آکادمیا کافه
برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: آزمون‌ها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7)
+--- موضوع: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها (/Thread-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D9%87%D8%A7)

صفحات 1 2

برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - mahmod - 28-03-2014

سلام دوستان
در باره برنامه ریزی درسی برای بعد عید و تابستون  چند تا سوال برام پیش اومده بود که
من تا حالا برنامه ریزی درسی نداشتم اصلا چطوری باید برنامه ریزی کرد  
مثلا من اگه بخوام روزی مثلا 6 ساعت بخوابم  2 ساعت اینترنت  6ساعت درس خوندن 3ساعت تفریح داشته باشم حالا کار های جزئی دیگرو مثل نظافت و اینها رو در نظر بگیرید خودتون باید چطوری برنامه ریزی کنم تا هر  روز بتونم انجامش بدم  یا مثلا فردا 2 تا امتحان دارم باید چطوری تقسیم بندی کنم کسانی که برای کنکور و ازمون ها درس خوندن مطمئنا میتونن کمکم کن خوش حال میشم بهم کمک کنین

فقط ساعت کلاس درس هم هست که متوسط 7 تا 8 ساعته

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - nt_sunshine - 28-03-2014

(28-03-2014, 04:40 PM)'mahmod' نوشته: سلام دوستان
در باره برنامه ریزی درسی برای بعد عید و تابستون  چند تا سوال برام پیش اومده بود که
من تا حالا برنامه ریزی درسی نداشتم اصلا چطوری باید برنامه ریزی کرد  
مثلا من اگه بخوام روزی مثلا 6 ساعت بخوابم  2 ساعت اینترنت  6ساعت درس خوندن 3ساعت تفریح داشته باشم حالا کار های جزئی دیگرو مثل نظافت و اینها رو در نظر بگیرید خودتون باید چطوری برنامه ریزی کنم تا هر  روز بتونم انجامش بدم  یا مثلا فردا 2 تا امتحان دارم باید چطوری تقسیم بندی کنم کسانی که برای کنکور و ازمون ها درس خوندن مطمئنا میتونن کمکم کن خوش حال میشم بهم کمک کنین

دوست عزیز
من هیچ وقت تو عمرم موفق نشدم ساعتی برنامه ریزی کنم. نمی دونم دیگران چطوری این کار را می کنن. واسه من هزار بار امتحان شده و جواب نداده!!! نمی دونم شاید من یک عیبی دارم. اما من همیشه هفته ای و روزی برنامه می ذارم و همیشه هم به موقع خودم را به deadline  ها می رسونم. من این کار را می کنم چون با تجربه ای که دارم به توانایی های خودم واقفم. مثلا می دونم فلان کار یا فلان درس یک روز طول می کشه انجامش. زودتر تموم نمیشه. دیرتر هم زیادشه. با خودم می گم فرضا شنبه این کار یک شنبه اون کار و الی آخر. حالا اینکه از چه ساعتی تا جه ساعتی انجامش بدم چقدر برم سر اینترنت چقدر تفریح کنم هم نیست. روزی که گفتم یک کاری را انجام می دم شروع می کنم و انجامش می دم. چون به توانایی ام واقفم وقت هم کم نمیارم. یعنی کار یک روزم واقعا تمام میشه تو همون روز.
واسه کنکور هم همین جور درس خوندم. هر کس یک استایلی واسه درس خوندن داره. من واقعا به این مشاوره ها و برنامه ریزی ها که پول می گیرن و برنامه می دن بیرون اعتقادی ندارم. باید خودت را بشناسی و در مورد کاری که داری احساس مسئولیت کنی. خودش اتوماتیک برنامه ریزی میشه.
شرمنده بیشتر از این نتونستم کمکی کنم.
موفق باشی

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - ekin - 28-03-2014

والله به نظرم این بزرگ ترین مشکل هست. من یادم برای کنکور کارشناسی ارشد درس می خواندم هیچ برنامه ریزی نکردم فقط از صبح تا شب می خواندم. در زمان های قدیم [img]images/smilies/smile.gif[/img]اینترنت نبود، امکانات نبود، سنمان نگذشته بود (جوان بودیم و با انگیزه!) ولی فقط درس می خواندیم.
ولی من الان این روزها 2 روز درس می خوانم 3 روز وقت می گذارم برا استراحت تا خستگی ذهنی آن دو روز از تنم بیرون برود. به نظرم دوست عزیز مان -nt-sunshine نکته خوبی را اشاره کردند:
"باید خودت را بشناسی و در مورد کاری که داری احساس مسئولیت کنی. خودش اتوماتیک برنامه ریزی میشه."

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - mahmod - 28-03-2014

(28-03-2014, 07:31 PM)'nt_sunshine' نوشته:
دوست عزیز
من هیچ وقت تو عمرم موفق نشدم ساعتی برنامه ریزی کنم. نمی دونم دیگران چطوری این کار را می کنن. واسه من هزار بار امتحان شده و جواب نداده!!! نمی دونم شاید من یک عیبی دارم. اما من همیشه هفته ای و روزی برنامه می ذارم و همیشه هم به موقع خودم را به deadline  ها می رسونم. من این کار را می کنم چون با تجربه ای که دارم به توانایی های خودم واقفم. مثلا می دونم فلان کار یا فلان درس یک روز طول می کشه انجامش. زودتر تموم نمیشه. دیرتر هم زیادشه. با خودم می گم فرضا شنبه این کار یک شنبه اون کار و الی آخر. حالا اینکه از چه ساعتی تا جه ساعتی انجامش بدم چقدر برم سر اینترنت چقدر تفریح کنم هم نیست. روزی که گفتم یک کاری را انجام می دم شروع می کنم و انجامش می دم. چون به توانایی ام واقفم وقت هم کم نمیارم. یعنی کار یک روزم واقعا تمام میشه تو همون روز.
واسه کنکور هم همین جور درس خوندم. هر کس یک استایلی واسه درس خوندن داره. من واقعا به این مشاوره ها و برنامه ریزی ها که پول می گیرن و برنامه می دن بیرون اعتقادی ندارم. باید خودت را بشناسی و در مورد کاری که داری احساس مسئولیت کنی. خودش اتوماتیک برنامه ریزی میشه.
شرمنده بیشتر از این نتونستم کمکی کنم.
موفق باشی

ممنون بابت جوابتون  من هم قبلا روزانه برنامه ریزی کرده بودم ولی هر کاری میکردم نتیجه نمیرسیدم شایدم به قول شما اشکال از برنامه ریزی من بود به خاطر همین بوده اودم دنبال بهترین راه حل  امیدوارم هر کس هر طوری برنامه ریزی کرده که جواب داده به ما هم بگه
با تشکر از همه

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - M1KE - 28-03-2014

همونطور که nt_sunshine عزیز هم اشاره کردن این موضوع خیلی به روحیات آدم بستگی داره و نمیشه یک قانون یا برنامه جهانشمول برای همه ارائه کرد. برخی افراد مثل خود من زیاد از برنامه ریزی مشخصی که هر روز قرار باشه به طور دقیق رعایت بشه خوششون نمیاد و بسته به شرایط شون ممکنه یک سری روزها که حوصله انجام یک سری کارها رو بیشتر دارند برای اونها هم بیشتر وقت بگذارند.

من خودم بیشتر به وجود یک "اولویت بندی" در زندگانی معتقدم تا اینکه برنامه خاص. یعنی مثلا شما می تونید این طور برای خودتون تعیین کنید که اولویت اول تون بالا بردن معدل تون هست، اولویت دومتون گرفتن نمره خوب در آیلتس هست و همین طور اولویت های بعدی. این اولویت بندی ها هم فقط تحصیلی نیست و همه امور زندگانی آدم رو در بر می گیره چون یک ارتباط سیستماتیک بین همه اینها برقرار هست و روی همدیگه اثر می گذارند. به عبارتی می تونه بحث خارج رفتن، ازدواج، کار و خیلی چیزهای دیگه رو هم شامل بشه. عملکرد ذهن آدم طوری هست که خود به خود زمان بیشتری رو برای اولویت های مهمتر اختصاص میده. حالا اینکه زمانش و پراکندگی و چگونگی اش چطور باشه در درجه دوم اهمیت قرار می گیره.

مطمئن باشید وقتی مثلا اولویت شما زبان باشه پای تلوزیون که می شینید برنامه های انگلیسی رو انتخاب می کنید، در اینترنت سراغ سایت های آموزش انگلیسی میرین و در خیابون هم تابلوهای موسسه های زبان و افرادی که تراکت کلاس زبان پخش می کنند رو فقط می بینید. اگر هم مثلا اولویت تون پول باشه دائم تبلیغ های سرمایه گذاری و آگهی های اون به چشم شما می خوره.

وقتی شما اهداف اولویت بندی شده داشته باشید به طور خودکار برای اونها وقت هم می گذارید و وقتی چنین اولویت بندی در ذهن نباشه و اهمیت اونها برای فرد مشخص نباشه هر چقدر هم که برای اونها ساعت یا زمان در نظر بگیرید باز هم در عمل ممکنه نتونه اونها رو رعایت کنه.

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - mona - 29-03-2014

بهترین کار اینه که 2 تا برنامه بنویسی یکی برای هفته پیش رو و یکی برای تا آخر ماه ، ماه را به 4 یا 5 هفته تقسیم می کنی و دارای یک برنامه ی کوتاه مدت و یک برنامه بلند مدت می شوی ، پیشنهاد من اینه که ساعت تعیین نکنی و فقط بنویسی مثلا این هفته باید این کتاب خونده بشه و این روز باید این فصل کامل خونده بشه ، آخر شب قبل از خوابت بنویس که در آن روز جقدر تونستی از برنامه ای که باسد تا آخر هفته پوشش داده بشه را انجام دادی ، فر کاری را نرسیدی انجام بدی یا باقی ماند را به روز بعد موکول کن اما نگذار که یک برنامه بیش از 3 روز موکولی بخوره یعنی در نهایت فوق فوقش آخر ماه که بشه تو 3،4 روز از کل برنامه یک ماهه عقبی ، همیشه اینو بدون که کمیت مهم نیست بلکه کیفیت مهمه اینکه تو روزی 5 ساعت بی حوصله درس بخونی که فقط تعداد ساعت درس خوندنت بره بالا خوب نیست ، اینکه چقدر بتونی خوب درس بخونی و خوب برنامه را ببری جلو مهمه ، اگر ذوست داشتی ساعت بزنی 1ف 1اخر روز بعد از اینکه موفق شدی آن درس را بخوانی ساعتش را بزن نه اینکه بگی فردا باید 5 ساعت مثلا زبان بخوانم بلکه بگو فردا باید یک فصل کامل زبان را بخوانم اکه بیشتر فرصت شد بیشتر بخون اگه کمتر هم شد فردا تلاشت را بیشتر کن .... این تجربه من بود .... امیدوارم مفید واقع بشه ... فقط اینو بدون که اگه امروز نرسیدی درس بخونی این دلیل نمیشه که فردا هم نتونی.... موفق باشی

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - ForeverBlue - 29-03-2014

(28-03-2014, 10:41 PM)'M1KE' نوشته: همونطور که nt_sunshine عزیز هم اشاره کردن این موضوع خیلی به روحیات آدم بستگی داره و نمیشه یک قانون یا برنامه جهانشمول برای همه ارائه کرد. برخی افراد مثل خود من زیاد از برنامه ریزی مشخصی که هر روز قرار باشه به طور دقیق رعایت بشه خوششون نمیاد و بسته به شرایط شون ممکنه یک سری روزها که حوصله انجام یک سری کارها رو بیشتر دارند برای اونها هم بیشتر وقت بگذارند.
من خودم بیشتر به وجود یک "اولویت بندی" در زندگانی معتقدم تا اینکه برنامه خاص. یعنی مثلا شما می تونید این طور برای خودتون تعیین کنید که اولویت اول تون بالا بردن معدل تون هست، اولویت دومتون گرفتن نمره خوب در آیلتس هست و همین طور اولویت های بعدی. این اولویت بندی ها هم فقط تحصیلی نیست و همه امور زندگانی آدم رو در بر می گیره چون یک ارتباط سیستماتیک بین همه اینها برقرار هست و روی همدیگه اثر می گذارند. به عبارتی می تونه بحث خارج رفتن، ازدواج، کار و خیلی چیزهای دیگه رو هم شامل بشه. عملکرد ذهن آدم طوری هست که خود به خود زمان بیشتری رو برای اولویت های مهمتر اختصاص میده. حالا اینکه زمانش و پراکندگی و چگونگی اش چطور باشه در درجه دوم اهمیت قرار می گیره.
مطمئن باشید وقتی مثلا اولویت شما زبان باشه پای تلوزیون که می شینید برنامه های انگلیسی رو انتخاب می کنید، در اینترنت سراغ سایت های آموزش انگلیسی میرین و در خیابون هم تابلوهای موسسه های زبان و افرادی که تراکت کلاس زبان پخش می کنند رو فقط می بینید. اگر هم مثلا اولویت تون پول باشه دائم تبلیغ های سرمایه گذاری و آگهی های اون به چشم شما می خوره.
وقتی شما اهداف اولویت بندی شده داشته باشید به طور خودکار برای اونها وقت هم می گذارید و وقتی چنین اولویت بندی در ذهن نباشه و اهمیت اونها برای فرد مشخص نباشه هر چقدر هم که برای اونها ساعت یا زمان در نظر بگیرید باز هم در عمل ممکنه نتونه اونها رو رعایت کنه.

با نظر مایک عزیز کاملا موافقم
اگر اولویت بندی صحیحی نداشته باشید و اهدافتان مشخص و دقیق نباشند، هر چقدر هم که برنامه ریزی و تلاش کنید در حقیقت در مسیر نادرست رفته اید و انرژی خود را هدر داده اید.

به نظر من شما ابتدا باید این مسائل را به ترتیب مشخص کنید:
1- هدف نهایی و تقسیم آن به چند مرحله
2- زمانی که میخواهید به آن هدف برسید
3- شرایط و داشته های فعلی
4- اولویت بندی مراحل

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - mr.h.gm - 29-03-2014

پیشنهاد می شود : قورباغه را قورت بده از برایان تریسی !

فکر کنم دیگه همه بشناسن این کتابو اگه من آدمی باشم که بخوام عمل کنم همین اصول 100% منو به موفقیت می رسونه اگه موفق نشدم ایراد از عمل گرایی منه نه برنامه !

این کتابو بخون اگه بهش عمل کردی همه چیزت درست می ره جلو اگه نه مشکل از برنامه ریزی نیست بلکه شاید مثل من مشکل از عمل گراییت هست Smile

موفق باشی.

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - ehsanrafati - 06-04-2014

با سلام خدمت دوستان
من یکی از تازه واردین این سایت هستم به جهت نیاز مبرم برای داشتن یک برنامه موفق در پروسه اپلای که به شکلی جدی بعد گذشت مدتها درگیر آن شدم با وجود اینکه در حال حاضر شاغل بوده و ضمن داشتن یک پیش زمینه خوب در انگلیسی می خواستم زمانبندی مناسبی در برنامه مطالعاتی خود برای شرکت در آزمون بین المللی تافل داشته باشم. تایم آزاد من از ساعت 6:30 یا 6 بعد از ظهر شروع می شه و روز های 5 شنبه و جمعه نیز تعطیل هستم لطفا راهنماییم کنید؟  با تشکر

RE: برنامه ریزی درسی مناسب برای موفقیت در آزمون ها - Torkan - 06-04-2014

(06-04-2014, 12:59 AM)'ehsanrafati' نوشته: با سلام خدمت دوستان
من یکی از تازه واردین این سایت هستم به جهت نیاز مبرم برای داشتن یک برنامه موفق در پروسه اپلای که به شکلی جدی بعد گذشت مدتها درگیر آن شدم با وجود اینکه در حال حاضر شاغل بوده و ضمن داشتن یک پیش زمینه خوب در انگلیسی می خواستم زمانبندی مناسبی در برنامه مطالعاتی خود برای شرکت در آزمون بین المللی تافل داشته باشم. تایم آزاد من از ساعت 6:30 یا 6 بعد از ظهر شروع می شه و روز های 5 شنبه و جمعه نیز تعطیل هستم لطفا راهنماییم کنید؟  با تشکر

درود
بسته به سطح زبان و اینکه چه زمانی میخواید امتحان بدید توصیه میکنم به ترتیب لینکهای زیر رو مطالعه کنید:
فقط دقت کنید بیشترین بازدهی همون روزهای 5 شنبه و جمعه خواهد بود و سعی کنین روزهای دیگر بیشتر روی لیسینینگ تمرکز کنین تا گوشتون عادت کنه.
1- جزوه سایت اطلاعات اولیه در مورد تافل رو داده.
2- اینجا به طور تخصصی در مورد امتحان و مشاوره اون صحبت شده.(دقت کنید تافل ibt شما باید بدید.pbt تقریبا منسوخ شده!)
3-اینجا دوستانی که نمره بالا گرفتند توضیحات کامل رو دادن پس بهتره بخونید.
خلاصه و مفید واسه افرادی با زبان متوسط و زمان نسبتا خوب و اونایی که نمره خوب میخوان:
1- 504, essential words , 400 mcgrawhill words
2- longman ibt
3- delta( قسمت های ریدینگ و اسپیکینگ)
4- ets official guide
5- نرم افزار cambridge  و نرم افزار barrons
من کتاب MASTERING SKILL FOR THE TOEFL IBT رو پیشنهاد میکنم.
6- در نهایت یک یا دو ماه به امتحان مونده میتونین TPO ها رو امتحان ازمایشی هاش رو بدین که میتونین تو همین سایت پیداش کنین.
پ.ن: سوالات جزیی تون رو در قسمت مشاوره بپرسین.
بااحترام