آکادمیا کافه
راهنما و آموزش زبان R - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: نرم‌افزارها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: زبان‌های برنامه‌نویسی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C)
+--- موضوع: راهنما و آموزش زبان R (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-R)

صفحات 1 2 3

راهنما و آموزش زبان R - eliroz - 30-03-2014

R یک زبان برنامه نویسی و محیط نرم افزاری برای محاسبات آماری و  تحلیل داده است که براساس زبان های اس و اسکیم  پیاده سازی شده است. از جمله نرم افزارهای پرکابرد در دنیای آمار و  اقتصاد به شمار می آید
R حاوی محدودهٔ گسترده‌ای از تکنیک‌های آماری (از جمله: مدل‌سازی خطی و غیرخطی، آزمون‌های کلاسیک آماری، تحلیل سری‌های زمانی، رده‌بندی، خوشه‌بندی و غیره) و قابلیت‌های گرافیکی است. در محیط R، کدهای C، C++ و فورترن قابلیت اتصال و فراخوانی هنگام اجرای برنامه را دارند و کاربران خبره می‌توانند توسط کدهای C، مستقیماً اشیا R را تغییر دهند.
گرچه نرم‌افزار R اغلب به منظور انجام محاسبات آماری به کار می‌رود، این نرم‌افزار قابل به کارگیری در محاسبات ماتریسی است و در این زمینه، همپای نرم‌افزارهایی چون اُکتاو و نسخهٔ تجاری آن متلب (MATLAB) است.
R، همچنین نرم‌افزار قدرتمندی برای ایجاد اشکال گرافیکی و نمودارهاست.
منبع

آموزش فارسی نرم افزار R  تالیف سید سعید موسوس ندوشنی از دانشگاه صنعت آب و برق (عباس پور)  در فایل پیوست ارائه شده است. 
سپاسگزارم میشم که اطلاعات خودتون رو در مورد R تو این تاپیک به اشتراک بگذارید. 
شاد باشین

ویرایش توسط MaMi به دلیل افزودن اطلاعات اولیه مرتبط

RE: نرم افزار R - MaMi - 30-03-2014

آموزش گام به گام تحلیل شبکه اجتماعی در زبان R

در این مجموعه فرض شده است که خواننده تا حدی با زبان R و کدنویسی در آن آشنایی دارد. از این رو به مقدماتی همانند انواع متغیرها، ساختارهای داده ای، شرط، حلقه و ... نپرداخته است.

این مجموعه شامل موارد زیر می باشد؛
- مقدمه ای بر R
- مدلسازی گراف
- تحلیل شبکه اجتماعی

RE: نرم افزار R - MaMi - 30-03-2014

مباحث ویژه در R

نوشتار پیوست حاوی مباحث ویژه در R شامل موارد ذیل می باشد؛
- سری های زمانی
- تجزیه سری های زمانی
- همبستگی
- نوفه سفید
- گام زدن تصادفی
- مدل اتورگرسیو
- مدل های تصادفی پایه
- مدل های ایستا
- مدل های میانگین متحرک
- مدل های MA برازش یافته
- مدل های ترکیبی: فرآیند ARMA
- مدل های ناایستا
- مدل های ARIMA غیرفصلی
- مدل های ARIMA فصلی
- مدل های ARCH

RE: نرم افزار R - MaMi - 31-03-2014

RExcel یک افزونه برای برنامه Excel است که به کاربر اجازه استفاده از بسته‌های آماری زبان برنامه نویسی R را می‌دهد.

RExcel is an addin for Microsoft Excel. It allows access to the statistics package R from within Excel.

The main features are:
Data transfer (matrices and data frames) between R and Excel in both directions
Running R code directly from Excel ranges
Writing macros calling R to perform calculations without exposing R to the user
Calling R functions directly from cell formulas, using Excel's autoupdate mechanism to trigger recalculation by R
Using Excel as a GUI for R, making R functionality accessible through menus and dialog boxes instead of a command line oriented programming style. Using this paradigm, the widely used GUI package R Commander is available as an Excel menu bar.

کتاب زیر، یکی از بهترین منابع موجود در زمینه RExcel می باشد.
R Through Excel

RE: نرم افزار R - MaMi - 01-04-2014

یکی از بهترین منابع برای یادگیری R به صورت تصویری سایت http://www.twotorials.com است. شاید این ویدئوها در ابتدا یک مقدار غیرمعقول بنظر بیاد!! ولی بعد از دیدن 1 یا 2 ویدئو براحتی میتونید با اونها ارتباط برقرار کنید. مباحث این ویدئوها شامل موارد بسیاری زیادی از مسائل مقدماتی از قبیل نحوه نصب و اضافه کردن افزونه ها به R تا کدنویسی تقریبا پیشرفته می باشد.

Lynda.com
Up and Running with R - Barton Poulson

Introduces the R statistical processing language, including how to install R, read data from SPSS and spreadsheets, analyze data, and create charts and plots.

01 - 02 - 03

Lynda.com
R Statistics Essential Training - Barton Poulson
Use Rto model statistical relationships using its graphs, calculations, tests, and other analysis tools.

01 - 02 - 03
04 - 05 - 06
07 

RE: راهنما و آموزش زبان R - r.a - 04-08-2014

سلام به همه ی دوستان
من عضو جدیدم و یک سوال خیلی ضروری داشتم نمی دونستم کجا باید مطرحش کنم. ولی لطفا اگر می تونید کمکم کنید. من دارم با پکیج بیوکانداکتور در نرم افزار آر برای آنالیز داده های مایکرواری کار میکنم و این خطا رو گرفتم کسی می دونه علتش چیه؟
Getting probe level data...
Computing p-values
Making P/M/A Calls
Error in data.mas5calls.pma[i, j] : subscript out of bounds
In addition: Warning message:
package ‘ggplot2’ was built under R version 3.1.1 

با تشکر

RE: راهنما و آموزش زبان R - hadijahanshahi - 04-08-2014

(04-08-2014, 07:44 PM)'r.a' نوشته: سلام به همه ی دوستان
من عضو جدیدم و یک سوال خیلی ضروری داشتم نمی دونستم کجا باید مطرحش کنم. ولی لطفا اگر می تونید کمکم کنید. من دارم با پکیج بیوکانداکتور در نرم افزار آر برای آنالیز داده های مایکرواری کار میکنم و این خطا رو گرفتم کسی می دونه علتش چیه؟
Getting probe level data...
Computing p-values
Making P/M/A Calls
Error in data.mas5calls.pma[i, j] : subscript out of bounds
In addition: Warning message:
package ‘ggplot2’ was built under R version 3.1.1 
با تشکر

امیدوارم این لینک به دردت بخوره..

RE: راهنما و آموزش زبان R - MaMi - 04-09-2014

یکی دیگه از سایت هایی که مطالب خیلی مفیدی در مورد برنامه R داره سایت Quick-R هستش. مباحث آموزشی R در این سایت به دسته های زیر طبقه بندی شدند؛

The R Inference
Data Input
Data Management
Basic Statistics
Advanced Statistics
Basic Graphs
Advanced Graphs

از مزایای این سایت، سادگی بیان مباحث آموزشی است، به طوری که براحتی میشه مباحث رو دنبال کرد.