آکادمیا کافه
راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: فنلاند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)
+----- انجمن: زندگی در فنلاند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)
+----- موضوع: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AF)

صفحات 1 2 3 4 5 6

راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 20-08-2014

سلام دوستان خوبم
این تاپیک را ایجاد کردم که راه ای کاهش هزینه ها در فنلاند را و ورود به فنلاند و سکونت را قدم به قدم به شما توضیح بدهم
همه ما می دونیم که ورود به کشور غریب بدون پیش زمینه و اطلاعات قبلی خیلی خیلی دلهره اور و ترسناک بنظر می رسد 
پس من در این تاپیک کم کم برای شما همه مراحل را توضیح می دهم!
امیدوارم مورد استفاده همه شما دوستان واقع شود
ارادت
سام

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 20-08-2014

قدم اول: بعد از گرفتن پذیرش 
اب دستتون هست می گذارید زمین و شماره تلفن سفارت فنلاند در تهران را     شماره تلفن: 23512250 (9821+) را گرفته و می گوید یک وقعت مصاحبه برای اقامت دانشجویی می خواهید
پس از گرفتن وقت بلافاصله اقدام به جمع اوری مدارک لازم برای ویزای دانشجویی می کنید که در سال 2014 شامل :

1. اصل پذیرش یا پرینت فایل پی دی اف به همراه دو نسخه کپی ان
  2. مدرک زبان اصل و دو نسخه کپی
  3. بیمه یکساله معتبر از سایت Swiss care به مبلغ اعتبار 30000 یورو که باید 219 یورو بخرید و 2 نسخه کپی از ان
  4. گذرنامه و 2 نسخه کپی - پیشنهاد می کنم اگر اعتبار گذرنامه شما از تاریخ در خواست ویزا کمتر از 1 سال اعتبار دارد تا ایران هستید تعویض کنید
  5. پر کردن فرم های سفارت و 2 نسخه کپی
  6. نامه تمکن مالی از بانک به میزان معادل 6,720 EUR و یا بیشتر و 2 نسخه کپی از ان
  7. اصل شناسنامه و ترجمه آن و 2 نسخه کپی از ترجمه
  8. مبلغ 330 یورو هزینه صدور ویزا که باید نقدا در سفارت بپردازید
  9. دو قطعه عکس رنگی 6*4 با زمینه سفید
  10. مدارک فارغ التحصیلی فراموش نشه! و یک نسخه ترجمه رسمی ان با مهر دادگستری و خارجه و یک نسخه کپی از ان
  11. اگه سابقه کار دارید و توی فرم ذکرکرده اید مدارک مربوطه در راستای اثبات رو هم ارائه بدین و 1 نسخه کپی از ان
  12. رزومه - اختیاری ولی بنظر من حتما بیارید 2 نسخه
یادمون باشه سفارت برای ویزای دانشجویی مدرک تحصیلی تایید شده توسط دادگستری و خارجه را می خواهد و نیازی به پرداخت هزینه ای بابت تایید مدارک توسط سفارت نیست

قدم دوم: اشنایی با سایر دوستان جهت همسفر شدن و تهیه بلیط و برنامه ریزی جهت پرواز:
دوستان خوبم چندین راه برای رسیدن به شهر مد نظر شما در فنلاند وجود دارد که من بطور کلی انها را بیان می کنم:
1- از تهران با یکی از پروازهای مستقیم تشریف ببرید به استکهلم سوید و بعد با پرواز نروژین فلایت بیاین شهر مد نظر خودتون در فنلاند: این روش خیلی بصرفه هست اما اگه پرواز شما تاخیر بکند و هواپیمای دوم را میس کنید مجبور به ماندن در سوید و تهیه بلیط پروازی دیگر و یا اینکه باید کلی هزینه کنید و استرس بکشید تا برید بندر استکهلم و با کشتی به فنلاند برسید تقریبا کرایه کشتی 50 یورو هست
2- از تهران خود را با پرواز و ... به استانبول برسانید بعد با پروازی دیگر به هلسینکی تشریف بیارید. این روش ریسک کمتری دارد و هزینه نسبتا بیشتری از روش اول ولی کاملا ریلکس هستید من با این روش امدم و توصیه می کنم
با فرض اینکه شما از روش دوم قصد امدن داشته باشید باید عرض کنم در فرودگاه هلسینکی به همه شهرهای فنلاند هم اتوبوس هست و هم قطار و هواپیما!
ترن و اتوبوس تقریبا هم قیمت هستند فقط برای ترن باید تشریف ببرید مرکز شهر که هزینه دارد من با اتوبوس امدم خیلی راحت بود 2.45 دقیقه ای به تورکو رسیدم کرایه هم 31.5 یورو پرداختم! یک نکته جالب راننده یک خانم فنلاندی بود خودش برام بار را داخل اتوبوس گذاشت با یک دست من واقعا تعجب کردم! و نکته دوم اینکه اتوبوس من مستقیم به تورکو نبود اول امد اسپو بعد خود راننده گفت پیاده شید اتوبوس دیگری امد ما را اورد به تورکو ! کرایه هم از ما نگرفت!
با توجه به موارد بالا من پیشنهاد می کنم همسفر برای خود پیدا کنید بعد بیاین مملکت فینها!

قدم سوم: وسایل مورد نیاز سفر:
من در این پست کامل لیست کرده بودم ولی رسیدم گفتم یک تغییراتی بدهیم بهتر هست
1- چه خانه فرنیش بگیرید چه غیر فرنیش شما تشک و بالشت ندارید چون سنگین هست فکر اوردنش را از سر بیرون کنید اماده باشید شب اول رو ملافه ای که می اورید بخوابین
2- پتو سفری خارجی بگیرین که خیلی هم گرمه و سبک
3- برای یکی دو روز اول کنسرو یا غذاهای اماده یکی دو تا بیارید
4- چتر کوچک بیارن هوا اینجا یک دفعه وسط افتاب بارون میاد
5- یک بشقاب و قاشق چنگان + 1 لیوان استیل سبک یادنون نرود
6- تنقلات اصلا فراموش نشه
7- کلاه و دستکش هم که گفته بودم
8- حتما حتما قرص سرما خوردگی بیارین
9- شما می توانید یک یا دو چمدان بیارین ولی مجموع وزنشان از 32 بیشتر بشه تو فرودگاه اجازه نمی دن ببرید
10- یک کوله پشتی بیارید که 10 کیلو داخلش بار جا بشه ولی خیلی بزرگ نباشه که تابلو شه
11- یک ساک دستی هم بیارین ولی به ابعاد متوسط داخل اونم میشه تا 10 کیلو بار اورد ولی نباید تابلو کنین که سنگینه!
12- دوربین میتونید گردن بندازید بیارین
13- کت شلوار نیارید ولی کروات بد نیست البته من یادم رفت جا گذاشتم!
14- روتر برای اینترنت وایرلس لازمه ولی اینجا دست دوم 7 تا 10 یورو میشه خرید
15- نرم افزار مسیر یابی جی پی اس حتما رو گوشی خود نصب کنید چون من بدون اون اصلا خونم را پیدا نمی کردم اسم خیابونا وحشت ناک سخته
16- قابلمه کوچک یکی بیارید ولی بیشتر نه!
فعلا همینا بنظرم مهم بود بعدا شاید تکمیل تر کردم

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 21-08-2014

قدم چهارم: خروج از تهران:
دوستان خوبم در این مرحله شما فرودگاه امام هستید و دارید بار ها را تحویل می دید و بوردینگ پس را می گیرید!
دقت کنید بنظر من برای اینکه در فرودگاه همه ما استرس داریم بهتره قبلا هزینه خروج از کشور را که در سال جاری 75000 تومن هست را به  شماره حساب سیبا 2110100250009 نزد بانک ملّی ایران به نام اداره کل امور مالیاتی بابت هزینه خروج از کشور واریز نمایید.
خوب الان در فرودگاه هستیم ! اگر با تورکیش بلیط دارید که می توانید تا 30 کیلو بار در یک یا دو چمدان بدین براتون بیارن + 1 کوله پشتی + 1 ساک دستی که گفتن نباید بیش از 8 کیلو باشه!
نکته: در فرودگاه امام چمدان تا 32 کیلو را بدون اضافه بار قبول کردن 
نکته 2: کوله پشتی شما اگر زیاد بزرگ نباشه کاری ندارن و وزن هم نمی کنن!
نکته 3: ساک دستی هم وزن نمیشه مگر خیلی تابلو باشه
من شخصا کوله پشتیم 10 کیلو و ساک دستیم 8 کیلو بود کسی چیزی نگفت!
بعد که بار را تحویل دادین باید برید گیت سوار شدن هواپیما ! یادم رفت بگم وقتی چمدان را تحویل میدین به شما بوردینگ پس را می دهند که در ان نوشته کدام گیت باید برید برای سوار شدن به هواپیما!
مرحله اخر پاسپورت و کارت اقامت + عوارض خروجی را از شما می خواهند بعد سوار هواپیما می شید و به سمت استانبول یا استکهلم هر کدام که برنامه ریزی کردین می روید!

قدم پنجم: ورود به استانبول تا ورود به هلسینکی:
با فرض اینکه شما از ترکیش بلیط خریدین ! تقریبا 2 تا 3 ساعته به استانبول می رسید در پرواز به شما صبحانه یا نهار یا شام می دهند بسته به ساعت پرواز شما
نکته: مهماندارای ترکیش یکم سرد برخورد کردن با ایرانی ها حداقل در سفر من! در پرواز دوم که از استانبول به هلسینکی بود یکم بهتر بودن
نکته 2: پیشنهاد می کنم اگر پولهای شما بخشی در کوله پشتی هست جلوی پای خود بگذارید نه بالای سر
وقتی در استانبول پیاده می شوید چون شما باید از انجا به هلسینکی ادامه سفر دهید از لاین ترانسفر وارد شوید و دقت کنید باید همه کافی شاپ ها و رستورانها را رد کنید تا به گیت دوم خودتون برسید
نکته 3: کافی شاپ ها برای استفاده از اینترنت کارت اعتباری می خواستن مثلا 1 یورو و یکی هم 15 دلار می گرفت! پیشنهاد می کنم ول خرجی نکنین!
نکته 4: سیم کارت همراه اول اگه رومینگش فعال باشه در استانبول انتن می دهد فقط اس ام اس بدین!
پس از سوار شدن به پرواز دوم تقریبا 4 تا 5 ساعته می رسید به فرودگاه هلسینکی!
تبریک می گم به کشور زیبایی وارد شدین!

قدم ششم: از فرودگاه هلسینکی تا شهر مقصد:
دوستان شما که هواپیماتون رسید به هلسینکی قبل از تحویل بار باید برید در یک صف و پاسپورت و رسیدنت پرمیت شما را چک کنن!
افسره از شما می پرسه برای چی امدی فنلاند کجا می خوای بری کدام دانشگاه و چه رشته ای!
بعدش من سوال کردم شهر تورکو می خوام برم چطوری برم ارزونتره و بهتر! 
گفت هم ترن هست و هم اتوبوس؟ فقط برای ترن باید برم مرکز شهر که طبعا 3 یورو کرایه اتوبوس باید بدم بعد ترن 31 یورو تقریبا باید بپردازم 
ولی اتوبوس خیلی راحت هست از در فرودگاه بیای بیرون وایسادن و 31.50 یورو مثلا برای تورکو می گیره و 2.45 ساعته می رسید مقصد
در مورد شهرهای مختلف فرق داره مثلا نروژین فلایت پرواز از هلسینکی به اولو داره که ارزونتر از اتوبوس در میاد حتما چک کنید
نکته مهم: قبل از خروج از فرودگاه حتما سیم کارت بخرید
نکته 2: دوستانم از دانشگاه تامپره سیم کارت شرکت DNA را مجانی گرفتن پس من توصیه می کنم سیم کارت Saunalahti Prepaid Special Edition به قیمت 4.90 یورو و شارژ 6 یورو ! نرخ مکالمه 6 سنت در دقیقه هست با دی ان ای یکسان هست ولی سیم کارت های دی ان ای برای اینترنت اگه بسته بخوای بخری محدودیت حجم دانلود داری ولی در سیم کارتهای سایونالاهتی شما محدودیت حجم نداری فقط سرعت کمتر هست که هر چی هست بنظرم می صرفه!
راستی از تیوترم پرسیدم گفت دانشگاه به ما هم سیم کارت مجانی DNA می دهد پس زور داره فرودگاه سیم کارت DNA بخری بعد دوباره یکی بهت مجانی هم بدن! من پیشنهاد می کنم دو تا داشته باشید! مثلا سیم کارتی که از فرودگاه گرفتین را برای اینترنت استفاده کنید ولی DNA را برای مکالمه! DNA بزرگترین شرکت مخابراتی فنلانده بنظرم باید یکمی بهتر انتن بده!
بعد از چک شدن پاسپورت وارد سالن دریافت بار می شوید بار خود را از روی نقاله بردارید بیرون نرید انتهای مسیر مقابل شما دو تا اسانسور وجود دارد طبقه دوم برین و دنبال R-kioski بگردید! 
چون اسم سیم کارت یادتون میره مثل من در گوشی خودتون بنویسید وقتی رسیدین به خانمه بگین  : I want a Saunalahti Prepaid sim card بعد میگه 4.90 یورو بده! یک بسته خوشگل به شما میده داخلش سیم کارته و جالبه که سیم کارت را با دست می توانید به اندازه میکرو یا نانو بشکنید چون قبلا اماده کردن 
اگر گوشی ایفون دارید خانمه به شما اچار مخصوص می ده که در سیم کارت را باز کنید و سیم کارت را وارد گوشی کنید! فقط مثل من خراب کاری نکنید اچار را پس بدین من فکر کردم داد به خودم!
تبریک سیم کارت دار شدید! بلافاصله با تیئتر خودتون تماس بگیرید بگین رسیدین هلسینکی!
بعد که کارتون تموم شد برگردین طبقه اول دنبال tourist information بگردید با اونا مشورت کنید که کدام خط اتوبوس را سوار شین و بعد که متوجه شدین برید از فرودگاه بیرون و خط اتوبوس را از روی تابلو ها پیدا کنید و از راننده بلیط بخرید و سوار شید
تصویر پیوست پکیج سیم کارت سونولاهتی هست که گفتم
تبریک می گم کار ها تا اینجا عالی پیش رفته!

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 22-08-2014

قدم هفتم: استقرار در خوابگاه:
یادمون باشه قبل از حرکت به سمت فنلاند یک روز قبل به موسسه ای که از انها خانه را اجاره کردیم مثلا TYS و یا HOAS ایمیل بزنید و توتر خودتون و یا کسی که کلید را می گیرد وقتی که رسیدین به فنلاند به شما می دهد را معرفی کنید. یادمون باشه این موسسات تا ساعت 3 باز هستند و شخصا چون نا اشنا با شهر هستید پیدا کردن دفترشان برای شما بسیار سخت خواهد بود. 
نمونه ایمیلی که باید بفرستید:
Dear THE STUDENT VILLAGE FOUNDATION OF TURKU,
 . I am Saaaaaam Sami, and my contract ID is 13131. My tutor, Mr Ali Taghavi, who lives in  the Student Village to pick up my room key from TYS; and get it to me when I arrive? Actually, I will arrive in Turku on 18th of August around 4 or 5 P.M.  I am really worried whether I can get the key from your office on time, or I need to stay a night at a hostel. Her email address is: ali.taghavi@abo.fi, and his cellphone: +358-445454565 for your kindly consideration
I am looking forward to hearing from you,
Best Regards,
Saaaaam Sami
روزی که می رسید توتر شما در ایستگاه اتوبوس یا قطار و ... میاد دنبال شما و با اتوبوس شما را به منزل می رساند هزینه کرایه اتوبوس 3 یورو هست !
تبریک می گم به منزل جدبد خوش امدید
خوابگاه ها به دو صورت مبله و غیر مبله اجاره داده می شوند:
1- خوابگاه مبله : دارای تخت + کمد + میز تحریر + صندلی می باشد
2- خوابگاه غیر مبله: یک اتاق فقط دارای کمد و شاید هم یک یخچال کوچک می باشد
پس اماده باشید شب اول روی زمین بخوابید و فردا صبح باید برای خرید لوازم خونه اقدام کنید. نگران نباشید در فنلاند همه لوازم دست دوم می خرند! تشک و میز و صندلی و موکت برای کف اتاق را می توانید از filamarket که در سایت چیس بوک! هست با هزینه حدودا 5 تا 10 یورو برای هر کدام تهیه کنید! همچنین لوازم اشپزخانه مثل قابلمه - قاشق - چنگال - کتری برقی و ... را هم در فیلا مارکت پیدا می کنید!
وقتی چیزی در سایت فیلا مارکت پیدا کردید اول ان را لایک کنید بعد کامنت بنویسید PM Sent بعد با پیام خصوصی به فروشنده شماره تماس بدین و ابراز تمایل به خرید کنید
در صورتی که فروشنده مایل باشد به شما ادرس میده و قرار می گذاره تا برین و کالا را تحویل بگیرید! دقت کنید وسایل سنگین مثل میز را از نزدیکترین محل ممکنه خرید کنید حمل و نقل ان خیلی سخت هست و یک نفری امکان ندارد بعضی از فروشنده ها به شما کمک می کنند تا ببرید منزل البته با دست باید ببرید کرایه تاکسی وحشتناکه!
تصویر پیوست کلید خوابگاه می باشد

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 27-08-2014

قدم هشتم: امضا قرار داد خونه و دریافت prof of address:
دوستان فردای روزی که رسیدن اب دستتونه بگذارید زمین ! برین دفتر مرکزی موسسه ای که خونه را گرفتین و قرار داد را امضا کنید و نقشه راهنمایی شهر - کروکی خانه را بگیرید! وقتی میرین دفترشون از شما پاسپورت - کارت اقامت و نامه پذیرش را می خواهند فراموش نکنید ببرید. نامه پذیرش را ایران چند تا پرینت بگیرید تا کارتون اینجا راه بیفته!
دقت کنید این مدرک خیلی خیلی مهم هست نباید گم کنید برای گرفتن بقیه مدارک این مدرک پیش نیاز هست!
در این مدرک ادرس منزل شما در ایران و ادرس منزل جدید - کدپستی درج می شود که خیلی خیلی مهم هست! 
این دفتر به شما دو تا نامه می دهد:
1-cancelation of termination of agreement: شرایط لغو قرار داد هست
2- proof of address این برگه ثابت میکنه که شما تو این خوابگاه ساکن هستید. 
راستی در قرار داد خونه دقت کنید نوشته باشه premenant address  و نه temporary وگرنه در حساب بانکی باز کردن به مشکل بر می خورید
فعلا یک قدم محکم رفتین جلو 

RE: راهنمای قدم به قدم ورود به فنلاند - saaaaam - 27-08-2014

قدم نهم: دریافت شماره تامین اجتماعی از ثبت احوال:
بعد از اینکه مدرک ادرس خونه را گرفتین باید برین maistraatti و شماره تامین اجتماعی بگیرین ! یادتون باشه این مراحل را که دارم مینویسم قدم به قدم باید برین جلو!
به جرات میتونم بگم هرکاری شما بخواهید در فنلاند انجام بدید و هرکارتی بگیرید پیش نیازش این social security number ای هست که این اداره بهتون میده.
هر کسی باید به ثبت احوال نزدیک محل سکونتش مراجعه کند. برای اینکه بدانید کجا باید مراجعه منید 
این سایت را ببنید و  به قسمت contact information و از اونجا ثبت احوال نزدیکتون رو پیدا میکنید, ادرسش رو save میکنید و با در دست داشتن پاسپورت + study certificate + residence permit + proof of address (اگر مثل من زود رسیدین همون نامه پذیرش را ببرید قبول می کنند فقط اونی که به سویدی هست را حتما پرینت کنید که بهانه ای چیزی نگیرن
شاید لازم باشه ادرس و کد پستی خونه رو بنویسید که توی proof of address تون هست. فرمارو پر میکنید و تموم. همون موقع به من یک نامه داد و در ان شماره تامین اجتماعی من را ذکر کرد.
در مورد شهر تورکو در خیابان کاپاتوری یا همان مرکز شهر از هر کس بپرسین با دست نشون میده ظلع جنوب شرقی اگه اشتباه نکنم میشه!
ادرس دقیقش:
Turku unit
Address: Aurakatu 8, 3-5. floors, PO box 372, 20101 TURKU. (Location of services: marriage room 3. floor, guardianship issues 5. floor, other services 4. floor.)
 Telephone: 029 553 9441
Telefax: 029 553 7370
Official e-mail address: info.turku(at)maistraatti.fi
Open: monday - friday 09.00 - 16.15
این قدم را هم با موفقیت طی کردین اخیششششششششششش!