آکادمیا کافه
چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: شهریه، کمک هزینه و تماس با استادان (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%8C-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86)
+--- موضوع: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ (/Thread-%DA%86%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%88-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - M1KE - 27-12-2013

من شخصا قانون نوشته ای در این زمینه ندیدم و تا به حال به موردی نخوردم که هزینه قبلی رو ازشون پس گرفته باشند. در بدترین حالت ها که فرد از نظر تحصیلی خیلی افت می کنه ممکنه با ادامه دادن اون کمک هزینه موافقت نکنند و به همین دلیل معمولا کمک هزینه های RA و TA رو برای یک سال می دهند و هر سال تمدید می کنند و نه برای 4 سال. در انتهای سال در صورتی که استاد راهنما از عملکرد شما راضی بوده باشه به احتمالا زیاد دوباره تمدید میشه.

ولی شما به هر حال همیشه یک درصدی رو برای اینکه یکی از این دانشگاه ها با انتقال شما موافقت نکنند رو بگذارید. یعنی اینطور نیست که 100 درصد با این انتقال موافقت بشه. با توجه به اینکه قراردادهای RA و TA معمولا یک ساله هستند اگر بخواهیم خیلی بدبینانه به قضیه نگاه کنیم به نظرم می تونند از شما بخواهند که تا پایان این قرارداد براشون کار کنید ولی در عین حال پولی هم از شما نگیرند.

قراردادهای RA رو که تا جایی که من دیدم خود دانشجو هم امضا می کنه و اینطور نیست که فقط خود دانشگاه یک تعهد یک طرفه ای داده باشه که این یک سال به شما کمک هزینه بدهند و خود دانشجو هم به نوعی تعهد داده که در قبال این کمک هزینه فلان قدر ساعت با فلان استاد کار خواهد کرد.

در مجموع به نظرم طوری برنامه ریزی کنید که اگر مجبور شدید در دانشگاه اول ادامه تحصیل بدین خیلی به اصطلاح توی ذوقتون نخوره و اگر دانشگاه دوم براتون هدف اصلی هست از ابتدا برای همون دانشگاه اقدام کنید و ویزا بگیرید که البته ریسک گرفتن یا نگرفتن ویزای دوباره رو به همراه خواهد داشت.

(26-12-2013, 10:49 PM)'Leopold' نوشته: سلام، اگه کسی بخواد از دانشگاه A پس از یک ترم که فاند TA داشته به دانشگاه B بره، آیا دانشگاه A میتونه دانشجو رو مجبور کنه تا تمامی هزینه هایی که برای یک ترم دانشجو کرده پس بگیره بعدش با ترنسفر موافقت کنه یا تو قوانین ترنسفر چنین حقی واسه دانشگاه در نظر گرفته نشده؟

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - Simon2007 - 27-12-2013

سلام 
سياست دانشگاه ها متفاوته و نميشه با قطعيت گفت اين مورد حتما اتفاق ميوفته. ميشه 1 ماه زودتر از شروع دانشگاه اول بريد و با دانشگاه دوم هماهنگي هاتون رو انجام بديد در خصوص ويزا و TA‌دانشگاه اول رو از ابتدا نپذيريد.

شادزي

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - mhz_ir - 29-03-2014

دوستان عزیز کسی در مورد گرفتن Loan(وام) برای کسانی که گرین کارت دارند برای مقطع مستر اطلاعی داره که آیا این وام هزینه های شهریه و زندگی رو کامل پوشش میده یا سقف داره و اینکه چه مدت بعد از اتمام تحصیل باید اون رو برگردوند(صزفا تا زمانی که کار پیدا کنیم یا ددلاین داره)؟

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - mechanical-eng - 03-04-2014

دوستان عزیز ، آیا مقدار فاند برای کسانی که برای ترم پاییز اقدام میکنند با کسانی که برای ترم بعدش اقدام میکنند ممکنه فرق داشته باشه؟ با فرض اینکه کشور دانشگاه مقصد، آمریکا باشه!
یعنی ممکنه که یه استادی کل فاندشو برای دانشجوهای ترم پاییزش مصرف کنه؟
و در کل اینکه برای دریافت فاند چه RA چه TA کدوم ترم اقدام کنیم بهتره؟
باتشکر

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - roshanak25 - 03-04-2014

(03-04-2014, 01:17 PM)'mechanical-eng' نوشته: دوستان عزیز ، آیا مقدار فاند برای کسانی که برای ترم پاییز اقدام میکنند با کسانی که برای ترم بعدش اقدام میکنند ممکنه فرق داشته باشه؟ با فرض اینکه کشور دانشگاه مقصد، آمریکا باشه!
باتشکر

دوست عزیز اینکه آیا احتمال فاند با توجه به ترم متفاوت هست؟ بله، در ترم پاییز احتمال فاند بیشتره تا بهار
ولی اینکه آیا مقدار فاند با توجه به ترم متفاوت باشه؟ فکر نکنم اینطور باشه. منظور اگه بخوان فاند بدهند، مقدارش طبق عرف هست. (اگه قسمت دوم رو اشتباه میگم، لطفا دوستان باتجربه تر بیان تصحیح کنن Smile)

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - blur - 03-04-2014

(03-04-2014, 01:17 PM)'mechanical-eng' نوشته: دوستان عزیز ، آیا مقدار فاند برای کسانی که برای ترم پاییز اقدام میکنند با کسانی که برای ترم بعدش اقدام میکنند ممکنه فرق داشته باشه؟ با فرض اینکه کشور دانشگاه مقصد، آمریکا باشه!
باتشکر

اگر منظورتون تعداد و احتمال فاند گرفتن باشه اونطور که من فهمیدم مسلما برا ترم پاییز احتمالش بیشتره...خیلی از دانشگاه ها اصلا ترم های دیگه دانشجو نمی گیرن و برای دریافت فاند هم برا ترم پاییز شانس بیشتری وجود داره

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - tasha - 26-04-2014

سلام. من کل این تاپیکو خوندم. فقط دو تا سوال دارم. پیشاپیش هم اگر اینجا جاش نیست از مدیر های محترم عذر می خوام!

بر فرض اینکه یا Scholarshipیا  RA بگیریم اینطور که من فهمیدم کل هزینه های زندگی و دانشگاه را پوشش نمی ده، برای شروع یک زندگی سه نفره معمولی در آمریکا باید چه مقدار دیگه در ماه خودمون هزینه کنیم؟یعنی بر فرض اینکه در ماه 2800 دلار بهمون بدن چند هزار دلار دیگه برای زندگی نیازه؟ و با توجه به اینکه اجازه کار بیشتر هم نداری اون وقت مابه التفاوت را باید خودت از جیبیت بدی؟؟ (که اگر اینطور باشه آدم های با وضع اقتصادی اکثر دانشجویان ایرانی از جمله خود من باید قید رفتن را زد)

دومین سوالم هم اینه که آخرش این فول فاند که تو صفحات قبل بچه ها گفتن که با Scholarship تفاوت داره چطور داده میشه؟ همون موقع Apply با بررسی مدارک  از طرف دانشگاه داده میشه؟ و آیا با فول فاند کل هزینه ها داده میشه؟
بازم ممنونم و اگر سوال نابجا پرسیدم از مدیران عذر می خوام...

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - M1KE - 26-04-2014

Scholarship مثل یک وام بلاعوض هست که هزینه های تحصیل شما رو میده و شما در ازای اون کاری انجام نمیدن. این نوع کمک هزینه سرش رقابت زیاد هست و سخت تر میشه اون رو به دست آورد. دو نوع کمک هزینه RA و TA که معمول تر هستند اولی دستیار پژوهشی هست و شما برای استادتون کار پژوهشی می کنید و دومی حل تمرین استادتون هستید. در این دو حالت اخیر به طور معمول هزینه های تحصیل شما رایگان میشه و یک مبلغی هم به صورت ماهانه در حد یک زندگی دانشجویی داده میشه که برای یک نفر به نظرم ماهی 1000 دلار رو میشه باهاش سر کرد و با در نظر گرفتن یک همسر و فرزند هم در مجموع حدود 1500 دلار. بخش زیادی از هزینه های زندگی مسکن هست که مشترک هست و به همین دلیل نفرات همراه بیشتر روی خورد و خوراک تاثیر می گذارند و با همون 1500 تا هم فکر کنم کار شما راه بیافته. نفر دوم خیلی روی سبک زندگی تاثیر می گذاره برای نمونه یک مجرد ممکنه مجبور باشه دائم به رستوران بره و خرج خورد و خوراکش بیشتر از دو نفر بشه. در مجموع اگر سالی دست کم حدود 18000 دلار به شما حقوق بدهند به عنوان RA یا TA و هزینه های تحصیل که به طور پیش فرض Waive میشه به نظرم نیازی به از جیب خرج کردن نخواهید داشت. 

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - ahmadpashaei - 26-04-2014

(26-04-2014, 01:56 PM)'tasha' نوشته: سلام. من کل این تاپیکو خوندم. فقط دو تا سوال دارم. پیشاپیش هم اگر اینجا جاش نیست از مدیر های محترم عذر می خوام!
بر فرض اینکه یا Scholarshipیا  RA بگیریم اینطور که من فهمیدم کل هزینه های زندگی و دانشگاه را پوشش نمی ده، برای شروع یک زندگی سه نفره معمولی در آمریکا باید چه مقدار دیگه در ماه خودمون هزینه کنیم؟یعنی بر فرض اینکه در ماه 2800 دلار بهمون بدن چند هزار دلار دیگه برای زندگی نیازه؟ و با توجه به اینکه اجازه کار بیشتر هم نداری اون وقت مابه التفاوت را باید خودت از جیبیت بدی؟؟ (که اگر اینطور باشه آدم های با وضع اقتصادی اکثر دانشجویان ایرانی از جمله خود من باید قید رفتن را زد)
دومین سوالم هم اینه که آخرش این فول فاند که تو صفحات قبل بچه ها گفتن که با Scholarship تفاوت داره چطور داده میشه؟ همون موقع Apply با بررسی مدارک  از طرف دانشگاه داده میشه؟ و آیا با فول فاند کل هزینه ها داده میشه؟
بازم ممنونم و اگر سوال نابجا پرسیدم از مدیران عذر می خوام...

سلام.خیلی کار خوبی انجام دادین همه تاپیک رو خوندین و الان دارید جمع بندی می کنید.ممنون[img]images/smilies/shy.gif[/img] و اما:
full fund میتونه در غالب TA&RA داده بشه و کل هزینه تحصیل و زنذگی رو پوشش میده ولی برای یک نفر. اگر زن و بچه داشته باشید (3نفری) اولا باید گواهی اثبات تمکن مالی بگیرید تا بهتون ویزا بدن و دوم بله باید بقیه هزینه رو از جیب بدین. چون بچه دارید تامین هزینه ها به مراتب سخت تره چون مقدارش بیشتره.نمیدونم حتی با صرفه جویی برای خانواده شما چقدر لازمه که میدونم دوستانی که آمریکا-کانادا هستند بهتون جواب میدن به زودی. 
*** این 2800 دلار بسیار زیاده و گمون نکنم چنین رقم بالایی در آمریکای شمالی به دانشجوی دکتری بدن.اگر چنین رقمی بدن قطعا زیادم میارید!! حالا شما چون متاهلید برنامه هاتون رو برای بدترین حالت set کنید(نه بدون فاند،بلکه فول فاند ولی مثلا با 1500 دلار در ماه).
فاند در غالب همون TA , RA هست و در ازاش شما کار می کنید برای استاد (تدریس-تحقیق). ولی بورسیه انواع متفاوتی داره که معمولا بر اساس نیاز یا شایستگی به شما داده میشه و در ازاش هم کار نمی کنید.یکی از مهمترین بورسیه هایی که قبل از رفتن میشه گرفت Fellowship هست که بر اساس صلاحیت و رزومه شما بهتون داده میشه و شما تازه اون آزادگی 20 ساعت کار در هفته رو هم دارید.
ایشالا نصیبتون بشه[img]images/smilies/cool.gif[/img]
فقط این نکته رو بگم که شما میتونید در تابستان اگر تجربه کار داشته باشید و پیگیرم باشید کارآموزی بگیرید که هم برای رزومه شما و هم برای بهبود درآمد شما بسیار مفید خواهد بود.پولش در تعطیلات میتونه قابل توجه باشه.
امیدوارم جوابتون رو گرفته باشید

RE: چه نوع کمک هزینه و بورس‌های تحصیلی وجود دارد؟ - tasha - 26-04-2014

ممنون احمد آقا!
فقط با توجه به اینکه من داشتم این پست آقا یا خانم آسترو را در مورد پذیرش فاند از دانشگاه دیویس کالیفرنیا در تاپیک "مجرب در گرفتن پذیرش" که تو امضای آقا بابک هست و پاسخ آقا بابک به ایشون را می خوندم، ایا هزینه زندگی در آمریکا از مبلغ ذکر شده در تاپیک فوق هم بیشتره؟
بازم به خاطر زحمات و جوابگویی تون ممنونم