آکادمیا کافه
فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت علوم - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت علوم (/Thread-%D9%81%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85)

صفحات 1 2

فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت علوم - Leopold - 30-11-2013

لیست جدید دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می تونین از بخش ضوابط و مقررات ارزشيابي مدارك تحصيلي خارجي (بعد از اول سپتامبر 2013) در اینجا ببینید. نسبت به لیست قبلی خیلی بدتر شده.

فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت علوم - yasmary14 - 17-06-2014

در مورد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم سوال دارم
چرا این لیست با لیست قبلی تفاوتهای بسیار فاحشی داره؟
مثلا دانشگاهی که قبلا تو گروه عالی بود حالا تو متوسط هم نیست؟
با این حساب برای تحصیل دکترا در گروه خوب و یا متوسط فعلی، آیا در آینده دردسرهایی در پیش رو خواهیم داشت؟؟؟

RE: بحث پیرامون فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت وزارت علوم - Shihan - 17-06-2014

(17-06-2014, 03:04 PM)'yasmary14' نوشته: در مورد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم سوال دارم
چرا این لیست با لیست قبلی تفاوتهای بسیار فاحشی داره؟
مثلا دانشگاهی که قبلا تو گروه عالی بود حالا تو متوسط هم نیست؟
با این حساب برای تحصیل دکترا در گروه خوب و یا متوسط فعلی، آیا در آینده دردسرهایی در پیش رو خواهیم داشت؟؟؟

متاسفانه همینطوره. تا جایی که من سر در اوردم این لیست تنها براساس رنکینگ کیو اس تنظیم شده و دانشگاههای که تا رنک 1-200 بودند جزو عالی و 200-400 جزو دانشگاههای خوب و باقی هم که از قافله دور افتادن!!!
این روند خیلی جالب نیست بطوری که خیلی دانشگاهها حتی در رنکینگ های دیگه مانند شانگهای و تایمز جایگاه بهتری دارن!!! در کل بهتره با توجه به اینکه اگر ایران قراره برگردید به فکر همون گروه الف (ممتاز) باشید.

RE: بحث پیرامون فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت وزارت علوم - yasmary14 - 17-06-2014

(17-06-2014, 09:13 PM)'Mr-Voltage' نوشته:
متاسفانه همینطوره. تا جایی که من سر در اوردم این لیست تنها براساس رنکینگ کیو اس تنظیم شده و دانشگاههای که تا رنک 1-200 بودند جزو عالی و 200-400 جزو دانشگاههای خوب و باقی هم که از قافله دور افتادن!!!
این روند خیلی جالب نیست بطوری که خیلی دانشگاهها حتی در رنکینگ های دیگه مانند شانگهای و تایمز جایگاه بهتری دارن!!! در کل بهتره با توجه به اینکه اگر ایران قراره برگردید به فکر همون گروه الف (ممتاز) باشید.

این که خیلی مسخره است
بعضی از دانشگاه هایی که گذاشتن تو دسته متوسط ، رتبه 500-600 دارند که تقریبا میشه رنک دانشگاه شریف ایران!
یه اعتراضی، یه حرکتی! اینطوری که نمیشه!!

RE: بحث پیرامون فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت وزارت علوم - Babak - 19-06-2014

به نظر من خیلی هم سرسری از کنار این لیست رد نشید، حتی اگر برنامه بازگشت به ایران ندارید. اتفاقاتی که گاهی غیرقابل پیش‌بینی یا از کنترل ما خارج هستند در زندگی می‌افته و برنامه‌های آدم رو عوض می‌کنه. حتی اگر اتفاق خاصی نیافته، اولویت‌های خود شما در زندگی ممکنه عوض بشه و یک روزی تصمیم بگیرید که به ایران برگردید. به همین خاطر، سعی کنید تا حد ممکن از دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت علوم هستند پذیرش بگیرید.
برای این که بحث روشن‌تر بشه، بد نیست که لیست و بعضی از دانشگاه‌هایی که تغییر زیادی کرده‌اند رو در اینجا بیارید. من خیلی دقیق لیست رو با لیست قبلی مقایسه نکردم، اما در یک نگاه کلی به نظر می‌رسه که حداقل در مورد امریکا، دانشگاه‌های ممتاز تغییر چندانی نسبت به قبل نکرده‌اند. من لیست رو از این لینک گرفتم.

RE: بحث پیرامون فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت وزارت علوم - M1KE - 19-06-2014

فهرست کامل برای همه دانشگاه های جهان رو در همون سایت وزارت علوم میشه در بخشنامه مربوط به "ضوابط و مقررات ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی بعد از اول سپتامبر 2013" دید (در این صفحه روی عنوان بخشنامه موردنظر کلیک کنید). در مورد دانشگاه های آمریکایی همونطور که بابک عزیز هم اشاره کردن، در مقایسه با خود آمریکا زیاد مشکلی نداره. ولی به نظرم در مقایسه با دانشگاه های دیگر کشورها زیاد جالب نیست. برای نمونه مقایسه فهرست دانشگاه هایی که از هند یا روسیه در زمره خوب ها گذاشته شدن با دانشگاه هایی از آمریکا که در متوسط گذاشته شدن به نظرم خیلی جالب نیست. یعنی به نظرم اصلا ارزش اون رو نداره که بر اساس این فهرست فردی کشور مقصدش رو عوض کنه.

این نکته رو هم اشاره کنم که ما ایرانی ها خیلی از دانشگاه های کشورهای کمتر شناخته شده رو نمی شناسیم در حالی که شاید واقعا سطح علمی خوبی داشته باشن با این حال همین ناشناخته بودن این دانشگاه ها در محیط آکادمیک ایرانی باعث میشه در آینده در مورد مدرک شما قضاوت هایی بشه که چندان خوشایندتون نباشه. به قول یک رییس شرکتی داشتیم همیشه می گفت دونستن یک چیز شاید خیلی سخت نباشه ولی فهموندن اون به دیگران ممکنه کار خیلی سختی باشه. شما شاید خودتون بدونید که فلان دانشگاه هند (مثلا Indian Institute of Science که در زمره ممتازهاست) یا فلان دانشگاه چین (مثلا Fudan University که در زمره ممتازهاست) خیلی سطح علمی خوبی دارن ولی تا بیایید به همه ثابت کنید که از دانشگاه هایی که در زمره متوسط های آمریکا قرار دارند یا بدتر از اون در زمره خوب های آمریکا قرار دارند بهتر هستند پیر شدین. شاید برخی این نگاه رو مدرک گرایی یا غرب گرایی و مانند اینها بدونند ولی به هرحال یک بخش اعظمی از تلاش هایی که افراد برای گرفتن مدرک می کنند این هست که توسط اطرافیان (چه دوستان و فامیل --عوام-- و چه محیط آکادمیک) مورد قبول باشند و این در نهایت روی سطح رضایت افراد و موقعیت های شغلی و اجتماعی اونها تاثیر می گذاره و نمیشه از کنار اون به سادگی رد شد.

در مجموع به نظرم فردی که احتمال میده در ایران هم مشغول بشه باید به سمت دانشگاه هایی بره که در هر دو طرف شناخته شده و معروف باشند.

RE: بحث پیرامون فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت وزارت علوم - yasmary14 - 21-06-2014

(19-06-2014, 09:28 AM)'Babak' نوشته: به نظر من خیلی هم سرسری از کنار این لیست رد نشید، حتی اگر برنامه بازگشت به ایران ندارید. اتفاقاتی که گاهی غیرقابل پیش‌بینی یا از کنترل ما خارج هستند در زندگی می‌افته و برنامه‌های آدم رو عوض می‌کنه. حتی اگر اتفاق خاصی نیافته، اولویت‌های خود شما در زندگی ممکنه عوض بشه و یک روزی تصمیم بگیرید که به ایران برگردید. به همین خاطر، سعی کنید تا حد ممکن از دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت علوم هستند پذیرش بگیرید.
برای این که بحث روشن‌تر بشه، بد نیست که لیست و بعضی از دانشگاه‌هایی که تغییر زیادی کرده‌اند رو در اینجا بیارید. من خیلی دقیق لیست رو با لیست قبلی مقایسه نکردم، اما در یک نگاه کلی به نظر می‌رسه که حداقل در مورد امریکا، دانشگاه‌های ممتاز تغییر چندانی نسبت به قبل نکرده‌اند. من لیست رو از این لینک گرفتم.

لیست جدید اینه که خیلی زیااااد با لیست قبلی فرق داره
http://www.msrt.ir/sites/Grad_Dept/Documents/%D8%B6%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7%20%D9%88%D9%85%D9%82%D8%B1%D8%B1%D8%A7%D8%AA%20%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%D9%8A%20%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4%D9%8A%D8%A7%D8%A8%D9%8A%20%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9%20%D8%AA%D8%AD%D8%B5%D9%8A%D9%84%D9%8A%20%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%8A%20%20%28%D8%A8%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%B2%20%D8%A7%D9%88%D9%84%20%D9%85%DB%8C%202013%29.aspx#%D8%A7%D9%84%D9%81

در ضمن من حتی شنیدم که برای فرصت مطالعاتی هم باید حتما به دانشگاه های عالی وزارت علوم بریم که بتونیم کمک هزینه رو بگیریم!!!!
این طوری که خیلی سخت شده!!!!!

[برش] رتبه بندی (رنکینگ) دانشگاه های جهان - a1za2deh3 - 21-12-2014

با سلام 
من تازه عضو صفحه ی شما شده ام و امیدوارم که سوالم را به جای درست آن فرستاده باشم .من قصد دارم که برای معماری داخلی از دانشگاههای آمریکاپذیرش بگیرم . در حین جستجوهایم متوجه شده ام که جاهایی به نام School of art  نیز در مقطع لیسانس و بالاتر این رشته را ارائه می دهند . فقط نمی دانم که آیا این جاها هم از نظر وزارت علوم مورد تایید هستند یا خیر چون در لیست منتشر شده از سوی وزارت علوم نامی از این دانشگاهها ندیدم برای مثال خودم  new york school of interior design  را پیدا کردم ام . و در غیر اینصورت آیا شما می توانید دانشگاههایی را به بنده معرفی نمایید ؟ ( ترجیحا غیرخصوصی )

RE: فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت وزارت علوم - Andre - 24-12-2014

(21-12-2014, 02:37 PM)'a1za2deh3' نوشته: با سلام 
من تازه عضو صفحه ی شما شده ام و امیدوارم که سوالم را به جای درست آن فرستاده باشم .من قصد دارم که برای معماری داخلی از دانشگاههای آمریکاپذیرش بگیرم . در حین جستجوهایم متوجه شده ام که جاهایی به نام School of art  نیز در مقطع لیسانس و بالاتر این رشته را ارائه می دهند . فقط نمی دانم که آیا این جاها هم از نظر وزارت علوم مورد تایید هستند یا خیر چون در لیست منتشر شده از سوی وزارت علوم نامی از این دانشگاهها ندیدم برای مثال خودم  new york school of interior design  را پیدا کردم ام . و در غیر اینصورت آیا شما می توانید دانشگاههایی را به بنده معرفی نمایید ؟ ( ترجیحا غیرخصوصی )

صفحه موجود در این لینک رو ببینید. همچنین ذکر شده «چنانچه نام دانشگاه يا موسسه ای در فهرست دانشگاه ها و موسسات اعلام شده (اعم از معتبر و غير معتبر) منعکس نشده باشد، متقاضی می بايست اعتبار آن را از اداره کل امور دانش آموختگان استعلام نمايد.».

RE: فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت علوم - automotive - 20-12-2017

لیست دانشگاه‌های مورد تایید بعد از سپتامبر 2018

پی نوشت: تفاوت بین گروه الف (ممتاز)، گروه ب (خوب) و گروه ج (متوسط) چیست؟ و نحوه تایید مدرک (در گروه ب و ج) آیا به معدل بستگی دارد یا مقاله؟
برای تحصیلات تکمیلی میتوان در گروه ب یا ج تحصیل کرد؟