آکادمیا کافه
شیوه عضویت در نظام معماری کانادا - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+---- انجمن: زندگی و کار در کانادا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)
+---- موضوع: شیوه عضویت در نظام معماری کانادا (/Thread-%D8%B4%DB%8C%D9%88%D9%87-%D8%B9%D8%B6%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7)

شیوه عضویت در نظام معماری کانادا - M1KE - 14-02-2014

[عکس: fetch.php?t=1392338675&w=500&h=67&tok=2a...7:cacb.jpg]

معماری در زمره شغل هاییست که در کشور کانادا نظام مند (Regulated) بوده و برای آنکه معماران بتوانند فعالیت حرفه ای داشته باشند می بایست عضو نظام معماری شوند. متولی اصلی امور مربوط به معماران در کانادا Canadian Architectural Certification Board (CACB)i است. این سازمان از سال 1976 در زمینه تشخیص صلاحیت معماران برای فعالیت حرفه ای وجود دارد. برای آنکه فردی با سوابق بین المللی معماری (Internationally-trained architect) بتواند با عنوان رسمی معمار (Architect) به فعالیت حرفه ای بپردازند می بایست سه مرحله را بگذارند:

1- Certification 
2- Internship
3- Exam

برای گذراندن مرحله نخست متقاضی می بایست با سازمان یاد شده در بالا (CACB) تماس بگیرد تا ببیند مراحل ارزیابی سوابق تحصیلی اش چگونه است. این مرحله را به چهار شکل می شود انجام داد که جزئیات آن در این لینک توضیح داده شده است.  برای گذراندن مرحله های دوم و سوم متقاضی می بایست با توجه به استانی که قصد دارد در آن به فعالیت بپردازد، به یکی از 11 نظام معماری استانی کانادا (Provincial and Territorial Associations of Architects) مراجعه نماید و این دو مرحله را بگذارند. در ادامه 11 نظام معماری استانی کانادا معرفی شده اند.

فهرست 11 سازمان نظام معماری استانی کانادا (Provincial and Territorial Associations of Architects) در زیر آمده است که معماران بسته به استان موردنظرشان می بایست عضو یکی از این سازمان ها شوند:

کبک: Ordre des architectes du Québec
آلبرتا: Alberta Association of Architects
نیوبرانزویک: Architects' Association of New Brunswick
جزیره پرنس ادوارد: Architects Association of Prince Edward Island
نیوفاندلند: Architects Licensing Board of Newfoundland and Labrador (ALBNL)i
بریتیش کلمبیا: Architectural Institute of British Columbia
منیتوبا: Manitoba Association of Architects
قلمروهای شمال غربی: Northwest Territories Association of Architects
نوا اسکوتیا: Nova Scotia Assocation of Architects
اونتاریو: Ontario Association of Architects
ساسکاچوان: Saskatchewan Association of Architects

RE: شیوه عضویت در نظام معماری کانادا - nazanink - 24-10-2014

سلام
من لیسانس معماری دارم. اگر بخواهم در حوزه معماری در کانادا مشغول به کار شوم آیا باید عضو نظام معماری کانادا شوم؟ یا از طریق wes اقدام به ارزیابی مدارک تحصیلی کنم؟ 

RE: شیوه عضویت در نظام معماری کانادا - M1KE - 25-10-2014

عضویت در نظام برای فعالیت "حرفه ای" نیازه وگرنه می تونید به صورت غیر حرفه ای هم کار کنید. فرق شون در این هست که افرادی که عضو نظام مربوطه شون نیستند خودشون نمی تونند محصول کارشون رو تایید کنند و مسوولیتش رو بپذیرند. برای نمونه اگر عضو نظام مترجمی نباشید نمی تونید ترجمه رسمی کنید و مهری ندارید که اون رو تایید رسمی کنید ولی می تونید در دفتر یک مترجم رسمی و زیر نظر ایشون به صورت غیر حرفه ای کار کنید و ایشون کارهای شما رو پس از تایید مهر می کنه و مسوولیت اون رو می پذیره. همین روند در مورد نظام مهندسی و خیلی از نظام های دیگه برقرار هست.

معمولا افرادی که در حرفه خودشون عضو نظام شون باشند پایه درآمدشون بالاتر هست ولی همونطور که گفتم اگر عضو نباشید هم می تونید با درآمد پایین تر و زیرنظر یک عضو رسمی حرفه تون کار کنید.

در مورد تایید مدارک اطلاع دقیقی ندارم ولی تا جایی که می دونم مدارک کانادایی رو به صورت مستقیم می پذیرند و مدارک خارجی رو خود نظام مربوطه ارزیابی و معادلسازی می کنه.

برای عضویت، نظام مربوط به هر استان شرایط خاص خودش رو داره که شامل مدرک، سابقه کار، زبان و گذراندن یک سری آزمون و مواردی از این دست میشه. بهتره شرایط نظام مربوط به استانی که می خواهید در اون فعالیت کنید رو نگاه کنید و اگر سوالی در مورد اون داشتین بپرسید تا دوستان پاسخ بدن.
(24-10-2014, 07:28 PM)'nazanink' نوشته: سلام
من لیسانس معماری دارم. اگر بخواهم در حوزه معماری در کانادا مشغول به کار شوم آیا باید عضو نظام معماری کانادا شوم؟ یا از طریق wes اقدام به ارزیابی مدارک تحصیلی کنم؟ 

RE: شیوه عضویت در نظام معماری کانادا - 0077197968 - 11-02-2022

سلام من لیسانس معماری وفوق لیسانس مدیریت پروژه وساخت معماری دارم با کدوم مدرک لیسانس ویا فوق لیسانس میتوانم در آزمون نظام مهندس معماری شرکت کنم؟