آکادمیا کافه
راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: نرم‌افزارها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- انجمن: راهنمای نرم‌افزارهای تخصصی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%DB%8C)
+--- موضوع: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews (/Thread-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-Eviews)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - mona - 04-09-2015

(04-09-2015, 08:39 PM)kiya2014 نوشته: سلام

سوالی داشتم سن به تفکیک استانها که برای سالهای 75_92 در سالنامه اماری سرچ میکنم هر ده سال سن ثبت شده مثلا برای سال 75 بعدش 85 بعد 85 مابقی سالها سن نیست بنظرشما در مابین این دوره سن چطوری براورد انجام بدم ؟ یعنی دیتای گم شده که دارم چیکار کنم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام، داده های گمشده شما بخش اعظمی از داده های شما را فرا گرفته است.... ۲ را وجود دارد.... ۱- یا اصلا این داده ها را به کار نبرید و تحقیق را طوری انجام دهید که بتوانید از متغیر دیگری به جای متغیر سن استفاده نمایید.... متغیرهایی که غیر مستقیم همینکاربرد را برای شما داشته باشد....
۲- بازه تحقیق را ابتدا به بازه ای که داده هایش را دارید محدود کنید... سپس برای ۳ الی ۵ سال قبل و یا ۳ الی ۵ سال بعد پیش بینی انجام دهید ( نه بیشتر ، چون هنوز داده های شما کافی نیست برای پیش بینی بیشتر از این حد ) و نتایج را با تئوری مطابقت دهید و در صورتی که واقعا مجبور هستید بازه فعلی را گسترش دهید از کل داده های اصلی + داده های پیش بینی شده برای نهایتا ۵ سال قبل و یا ۵ سال بعد استفاده نمایید .

توصیه : ۱- سعی کنید بازه زمانی را متناسب با بازه ای که داده های کامل برایش دارید ، انتخاب کنید و تا حد امکان بازه هایی را که آن هم در این وسعت ، داده گمشده دارد را انتخاب ننماييد .
۲- برای انتخاب روش پیش بینی داده های گمشده بهترین و مناسب ترین روش را متناسب با تئوریهای معرفی شده در مقالات مرتبط ، انتخاب نمایید .
۳- گاهی میگویند همان میانگین و یا ماکزیمم و یا مینیمم را بگذارید اما در این صورت نتایج نهایی با تورشی بسیار زیاد ، به دست خواهد امد... در هر صورت ۳ الی ۵ سال بیشتر جایگزین نگردد .

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - kiya2014 - 04-09-2015

(04-09-2015, 10:48 PM)mona نوشته: سلام، داده های گمشده شما بخش اعظمی از داده های شما را فرا گرفته است.... ۲ را وجود دارد.... ۱- یا اصلا این داده ها را به کار نبرید و تحقیق را طوری انجام دهید که بتوانید از متغیر دیگری به جای متغیر سن استفاده نمایید.... متغیرهایی که غیر مستقیم همینکاربرد را برای شما داشته باشد....
۲- بازه تحقیق را ابتدا به بازه ای که داده هایش را دارید محدود کنید... سپس برای ۳ الی ۵ سال قبل و یا ۳ الی ۵ سال بعد پیش بینی انجام دهید ( نه بیشتر ، چون هنوز داده های شما کافی نیست برای پیش بینی بیشتر از این حد ) و نتایج را با تئوری مطابقت دهید و در صورتی که واقعا مجبور هستید بازه فعلی را گسترش دهید از کل داده های اصلی + داده های پیش بینی شده برای نهایتا ۵ سال قبل و یا ۵ سال بعد استفاده نمایید .

توصیه : ۱- سعی کنید بازه زمانی را متناسب با بازه ای که داده های کامل برایش دارید ، انتخاب کنید و تا حد امکان بازه هایی را که آن هم در این وسعت ، داده گمشده دارد را انتخاب ننماييد .
۲- برای انتخاب روش پیش بینی داده های گمشده بهترین و مناسب ترین روش را متناسب با تئوریهای معرفی شده در مقالات مرتبط ، انتخاب نمایید .
۳- گاهی میگویند همان میانگین و یا ماکزیمم و یا مینیمم را بگذارید اما در این صورت نتایج نهایی با تورشی بسیار زیاد ، به دست خواهد امد... در هر صورت ۳ الی ۵ سال بیشتر جایگزین نگردد .

ممنونم از پاسخ شما. روش پیش بینی چطوری میتونم انجامش بدم؟ یه توضیح مختصر در این مورد بدید ممنون میشم.

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - mona - 05-09-2015

(04-09-2015, 11:13 PM)kiya2014 نوشته: ممنونم از پاسخ شما. روش پیش بینی چطوری میتونم انجامش بدم؟ یه توضیح مختصر در این مورد بدید ممنون میشم.

روشهای پیش بینی زیادی وجود دارد... شما باید براساس تئوری مقالات مرتبط با موضوعتان تصمیم بگیرید ، من بدون مطالعه روی موضوع نمیتونم چیزی بگم اما واسه اینکه اگر عجله دارید یا میخواهيد کارتون زودتر را بيفتد، ميتونيد AR  یا ARMA بريد... اما بازهم بهتره کمی تحقیق کنین بعد روش انتخاب کنید....

موفق باشيد

در روش های پیش بینی ، در واقع تلاش در پیدا کردن یک الگوی رفتاری هست که بتونه رفتار تغییری متغیر را در بازه مورد بررسی شناسایی کند که در نهایت بتونیم با استفاده از اون الگوی حرکتی یا تغییر رفتاری، گذشته یا آینده آن سری زمانی را پیش بینی کنیم..... در واقع آن الگوی رفتاری را تعمیم میدهم به آینده و گذشته... حالا روش های مختلفی و تئوری های متفاوتی برای تعیین این الگوها وجود دارد که باعث شده روشهای مختلف پیش بینی ایجاد شود. این توضیح کوتاه، ساده و بسیار خلاصه ای بود که به نظرم جواب سوال شما را دربرميگيرد .

موفق باشيد

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - vahid.amini88 - 08-09-2015

دلیل وجود abc کنار نام متغیر در ایویوز چیه؟ نمی تونم از این متغیر لوگ بگیرم ...

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - مهمان - 08-09-2015

سلام . ضریب تعیین اگه 0.02 شود ایرادی داره؟

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - elham-m - 08-09-2015

سلام . با تشکر از توجهتون. چند سوال داشتم ،ممنون میشم جواب بدین .
من داده هام واسه 150 شرکت طی 5 سال می باشد که به صورت پانلی وارد ایویوز کردم .دو نوع مدل دارم. در مدل اولم متغیر وابسته با یک وقفه به عنوان متغیر مستقل وارد مدل شده ، به همین دلیل مدل اولم رو به روش gmm تخمین زدم . 1) میخواستم بدونم در این روش چطور میتونم پی ببرم که تخمینم درسته ؟البته ضریب j  برابر 0.35   شده و تیک متغیر های مجازی رو هم زدم و در واقع دوره زمانی من در این تخمین کلا 3 سال میشه .
2) چه زمانی میتونم تیک متغیر های مجازی رو در این روش بزنم ؟
3) نتیجه آزمون آرلونا_باند برای ar(1 کمتر از 5 صدم ولی برایna ar(2 میزنه. دلیلش چیه؟
4)در مدل دوم فقط ارتباط  متغیر های مستقل با وقفه یه ساله ، با متغیر وابسته سنجیده شده ، و من روش ols رو برای تخمین این مدل انتخاب کردم . درسته؟
برای این مدل ابتدا آزمون لیمر رو انجام دادم وبرای انجام این آزمون طبق کتاب دکتر افلاطونی دوره زمانی رو ثابت قرار دادم (البته فقط اینطوری مدلم معنی دارمیشد) نتیجش انتخاب روش pooled شد .در نتیجه منcross_ section / period
رو none قرار دادم . این مدل من در کل معنی دار هست ولی ضریب تعیین برابر 0.02شده .5) آیا مشکلی داره؟
6) چطور پی ببرم که ناهمسانی واریانس دارم یه نه ؟آیا علت پایین بودن ضریب ، میتونه ناهمسانی واریانس باشه؟
7) در قسمت panel optionتخمین به منظور معنی دار شدن متغیر ها من قست coe covariance رو  white cross _sectionگذاشتم. میخواستم بدونم بر چه اساسی باید این مورد رو انتخاب کنم ؟
8) اگر دوره زمانی رو هنگام تخمین ثابت قرار بدم و تخمین بزنم ، این گزینه رو باید white cross_sectionقرار داد یا white period
در واقع میخوام بدونم مبنای ما برای انتخاب این گزینه ها چیه ؟ممنونم .

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - vahid.amini88 - 08-09-2015

مدیر این کافه کجاست ؟ خوابش برده؟

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - mona - 08-09-2015

(08-09-2015, 04:57 PM)vahid.amini88 نوشته: مدیر این کافه کجاست ؟ خوابش برده؟

با سلام،
بهتر است برای راهنمایی بیشتر به کتاب کریس بروکس مراجعه بفرمایید، در این کتاب به طور مفصلی درباره ایویوز و کاربرد آن توضیح داده اند ...
در ضمن ، سوالاتی که میپرسین در صورتی که افراد کارشناس این قسمت ، دقیقا بدانند چیست ، شما را لطف میکنند و راهنمایی میکنند ... در غیر این صورت میتوانید با پیگیری بیشتر و سرچ بیشتر در گوگل به جواب سوالات خود برسید .

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - eliroz - 08-09-2015

(08-09-2015, 01:55 AM)مهمان نوشته: سلام . ضریب تعیین اگه 0.02 شود ایرادی داره؟

بله دوست عزیز. 
ضریب تعیین نشان میدهد که درصد از تغییرات متغیر مستقل رو بر روی متغیر وابسته نشون میدهد. به عبارت دیگر، چند درصد از تغییرات متغیر وابسته ناشی از متغیر مستقل بوده است. 
وقتی درصد ضریب تعیین بسیار پایین و نزدیک صفر میشود، یعنی متغیر مستقل انتخابی شما بر متغیر وابسته بی تاثیر است و باید متغیر مناسب را در مدل وارد کنید.

RE: راهنما و آموزش نرم افزار Eviews - eliroz - 08-09-2015

(08-09-2015, 03:27 AM)elham-m نوشته: سلام . با تشکر از توجهتون. چند سوال داشتم ،ممنون میشم جواب بدین .
من داده هام واسه 150 شرکت طی 5 سال می باشد که به صورت پانلی وارد ایویوز کردم .دو نوع مدل دارم. در مدل اولم متغیر وابسته با یک وقفه به عنوان متغیر مستقل وارد مدل شده ، به همین دلیل مدل اولم رو به روش gmm تخمین زدم . 1) میخواستم بدونم در این روش چطور میتونم پی ببرم که تخمینم درسته ؟البته ضریب j  برابر 0.35   شده و تیک متغیر های مجازی رو هم زدم و در واقع دوره زمانی من در این تخمین کلا 3 سال میشه .
2) چه زمانی میتونم تیک متغیر های مجازی رو در این روش بزنم ؟
3) نتیجه آزمون آرلونا_باند برای ar(1 کمتر از 5 صدم ولی برایna ar(2 میزنه. دلیلش چیه؟
4)در مدل دوم فقط ارتباط  متغیر های مستقل با وقفه یه ساله ، با متغیر وابسته سنجیده شده ، و من روش ols رو برای تخمین این مدل انتخاب کردم . درسته؟
برای این مدل ابتدا آزمون لیمر رو انجام دادم وبرای انجام این آزمون طبق کتاب دکتر افلاطونی دوره زمانی رو ثابت قرار دادم (البته فقط اینطوری مدلم معنی دارمیشد) نتیجش انتخاب روش pooled شد .در نتیجه منcross_ section / period
رو none قرار دادم . این مدل من در کل معنی دار هست ولی ضریب تعیین برابر 0.02شده .5) آیا مشکلی داره؟
6) چطور پی ببرم که ناهمسانی واریانس دارم یه نه ؟آیا علت پایین بودن ضریب ، میتونه ناهمسانی واریانس باشه؟
7) در قسمت panel optionتخمین به منظور معنی دار شدن متغیر ها من قست coe covariance رو  white cross _sectionگذاشتم. میخواستم بدونم بر چه اساسی باید این مورد رو انتخاب کنم ؟
8) اگر دوره زمانی رو هنگام تخمین ثابت قرار بدم و تخمین بزنم ، این گزینه رو باید white cross_sectionقرار داد یا white period
در واقع میخوام بدونم مبنای ما برای انتخاب این گزینه ها چیه ؟ممنونم .

دوست عزیز 

به نظرم بهتره ، کتاب اقتصادسنجی پانل دیتا رو از دکتر نادر مهرگان انتشارات دانشگاه تهران تهیه کنی . 

در پست دیگه درباره ضریب تعیین سوال کرده بودین که جواب دادم و اگه به صفحات قبل همین تاپیک مراجعه کنید، میتونید اطلاعات بیشتری درباره واریانس ناهمسانی پیدا کنید.