آکادمیا کافه
چگونه رزومه بنويسيم؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Resume & CV (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Resume-CV)
+---- موضوع: چگونه رزومه بنويسيم؟ (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B1%D8%B2%D9%88%D9%85%D9%87-%D8%A8%D9%86%D9%88%D9%8A%D8%B3%D9%8A%D9%85%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

چگونه رزومه بنويسيم؟ - Zari - 17-01-2011

........................................................................................................................................................................................................................
خلاصه تاپیک
........................................................................................................................................................................................................................
بخش های مختلف رزومه به ترتیب عبارتند از:
1- نام، آدرس و اطلاعات تماس
2
هدف
3- تحصيلات
4- مقالات و ساير موارد منتشر شده5. علايق علمي و تحقيقاتي
6- سوابق علمي و تحقيقاتي

7- سوابق كاري
8- جوايز و افتخارات
9- ساير موارد
- منظور از ادرس ایمیل حرفه ای اکانتی است که از طریق وب سایت دانشگاه یا موسسه ای که در آن مشغول به کار هستید می توانید ایجاد کنید

برای اپلای کردن در برخی کشور های اروپایی بهتر است فرمتی خاص از CV که به CV [font=&quot]اروپایی معروف است را به دانشگاه ارائه داد.[/font]

-برای مطالعه چند کتاب مفیر در مورد نحوه نوشتن رزومه به این پست مراجعه کنید.
- در این وب سایت نیز اطلاعات مفیدی برای نوشتن رزومه وجود دارد.
................................................................................................................................................................................................................................

رزومه شامل يك خلاصه يك تا دو صفحه اي از تحصيلات، مهارتها، دستاوردها و تجارب است. چنانچه رزومه به خوبي نوشته شود، مي‌تواند عامل موثري در جلب توجه يك استاد باشد و مي‌تواند كليد موفقيت در اپلاي كردن باشد.
براي تهيه يك رزومه خوب، بايد بدانيد كه چگونه تجارب و دستاوردهاي خود را در يك متن كوتاه بازبيني و خلاصه سازي نماييد.

نحوه تهيه رزومه

الف: نكات اساسي
پيش از نوشتن زرومه، زماني را براي ارزيابي خود در نظر بگيريد. موارد برجسته تحصيلي، مهارتي، توانايي‌ها و تجارب را مشخص كنيد.

ب: محتواي رزومه
1. نام، آدرس و اطلاعات تماس
تمامي اين اطلاعات بايد در ابتداي رزومه درج شوند.
- از به كار بردن نام مستعار خودداري كنيد.
- از اطلاعات تماس دائمي استفاده كنيد.
- سعي كنيد آدرس ايميل شما حرفه‌اي باشد.

2. هدف يا خلاصه
هدف شما، شمايي از برنامه ذهني شما براي رسيدن به نقطه خاصي را نمايان ميكند. هدف بايد نشانگر علاقه شما به پيشرفت و داشتن برنامه ريزي ميان مدت و بلند مدت براي احراز جايگاهي خاص است.

3. تحصيلات
در رزومه تحصيلي، نوع و ميزان تحصيلات بايد پيش از ساير مهارتها درج شوند.
- ابتدا، آخرين مدرك تحصيلي بايد درج گردد.
-مدرك (كارشناسي، كارشناسي ارشد و ...)، رشته، دانشگاه و سال فراغت از تحصيل بايد ذكر شوند.
- معدل بايد ذكر گردد.

4. مقالات و ساير موارد منتشر شده
در اين بخش مقالات ژورنالي يا كنفرانسي، كتابهاي تاليف شده و ساير موارد منتشر شده ذكر مي‌گردند.
- نوشتن مقالات بايد با ذكر كامل نام مقاله، نام نويسندگان، نام ژورنال يا كنفرانس، سال انتشار و ... باشد.
- معمولا مقالات ژورنالي قبل از مقالات كنفرانسي ذكر مي‌شوند.

5. علايق علمي و تحقيقاتي
بايد زمينه ها و علايق تحقيقي و علمي در طول دوران تحصيل ذكر شوند.

6. سوابق علمي و تحقيقاتي
اين بند در مورد دانشجوياني كه مقاله ندارند از اهميت فراواني برخوردار است و مي‌تواند نشان دهنده توانايي آنها در انجام تحقيقات باشد.

7. سوابق كاري
سوابق كاري نيز بايد به صورتي ذكر گردند كه آخرين سابقه كاري، در ابتدا ذكر شود.
- عنوان كاري و نام سازمان بايد ذكر گردد.
- تاريخ اشتغال به كار بايد ذكر شود.

8. جوايز و افتخارات
چنانچه در زمينه مسائل تحصيلي يا تحقيقي جوايز و يا لوح های افتخار و ... شده‌ايد،بايد در اين بخش ذكر گردند.

9. ساير موارد
- نمرات زبان بايد ذكر گردند.
- مهارت هاي كامپيوتري و علمي بايد بر حسب اولويت بيان شوند.
- سرگرمي‌ها و علاقمندي‌ها نيز مي توانند در پايان رزومه ذكر شوند.
- در بخش مراجع رزومه، مي‌توانيد نام سه تن از اساتيد خود را به همراه عنوان و اطلاعات تماس (ترجيحا ايميل) ذكر كنيد.

ج: ساير نكات
- متن خود را با دقت بخوانید و آن را از لحاظ گرامر و تایپ بررسی کنید، . در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید که رزومه شما را از نظر املائی و مفهومی بررسی نماید. کوچکترین اشتباه ممکن است موجب بی ارزش شدن رزومه شود.
- اطلاعات مهم تر را مشخص نمایید. به جای پررنگ کردن و یا کج نوشتن کلمات جهت اهمیت دادن به آنها در بررسی اجمالی اندازه قلم‌ها را افزایش دهید و یا از گیومه و یا علامت * برای اهمیت دادن به نکات کلیدی در رزومه بهره ببرید.
- هرگز از ضمائر شخصی و انعکاسی مثل “من“ در رزومه خود استفاده نکنید و سعی کنید جملات خودرا کوتاه کنید.
- هرگز در مورد اطلاعات شخصی و خصوصی مثل عقیده و مذهب، وضعیت ازدواج، مال و ثروت خود موردی را ذکر نکنید یا حتی نظرات شخصی خود را نیز مطرح نکنید. همچنین از شوخی و مزاح و بکاربردن کلمات مبتذل پرهیز کنید.
- دروغ گفتن و گزاف گویی و مبالغه در مورد توانایی ها، همیشه خطری جدی است که به خود شما باز می‌گردد.
رزومه ای درست کنید که منعکس کننده فکر شما باشد.سعی کنید رزومه را با فکر و دست خودتان بنویسید. اگر اولین رزومه تان را شخصاً بنویسید بسیار مهم است و به زودی حرفه ای هم خواهید شد.
- تمام نکات منفی و با بیان غیر مثبت را از رزومه خود حذف کنید و به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر توانایی‌ها و نکات مثبت در مورد خود را عرضه کنید، موفق تر خواهید بود.

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - AVA - 10-06-2011

در باره مواردی در رزومه که ممکنه کلیرنس رو طولانی کنه یا مانع صدور ویزا بشه اگه از دوستان کسی اطلاعاتی داره لطفا اینجا مطرح کنه تا مورد استفاده بقیه قرار بگیره.

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - khorshid20 - 14-08-2011

سلام.منظور از ادرس ایمیل حرفه ای چیه؟

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - AVA - 14-08-2011

(14-08-2011, 04:45 AM)khorshid20 نوشته: سلام.منظور از ادرس ایمیل حرفه ای چیه؟

شاید منظور اکانتی هست که از طریق وب سایت دانشگاه یا موسسه ای که در اون مشغول به کار هستید می تونید ایجاد کنید

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - Faraz - 23-08-2011

برای اپلای کردن در برخی کشور های اروپایی بهتر است فرمتی خاص از CV که به CV اروپایی معروف است را به دانشگاه ارائه داد.این لینک به شما کمک می کند که با جواب دادن سوالات لازم CV اروپایی خود را تهیه کنید.همچنین نمونه CV اروپایی را می توانید در پیوست مشاهده نمایید.

ویرایش توسط pama به دلیل بروز رسانی پیوست

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - brotherhood - 16-09-2011

سلام میشه یک سوال بپرسم؟

مثلا : من الان دیپلم برقمو از هنرستان 11 ساله گرفتم و بعد پیش دانشگاهی هم رشته انسانی خوندم . حالا میتونم برا دانشگاه ها درخاست بدم.

حالا من باید تو رزومه خودم چی و چطوری بنویسم این مطلبو؟

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - arad - 24-10-2011

خب من شرایطی خاصی برام پیش اومده 2 سال فیزیک هسته ای خوندم و ترم 5 ام به دلایل کاملا غیر علمی اخراج شدم.این قضیه رو توی رزومه بنویسم؟(الان من دارای مدرک دیپلم ریاضی و فیزیک و پیش دانشگاهی ام دیگه فقط)
در رزومه ام توضیح بدم که چی شده؟یا بهتره گفته نشه؟می خوام برای مقطع undergraduate پذیرش بگیرم.آیا این قضیه رو از دید اینکه قبلا اینجا تحصیلات دانشگاهی داشتم مثبت نگاه می کنن؟یا به خاطر اخراجی بودنم منفی؟
و سوال دیگه اینکه مدارک فنی حرفه ای مثل مدارک کامپیوتر و .... که گرفتم هم بنویسم؟یا فعالیت هایی مثل رصد و کلاسهای نجومی که تدریس کردم.

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - AVA - 24-10-2011

(24-10-2011, 02:00 PM)arad نوشته: خب من شرایطی خاصی برام پیش اومده 2 سال فیزیک هسته ای خوندم و ترم 5 ام به دلایل کاملا غیر علمی اخراج شدم.این قضیه رو توی رزومه بنویسم؟(الان من دارای مدرک دیپلم ریاضی و فیزیک و پیش دانشگاهی ام دیگه فقط)
در رزومه ام توضیح بدم که چی شده؟یا بهتره گفته نشه؟می خوام برای مقطع undergraduate پذیرش بگیرم.آیا این قضیه رو از دید اینکه قبلا اینجا تحصیلات دانشگاهی داشتم مثبت نگاه می کنن؟یا به خاطر اخراجی بودنم منفی؟
و سوال دیگه اینکه مدارک فنی حرفه ای مثل مدارک کامپیوتر و .... که گرفتم هم بنویسم؟یا فعالیت هایی مثل رصد و کلاسهای نجومی که تدریس کردم.
آراد جان من فکرمی کنم بهتره به قضیه اخراجت اشاره نکنی. چون به هر حال با هر توضیح -هر چند منطقی - برای شما وجهه خوبی ایجاد نخواهد کرد. مخصوصا اینکه می خوای برای undergraduate اپلای کنی. چون قصد نداری از مدرک اون 2 سال تحصیل در دانشگاه استفاده کنی برات بهتره که هیچ کجا اسمش رو نیاری.
مدارکی که قابل ترجمه هست رو می تونی بسته به محتوا در بخشهای مختلف رزومه قرار بدی. مثلا مدارک کامپیوتری رو در بخش مهارتهای کامپیوتری بیار . در مورد تدریس در نجوم من نمی دونم شما این دوره رصد و کلاسهای نجومی رو در طول تحصیل و وابسته به رشته یاد گرفتی یا نه . اگه وابسته به رشته تحصیلی شما در دانشگاه نبوده می تونی در بخش سوابق علمی و تحقیقاتی بیاری

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - arad - 25-10-2011

ممنون از چوابتون.

منم همینطور فکر می کردم.

پس توی زومه ام اصلا تحصیلات دانشگاهی ننویسم!فقط مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی رو بنویسم؟آره؟

RE: چگونه رزومه بنويسيم؟ - arad - 25-10-2011

این جمله درسته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

"متقاضیانی که برای اخذ پذیرش اقدام می کنند . نباید بیش از 3 سال از زمان اخذ آخرین مدرک تحصیلیشان گذشته باشد "

پس اون موقع برای منی که 22 سال دارم و اگه دانشگاه ام ر هم حساب نکنیم.مدرک پیش دانشگاهیمو تقریبا 5 سال پیش گرفتم!!!کم باید چی کار کنم؟