آکادمیا کافه
مصاحبه تلفني با استادان - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: شهریه، کمک هزینه و تماس با استادان (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%8C-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86)
+--- موضوع: مصاحبه تلفني با استادان (/Thread-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%84%D9%81%D9%86%D9%8A-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

RE: مصاحبه تلفني با استادان - amirhossein.gh - 03-02-2012

سلام بچه ها
مصاحبه تموم شد
نزدیک یه ساعت طول کشید
البته فقط خود استاد تو دفترش نشسته بود و کسی باهاش نبود و اون حالت رسمی رو نداشت
یعنی منو به خداوند رسوند
آخه من نمیدونم پشت خط اینترنت که هی صدا اکو میشد میگفت فرمول برام اثبات کن
دیاگرام بکش ، بابا دمت گرم !
واقعا سوالا خارج از قاعده نرمال مصاحبه بودند !
خود استاد هم ایران بود و جوون و تمام راه درو ها رو بلد بود به خوبی ! اصلا نمیشد دور زد استادو !
یکی دو تا سوالو واقعا بلد نبودم ، گفتم بلد نیستم عین مرد !
آخرش هم تشکر کرد و گفت با هم در آینده بیشتر حرف میزنیم ! میدونم حرف ریجکتی رو میگه Smile
آها ! راستی پرسید چرا من ؟! گفتم با بقیه هم تماس گرفتم گفتند مستر نمیخایم ! گفتم اکی حالا اگه بهت بگم دیرکت دکترا بیا میای؟ منم گفتم : پ ن پ !
از شهر گفت و گفت مثل تهران نیستا شلوغ و اینا ! ولی امکانات عالیه . غرودگاه داره در حد بنز سی کلاس
گفت اگه برگردیم صد سال عقب و بهت پول بدیم چجوری صنعت برق رو میسازی و چی کار میکنی !
گفت میخای بمونی ، دوباره گفتم : پ ن پ ، میخام درس بخونم بعد بیام اینجا چشمون به دهنه آقای فلانی باشه که یارانه های این ماهو چقدر کردن Smile
گفت تنهایی ؟ گفتم نه 4بار ازدواج کردم و 33تا بچه دارم !
گفت بیای اینجا ، چند ماه اول خیلی سخته برات ولی حال میده کلا ! خوش میگذره !
خدایا توکل به خودت Smile

--------------
راستی وسطاش پرسید شبا ساعت چند میخابی؟ من گفتم اگه فرداش کلاس نداشته باشم، 5 6 اینا ! برق از کلش پرید ! فک کنم از من متنفر شد . فک میکنه برم اونجا کاری که نمکنم درس خونده Smile همش تفریحات سالم !

RE: مصاحبه تلفني با استادان - spt - 05-02-2012

خیلی از پستت لذت بردم امیرحسین جان Smile
کلی خندیدم و به نظرم خیلی خوب نوشتی تجربت رو...

یه چیزی که به نظرم اومده اینه که بعضی وقت ها نشون بده که خیلی هم خوره ی درس نیستی و بیخیالی...
استاد های خارجی حداقل خوششون میاد از این قضیه!!! فراموش نکنید تحصیل و درس در هیچ جای دنیا به اندازه ی ایران مهم نیست!!!!
نشون نده درس همه چیزته... نشون بده که فوق العاده ای!!

RE: مصاحبه تلفني با استادان - m0h3n - 05-02-2012

(05-02-2012, 01:35 AM)spt نوشته: استاد های خارجی حداقل خوششون میاد از این قضیه!!! فراموش نکنید تحصیل و درس در هیچ جای دنیا به اندازه ی ایران مهم نیست!!!!
نشون نده درس همه چیزته... نشون بده که فوق العاده ای!!

شاهین جان،

با این قسمت از پستت موافق نیستم. بهرحال کسی که بخواد در دانشگاههای خارج از کشور تحصیل کنه بخصوص در مقاطع فوق لیسانس و دکتری، باید خودش رو واسه آمیخته شدن با درس و تلاش و کوشش آماده کنه.

RE: مصاحبه تلفني با استادان - spt - 05-02-2012

مرسی محسن جون که جواب دادی!! فک کنم بحث سازنده ای باشه!!
والا این چیزیه که من دیدم حداقل... اگه خیلی خوره ی درس باشی استادا خیلی ازت خوششون نمیاد!!! ممکنه حتی بهت بها بدن و احترام بزارن اما سعی میکنن ازت فرار کنن!!! البته شاید سو برداشت بشه ها از حرفم!!
اگه به یه استاد تو آمریکا ایمیل بزنی بگی تمام مقاله هاش رو خوندی خیلی خوشحال میشه! اما اگه بگی روزی 4 ساعت میخابی و 2 ساعت اتلاف (غذا خوردن و غیره) و 18 ساعت درس میخونی به نظر من خیلی کمکت نمیکنه که مخ استاد رو بزنی...
حالا اینکه میگی خودش رو باید آماده کنه که زندگیش بشه درس رو من کاملا قبول دارم اما تعریفمون شاید متفاوت باشه از درس شدن زندگی...
اما راجع به پست قبلیم میگم که حتی اگه اینطوری هم باشی توی مصاحبه نشون نده!!! خیلی مفید نیست واقعا!

RE: مصاحبه تلفني با استادان - soilman - 05-02-2012

من هم با spt کاملا موافقم....
همانطور که شاهین میگه ممکنه اصلا گفتن این حرفها یا حتی از دیدن رزومه فرد اثر منفی داشته باشه و به قول معروف متقاضی براشون غیر عادی به نظر بیاد...
دیدید که بعضی ها آیتم های مختلف رزومه شان بالاست که استاد و کمیته بهشون شک می کنه...چون یه آدم عادی اینکارو نمی کنه...
متاسفانه عادت درس بیش از حد خوندن در جوامع مختلف و به عنوان مثال در جامعه ی ما هست در حالیکه در کشورهای اروپایی دانشجوها هم درس شان را می خوانند هم تفریح شان می کنن و در نهایت هم به طرز عجیبی از نظر ما نتیجه ی خوبی میگیرند Angel

(05-02-2012, 06:44 PM)spt نوشته: مرسی محسن جون که جواب دادی!! فک کنم بحث سازنده ای باشه!!
والا این چیزیه که من دیدم حداقل... اگه خیلی خوره ی درس باشی استادا خیلی ازت خوششون نمیاد!!! ممکنه حتی بهت بها بدن و احترام بزارن اما سعی میکنن ازت فرار کنن!!! البته شاید سو برداشت بشه ها از حرفم!!
اگه به یه استاد تو آمریکا ایمیل بزنی بگی تمام مقاله هاش رو خوندی خیلی خوشحال میشه! اما اگه بگی روزی 4 ساعت میخابی و 2 ساعت اتلاف (غذا خوردن و غیره) و 18 ساعت درس میخونی به نظر من خیلی کمکت نمیکنه که مخ استاد رو بزنی...
حالا اینکه میگی خودش رو باید آماده کنه که زندگیش بشه درس رو من کاملا قبول دارم اما تعریفمون شاید متفاوت باشه از درس شدن زندگی...
اما راجع به پست قبلیم میگم که حتی اگه اینطوری هم باشی توی مصاحبه نشون نده!!! خیلی مفید نیست واقعا!

RE: مصاحبه تلفني با استادان - m0h3n - 05-02-2012

بنظرم مسئله داره به چهارچوب خارج از تاپیک کشیده میشه.

بهرحال دوستان مختارند از روشهای خودشون استفاده کنند.

RE: مصاحبه تلفني با استادان - Behnoush - 15-02-2012

من چندتا مصاحبه داشتم که تجربه هاشو اینجا مینویسم شاید به درد بقیه هم بخوره.
این آخریشه که امروز بود :
مصاحبه با دانشگاه oregon state دانشکده داروسازی بود . کیفیت اسکایپ افتضاح بود صدا خیلی قطع و وصل می شد و همون اول مجبور شدیم تصویر رو قطع کنیم . صدا هم بعضی وقتا واقعا نا مفهوم بود. اونا سه تا استاد بودن یه آقایی که اصالتا اهل اندونزی بود یه خانون اهل افریقای جنوبی و یه خانوم دیگه که لهجه ش تو مایه های المانی بود. خیلی خوش برخورد بودن و بیچاره ها مرتب بخاطر کیفیت اسکایپ عذر خواهی میکردن انگار تقصیر اوناست [عکس: smile.png]) منم چیزی درباره ف..ی..ل..ت..ر..ین..گ نگفتم چون کلا خیلی دوست ندارم درباره شرایط کشورم غرغر کنم.
اول گفتن از خودت بگو منم گفتم فارغ التحصیل فلان رشته فلان دانشگاه هستم. درباره تزم و یه کار تحقیقاتی دیگه که داشتم براشون توضیح دادم. دیگه پرسید به شیمی علاقه مند هستی ؟ گفتم بله بخصوص کاربرد های شیمی در علوم پزشکی و داروسازی مثل medicinal chemistry or bilogical chemsitry . دیگه پرسید کروماتوگرافی انجام دادی یا نه بعدم گفت چرا این دانشگاه رو انتخاب کردی ؟ گفتم من بر اسا س علایقم سرچ کردم و متوجه شدم دپارتمان شما در زمینه ای که من علاقه مندم کار میکنه . گفت قبلا امریکا یا کشور دیگه بودی یا نه گفتم نه فقط بچگی آلمان بودم بعد گفت پس دوست ننداشتی المان دکترا بخونی یا اونجا اپلای کنی ؟ گفتم چرا و یه آفر هم از ماکس پلانک داشتم و وضعیت فاندش مشخص نیست ولی در حیطه علاقه اولم نبوده و ترجیح میدم برای پیدا کردن پوزیشنی در زمینه علاقه اصلیم تلاش کنم و برای همینه که برای سال دوم دارم اپلای میکنم که کاری که واقعا دوست دارم رو انجام بدم . ( اینجا یه مقدار تحت تاثیر قرار گرفت [عکس: wink.png] ) دیگه گفت اهداف بلند مدتت چیه ؟ من گفتم دوست دارم کارم رو در زمینه مورد علاقم به عنوان یه ریسرچر ادامه بدم و درسته که پیدا کردن درمان قطعی برای این بیماری ها ( بیماری های مورد بحثمون ) خیلی پروسه طولانی ای هست ولی من مطمئنم که روزی از حالت رویا به واقعیت تبدیل میشه و من میخوام سهمی توی این حرکت داشته باشم. دیگه پرسید اوقات فراغتت چکار میکنی. بعد گفت حالا اگه سوالی داری بگو . من اول خواستم درباره کارایی که در حال حاضر انجام میدن برام توضیح بدن بعد یکی دوتا سوال تخصصی هم پرسیدم که با هیجان برام توضیح دادن. کلا مصاحبه تقریبا 40 دقیقه طول کشید.
بچه ها به نظرم حتما ازشون چندتا سوال درست حسابی درباره کارشون بپرسید. تاثیر خوبی داره. بعد هم سعی کنید تلفنی مصاحبه کنید که از این دردسرا پیش نیاد.
خب اینم از این یکی مصاحبه من. کلا بد پیش نرفت اما چون توی رشته های ما مصاحبه روتینه من جرات ندارم امیدوار بشم.
تو فکرم با این همه مصاحبه که داشتم یه فایل درباره مصاحبه و سوالات و شرایطش درست کنم بذارم اینجا [عکس: smile.png])

اینم یکی مونده به اخری که حدودا دو هفته پیش بود :
دانشگاه تنسی داشتم برای رشته Genome Science and Technology. مصاحبه م تقریبا 50 دقیقه طول کشید . من اولش خیلی جا خوردم. چون من علاوه بر کار پایان نامه م ( انتقال ژن )که خیلی به کار این استاده میخورد یه پروژه دومی هم داشتم( استفاده از ترکیبات گیاهان دارویی برای مهار تومورهای سرطانی) که به کار این استاد و گروه نزدیک نبود و اصلا خودمو امادش نکرده بودم . همش کار پایان نامم رو مرور کرده بودم و براش اماده بودم ولی شروع به صحبت که کرد همش درباره اون کار دومی می پرسید منم اصلا براش اماده نبودم . بعد خودش گفت میدونم پایان نامت این نبود ولی این کاره برای من خیلی جالب بوده و خودم خیلی اشنایی ندارم و دوست دارم دربارش بدونم شاید بخوام در اینده وارد این فیلد بشم. من اولش واقعا به تته پته افتادم ولی کم کم خودمو جمع کردم [عکس: smile.png] بیشترش داشت درباره همون کارم میپرسید . بعد میگفت مثلا میشه فلان کارم کرد؟ نظرت چیه ؟ کلا خیلی براش جالب بود که این ترکیبات واقعا چقدر پتانسیل درمانی دارن . منم این کارو سه سال پیش انجام داده بودم سعی کردم تا میتونم از اعماق ذهنم اطلاعات بکشم بیرون. حتی پرسید ترکیب موثرمون با چه غلظتی بهترین جوابو داده . کلا اولش خوب شروع نکردم ولی بعد بهتر شد. دیگه پرسید چر این program رو انتخاب کردی ولی بیشتر میخواست بدونه من اگه پذیرفته بشم چه پروژه های احتمالی آینده در ذهنم دارم و فکر میکنم روی چی میتونم کار کنم. پرسید توی ایران دسترسیتون به فول تکست مقالات چطوره؟ گفتم دوران لیسانس که دانشگاه شیراز بودم دسترسیمون خیلی خوب بود ولی سال های اخیر بخاطر هزینه ها دسترسی کمتر شده . بعد گفت سوال داری بپرس . منم یکی دوتا سال از کاراش پرسیدم . گفت میدونی که سیستم اینجوری نیست که ما برای ازمایشگامون مستقیم دانشجو بگیریم وباید روتیشن رو بگذرونید و بعد معلوم نیست کدوم ازمایشگاه جور بشه براتون. گفتم به نظرتون شانس دارم برای ادمیشن؟ گفت آره فایلت خوبه کلا و اگه شانس نداشتی بهت زنگ نمیزدم . گفتم اخه من از دوستام که اونجا هستن میشنوم که اخیرا پذیرش برای اینترنشنالها خیلی سخت شده و نگران بودم.. گفت نه گروه ما فرقی قایل نیمشه و بحث همون رقابتی بودن هست . هرکی بهتر بود حالا دامستیک یا اینترنشنال. گفت اگه مشکلی باشه مربوط به وقتیه که بخواید ویزا بگیرید نه برای پذیرش ویزا هم ما اینجا یه تعداد ایرانی داریم و با اینکه خیلی اشنا نیستم به پرسوه ولی فکر نمیکنم براتون مشکل پیش بیاد. منم با پررویی گفتم ویزا گرفتن مخصوصا اگه پذیرش با فاند باشه مشکلی نیست و خیلی از دوستای من رفتن. کلا اخیرا همشون ازم درباره ویزا پرسیدن منم به همه همینو گفتم . به نظرم اینجوری در لفافه میرسونید که فاند میخواید و دیگه لازم نیست درباره فاند بپرسید چون اگه مشکلی داشته باشه اینو که بگید خودش میگه که مثلا فاند ندارم.
کلا سوالاتش بیشتر علمی و خیلی چالش برانگیز بود [عکس: smile.png] هیچ کدوم از سوالایی که اماده کرده بودم و تو مصاحبه های قبلیم داشتم نپرسید مثل چرا میخوای دکترا بخونی و این حرفا. خیلی هم ادم خوش اخلاقی بود و همش می خندید . فقط همون اولش خیلی بد شروع شد من با اعتماد به نفس کامل گوشیو برداشتم و خودمو معرفی کردم یهو شروع کرد از جایی که اصلا امادگی نداشتم پرسید. نتیجه میگیریم کلا هرچی کار کردید همشو امدگی داشته باشید حتی با اینکه کاراستاده هیچ ربطی بهش نداره

اینم یکی دیگه با ماکس پلانک مونیخ:
سر ساعت زنگ زدن . قبلش استاده با ایمیل بهم گفته بود که اول من باید درباره کارای قبلی خودم بین 5 تا 10 دقیقه صحبت کنم و خواسته بود یه خلاصه هم بفرستم براش که وقتی من صحبت میکنم اونا روی خلاصه نگاه کنن . مصاحبه کننده ها سه نفر بودن خود استاده و دو نفر دیگه که یکیشون یه خانوم بود یکیشون هم یه اقایی بود که کلا اصلا نه حرف ز د نه حرکت کرد فقط با لبخند زل زده بود به دوربین [عکس: smile.png]) خیلی خوش برخورد بودن . اول من حرف زدم بعد یکی دو تا سوال درباره پایان نامم پرسیدن که ساده بود . بعد گفت شما دارید یه جورایی تغییر فیلد می دید مشکلی ندارید؟ که من گفتم نه و چون کار ما مولکولی هست در سطح مولکولی تفاوت چندانی نمیکنه. دیگه پرسید قبلا اروپا بودی یا نه . بعد مدت نسبتا طولانی خودش و خانومه درباره انستیتو توضیح دادن و امکاناتی که برای دانشجوها دارن و گفت اینجایی که ما الان داریم توش مصاحبه میکنیم هم یکی از محل های زندگی دانشجوها هست و بهم نشون دادن . دیگه خانومه گفت تیم ما خیلی مهربونن همه . بعد پرسیدن کی میتونی بیای که من گفتم من مشکلی ندارم به محض اینکه ویزا بهم بدن . دیگه گفتن سوالی اگه داری بپرس من یه سوال پرسیدم . گفن بعدا اگه چیزی باز به ذهنت رسید میتونی بهمون ایمیل بزنی. گفتن وقتی بیای اینجا زمان میبره تا اداپته بشی و یه سری تفاوت ها هست من گفتم مسلما تفاوت ها هست ولی من ادم منعطفی هستم و محیز های اکادمیک رو خیلی دوست دارم و میتونم خودم رو با شرایط وفق بدم . دیگه تشکر کرد منم تشکر کردم و گفتن به زودی نتیجه رو بهم خبر میدن. فرداشم دوباره بهم تلفن زدن و استاد اصلیه یکم صحبت کرد بیشتر درباره پروژه هاش .
اینمصاحبه حدود سه ماه پیش برای یه فلوشیپ بود بعدش بهم ایمیل زدن گفتن فلو شیپ رو به شخص دیگه ای دادن و استاده ازم خواست یه پروپوزال بنویسیم و برای بورس های DAAD اقدام کنیم که هنوز نتیجش معلوم نیست .

بقیه شونم تو همین مایه ها بودن. اگه کسی کمکی در این مورد خواست من خوشحال میشم. موفق باشید

RE: مصاحبه تلفني با استادان - Behnoush - 22-02-2012

من امروز یه مصاحبه تلفنی دیگه با یه استادی از دانشگاه کانتیکات ، دپارتمان داروسازی داشتم. این خانوم پارسال هم یه بار با من مصاحبه کرده بود ولی بعد گفته بود امسال نمیتونم بگیرمت ولی سال بعد حتما اپلای کن بخصوص اگه بتونی نمره جی آر ای بهتری بیاری ( پارسال نمره من حدود 1000 بود امسال 1250). ااین دفعه سوالاتش بیشتر عمومی بود یکمی درباره تز و پیش زمینه ام توضیح خواست. و اینکه چرا میخوای توی این زمینه کار کنی .سوالات عمومیش اینا بود : قبلا خارج از ایران بودی ؟ فکر میکنی بزرگترین چالش زندگی در کشورهای دیگه چیه ؟ توی این مدت پارسال تا حالا چکار کردی؟ گفت تهران زندگی میکنی ؟ وقتی گفتم اصفهان گفت شهر کوچیکه یا بزرگه ؟ گفتم از بزرگت ترین شهرهای ایرانه گفت دقیقا میخوام همینو بگم که دانشگاه کانتیکات توی یه شهر خیلی کوچیکه که در واقع شهر دانشگاهی هست و تو مشکلی با این قضیه نداری؟ من گفتم که اولویت من دانشگاه و محیط دانشگاه هست و میتونم با شرایط کنار بیام بخصوص که دانشگاه های قبلیم هم تو شهرهای خیلی بزرگ یا مدرنی نبودن. دیگه گفت برای درک درس ها که به انگلیسی ارائه میشه مشکلی نداری و برای این مورد چکار کردی ؟ گفتم در مورد ریدینگ مشکلی ندارم چون در دوران تحصیل زیاد از تکست های انگلیسی استفاده کردیم و در مورد مهارت لیستنینگ در زمینه های اکادمیک گفتم سمینار های درسی رو از اینترنت نگاه میکنم ( کاملا الکی گفتم Tongue ) و پادکست گوش میدم ( اینو راست گفتم ) . دیگه گفت سطح علم ایران توی این زمینه ها چطوره و بودجه به این کارا تعلق میگیره؟ من گفتم اخیرا پیشرفت های خوبی بوده و پژوهشکده های خاصی تاسیس شده ولی در مورد این فیلد خاصی که من علاقه دارم فعالیت اکادمیک کافی بخصوص در سطوح بالاتر مثل دکتر و فوق دکتر وجود نداره. دیگه گفت محور اصلی دروس شیمی هست و تو خیلی زمینه شیمی نداری و زیاد دروس شیمی نگذروندی گفتم بله من فقط سال اول لیسانس شیمی داشتم ( نمره هام هم افتضاح ) ولی اون زمان امادگی نداشتم و میدونم اگه دوباره بخوام اون دروس رو بگذرونم این دفعه قطعا نمره خوبی میگیرم و در عوض کلی بیوشیمی توی لیسانس و ارشد گذروندم که همش نمره هاش خوب بوده و خودم هم قصد دارم دوباره شیمی رو مرور کنم.
بعد هم من چندتا سوال پرسیدم و در اخر گفتم به نظرتون شانس برای پذیرش دارم یا نه ؟ گفت بکگراندت و نمره تافل و جی آر ایت خیلی خوبه و کاندیدای مناسبی هستی و نقطه پررنگ فایلت برای من اینه که از پارسال تا الان که با هم حرف زدیم هم اسپیکینگت خیلی بهتر شده و نمره های امتحاناتم خوب شده.( البته من بعضی جاها هم واقعا تپق میزدم ) گفت حالا بعد از تلفن من با رییس دپارتمان باید صحبت کنم و در مورد فاند سوال کنم و یه مقداری از این توضیحات.
کلا قول خاصی نداد و کاملا مشخص بود قصدش اینه که صحبت کردن منو بسنجه. کلا این استاده از اول روی اسپیکینگ حساس بود.