آکادمیا کافه
مصاحبه تلفني با استادان - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: شهریه، کمک هزینه و تماس با استادان (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%8C-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86)
+--- موضوع: مصاحبه تلفني با استادان (/Thread-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%84%D9%81%D9%86%D9%8A-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%86)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

RE: مصاحبه تلفني با استادان - salazar716 - 26-09-2013

ساعت 9.30 یکی از دوستام مصاحبه داشت...منم تمام مدت کنارش بودم میشنیدم استاد چی میگفت...یه سری چیزا گفت که با یه سری حرفا و تجربه های بچه ها جور در نمیاد، استاد از دانشگاه اوکلاهاما هست.
برای مثال، رفیقم گفت من اسمت رو تو SOP بنویسم این گفت من ندیدم کسی این کار رو انجام بده مرسوم نیس اصن، رفیقم گفت آقا بچه ها همه انجام میدن استاده گفت من نمیدونم چرا این کار رو میکنن...
پس این همه آدم تو SOP اسم استاد رو میارن اشتباهه؟
راستی توصیه ی مهم: اگه میخواین برای مهندسی شیمی این دانشگاه اپلای کنین به امید TA نباشین، استاده گفت که دانشکده اصن TA نداره.

RE: مصاحبه تلفني با استادان - soilman - 27-11-2013

معمولا اسم استاد رو وقتی میارن که استاد اکی داده باشه و یا پوزیشنی باز کرده باشه و اسم استاد و زمینه های کاریش رو میاریم و به توانایی های خودمون ربط میدیم
به جز این موارد مرسوم نیست
(26-09-2013, 03:41 AM)'salazar716' نوشته: ساعت 9.30 یکی از دوستام مصاحبه داشت...منم تمام مدت کنارش بودم میشنیدم استاد چی میگفت...یه سری چیزا گفت که با یه سری حرفا و تجربه های بچه ها جور در نمیاد، استاد از دانشگاه اوکلاهاما هست.
برای مثال، رفیقم گفت من اسمت رو تو SOP بنویسم این گفت من ندیدم کسی این کار رو انجام بده مرسوم نیس اصن، رفیقم گفت آقا بچه ها همه انجام میدن استاده گفت من نمیدونم چرا این کار رو میکنن...
پس این همه آدم تو SOP اسم استاد رو میارن اشتباهه؟
راستی توصیه ی مهم: اگه میخواین برای مهندسی شیمی این دانشگاه اپلای کنین به امید TA نباشین، استاده گفت که دانشکده اصن TA نداره.

RE: مصاحبه تلفني با استادان - soilman - 27-11-2013

مصاحبه ای داشتم با استادی در کانادا در UTSC که در U of T هم هست

پرسش رو اینجوری آغاز کرد چرا کانادا و نه کشورهای دیگه و سوئد که قبلا بودی که گفتم دوست دارم یه کشور و فرهنگ جدید رو امتحان کنم و اینکه امکانات آزمایشگاهی و کار شما برام جالبه و دوست دارم تو این زمینه کار کنم
در مورد مقاله پرسید که کار آزمایشگاهی چه مراحلی رو انجام دادی و توضیح دادم براش و گفت اره ما هم این روش رو تو آزمایشگاهمون داریم
یه سری بحث های تخصصی هم شد که خوب بسته به رشته ها متفاوته

بسیار استاد خوش برخوردی بود و جو مصاحبه بسیار مثبت بود ولی گفت مشکل فاند دانشجوهای بین اللملی رو داره که براش کلی هزینه داره(تقریبا 3 برابر دانشجوی کانادایی) و فعلا فاندی نداره و منتظر جواب های پروژه های درخواستی اش هست و گفت برام لینک award ای رو که میشناسه رو می فرسته که البته خودم بعد پایان مصاحبه پیدا کردم
تشویق به اپلای برای هر دو مقطع فوق و دکترا شدم و حالا تا 1 ژانویه باید سعی کنم یه کاریش کنم

این رو گفتم چون دوستان مبادا فکر نکنند فقط برای دکترا مصاحبه هست و همچنین اینکه مصاحبه معمولا نشان دهنده ی این نیست که شما فاند رو میگیرید.ممکنه مصاحبه ای باشه که فاند از قبل تعریف شده و استاد شما رو ارزیابی می کنه و در صورت تمایل میگه اپلای کنید یا شاید هم نتونین اپلای کنین چون می بینین مثلا یکی از مهارت های زبانتان کمتر از میانگین دپارتمان هست و همچنین ممکنه فاند اصن تعریف نشده باشه و استاد کلا میخاد در مرحله ی اول شما رو ارزیابی کنه و گرفتن فاند اول منوط به گرفتن پذیرش هست و دوم در دسترس بودنش

شاد باشید

[برش] چگونه یک مصاحبه موفق داشته باشیم؟ (Graduate Students) - aryangolden - 15-02-2014

منم تجربه خودم رو بگم،
اول اینکه اگه میخواین اسکایپ کنید حتما از هدست استفاده کنید چون اگه از میکروفن و بلندگو خود لپ تاپ استفاده کنید صدا اکو پیدا میکنه  و خوب نمیتونید متوجه شید

اگه ازتون خواستن که با اسکایپ مصاحبه کنید قبلش بهشون بگید که ممکنه بخاطر سرعت پایین مشکلاتی پیش بیاد، معمولا محض احتیاط شمارتون رو هم میگیرن

اگه صدا واضح نبود اصلا تعارف نکنید و بگید و بخواید که تلفنی این کار رو بکنن، خیلی هم نگران نباشید معمولا اونا تجربه اش رو دارن خیلی عادی با این قضیه برخورد میکنن و سریع تماس میگیرن، حتی برای من یک بار به موبایل زنگ زدن و چون آنتن نمیداد ازشون خواستم به شماره ثابت زنگ بزنن

در نهایت هم اصلا استرس نداشته باشید (خودم خیلی داشتم) ولی دیدم اصلا چیز خاصی نیست!! البته نتیجه اش بعدا معلوم میشه[img]images/smilies/biggrin.gif[/img]

RE: مصاحبه تلفني با استادان - soilman - 02-03-2014

مصاحبه برای دکترا در آلمان -Jena / Max Planck

بعد از اپلای برای پوزیشن فوق ای میلی دریافت کردم برای مصاجبه اسکایپ
مدت تقریبا 15 دقیقه بود و به زیبایی هر چه تمام تر به چالش کشیده شدم
-پرسش در مورد اطلاعات جزئی تر کارهای قبلی
- پرسش در مورد آشنایی با روش های مورد نیاز پوزیشن مربوطه
- فکر می کنید چگونه می تونید به ما کمک کنید
- دلایل برتری تان نسبت به بقیه از دید خودتان
- توانایی برای تمام کردن پروژه در مدت تعیین شده و نوشتن مقاله به مقدار کافی را دارید؟
- نقاط قوت و ضعف از نظر خودتون
- برنامه تان برای بعد از اتمام دوره
- چرا در کشوی قبلی که فوق تان را گرفتید ادامه ندادید

3 روز بعد هم جواب دادن متقاضی های خیلی خوبی داشتن که بسیار نزدیک تر بودن به اون پوزیشن و در نهایت فرد دیگری انتخاب شده و در آخر هم لینک daad رو نوشتن که اگه علاقه مند به تحصیل در آلمان هستید این سایت اطلاعات لازم رو داره

پ.ن: این پروژه خوب پیش زمینه اش مشابه کارهای قبلی ام بود ولی موضوع اصلی جدید بود و خودم هم زیاد مطمئن نبودم که انتخاب نهایی باشم

RE: مصاحبه تلفني با استادان - soilman - 04-03-2014

مصاحبه دکترا اراسموس

این دوره 7 پروژه داشت که میشد 4 دوره رو انتخاب کرد و خوب برای اولین انتخاب research proposal می خواستند
در کمال تعجب از اون چیزی نپرسیدند و بیشتر در مورد گذشته ی آکادمیک بود.
همانطور که میدانید دوره های اراسموس دوره های مشترک هستند (این دوره فرانسه ایتالیا هلند بود) در روز مصاحبه 5 استاد بودند (ویدئو) که یکی دیگران رو معرفی کرد بعد هر کدام سوالات مختلفی پرسیدند از جمله

- دلیلیت برای انتخاب این دوره
- در مورد جزئیات روش های به کار گرفته شد در رساله ی ارشد
- پرسش در مورد شکلی در یکی از مقالاتی که داشتم که خودم کشیدم یا نه؟
- چند جای دیگه اپلای کردی؟

تشکر کردند و خیلی راضی به نظر می رسند و گفتند به زودی خبر می کنند و در نهایت بعد سه هفته گفتن که انتخاب نشدم....

خوش خبر باشید

RE: مصاحبه تلفني با استادان - ahmadpashaei - 08-04-2014

مصاحبه اسکایپ برای ارشد مهندسی کنترل دانشگاه ساپینزای رم در ایتالیابا رنک 150-101 در QS:   که 12:17 شروع شد. اینا دو نفربودن اولش.  مصاحبه چند راند داشت:
راند اول: با ارتباط تصویری مشخصات من و دانشگاهم و ... پرسید و من تایید کردم بعد گفتن به دلیل مشکلات فنی و کمبود پهنای باند تصویر رو قطع کنیم. درباره اینکه چجوری اینجا رو پیدا کردی و .... پرسیدن.چقدر شناخت داری درباره دانشگاه و ایتالیا و ...؟
راند دوم: راجع به مدارک تحصیلی و رزومه من بود و زیادم طول کشید،حدود 10 دقیقه که راجع به نوع دانشگاهم که خصوصی/غیرانتفاعی هست یا عمومی و معدلم و .... پرسید.جالبه نمیدونستن کاردانی چیه که توضیح دادم. بعد شاید بیش از10 دقیقه دیگه فقط منو به مسلسل سوال بستن درباره اینکه چرا بین دیپلم و شروع کاردانیت اینهمه سال فاصله افتاد؟ من جواب میدادم ولی اون دوباره شروع کرد یعنی چی؟ کارت دقیقا چی بود؟باز توضیح دادم. ببینید من ...(ماجراهام).... اما همیشه این آرزو (بلد نبودم بگم عقده شده بود برام) با من بود و به محض اینکه تونستم بازم شروع به درس کردم اما دیگه وقفه نداشتم و میخوام همینطور تا دکترا ادامه بدم،من اصلا نمیدونستم باید چی بنویسم.مگه اشکالی داره؟! ... .که دیگه دست از سرم برداشتن ولی واقعا سر من درد اومد!
راند سوم: گفتن خوب شما الان دانشجوی ارشد هستین؟ آره؛ سپس از چند درس ارایه شده پرسید و جواب دادم.اینکه دیگه برای کدوم دانشگاه های ایتالیا اپلای کردم پرسیدن.همینطور گفتن دیگه کدوم کشور توسعه یافته ای مثلا فرانسه اپلای کردی؟ گفتم نه هیچی نمیدونم نمیخوام برم! چند سوال دیگه پرسیدن درباره اینکه چرا و چجوری رفتم ارشد؟گفتم هدفم این نبود ولی درسم خوب بود کنکور دادم (حالا باز کنکور یادم رفت نصفه گفتم!!) و رتبه خیلی خوبی آوردم و خواجه نصیر قبول شدم که دیگه کمی کلاس دانشگاه های ایران رو بالا بردم در نظرشون.گفتم کنکور ارشد در ایران یک ماراتن بزرگ هست[img]images/smilies/biggrin.gif[/img] که انکار میدونست گفتن بله میدونم!! جالب بود برام، انگار از دانشجوهای ایرانی اطلاعات گرفته بودن در سالهای قبل.
راند4: درباره تحقیقات و  پروژه هام پرسید که یهو وسط حرفم برای پروژه ساختنی کاردانی پرید و رفت سراغ کارشناسی که درباره smart grid بود! کمی توضیح کلی دادم و دو تا سوال پرسید. صدا خوب نبود دوباره تماس گرفتن و نفر سومی اومد خودش رو معرفی کرد و اول چند سوال درباره دروس و رزومه پرسید و بعد اینم رفت سراغ پایان نامه لیسانس که گفت موضوع جالبیه اما تو چکار کردی،ایا بهینه سازی انجام دادی؟ گفتم نه من فقط ساختار رو کاملا معرفی کردم تا برای تحقیقات پیشرفته تحصیلات تکمیلی آماده باشم چون در لیسانس وقت و دانش کافی وجود نداره که فوری تایید کرد.بعد گفت توضیح بده و منم اینجا رو بی وقفه و با تسلط خوبی چند دقیقه حرف زدم و بازم نامرد سوال پیچم کرد؛ از cost functionها و الگوریتمهایی بهینه سازی کار شده و پیشنهادی من پشت هم سوال پرسید، و نهایتا رفت سراغ تحقیق دیگه ام (BMS=Battery Management System) که توضیح کوتاهی دادم و تمام شد.
راند 5: دوباره تماس تصویری شد و خودشون دوباره معرفی کردن با سمتهاشون که اصلا یادم نیست اسماشون ولی یکی مدیر گروه بود،و یکی دیگه هم استاد(نفر سوم رو ندیدم اصلا). درباره هزینه ها پرسید که میدونی؟میتونی تامین کنی اگر پذیرش داشته باشی؟ گفتم نه، ولی بورس استانی شما هم برام کم میاد! گفتن چند بورس هست که خیلی کمه و مختص دانشکده نیست بلکه برای کل دانشگاهه و احتمالش بسیار کمه برای همه. ولی من پرسیدم چیزی ندیدم! خلاصه بعد از کلی خنده که نتونستم لینک دانشگاه رو پیدا کنم خودش لینک داد و گفت کجاست بورسیه ها.پرسیدم اینها 5تاست کدوماش مال ماست؟گفت همه!! ولی بعد از اینکه پذیرش گرفتین میتونید براشون اپلای کنید.یادم رفت بپرسم با بورس استانی تداخل دارن یا نه!! بعدا ایمیل میزنم می پرسم[img]images/smilies/shy.gif[/img].درباره اعلام نتایج پرسیدم که گفتن نتیجه ها تا اول May میاد و بهتون ایمیل میزنیم. بعد من درباره زمینه هرکدوم پرسیدم و جواب دادن. مدیر گروهه گفت رباتیک، اون یکی گفت کنترل فرایند و اتوماسیون که منم گفتم من فکر کنم با شما کار کنم چون بیشتر علاقه دارم و همه خندمون گرفت. بعدم بای بای کردن. بعد دو ساعتم یک ایمیل تشکر فرستادم براشون هم توی اسکایپ و هم ایمیلشون.
کلا مصاحبه تا 13:23 طول کشید و خالص بیش از 55 دقیقه حرف زدیم که خیلی تجربه سنگین ولی خوبی برای من بود.امیدوارم برای دوستان مفید باشه و معذرت می خوام اینقدر طولانی نوشتم.

RE: مصاحبه تلفني با استادان - soilman - 20-05-2014

دومین مصاحبه با یه استادی برای پوزیشن دکترا در clemson شهر(روستا؟) georgetown

برای پوزیشن هایی (2 عدد ولی بعدا معلوم شد 3 عدد هست) که تو صفحه اش گذاشته بود باهاش تماس گرفتم و بلافاصله جواب داد و روز بعدش گفت مصاحبه کنیم زمان مشخص شد و سوالاتش در مورد کارایی که انجام دادم و اینا بود و خوب گفت publciation هایی که داری خیلی خوبه چون برای فارغ شدن در دکترا لازمه که آشنایی داشته باشی به روال کار مقاله دادن توصیه نامه هاتم هم عالین و بعد در مورد پروژه گفت و خوب من گفتم بیشتر به فلان موضوع از اون پروژه علاقه دارم

بعد هم در مورد اون شهر  گفت که خوب اینجا خیلی کوچیکه و ممکنه کسل بشی و این حرفا و اینا و بودن افرادی که دووم نیاوردند حمل و نقل بسیار بد هست و باید ماشین شخصی بگیری با پول خودت ولی خوب امکانات خوبی داریم و اینا از نظرت مشکلی نیست برات اینا و خوب گفتم بیشتر امکانات و پروژه برام مهمه تا شهر و کیفیت زندگی بعد در مورد هزینه ها گفت که خوب تا 4 سال می تونم ساپورتت کنم ماهی 1400 دلار کم هست ولی خوب کفاف میده اجاره اپارتمان و مخارج اینارو میده که البته با توجه به عدم اطلاعات از اون جا واقعا هیچ ایده ای ندارم کافیه یا نه
بعد هم که یه سری فایل فرستاد که بیشتر با پروژه و روش کارش آشنا بشم

بعد از طریق ای میل گفت که خوب متقاضی های دیگه ای هم هستن که با اونها هم باید مصاحبه کنم و این حرفا و تصمیم نهایی رو میگیرم و بعد هم اشاره که کرد که به مرحله ی دومین مصاحبه رسیده و خبرم می کنه که یه هفته بعد هم خبر کرد و مصاحبه دوم پرسید که چقدر جدی هستی برای ملحق شدن و اینا و همونطور که گفتم اینجا چنین جایی هست و این حرفا و بعد هم گفت که خوب من کسی رو میخام که تا آخر 4 سال باشه و نه اینکه بیاد اینجا و دنبال استاد دیگه ای باشه و گفت که دانشجوی ایرانی داشته سال پیش که آخر سال اول رفت و این حرفا (اینم از شانس ما) و از این جهت من نمی تونم ریسک کنم چون پروژه ای دارم که باید تموم بشه و خوب از این جهت می پرسم بعد هم پرسید که آیا پس اندازی داری و اینا که گفتم خیلی محدود و اینا و گفت اوکی گفت خوب این مقدار RA کم هست خوب ولی می تونی ماهی یه بار بری بیرون غذا بخوری! و این حرفا و بعد هم که گفت خوب تو از متقاضی های قوی من هستی و خوب اینجا کمیته ای هست که ممکنه بگه نه ولی خوب توصیه ات رو می کنم.هر چه زودتر تا آخر ماه می اپلیکیشنتو بفرست تا بتونی برسی و این حرفا و بعد هم که تلفن زنگ زد و گفت در ارتباطیم و این حرفا!
حالا ما هم موندیم و حوضمون ببینیم چی میشه!

این هم ثبت اولین مصاحبه ی دو قسمتی در آکادمیا

خوش باشید

RE: مصاحبه تلفني با استادان - soilman - 03-07-2014

حدود یه ماه پیش مصاحبه ای با یه استاد و رئیس دپارتمان داشتم برای پوزیشن دکترا (پروژه ی اروپایی) در مرکز تحقیقات محیط زیستی UFZ آلمان
خوب مسلما غربال اولیه رو رد کرده بودم و نوبت این مصاحبه شده بود
آلمانی ها به جرات جز بهترین اروپایی ها هستن که انگلیسی رو خیلی خوب و روان و سلیس حرف میزنن و از این جهت تا بحال مشکلی نداشتم
30 دقیقه بود و سوالاتی در مورد پیش زمینه ام و مقاله ها کردن
چندین بحث علمی رو پیش اوردن که گفتن نظرتو چیه و جواب دادم و گفتن آره و اینا
بعد در مورد پروژه سه سوال کردن که یکیشو ناقص جواب دادم و یکی رو هم گفتم نمی دونم گفتن اوکی هست
بعد هم پرسیدن که آیا استاد فلانی واقعا مُعرِفت هست گفتم بله گفتن خیلی فلانی کارش درسته و خواستن که دقیقا چجوری باهاش در ارتباط بودم
بعد هم شرایط مقدار حقوق و  شهر و دانشگاه و اینا رو گفتن و گفتن خبر می کنن

در نهایت هم چون خبری نشد پیگیر شدم و گفتن که نفر دوم بودم و نفر اول آفر رو قبول کرده و آرزوی موفقیت کردن نه مثه استادهای آمریکایی که بعد کلی مُخ زدن و اپلای کردن و مدرک فرستادن آخرش میگن Sorry!دیدم که میگم!

RE: مصاحبه تلفني با استادان - atefeh_J - 20-09-2014

با سلام
دوستان یکی از اساتید در جواب ایمیل من (بعد از ارسال مدارک )نوشتند:
I was wondering if you’d be available to chat on skype sometime next week.
Please let me know when is a good time.
من هنوز مصاحبه نکرده کلی استرس دارم.سوالی که برام پیش آمد اینه که این مصاحبه واقعا به صورت چت خواهد بود؟یا ممکنه به تلفنی هم ختم بشه؟