اخبار ساده فنلاندی

8. از همه روشها استفاده کنید. به نظرم به جای این که گیر بدید به یه روش، و خودتون رو روش نابود کنید، برای یادگیری زبان فنلاندی یا هر زبان دیگه‌ای بهتره از روشهای مختلف به طور موازی استفاده کنید. کتاب بخونید، فیلم ببینی، کلاس برید، معلم خصوصی بگیرید، اخبار بخونید، اپ آموزش فنلاندی روی گوشیتون نصب کنید، اینطوری دیرتر خسته میشید.

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 02-02-2019

قدم چهل و پنجم: خانه بخریم:
در فنلاند چنانچه زیر چهل سال باشید و قبلا مسکنی در کشور خود نداشته و بقول معروف خانه اولی باشید می توانید با باز کردن حساب وام مسکن مثل حساب مسکن جوانان ایران در طی دوسال به میزان ده درصد قیمت خانه موردنظر خود را جمع و نود درصد باقیمانده را وام با بهره بسیار کم دریافت کنید در حال حاظر بهره زیر دو درصد هست