آکادمیا کافه
رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: کشورها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: ایالات متحده آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+---- انجمن: روادید (ویزای) آمریکا (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)
+---- موضوع: رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! (/Thread-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%B0-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8

رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - Cortex - 02-02-2011

گاهی بعضی سایت ها برای اثبات تحریم در ایران گزارشاتی اعم از رشته هایی با عنوان HighTech می دهند که شامل رشته هایی مانند: مهندسی پزشکی، بیوتکنولوژی،مهندسی هسته ای و ...را در بر دارد. و آنگونه عنوان می کنند که این رشته ها بومی است و جایی برای دانشجوی بین المللی(یا صرفاً کشورهای خاور میانه) ندارند.
با این اوصاف چه باید کرد؟ این خبر چقدر حقیقت دارد؟

با شما در این تاپیک بحث خواهیم کرد...
با تشکر

======================================

یادداشت مدیریت انجمن آمریکا:

کاربران گرامی توجه داشته باشید که این تاپیک صرفا برای بررسی و بحث پیرامون رشته ها و گرایش هایی ایجاد شده است که ممکن است در پروسه کلیرنس برای شما ایجاد مشکل کنند. به دلیل حساسیت این موضوع از هر گونه بحث حاشیه جدا بپرهیزید.
چنانکه پستی خارج از چارچوب تعیین شده ارسال شود و از موضوع پذیرش و دریافت روادید آمریکا به دور باشد حذف خواهد شد.

لطفا سوالات و مسائل مربوط به سایر عواملی که در رزومه و یا سابقه تحصیلی و کاری شما وجود دارد و ممکن است دریافت روادید آمریکا را با مشکل مواجه کنند در تاپیک زیر مطرح کنید:

با تشکر از همکاری شما

RE: رشته هایی که ممکن است مشکل ساز باشد. - m.arash - 23-08-2011

این موضوع دغدغه اصلی دوستان جهت دریافت روادید کشور ایالات متحده می باشد. چراکه نتیجه مصاحبه و پروسه کلیرنس دوستان مستفیما از این بحث تاثیر می پذیرد.
برای دریافت ریشه این مشکلات و نحوه ارزیابی جهت اخذ ویزا باید به بررسی دغدغه های امنیتی ایالات متحده پیرامون ممنوعیت صادرات تکنولوژی از این کشور به کشورهایی که به دنبال نقض قوانین بین المللی و صلب آرامش و صلح جهانی هستند بگردیم.

........................................................................................................................................................................................................................................................
TECHNOLOGY ALERT LIST Or TAL

مقدمه:

TAL یا لیست هشدار برای تکنولوژی های حساس در واقع راهنمایی برای افیسرهای سفارت های ایالات متحده می باشد. ما می توانیم از این منبع در راستای دغدغه های خود برای تشخیص میزان حساسیت های ایالات متحده برای رشته های تحصیلی خود استفاده کنیم و با چشمانی باز کشور آمریکا را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کنیم.
این لیست به بانیان صدور ویزا کمک می کند تا بهترین تصمیم ممکن در جهت منافع آمریکا گرفته شود. این بانیان موظف هستند تا متقاضیان ویزا را بر اساس این لیست و توضیحات تکمیلی وزارت امور خارجه آمریکا بررسی کنند تا از ورود افرادی که عمدا یا سهوا به دنبال علم و تکنولوژی های خاص و یا اطلاعات حساس هستند که در نهایت به ضرر منافع آمریکا و سپس جهان تمام می شود جلوگیری به عمل آورند. این لیست کمک می کند تا با انطباق هایی که بانیان صدور ویزا در مقابل زمینه های علمی و تکنولوژیکی انجام می دهند از فعالیت های افرادی که قصد دارند به خاک ایالات متحده وارد شوند جلوگیری کنند. این فعالیت ها شامل مطالعات و تحقیقات مقطع تحصیلات تکمیل، آموزش، انجام تحقیقات، شرکت در برنامه های مبادله علم و تکنولوژی، یادگیری آموزش و یا استخدام، یا درگیر شدن در معاملات تجاری است.
در انجام این مهم پروسه ای با نام VISAS MANTIS program در حال حاضر جهت بررسی های لازمه در دستور کار است. مبتدی ترین مرحله این پروسه چک کردن اسم یا نام زمینه کاری یا علمی متقاضی می باشد.

-----------------------------------------------------------------------------------
اهداف:

(1) جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای سلاح های کشتار جمعی و سیستم های موشکی
(2) مهار توسعه قابلیت های بی ثبات کننده متعارف نظامی در مناطق خاصی از جهان
(3) جلوگیری از انتقال سلاح و موارد حساسی که کاربردهای دوگانه برای تروریست ها و کشورهایی که حامی تروریسم هستند
(4) حفظ منافع ایالات متحده در برخی از فن آوری های نظامی بحرانی.

-----------------------------------------------------------------------------------
نقش TAL:
TAL ابزاری ارزشمند در جهت شناسایی احتمالات انتقال غیرقانونی تکنولوژی است. اما باید این نکته را در نظر داشت که این لیست مکانیزمی جهت بررسی همه موارد در دست ندارد. گاهی اوقات افیسر با برخی از پرونده ها جهت تعیین میزان حساسیت و تصمیم نهایی در مورد آن دچار مشکل می شود که در این مواقع با بهره گیری از پروسه VISAS MANTIS program پرونده هایی این چنینی را جهت مشورت به مشاوران مخصوص ارجاع می دهد.

TAL مطابق با آخرین تغییرات از دو قسمت تشکیل می شود:

لیست زمینه های بحرانی یا CFL: این لیست شامل رشته ها و زمینه های مطالعاتی تحقیقاتی می باشد که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به کمک رشد سلاح های کشتار جمعی و بالاخص سلاح های هسته ای می آید.
به طور مثال مهندسی راکتورها به طور مستقیم و برخی از قسمت های صنعت هوافضا به طور غیر مستقیم در این لیست قرار دارند.
این لیست مسلما به طور کامل در اختیار عموم قرار ندارد.

لیست گروه های حامی تروریسم تهیه شده توسط دولت آمریکا: این لیست مسلما بسیار ویژه است که محتویات آن بر ما پوشیده است.

نتیجه:

رشته هایی که که در لیست TAL و قسمت CFL هستند امکان دارد مشکل ساز شوند. چرا امکان دارد؟

دوستان عزیز رشته هایی که در این لیست هستند بسیار گسترده هستند و الزاما تمامی این رشته ها نباید موجبات نگرانی شما را حاصل کند. برخی از رشته ها مانند مهندسی راکتورها متاسفانه جزء آن دسته از رشته های این لیست است که احتمال رد شدن در مصاحبه بسیار بالاست چه برسد به پروسه کلیرنس!!! اما برخی از رشته ها تنها از جهاتی می توانند مشکل ساز شوند که فردی که در آن رشته تحصیل کرده یا قصد ادامه تحصیل در آن زمینه را دارد دارای سابقه ها یا تمایلات خطرناک باشند. سابقه های کاری و تحقیقاتی و یا داشتن تمایل برای ایجاد سابقه هایی این چنینی از جمله شرایطی هستند که متقاضیان را با مشکل مواجه می کند. تشخیص این گونه شرایط نیز بر عهده افیسر یا ماموران مشاور می باشد و آن ها نیز تصمیمات خود را مطابق با بررسی سوابق شما و برخی سوالات پیش پا افتاده خواهند گرفت.

دوستان عزیز من بسیار تلاش کردم تا لیست به روز شده TAL قسمت CFL آن را برای شما در این قسمت قرار دهم اما متاسفانه قادر به یافتن آن نشدم.
در این قسمت نسخه قبلی این لیست را در فایل ضمیمه قرار می دهم.

.pdf   tal.pdf (اندازه 46.7 KB / تعداد دانلود: 739)

[جداشده] عوامل خاصی که ممکن است پروسه clearance را با مشکل مواجه کنند! - amirhossein.gh - 02-12-2011

برادرا:
سلام
آقا یه نکته:
تو برق وضعیت خظر چطوره:
اگه به من باشه میگم:
1.مخابرات
2.الکترونیک(شامل همه زیرشاخه ها)
3.کنترل
4.قدرت ( همون گرایش بنده!)
نظری نبود؟

RE: رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - ahmadpashaei - 09-05-2014

سلام.دوست من لیسانس مهندسی مکانیک-طراحی جامدات داره و در مسابقات شناورهای هوشمند در دانشگاه صنعتی شریف مقام اول کشور رو کسب کردن و مقاله هایی هم داره. الان هم ارشد مکاترونیک در خواجه نصیر و روی رباتهای موازی کار می کنه. ممکنه برای ویزا به خاطر رباتیک و کلمه هوشمند اون مسابقه حساسیتی به وجود بیاد؟

RE: رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - Leopold - 09-05-2014

یک چیز در مورد استادهای رباتیکی و کنترلی بگم که 70% استادای آمریکایی در این گرایش از جاهای حساس نظامی فاند دارن و رفته رفته اکثر استادا هم دارن وارد بحث ربات های UAV, Swarm, Inspection, Autonomous میشن که کاربردهای نظامی داره. تا الان سفارت ها روی رباتیک حساس نبودن (به جز چند مورد که روی موارد حساس فوق قرار بوده کار کنند) و خیلی ها رو میشناسم که راحت ویزا گرفتن و رفتن. ولی تجربیات اخیر نشون میده به تدریج داره حساسیت نسبت به این گرایش ایجاد میشه پس بهتره در کنار آمریکا، آپشن های دیگه ای هم در نظر داشته باشند (البته در نظر گرفتن آپشن های دیگه واسه رشته هایی مثل مواد، مکانیک و برق و شیمی همواره توصیه میشه).
ربات های موازی بستگی داره کاربردش چی بوده باشه. مثلا ربات موازی استوارت هم میتونه به عنوان شبیه سازی پرواز به کار بره و هم به عنوان ربات توانبخشی که اولیش کمی حساس هست و دومی غیرحساس.
در مورد شناور ها هم بازم بستگی به کاربرداش داره ولی در کل نگران مقالاتی که چاپ شدند نباشند چون کاریش نمیشه کرد و اگه زمینه کاری آینده شون امن باشه کارهای قبلی انجام شده اهمیت کمتری پیدا میکنه.
به دوست تون هم توصیه کنید از این به بعد سعی کنند حداقل در تایتل مقالاتی که میدن دقت کنند چون خیلی مواقع سفارت ها به صورت صفر و یک عمل می کنند مثلا کافیه کلمه Gyroscope توی تایتل مقاله باشه.
هوشمند مصنوعی خودش در لیست تکنولوژِی حساس اومده ولی خیلی از کامپیوتری ها بودن که در این زمینه راحت ویزا گرفتن و رفتن چون لیست تال خیلی جنرال گفته شده. 
(09-05-2014, 07:59 PM)'ahmadpashaei' نوشته: 'ahmadpashaei' pid='59185' dateline='1399649394'
نقل قول:سلام.دوست من لیسانس مهندسی مکانیک-طراحی جامدات داره و در مسابقات شناورهای هوشمند در دانشگاه صنعتی شریف مقام اول کشور رو کسب کردن و مقاله هایی هم داره. الان هم ارشد مکاترونیک در خواجه نصیر و روی رباتهای موازی کار می کنه. ممکنه برای ویزا به خاطر رباتیک و کلمه هوشمند اون مسابقه حساسیتی به وجود بیاد؟

RE: رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - ahmadpashaei - 09-05-2014

خیلی خیلی ممنون لئوپولد عزیز.
1-این دوستم ربات موازی از نوع دلتا کار می کنه،و کار نظامی هم نمی کنه. پس نگرانی نداره؟
2-ضمنا اون مقامش به نظرتون باید مخفی بمونه یا در رزومه بیاردش؟

RE: رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - Leopold - 09-05-2014

ربات دلتا خطری نیست چون این نوع ربات ها معمولا کاربرد پزشکی دارند. کلا ربات های پایه ثابت خطرناک نیستند. ربات استوارت هم که به عنوان شبیه ساز استفاده میشه سایزش خیلی بزرگ هست و حدودا سال 1950 ساخته شده که دیگه داغون ترین کشورها هم یک نمونش دارن Smile
مقام بهتره در رزومه ای که به دانشگاه میده بیاره تا شانس پذیرشش افزایش بده. در مورد سفارت هر چه رزومه خلاصه تر بهتر. ولی مقالات در صورتی که در اینترنت قابل سرچ هست باید بیاره.
(09-05-2014, 08:45 PM)'ahmadpashaei' نوشته: خیلی خیلی ممنون لئوپولد عزیز.
1-این دوستم ربات موازی از نوع دلتا کار می کنه،و کار نظامی هم نمی کنه. پس نگرانی نداره؟
2-ضمنا اون مقامش به نظرتون باید مخفی بمونه یا در رزومه بیاردش؟

RE: رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - pooriya2014 - 21-05-2014

سلام  من رشتم مکانک جامدات هست و مخوام برای ارشد برم امریکا و یک مقاله ای اس ای راجع به رباط توانبخشی دارم سوالم اینه که اولا رشته من خطرناک تلقی مشه برای سفارت؟رباط توانبخشی چطور؟؟ چون تا جایی که من تو فروم خوندم اکثرا ردی ها موادی و تو کار هوافضا و مکانیک ساختو تولیدو این حرفا بودن و حرفی از طراحی جامدات نبود!! دوما اگه تو سفارت ازم سوال کنند که زمنه کاریت چیه و راجع به چی میخوای تحقیق کنی چی باید بگم که دردساز نشه؟
ممنون مشم این سوالم رو جواب بدیین

RE: رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - ahmadpashaei - 21-05-2014

(21-05-2014, 05:01 PM)'pooriya2014' نوشته: سلام  من رشتم مکانک جامدات هست و مخوام برای ارشد برم امریکا و یک مقاله ای اس ای راجع به رباط توانبخشی دارم سوالم اینه که اولا رشته من خطرناک تلقی مشه برای سفارت؟رباط توانبخشی چطور؟؟ چون تا جایی که من تو فروم خوندم اکثرا ردی ها موادی و تو کار هوافضا و مکانیک ساختو تولیدو این حرفا بودن و حرفی از طراحی جامدات نبود!! دوما اگه تو سفارت ازم سوال کنند که زمنه کاریت چیه و راجع به چی میخوای تحقیق کنی چی باید بگم که دردساز نشه؟

تحقیقات شما حساس نیست و نگران نباشید.موضوعی که برای کار در آمریکا و ... انتخاب می کنید مهتره که اون هم اگر اینجوریا باشه نگرانی نداره.البته پروسه اخذ ویزا بسیار طبقه بندی شده و مبهم هست و تا حد زیادی شانسم دخیل هست. ایشالا پذیرش گرفتین باید برای ویزا وقت بگیرین و برین مصاحبه. تا اون زمان در همین سایت پیگیر باشید اطلاعاتتون حسابی بالا میره.تاپیکهایی وجود داره که سوالهای متداول سفارت خانه ها رو بررسی کرده و میتونید تمرین کنید همون حول و حوش. 

RE: رشته ها و گرایش هایی که اخذ ویزای آمریکا را با مشکل مواجه می کنند! - Simon2007 - 22-05-2014

(21-05-2014, 05:01 PM)'pooriya2014' نوشته: سلام  من رشتم مکانک جامدات هست و مخوام برای ارشد برم امریکا و یک مقاله ای اس ای راجع به رباط توانبخشی دارم سوالم اینه که اولا رشته من خطرناک تلقی مشه برای سفارت؟رباط توانبخشی چطور؟؟ چون تا جایی که من تو فروم خوندم اکثرا ردی ها موادی و تو کار هوافضا و مکانیک ساختو تولیدو این حرفا بودن و حرفی از طراحی جامدات نبود!! دوما اگه تو سفارت ازم سوال کنند که زمنه کاریت چیه و راجع به چی میخوای تحقیق کنی چی باید بگم که دردساز نشه؟

سلام
دوستم گفتنی ها رو گفتند. به نظر منم حساس نیست اگه تا شما اقدام میکنید نره تو دسته ی حساس ها. روزی که دارید تشریف می برید نزد آفیسر ، قبلش از استاد محترم یک نامه می گیرید که در اون ذکر میشه شما روی مورد حساسی کار نخواهید کرد و به تکنولوژی های ممنوعه هم دسترسی نخواهید داشت. منبع فاندتون هم از جای امنی هست. کلا بی خطرید. البته این نامه که به RP معروفه هیچ چیز رو تضمین نمیکنه اما بودش از نبودش بهتره.
شادزی