آکادمیا کافه
متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: تاثیر پذیرش و مهاجرت بر زندگی(سایر موارد) (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF)
+--- موضوع: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها (/Thread-%D9%85%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%B3%D9%86-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7)

صفحات 1 2

متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - Karim - 12-07-2013

درود
امروز خبر جالبی رو خوندم که متوسط  سن شروع دکتری در موسسه ماکس پلانک آلمان 24 سال است! هرچند محدودیتی سنی در شروع یا ادامه تحصیل وجود ندارد اما اکثر کسانی که من  از بین بچه ها می بینیم که می روند خارج سنشون 28 سال به بالا است(اکثر هم علی رغم میل باطنی) در این تایپک علت بالا بودن متوسط سن شروع دکتری در ایرانیان بخصوص در خارج بحث خواهد شد.
. لطفا در این تاپیک تجربیات یا نظرات قابل ذکر خود را بیان نمایید.
خواهشمند است در کشوری که هستید در بین همکلاسی ها خودتان یا هم دپارتمان ها سن شما در مقایسه با دانشجویان بقیه کشور ها چه وضعیتی دارد.
لطفا نگران نباشید و تعارفی از پنهان کردن سن خود نداشته باشید ! واقعیتی هست!!

با تشکر

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - mahnaz103 - 13-07-2013

سلام
باز هم که شما از این تایپیک های جنجالی گذاشتید! Smile انشالله که حداقل قضیه رفتن یا نرفتن براتون روشن شده باشه Smile
ایرانیا بسته به موقعیتشون تو سنین مختلفی میرن.من کسیو میشناسم که 30 سالشه و تازه رفته خارج برا دکترا.و یکی دیگه رو  میشناسم که 24 ساله  س و امسال میره برا دکترا خارج از کشور .
از اونجایی خیلی از افراد موقعیت وشرایط مناسبی ندارن یکم بیشتر باید زمان اختصاص بدن تا بتونن خودشونو برای دکتری خارج اماده کنن متاسفانه .اما بهرحال ایرانیا همه جا چه سن پائین چه سن بالا نشون دادن که بخوان میتونن هرکاری بکنن.
دیر و زود دکتری خوندن زیاد مهم نیست بلکه اون تلاش برای رسیدن و اون شیرینیش مهم تره و میشه بعدا با کار خوب در دکتری جبران گذشته ی از دست رفته رو کرد Smile
انشالله همه موفق باشن و به خواستشون برسن Smile

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - Shahrouz - 13-07-2013

درود 
بله اگر آماری به قضیه نگاه کنید به طور متوسط چینی ها در سنین بسیار پایینی دکترا رو شروع می کنند (در استرالیا) سپس هندی ها. در مورد اروپایی هایی که اینجا تحصیل می کنند که خیلی هم تعدادشون زیاد نیست و اکثرا یونانی ، روس یا ایتالیایی هستند چند موردی که من دیدم سنشون حدود 26-7 بود و سال اول-دوم دکتراشون بودند. ایرانی ها در رده آخر بودند ( یعنی اکثرا "حداقل" 26-7 سال رو دارند) . 

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - Karim - 14-07-2013

درود
آره من واسم جالب بود دوتا چینی 23 ساله همزمان در یک دپارتمان خفن رفته بودند  دکتری در امریکا البته . مگه اونها سربازی ندارند!! شایدم وثیقه میذارن.
بهرحال من همیشه سن کسانی که توی دپارتمان ها رو هستند موقع چک کردن سایتشون در کنار بقیه اطلاعات علمی نگاه می کنم.! یعنی واسم جالبه.
چندتا علت داره بالا بودن سن متوسط شروع دکتری در بین ایرانی ها
1- سربازی==> راهکار یا باید سعی بشه هر طور شده از زیر سربازی در رفت( معافیت قانونی یاوثیقه)  وگرنه دوسال از جوونی تلف شده
2- کنکور==> پشت کنکور ماندن چه ارشد چه  کنکورسراسری عامل مهمی در افزایش سن شروع دکتری درایرانه
3- مشکلات اقتصادی==>برخی ها مجبورند برند سرکار
4- کمبود اطلاعات در زمینه اپلای==> که باعث درجا زدن می شود.
5- ارشد! خود ارشد سه سال ممکنه در ایران طول بکشه! درحالی که برخی از چینی ها شایدم اکثر مستقیم از لیسانس میرن دکتری در آمریکا!. البته هندی ها هم من دیدم خیلی هاشون ارشد دارند و کمتر با لیسانس می روند
.
یعنی فک کنم همه حداقل در دام یکی از 5 موارد بالا افتاده ایم. مصیبت زمانی که در دام همه 5 موارد بیوفتی. به راحتی حداقل تا 30 سالگی خواهی رسید!!
پس باید سعی بشه که این دست انداز ها رو به حداقل رساند
فعلا همین ها به ذهنم میرسه. بهرحال منم خودم معتقدم سن مهم نیست ولی باید قبول کرد کسی که 23 سالگی دکتری شروع می کنه مزیت شادابی رو داره!

پی نوشت mahnaz103: قضیه رفتن یا نرفتن مشخصه هرجا پول بیشتری و آرامش بیشتری بدن ما دوست داریم بریم. چه آفریقا باشه چه سویس چه وطن عزیز تر از جان لوووووووووول

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - Saeid - 19-07-2013

به نظرم ایرانیا تو سن بالایی دکترا رو شروع نمیکنن و با حرف شما موافق نیستم. حداقل دپارتمان ما اینجوری نیست. ولی یکی از دلایلی که گهگاهی باعث این موضوع میشه اینه که این عزیزان خارجی direct phd میخونن....یعنی دیگه مثل ما مستر نمیگیرن وبعد دوباره بیان اینجا دوباره دو سال کورس پاس کنن. با سیستم اینجا آشنا هستن و جلوتر از ما هستن. سربازی هم که نمیرن که دیگه نور علی نور. البته تو آمریکا مهم دادن اون شهریه هستش و $$$$ بسیار مهمتر از رنک و سن و هر چیزیه که فکرشو بکنی.....

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - ForeverBlue - 19-07-2013

وضعیت بسیاری از افراد به شکل زیر هستش:

1- تحصیل تا سن 18 سالگی برای اتمام دوره پیش دانشگاهی
2- 4 سال برای اتمام دوره لیسانس
3- 2.5 سال برای اتمام فوق لیسانس
4- 2 سال برای سربازی

در مراحل 2 و 3 و 4 ==> احتمالا فواصل بین این مراحل حداقل 6 ماه است ==> از کنکور دادن و قبولی و ثبت نام برای ترم بعد و اعلام نمرات و امور فارغ التحصیلی و آزاد کردن مدارک و   ارسال دفترچه خدمت و اعزام و ... ==> یعنی در بدترین شرایط این فواصل تقریبا 1.5  الی 2 سال هم زمان هرز دارد.

بنابراین شرایطی پیش می آید که فردی در سن بالاتر دکتری خود را شروع کند.
همه اینها به فرض تمکن مالی و عدم نیاز برای کار و درس همزمان(که طول تحصیل را بیشتر میکند و ...)

حالا  بسم ا...  اقدام برای پذیرش دکتری و جستجو و مقاله و مدرک زبان و gre و ....

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - Babak - 22-07-2013

در دانشگاه UCI هم که من بودم لزوما سن بچه‌های ایرانی زیاد نبود. به خصوص در سال‌های آخری که من اونجا بودم (۲۰۰۸ و ۲۰۰۹) تعداد بیشتری از بچه‌ها متوجه شده بودند که از لیسانس می‌شه مستقیم پذیرش دکترا گرفت و تعداد دانشجویان ایرانی که از لیسانس مستقیم پذیرش دکترا گرفته بودند بالا رفته بود. این دانشجوها اغلب ۲۲ یا ۲۳ ساله بودند.

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - Paradise4 - 22-07-2013

متاسفانه یک مشکل اساسی که در ما ایرانی ها وجود داره اینه که با توجه به شرایط نامطلوب اقصادی و اجتماعی امید به زندگیمون کم شده و برای همین اکثرا فکر می کنیم زمان رو برای خیلی از کارها مثل ادامه تحصیل از دست دادیم در حالیکه اینطوری نیست. شرایط زندگی افراد با هم متفاوته و نمیشه سن خاصی رو مشخص کرد. فقط اون چیزی که اهمیت داره میزان تلاش و اراده افراد برای رسیدن به اهدافشونه، حالا تو هر سنی که می خوان باشن. 

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - ForeverBlue - 23-07-2013

(22-07-2013, 11:50 AM)'Paradise4' نوشته: متاسفانه یک مشکل اساسی که در ما ایرانی ها وجود داره اینه که با توجه به شرایط نامطلوب اقصادی و اجتماعی امید به زندگیمون کم شده و برای همین اکثرا فکر می کنیم زمان رو برای خیلی از کارها مثل ادامه تحصیل از دست دادیم در حالیکه اینطوری نیست. شرایط زندگی افراد با هم متفاوته و نمیشه سن خاصی رو مشخص کرد. فقط اون چیزی که اهمیت داره میزان تلاش و اراده افراد برای رسیدن به اهدافشونه، حالا تو هر سنی که می خوان باشن. 

بله ولی در سن بالاتر، درگیری های زندگی شروع میشود و  حوصله مطلب آکادمیک پایه خواندن برای بسیاری تحلیل میرود. مثلا واقعا سخت است آدم در سن 30 سالگی بخواهد ریاضی 2 و معادلات و ... پاس کند.

RE: متوسط سن شروع دکترا در ایرانی ها - Shahrouz - 23-07-2013

درود

تمام این مقولات وابسته به شخصیت افراد هست. کپی پیست کردن نظرات دیگران برای زندگی شخصی بزرگترین اشتباهی هست که یک نفر در زندگیش می تونه انجام بده. برای یک نفر دکترا خوندن گرفتن یک مدرک هست و شروع تشکیل زندگی و کسب اقامت و درآمد و کار!  یکی هم این قابلیت رو داره که وسط دکترای ایرانش پاشه بره یک جا، جای بهتری پیدا شد اون رو هم رها کنه بره جای بعدی ، یک مارکوپولو که کلا سن و سال رو جدی نگیره (; یکی از دوستای من اینطور بود که دکترای خودش رو 25 سالگ در دانشگاه تهران شروع کرد، 28 سالگی در یک جای دیگه دوباره شروع کرد و در 31 سالگی الان MIT مهندسی مواد می خونه.  چی از زندگی می خوایم خیلی مهمتر هست از اینکه چی بقیه انجام دادند.