آکادمیا کافه
داوری مقالات - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مقاله، پایان نامه، پروپوزال و تز دکتری (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AA%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)
+--- موضوع: داوری مقالات (/Thread-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA)

صفحات 1 2 3

داوری مقالات - Torkan - 21-12-2013

سلام
در ژورنال های معتبر که نام چند potential referee رو میخوان کسی میدونه دلیلش چیه؟ واثعا مقاله رو میدن به اونا داوری کنن که بعید میدونم یا دلیل دیگه ای داره؟
در ضمن من تو یکی از ژورنال ها دیدم که نوشته opposed reviewer این دیگه چه صیغه ایه؟! یعنی اون داورایی که نمیخوایم مقالمون رو بهشون بدن واسه داوری؟
این سوالا واقعا برای چیه؟ تاثیری تو روند بررسی داره واقعا؟
لطف میکنین توضیح بدین.
بااحترام

RE: ساختار انواع مقالات - blur - 21-12-2013

(21-12-2013, 03:00 PM)'Charming' نوشته: سلام
در ژورنال های معتبر که نام چند potential referee رو میخوان کسی میدونه دلیلش چیه؟ واثعا مقاله رو میدن به اونا داوری کنن که بعید میدونم یا دلیل دیگه ای داره؟
در ضمن من تو یکی از ژورنال ها دیدم که نوشته opposed reviewer این دیگه چه صیغه ایه؟! یعنی اون داورایی که نمیخوایم مقالمون رو بهشون بدن واسه داوری؟
این سوالا واقعا برای چیه؟ تاثیری تو روند بررسی داره واقعا؟
لطف میکنین توضیح بدین.
بااحترام

بعید نیست. این اتفاق میافته و گاها دقیقا برای داوری به همون کسایی که خودتون معرفی کردین میدن بخصوص اگر فردی که معرفی می کنید از یک کشور دیگه باشه... من یک بار یک داور از هند معرفی کردم و براش فرستادن. معمولا باید این افراد اقلا از شهر و دانشگاه خودتون نباشن و خارجی هم که باشن شانس اینکه مقاله براشون برای داوری فرستاده بشه بیشتر هم هست. البته این تجربه ای هست که خودم دارم
در مورد سوال دیگه تون، بله ممکنه کسی باشه که بهیچ وجه بنا بدلایلی نمی خواید داور مقاله تون بشه که بهتره معرفیش کنید.

RE: ساختار انواع مقالات - soilman - 21-12-2013

blur عزیز همه رو شفاف سازی کردن
فقط اضافه کنم که البته این معرفی کردن هم هم راستا با زمینه ی کاری اون داورها باید باشه...به نوعی کار ژورنال مربوطه رو راحت تر می کنید....

RE: ساختار انواع مقالات - Andre - 21-12-2013

وقتی که داور معرفی کنید، و داوراتون در زمینه شما دانش کافی رو داشته باشن. کار سریعتر پیش میره. اگر افردای رو می‌شناسید که در موضوع مرتبط شما مهارت و تجربه کافی را دارند معرفی کنید، اگر ادیتور بتونه باهاشون ارتباط برقرار کنه حتماً از وجودشون استفاده می‌کنه. گاهاً دیده شده که داور خوب مقاله رو نفهمیده و همین عامل باعث شده که درست نظر ده. اگر شما نامه‌ای که ادیتور ژورنال واستون میفرسته که شامل نظرات 2 و 3 داوره رو بخونید، می‌تونید از عمق سوالات احتمالی هر یک از داوران متوجه شید که چقدر با مساله ارتباط دارن. بعضی ها تعریف و تمجید می‌کنند و میگن فلان قسمت رو اضافه کن و یا پیشنهاد در نگارش مقاله . بعضی‌ها سوال می‌پرسن که شما باید برایشان آنها رو شفاف کنید که اینها داورهایی هستند که شناخت دارند. حالت آخر اینکه (خیلی کم پیش میاد از یک ژورنال معتبر) که داوری میگه کار شما در هر حالت ضعیفه و مناسب ژورنال ما نیست. خوب می‌دونید، کسی که مقاله رو می نویسه معمولاً می‌دونه که در سطح کدوم ژورناله Big Grin و آیا مرتبط هست و یا نه، مگر اینکه طرف بخواد شانصشو بسنجه.
نکته جالب اینه که بعضی اوقات اساتید دانشگاه به صورت چرخه‌ای کار می کنند و مثلاً داورهایی رو معرفی می کنند که بتونن فرایند پذیرش رو سریعتر کنند (در واقع favor) و این مسأله رو خودشان نیز برای اشخاص مورد نظر انجام میدن (Return the favor). نتیجه این میشه که افرادی که از نظر علمی شناخته شده‌اند بسیار سریع تر و آسان‌تر مقاله‌ای رو به چاپ می‌رسانند. نا گفته نمونه که منظور این نیست که این اساتید از این فرصت سوء استفاده می‌کنند (البته نه همیشه Big Grin)، منظور این است که اعتبار علمی ایشان و ارتباط با اساتید مرتبط باعث سریع تر شدن فرایند پذیرش برایشان می‌شود.

RE: ساختار انواع مقالات - Torkan - 21-12-2013

ممنون از ابراز محبت همه دوستانSmile
ببخشین سرتون رو درد میارم ولی یه سوال مهم هم دارم امیدوارم مرتبط باشه:
یک ژورنالی هست به اسمADVANCES IN ENGINEERING SOFTWARE که به طور اتفاقی باهاش آشنا شدم. یعنی روی موضوعی که کار میکردم روش یه مقاله دیدم تو این ژورنال. بعد که SCOPE ش رو دیدم متوجه شدم آنچنان که باید مقاله چاپ شده با SCOPE مقاله نمیخوره.
این مساله واقعا واسم عجیب بود. چون به نسبت IF مقاله متوسط هستش. همچنین تو SCIENCE DIRECT هم نمایه شده.
مقاله ما از مقاله ای که در سال 2012 چاپ شده بود محکم تر بود و در واقع ناخوداگاه ما کار اونا رو به جلو برده بودیم یعنی با یه حالت دیگه بررسی کرده بودیم.
در کمال تعجب مقالمون چند روز بعد out of scope خورد و اصلا بررسی نشد.
دو سوال:
اولا بودن استاد تو مقاله چقدر مهمه واقعا؟ چون ما اصلا استاد نداشتیم و خودمون کار کرده بودیم؟
دوما چقدر روابط میتونه تو این چاپ شدن مقاله کمک کنه؟ البته andre عزیز کمی گریز زدن بهش.
بااحترام

RE: ساختار انواع مقالات - Torkan - 25-12-2013

دوستان یه سوال دارم:
بازم ببخشین که جای بهتری نبود بپرسم:
آیا در مجلات مختلف آی اس آی که peer rview هست و داور اصلاً نمی فهمه که نویسنده کیه؟
یه سوال دیگه:
درسته هنگام submit میپرسن از کدوم کشور هستین ولی من سوالم اینه که فکر میکنید داورها واقعا به این مساله چقدر اهمیت میدهند؟ یعنی ممکنه خود داورهای ژورنال ها هم نوعی غرض ورزی داشته باشن هنگام داوری؟
ممنون میشم جواب بدن دوستان بااطلاع.
بااحترام

RE: ساختار انواع مقالات - M1KE - 26-12-2013

در مجله های Peer reviewd اصل بر اینه که مقاله شما پیش از پذیرفته شدن توسط چند داور که در زمینه مقاله شما تخصص دارند بررسی شده باشه و در نتیجه خواننده این اطمینان رو داره که مقاله هایی که در چنین مجله هایی چاپ شده اند دارای یک حداقل اعتبار علمی هستند. در این مجله ها گفته میشه که داوران بیطرف هستند و همونطور هم که خودتون می دونید در خیلی از موارد خود مولفان امکان انتخاب داورها رو دارند ولی مطمئن نیستم که در همه موارد به طور قطع اسامی رو نمی بینند. روال بر این هست که داورها Manuscript رو مطالعه می کنند بنابراین اگر در Manuscript اسامی و سمت ها وجود داشته باشه این احتمال هم هست که بدون اینکه اسامی حذف بشه برای داورها فرستاده بشه. ولی به نظرم دونستن اینکه چنین غرض ورزی از سوی داورها وجود داره یا خیر بعید می دونم فرق خاصی به حال من و شما به عنوان کسی که مقاله اش رو به اون مجله ها می دهیم داشته باشه. اگر بیطرف باشند که هیچ و اگر هم مغرض باشند تا یک حدی می تونند اعمال سلیقه کنند و اگر کار شما بالاتر از استاندارد باشه اونها هم نمی تونند خیلی سخت گیری یا اعمال سلیقه کنند چون در این صورت عملکرد خود اون داورها هم زیر سوال خواهد رفت. در عمل استادان، مجله هایی که مقاله هاشون راحت تر در اونجا چاپ میشه رو در طولانی مدت شناسایی می کنند و به اصطلاح مشتری اونجا می شوند و در نتیجه اگر یک مجله ای خیلی بخواهد سلیقه ای و مغرضانه عمل کنه باعث میشه اون فرد دیگه مقاله هاش رو به اون مجله نفرسته.

RE: داوری مقالات - Torkan - 13-03-2014

سلام
فایل زیر نشان میدهد که مقاله یک فرد پس از ارسال برای داوری با چه فضایی روبرو می شود.
پ.ن : این فایل بیشتر راجع به چک کردن منابع توسط داور مربوطه و اهمیت شدید منابع موجود در مقاله رو حتی در رد یا پذیرش مقاله نشان میدهد.
نام داور در صفحه آخر به عنوان REVIEWER 2 امده است.
منبع: سایت باشگاه مهندسان صنایع ایران

وضعیت In Review برای یک مقاله سابمیت شده - کنکوری - 31-07-2014

سلام به همه دوستان.یک سوال در مورد داوری مقالات در ژورنالها دارم. اطفا اگر کسی میدونه منو راهنمایی کنه که منظور از پروسه
review در داوری مقالات چیه؟ این که مقاله رو به ژورنالی بدی و وضعیت مقاله فرستاده شده رو بزنن In Review چقدر طول میکشه تا داوری کامل روی مقاله ما شروع بشه؟

ممنون از راهنمایی شما

RE: وضعیت In Review برای یک مقاله سابمیت شده - saaaaam - 31-07-2014

'کنکوری dateline='' نوشته: خدایا! خورشید را به من قرض میدهی ؟ از تو که پنهان نیست سرزمین خیالم سالهاست یخ بسته است...سلام به همه دوستان.یک سوال در مورد داوری مقالات در ژورنالها دارم. اطفا اگر کسی میدونه منو راهنمایی کنه که منظور از پروسه
review در داوری مقالات چیه؟ این که مقاله رو به ژورنالی بدی و وضعیت مقاله فرستاده شده رو بزنن In Review چقدر طول میکشه تا داوری کامل روی مقاله ما شروع بشه؟
ممنون از راهنمایی شما

سلام دوست خوب
این جمله یعنی مقاله شما در دست داور یا داوران قرار دارد و هنوز نتیجه داوری اماده نشده است. اینکه چقدر طول می کشد تا نتیجه مشخص شود بستگی به سیاستهای مجله دارد ممکن هست یک هفته یا حتی یکسال طول بکشد 
عموما سایت مجلات یک زمان پیشبینی برای اعلام نظر داور دارند اگر بگردین سایت مجله را پیدا می کنید و یا نهایت از سردبیر مجله بپرسید
شاد باشی