آکادمیا کافه
رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: تاثیر پذیرش و مهاجرت بر زندگی(سایر موارد) (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF)
+---- انجمن: پرواز و سفر به کشورهای خارجی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D9%88-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C)
+---- موضوع: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر (/Thread-%D8%B1%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%88-%D8%B3%D9%81%D8%B1)

رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - M1KE - 17-07-2014

هدف از این تاپیک اشاره کردن به نکات امنیتی هست که دانشجویان/مهاجران/بازدیدکنندگان (یا در کل مسافران) می بایست هنگام سفر (به ویژه نوع هوایی اون) رعایت کنند.

یکی از موارد مهمی که در این زمینه وجود داره، بحث حمل نا آگاهانه مواد مخدر توسط مسافرانی هست که توسط سوداگران مواد مخدر به عنوان طمعه ای برای حمل محموله شون مورد سوء استفاده قرار می گیرند بدون اینکه روح شون هم از این موضوع اطلاع داشته باشه. این موضوع متاسفانه گاه مشکلات خیلی زیادی رو برای هموطنان در کشورهایی مثل مالزی، ژاپن، آذربایجان، کشورهای عربی و ترکیه به وجود آورده و باعث زندانی شدن و حکم های خیلی سنگینی برای اونها شده.

1- اگر فردی هستید که زیاد در رودربایستی گیر می کند و نه گفتن بلد نیستید (که نوعا بیشتر ما ایرانی ها اینطور هستیم) سعی کنید در فرودگاه خیلی با غریبه ها گپ و گفتگو نکنید. اغلب سوداگران طعمه های خود را در ساعت های پیش از پرواز و هنگام گپ و گفتگو با آنها شناسایی می کنند و سعی می کنند با آنها دوست شوند. سپس از شما می خواهند تا یکی از چمدان های ایشان را که ممکن است اضافه بار بخورد را روی بلیت شما ثبت کند. غافل از اینکه داخل این چمدان ممکن است محموله ای از مواد مخدر یا هر ماده ممنوعه دیگری جاسازی شده باشد و در صورت گیر افتادن شما هم مسوولیت آن با شما خواهد بود و فرد شیاد موضوع را حاشا خواهد کرد. در صورتی که محموله به سلامت عبور داده شود ایشان در انتهای سفر آن را از شما تحویل می گیرند و در حالی که خداحافظی می کتند در دلشان به ساده لوحی شما می خندند.

اگر چنین درخواستی از شما شد خیلی صریح عذرخواهی کنید و بهانه هایی مانند اینکه "ظرفیت خودتان تکمیل است و اضافه بار می خورید" از پذیرش آن شانه خالی کنید. اگر هم می خواستند جریمه را بپردازند از آنها بخواهید که با کانتر صحبت کنند و روی بار خودشان بگذارند. اینکه کسی به دلیل انتظار بی جایش از دست شما ناراحت شود بهتر از این است که خطر مواجه با حکم های سنگین در فرودگاه مبدا یا مقصد را به جان بخرید.

2- قاچاقچیان مواد مخدر لزوما مانند فیلم های سینمایی افرادی با قیافه های ترسناک یا صدای نخراشیده نیستند و ممکن در ظاهر افرادی بسیار مهربان، با کلاس و مودب به نظر برسند و در گپ و گفتگوهایشان هم به احتمال زیاد خودشان را رییس یک شرکت در مالزی یا هر شغل موجه دیگری معرفی می کنند.

3- برخی از این افراد لزوما دارای شغل دائمی انتقال مواد مخدر نیستند بلکه ممکن است به صورت تفننی قصد عبور مقدار کمی مواد مخدر یا هر ماده یا شی ء غیر مجاز دیگری را برای آشنایشان در کشور مقصد داشته باشند. غافل از اینکه حتی مقادیر بسیار کم این مواد ممنوعه هم ممکن است دردسرهای فراوانی را هم در فرودگاه مبداء و هم در فرودگاه مقصد برایتان ایجاد کند.

4- گاهی افرادی که خودشان با شما همسفر نیستند نیز ممکن است در سالن فرودگاه از شما بخواهند تا بسته کوچک یا کتابی را به دست دخترشان که در فرودگاه مقصد منتظر ایستاده برسانید. بسیاری از افراد به دلیل حس انسان دوستی، حسن نیت و ذات نیکشان ممکن است انجام این کار را بپذیرند، غافل از اینکه در این بسته کوچک ممکن است مواد ممنوعه جاسازی شده باشد.

5- افرادی که در حرفه حمل مواد مخدر یا دیگر مواد ممنوعه هستند دارای مهارت های خاصی در جاسازی آنها هستند به شکلی که حتی تا مدت زیادی در فرودگاه های دو طرف روش موردنظر کشف یا به اصطلاح لو نرفته است. به همین دلیل فریب ظاهر شیء موردنظر را نخورید. برای نمونه، به سادگی می توان تیوب های خمیر دندان یا چسب مایع را از انتهای آنها باز و پس از جاسازی دوباره پانچ کرد و شما با چک کردن درب آنها فکر می کنید تا به حال باز نشده اند. 

6- اگر یکی از دوستان یا آشنایان نسبتا دور شما می خواهد که مقدار کمی وسیله یا مواد خوراکی را برای یکی دیگر از دوستان یا آشنایان در کشور مفصد ببرید و اعتماد 100 درصدی به آنها ندارید، به این بهانه که چمدان تان پر شده و اضافه بار می خورید از زیر این مسوولیت شانه خالی کنید. اگر هم اقلام موردنظر ارزش مالی چندانی ندارند و حاضرید برای ناراحت نشدن آن دوست از جیب تان هزینه کنید، می توانید به این بهانه که فرصت دیدار ایشان را ندارید پس از پرسیدن مشخصات آن اقلام، خودتان راسا آنها را تهیه کنید. 

7- گاهی سوداگران موارد مخدری که در فرودگاه هستند بدون اینکه با مسافر در مورد تحویل چمدان یا بسته خاصی گفتگو کنند، در زمان مناسب اقدام به تعبیه بسته موردنظر درون چمدان شما می کنند، یا با چمدان مشابه جابجا می کنند یا چیزی را از آن آویزان می کنند. بنابراین در فرودگاه زیاد از وسایل خود دور نشوید و وسایل افراد غریبه را هم بر ندارید.

8- اگر با فرزندان کوچک تان مسافرت می کنید نیز مواظب باشید که چنین افرادی به بهانه بازی با آنها، محموله موردنظر را در کیف، لباس یا عروسک آنها جاسازی نکنند تا در مقصد دوباره آن را بردارند.

در مجموع مواظب باشید چیزی به وسایل مورد اطمینان خودتان یا همراهانتان افزوده نشود.

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - Atlantis - 17-08-2016

سلام

من با یکی از بچه های ایرانی هم رشته خودم در دانشگاه مقصد به صورت ایمیلی در ارتباط بودم و قبل از رفتنم اطلاعات کلی در مورد دانشگاه و خوابگاه و غیره میگرفتم و قرار شد بعد از اینکه رسیدم هم راهنمایی هایی ازش بگیرم. حالا این فرد تقاضا کرده که دارم میرم هلند لپتاپش رو هم براش ببرم. با توجه به اینکه با این شخص کاملا ناآشنا هستم، آیا این موضوع خطرناکیه؟

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - Torkan - 17-08-2016

(17-08-2016, 10:48 AM)Atlantis نوشته: سلام

من با یکی از بچه های ایرانی هم رشته خودم در دانشگاه مقصد به صورت ایمیلی در ارتباط بودم و قبل از رفتنم اطلاعات کلی در مورد دانشگاه و خوابگاه و غیره میگرفتم و قرار شد بعد از اینکه رسیدم هم راهنمایی هایی ازش بگیرم. حالا این فرد تقاضا کرده که دارم میرم هلند لپتاپش رو هم براش ببرم. با توجه به اینکه با این شخص کاملا ناآشنا هستم، آیا این موضوع خطرناکیه؟

درود

شما با اون فرد کاملا ناآشنا هستید در حالی که میخواد لپتاپشون رو ببرید براش؟! چطور ممکنه! ممکنه شما لپتاپ رو ببرید ولی اصلا ندید بهشون!
به هر حال در فرودگاه با محتویات لپتاپ شما کاری ندارن. تنها ممکنه اونم ممکنه بگن باز کن تا مطمین باشیم بمبی در کار نیست. حالا من نمیدونم اگه طرف باز کرد همونجا ترکید چی میشه؟! چقدر پلیس ها از جان گذشته ان!
من توصیه میکنم با همه اینها چنین چیزهایی رو با خودتون نبرید به خصوص که میگید اصلا نمیشناسیدشون!

بااحترام،
ترکان

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - Matinking - 17-08-2016

(17-08-2016, 10:48 AM)Atlantis نوشته: سلام

سلام

محتملا خیر...
چک کردن چمدان و در موارد خیلی نادر چک کردن محتوای لپ تاپ صرفا در مواقعی رخ میده که پلیس به مورد خاصی جدا ظن پیدا کنه.. در حالت کلی بعید هست مسئله ای پیش بیاد چون جابجایی لپ تاپ در چنین سفرهایی کاملا عادی هست...

براتون آرزوی موفقیت دارم

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - Atlantis - 17-08-2016

(17-08-2016, 11:52 AM)Torkan نوشته: درود

شما با اون فرد کاملا ناآشنا هستید در حالی که میخواد لپتاپشون رو ببرید براش؟! چطور ممکنه! ممکنه شما لپتاپ رو ببرید ولی اصلا ندید بهشون!
به هر حال در فرودگاه با محتویات لپتاپ شما کاری ندارن. تنها ممکنه اونم ممکنه بگن باز کن تا مطمین باشیم بمبی در کار نیست. حالا من نمیدونم اگه طرف باز کرد همونجا ترکید چی میشه؟! چقدر پلیس ها از جان گذشته ان!
من توصیه میکنم با همه اینها چنین چیزهایی رو با خودتون نبرید به خصوص که میگید اصلا نمیشناسیدشون!

بااحترام،
ترکان

(17-08-2016, 11:53 AM)Matinking نوشته: سلام

محتملا خیر...
چک کردن چمدان و در موارد خیلی نادر چک کردن محتوای لپ تاپ صرفا در مواقعی رخ میده که پلیس به مورد خاصی جدا ظن پیدا کنه.. در حالت کلی بعید هست مسئله ای پیش بیاد چون جابجایی لپ تاپ در چنین سفرهایی کاملا عادی هست...

براتون آرزوی موفقیت دارم

ممنون از پاسخ هر دوی شما

بذارید منظورم از اینکه طرف ناآشنا هست رو بشتر توضیح بدم. من ماه قبل از منشی دانشکده درخواست کردم یه دانشجوی ایرانی که سال بالایی در رشته ما هست به من معرفی کنه. اون هم این فرد رو معرفی کرد. بنابراین در اینکه این شخص در اونجا دانشجو هست شکی نیست.
همچنین من هم با شما موافقم که محتویات لپتاپ چک نمیشه. اون چیزی که من ازش نامطمئن هستم اینه که یه وقت مواد مخدر (مثلا به میزان کم) توی لپتاپ جاسازی شده باشه. بهرحال شاید لپتاپ رو روشن نکنن، اما از تو اشعه ایکس که عبورش میدن، درسته؟

گفتن نه در اینجا برای من راحته. اما چون احساس میکنم این فرد در آینده میتونه راهنمای خوبی باشه، میخوام ببینم اگه این کار ایمن هست انجامش بدم تا رابطه تقویت بشه.

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - Matinking - 17-08-2016

(17-08-2016, 04:50 PM)Atlantis نوشته: ممنون از پاسخ هر دوی شما

بذارید منظورم از اینکه طرف ناآشنا هست رو بشتر توضیح بدم. من ماه قبل از منشی دانشکده درخواست کردم یه دانشجوی ایرانی که سال بالایی در رشته ما هست به من معرفی کنه. اون هم این فرد رو معرفی کرد. بنابراین در اینکه این شخص در اونجا دانشجو هست شکی نیست.
همچنین من هم با شما موافقم که محتویات لپتاپ چک نمیشه. اون چیزی که من ازش نامطمئن هستم اینه که یه وقت مواد مخدر (مثلا به میزان کم) توی لپتاپ جاسازی شده باشه. بهرحال شاید لپتاپ رو روشن نکنن، اما از تو اشعه ایکس که عبورش میدن، درسته؟

گفتن نه در اینجا برای من راحته. اما چون احساس میکنم این فرد در آینده میتونه راهنمای خوبی باشه، میخوام ببینم اگه این کار ایمن هست انجامش بدم تا رابطه تقویت بشه.

سلام

نمی دونم اینکه ممکنه مواد از کجا توی لپ تاپ جاسازی شده باشه به ذهنتون متبادر شده ولی اگر اگر احتمال این ریسک منطقا وجود داشته باشه من جای شما بودم مطلقا ریسک نمی کردم...
چه اسکن انجام بشه و چه نشه...

براتون آرزوی موفقیت دارم

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - Torkan - 17-08-2016

(17-08-2016, 04:50 PM)Atlantis نوشته: ممنون از پاسخ هر دوی شما

شما میتونی لپتاپ رو باز کنی و محتوایت داخلش رو بررسی کنی یا تو همین ایران  از اسکنر ردش کنی یا از سگهای ردیاب استفاده کنید Wink
جدای از شوخی در چنین سفرهایی که فرد زحمت زیادی به نسبت کشیده تا خودش رو به جای دلخواه برسونه چنین فکرهایی یا خیلی عذر میخوام کلمه توهم رو بکار میبرم وجود داره. در کل احتمال چنین چیزی واقعا پایینه. واللا طلا جاسازی میکنن ولی دیگه مواد اونم چند گرم ناچیز بعیده با این حال کلا من بردن وسایل دیگران رو هیچگاه توصیه نمیکنم.

بااحترام،
ترکان

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - MaMi - 18-08-2016

تا جایی که من از روی نتایج پذیرش و ویزای شما متوجه شدم، شما عازم هلند هستید و تا جایی که من اطلاع دارم، "مواد مخدر سبک" یا به قول خودشون soft drug ها در هلند آزاد هستند و از این دست موارد، چیزی نیست که اونجا پیدا نشه! Wink

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - M1KE - 18-08-2016

@Atlantis

اگر مطمئنید که دانشجوی دانشگاهتون هستن خیلی موردی نداره. منظور از غریبه در اینجا عمدتا کسی هست که شما هیچ شناختی از شغل و حرفه و نامش ندارید و به ویژه صرفا در فرودگاه و بدون شناخت قبلی با اونها آشنا میشین. مثلا یک فردی در فرودگاه به شما مراجعه کنه و ازتون بخواد که لب تاپ رو ببرید اونطرف و تحویل فرد دیگری در فرودگاه مقصد بدین. از اونجاییکه ایشون توسط منشی دانشگاه معرفی شدن و مطمئنید که در اونجا دانشجو هستن احتمال به مشکل خوردن بسیار پایینه.

RE: رعایت نکات امنیتی در فرودگاه و سفر - solarita - 18-08-2016

شما به عنوان دانشجويي كه تازه ميخواد به هلند سفر كنه احتمالا خودتون كلي بار و وسايل داريد درخواشت اينكه laptopيه نفرو براش ببرين توقع زياديه Big Grin