آکادمیا کافه
اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کشورهای اروپایی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- انجمن: هلند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF)
+----- انجمن: زندگی در هلند (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF)
+----- موضوع: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند (/Thread-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF)

صفحات 1 2 3 4

اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - Faraz - 02-02-2011

در این تاپیک نکاتی خاص درباره زندگی در هلند مانند مسائل فرهنگی و اجتماعی و از این دست موارد مورد بررسی قرار خواهد گرفت

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - m.arash - 21-08-2011

آداب معاشرت

کشور هلند از قومیت های مختلفی تشکیل شده است و به دلیل همجواری با کشورهای آلمان,بلژیک, فرانسه و انگلیس, محل تلاقی فرهنگ های این دسته از کشورها نیز می باشد.
در این پست سعی می کنم به برخی از آداب مردم این کشور اشاره ای داشته باشم:

- در هر ملاقاتی دست دادن در ابتدا و انتهای دیدارها امری پسندیده و لازم است. به همین دلیل دوستانی که با فرهنگ اسلامی خو گرفته اند و از دست دادن با جنس مخالف معذوریت دارند بهتر است جهت رفع سوء تفاهم توضیحات لازمه را مبذول دارند.

- دوستان صمیمی در برخی از مواقع با نزدیک کردن گونه ها بهم و بوسیدن هوا به یکدیگر خوش آمد گویی و احوالپرسی می کنند.

- در به کار بردن نام کوچک افرادی که تازه با آن ها آشنا شده اید کمی صبور باشید زیرا در اکثر مواقع فرد مقابل خود از شما می خواهد که نام کوچک وی را خطاب قرار دهید.

- در اولین آشنایی ها و با افرادی که هنوز صمیمی نشده اید, از پرسیدن سوالات شخصی به خصوص در مورد سن, وضعیت تاهل و میزان درآمد به شدت پرهیز کنید چراکه امکان دارد فرد مقابل بسیار ناراحت شود. این به دلیل آن است که این مردم سوالات این چنینی را به مثابه تعرض به حقوق خود می پندارند.

- تعیین قرار قبلی برای انجام کارها از اهمیت بسزایی برخوردار است. این مهم خود را در انجام کارهای اداری بیشتر نشان می دهد, به طور مثال, مراجعه به شهرداری و یا مراکز خدماتی درمانی همواره با تعیین وقت قبلی انجام می شود. در روابط دوستانه و فامیلی نیز این مهم اجرا می شود. از دید من این گونه آداب به دلیل قانون مند بودن این مردمان است و همین طور وجوب نظم در کارهایشان می باشد. برای فردی که از فرهنگی دیگر که این تمایلات کم تر اجرا می شود در وادی امر بسیار ثقیل پنداشته می شود اما به مرور زمان و ورود این آداب به زندگی فرد مذکور این کوربینی در موضع ضعف قرار می گیرد. به این نکته هم توجه داشته باشید که مردمان هلند به گفته ها و قول های شما بسیار بها می دهند و در صورت کوتاهی در این امور مجازات هایی برایتان در نظر می گیرند. به طور مثال اگر با پزشکی قرار ملاقات بگذارید و در ساعات پایانی آن قرار را لغو کنید حتما باید جریمه ای از حق ویزیت خود پرداخت کنید.

- در صورتی که برای اولین بار به خانه ی فرد هلندی دعوت می شوید بهتر است هدایایی همچون گل, گلدان, شکلات مرغوب و یا کتاب ببرید.
توجه داشته باشید که بهتر است اگر گل هدیه می دهید تعداد شاخه ها فرد باشد اما از دادن 13 شاخه جدا خودداری کنید. هرچند این فرهنگ در میان نسل جدید هلند کم تر دیده می شود اما بهتر است رعایت کنید. مرسوم است که مردم هلند در این مواقع به یکدیگر wine مرغوب هدیه دهند اما در صورتی که برای شام دعوت شده اید از دادن چنین هدیه ای خودداری کنید.
هدایا را حتما کادوپیچ کنید.

- اگر برای وعده ای غذایی دعوت شده اید باید نکاتی را رعایت کنید. هرگز بر سر میز خودسر ننشینید تا میزبان صندلی مخصوص شما را نشان دهد. اگر شما آقا هستید تا زمانی که تمام خانم ها ننشسته اند بر روی صندلی خود ننشینید.
در زمان خوردن و وقتی که نیاز به کمی استراحت دارید تا مجددا بعد از چند ثانیه ای شروع به خوردن کنید بایستی چنگال و قاشوق (کارد) خود را به حالت ضربدر (چنگال روی کارد یا قاشوق باشد) روی بشقاب خود قرار دهید تا میزبان متوجه شود شما همچنان میل به خوردن دارید.
اصراف غذا امری ناپسند در میان مردم هلند است. سعی کنید همیشه به اندازه غذا بردارید.
در هلند همیشه مهمان ابتدا خوردن غذا را شروع می کند و مهمان هرگز تعارف نمی کند.
برای اعلام سیر شدن و عدم خوردن بایستی چنگال و کارد خود را یه صورت موازی در بشقاب قرار دهید.

- مردمان هلند بسیار کم تر اهل تعارف هستند و نظرشان را واضح و صریح بیان می کنند و از طرف مقابل هم انتظار دارند که چنین رفتاری داشته باشد. هلندی ها افرادی بسیار رک هستند اما در ارتباط های اجتماعی خود بسته به میزان رسمی بودن روابط ملاحظاتی انجام می دهند. به طور مثال در ارتباط با خارجی ها بسیار صبورتر و متین تر برخورد می کنند و همواره سعی دارند خود را مهمان نواز جلوه دهند.

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - m.arash - 21-08-2011

غذا ها و نوشیدنی ها در هلند

کشور هلند بر خلاف کشورهایی همچون فرانسه, ایتالیا و اسپانیا غذاهای معروفی زیادی ندارد. اما این بدان معنی نیست که هلند از سنت آشپزی و طبخ بی بهره است. هلندی ها علاقه عجیبی به خوردن سیب زمینی دارند. آن ها از از بشقاب های گوشتی سنتی همراه با سیب زمینی, سبزیجات بخارپز شده و نوعی آبگوشت استفاده می کنند. از جمله معروف ترین غذاهای زمستانی هلند سوپ نخود فرنگی به همراه سوس مخصوص و یا ژامبون است که با نان ترد خورده می شود.
در شب سال نو بوی خوش نوعی کیک (Oliebollen) از هر خانه ای به مشام می رسد. این کیک یا کلوچه در زبان انگلیسی به دونات هلندی معروف است. در این کیک خوشمزه از سیب, کشمش, تخم مرغ, آرد و شکر استفاده می شود.
هلند به دو دلیل شراب های خوبی ندارد: 1. مردم هلند با خوردن این نوشیدنی میانه ی خوبی ندارند. 2. شرایط آب و هوای هلند مناسب تولید آن نیست.
در عوض مردم هلند به نوشیدن انواع آب میوه ها علاقه زیادی دارند. آن ها از جمله تولید کننده ها و مصرف کننده های معروف آبجوهای کم الکل هستند. از جمله تولیدات معروف آن ها Amstel و Heineken می باشد.
در هلند قهوه به همراه شیر (koffie verkeerd) نیز طرفداران بسیاری دارد.
پنیرهای هلند نیز دارای شهرت جهانی می باشند. از جمله انواع معروف پنیر هلندی می توان به Gouda ,Edam ,Leyden و Leerdammer اشاره کرد.

..............................................................................................................................................................................................................................

وعده های غذایی

صبحانه:
صبحانه در هلند معمولا از مواردی همچون نان, پنیر, کره, مربا یا عسل, تخم مرغ و سوسیس تشکیل می شود. به عنوان نوشیدنی از آب میوه, قهوه, چای و شکلات داغ استفاده می شود.
uitsmijter از دیگر بشقاب های سنتی هلند برای صبحانه است. این بشقاب از تخم مرغ, نان, پنیر و ژامبون یا بیکن (bacon) تشکیل شده است.

ناهار:
به دلیل جامعه ی کاری هلند وعده ناهار بسیار سبک میل می شود. خوردن ساندویچ, انواع کتلت به همراه انواع سویس و کالباس, ماکارونی, املت و سالاد مرسوم است.
خوردن ماهی green herring به صورت خام به همراه نمک از معروف ترین غذاهای هلند است.

شام:
در این وعده هلندی ها از انواع مختلفی از غذا ها استفاده می کنند. به دلیل اینکه هنگام ناهار اغلب به خانه نمی آیند به وعده شام نگاه ویژه ای دارند.

برخی از بشقاب های معروف عبارتند از:
Erwtensoep, Groentensoep, Stamppot, Patat, Kroket ,Frikandel, Haring و Seafood

برخی از انواع دسرها:
Pannekoeken, Wafels met slagroom, Offertje, Spekkoek, Poffertjes, Stroopwafel, Vla, Hopjes-vla ,bitterkoekjes-vla, Vlaai و Drop

* در صورت تمایل می توانم هر کدام از بشقاب های غذایی و دسرها رو واستون تشریح کنم!!!

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - m.arash - 22-08-2011

آب و هوای هلند

آب و هوای هلند معتدل و بسیار شبیه به انگلستان است. دما در تابستان ها در حدود 17 تا 24 درجه سانتی گراد و در ماه های جولای و آگوست و همچنین زمستان ها در ماه های دسامبر و ژانویه دما از صفر تا 10 درجه سانتی گراد متغیر است.
بارش مداوم در طول سال هلند را به یکی از پر بارش ترین کشورها تبدیل کرده است. ماه های آپریل و می جزء کم بارش ترین ماه ها محسوب می شوند.

برای دریافت اطلاعات پیرامون آب و هوای این کشور و مشاهده نمودار بارش و دما بر روی لینک زیر کلیک کنید:
http://www.weatheronline.co.uk/reports/climate/HollandThe-Netherlands.htm

لباس های لازم:

مردم هلند معمولا درتابستان ها با بارانی و در زمستان ها با لباس های گرم و ضدآب در خارج از خانه ظاهر می شوند.
ژاکت و چتر از جمله لباس های ضروری در تمام طول سال می باشد.

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - Hamidreza_ut - 07-12-2011

سرزمین پست ...
زندگی در سرزمین سرد هلند من را هم مانند مردم این دیار ، سرد و بی روح کرده است۰ وقتی به هلند مهاجرت کردم از آنها پرسیدم چرا به هلند میگویند Nederland و آنها به من گفتند چون بیشتر سرزمین هلند در زیر آب میباشد، آن را سرزمین پست مینامند۰
به عبارتی هلند پایین تر از سطح زمین قرار دارد۰

حقیقت کلام این میباشد که هلندی ها در طی سالیان متمدی آبهای دریا را خشک نمودند تا سرزمینی برای خود احداث کنند و در واقع اگر پلهای مقاوم هلند نباشد ،همه کشور به زیر آب میرود۰

هلند سرزمین کوچکی است و مانند همه جای دنیا آدم بد و خوب هم دارد۰ در واقع آدمهای خوب و همچنین پست هم در این سرزمین سرد و پست وجود دارند۰

برعکس فضای سراسر سبز هلند، هوا بسیار سرد است۰ سرمایی که با بادهای شدید به اعماق مغزتان رسوخ میکند۰

وقتی از فراز آسمان و در هواپیما به هلند نگاه میکنید فقط فضایی سبز را میبینید و بس۰
گول فضای سبز رنگش را نخورید که زندگی در این سرزمین برای مهاجرین بسیار سخت است و حتی با داشتن ملیت هلندی باز هم یک خارجی تلقی میشوید۰

از گلهای لاله هم خبری نیست و اگر هم دوستدار گل وگیاه هستید باید برای دیدن گلها تا تاریخ معینی در سال که معمولا سه ماهه فصل بهار هست صبر کنید و سپس به سمت Keukenhof بشتابید۰
البته باید فراموش نکنید که مانند همه چیز در دنیا این دید و بازدید مجانی نیست و باید مبلغی در حدود ۱۴ یورو برای ورودیه بپردازید و البته این بجز هزینه پارکینگ و تنقلات میباشد.
مردم هلند مردمانی سرد و بیروحند برای همین از آنها توقع درک دوستی را نداشته باشید۰
البته ساکنین آمستردام کمی خوش مشربتر هستند و این به واسطه این امر میباشد که آمستردام یک شهر توریستی است.

منبع : یک ایرانی در هلند

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - rira - 11-12-2012

البته حالا اونقدرا هم آدمای سردی نیستن! هلندی ها به نسبت اهالی کشورای دیگه ی اروپا ، مردم صمیمی و خون گرمی به حساب میان و هرچقدرم شمارو به چشم یه خارجی نگاه کنن ولی از کمک کردن بهتون دریغ نمیکنن ... حالا توقع رفاقت های بین هم وطنارو درسته نباید داشت ولی به هر حال اونقدراا هم سرد و بی روح نیستن واقعا!
بیشتر بستگی به اخلاق خود آدم داره

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - arash.iran - 11-12-2012

(07-12-2011, 04:27 PM)Hamidreza_ut نوشته: سرزمین پست ...
زندگی در سرزمین سرد هلند من را هم مانند مردم این دیار ، سرد و بی روح کرده است۰ وقتی به هلند مهاجرت کردم از آنها پرسیدم چرا به هلند میگویند Nederland و آنها به من گفتند چون بیشتر سرزمین هلند در زیر آب میباشد، آن را سرزمین پست مینامند۰
به عبارتی هلند پایین تر از سطح زمین قرار دارد۰

حقیقت کلام این میباشد که هلندی ها در طی سالیان متمدی آبهای دریا را خشک نمودند تا سرزمینی برای خود احداث کنند و در واقع اگر پلهای مقاوم هلند نباشد ،همه کشور به زیر آب میرود۰

هلند سرزمین کوچکی است و مانند همه جای دنیا آدم بد و خوب هم دارد۰ در واقع آدمهای خوب و همچنین پست هم در این سرزمین سرد و پست وجود دارند۰

برعکس فضای سراسر سبز هلند، هوا بسیار سرد است۰ سرمایی که با بادهای شدید به اعماق مغزتان رسوخ میکند۰

وقتی از فراز آسمان و در هواپیما به هلند نگاه میکنید فقط فضایی سبز را میبینید و بس۰
گول فضای سبز رنگش را نخورید که زندگی در این سرزمین برای مهاجرین بسیار سخت است و حتی با داشتن ملیت هلندی باز هم یک خارجی تلقی میشوید۰

از گلهای لاله هم خبری نیست و اگر هم دوستدار گل وگیاه هستید باید برای دیدن گلها تا تاریخ معینی در سال که معمولا سه ماهه فصل بهار هست صبر کنید و سپس به سمت Keukenhof بشتابید۰
البته باید فراموش نکنید که مانند همه چیز در دنیا این دید و بازدید مجانی نیست و باید مبلغی در حدود ۱۴ یورو برای ورودیه بپردازید و البته این بجز هزینه پارکینگ و تنقلات میباشد.
مردم هلند مردمانی سرد و بیروحند برای همین از آنها توقع درک دوستی را نداشته باشید۰
البته ساکنین آمستردام کمی خوش مشربتر هستند و این به واسطه این امر میباشد که آمستردام یک شهر توریستی است.

منبع : یک ایرانی در هلند
تجربه ای که من از زندگی در هلند داشتم، تقریبا 180 درجه متفاوته. مردمانی بسیار خونگرم، که واقعا به آدم در بسیاری از شرایط کمک میکنن، آب و هوای بسیار عالی(البته در اکثر فصول میانگین دما نسبت به ایران پایین تره)، کشوری آزاد و انصافا درجه یک. من 7 ماه در شهر لاهه زندگی کردم و به معنی واقعی کلمه از زندگی در اونجا لذت بردم. آمستردام هم که کافیه برید تا ببنید چجوریه. پر از توریست. مثلا در ترام های آمستردام معمولا به سه زبون هلندی، انگلیسی و فرانسوی مسیرها اعلام میشه. به همین دلیل مهاجرا خیلی احساس بهتری دارن. من الان آلمان هستم، ولی به جرات میتونم بگم واقعا هلند رو ترجیح میدم به آلمان. هلندی ها به طور متوسط خیلی بهتر انگلیسی صحبت میکنن نسبت به آلمانیا(که حتی توی برلین هم مشکل دارین با انگلیسی حرف زدن.) از نظر من یک مهاجر خیلی راحت تر میتونه با محیط هلند کنار بیاد نسبت به آلمان. البته نکته خیلی مهم شهر محل سکونت هست. هرچه شهر بزرگتر باشه، به نظر من تجربه های بهتری رو به عنوان یک دانشجو یا مهاجر خواهید داشت.

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - Iman - 09-02-2013

(11-12-2012, 03:31 AM)arash.iran نوشته: تجربه ای که من از زندگی در هلند داشتم، تقریبا 180 درجه متفاوته. مردمانی بسیار خونگرم، که واقعا به آدم در بسیاری از شرایط کمک میکنن، آب و هوای بسیار عالی(البته در اکثر فصول میانگین دما نسبت به ایران پایین تره)، کشوری آزاد و انصافا درجه یک. من 7 ماه در شهر لاهه زندگی کردم و به معنی واقعی کلمه از زندگی در اونجا لذت بردم. آمستردام هم که کافیه برید تا ببنید چجوریه. پر از توریست. مثلا در ترام های آمستردام معمولا به سه زبون هلندی، انگلیسی و فرانسوی مسیرها اعلام میشه. به همین دلیل مهاجرا خیلی احساس بهتری دارن. من الان آلمان هستم، ولی به جرات میتونم بگم واقعا هلند رو ترجیح میدم به آلمان. هلندی ها به طور متوسط خیلی بهتر انگلیسی صحبت میکنن نسبت به آلمانیا(که حتی توی برلین هم مشکل دارین با انگلیسی حرف زدن.) از نظر من یک مهاجر خیلی راحت تر میتونه با محیط هلند کنار بیاد نسبت به آلمان. البته نکته خیلی مهم شهر محل سکونت هست. هرچه شهر بزرگتر باشه، به نظر من تجربه های بهتری رو به عنوان یک دانشجو یا مهاجر خواهید داشت.
I agree with some of your points but not with all. the weather here is not good at all! and its most of the time cloudy, rainy and windy. also Amsterdam is not a good city for living from my point of view because it is expensive and crowded. the people talk really good in English but the economy of Germany is very better

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - arash.iran - 09-03-2013

(09-02-2013, 11:54 PM)'Iman' نوشته: I agree with some of your points but not with all. the weather here is not good at all! and its most of the time cloudy, rainy and windy. also Amsterdam is not a good city for living from my point of view because it is expensive and crowded. the people talk really good in English but the economy of Germany is very better

درسته که آب و هوا ابریو بارونیه، ولی وقتی هوا آفتابی میشه واقعا فوق العادست. البته همونطور که گفتم بستگی به شهر هم داره. آمستردام درسته گرونه، ولی من اونجارو برای زندگی دوست دارم. مشکل جمعیت زیاد نیست، چرا که اصلا با شهرهای بزرگ ایران قابل مقایسه نیست. نکته مهم اینه که میبینی زندگی در شهر جریان داره. اقتصاد آلمان بهتره، ولی زندگی توی هلند احساس خیلی بهتری به من میداد. 

RE: اطلاعات مفید درباره زندگی در هلند - مینوشکا - 31-08-2013

سلام
ایا میدونین که رانندگی برای مهاجرین تازه وارد با ترجمه گواهینامه امکان پذیر هست یا گواهینامه بین المللی؟ 
مرسی