آکادمیا کافه
وکالت نامه محضری - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: سایر مدارک (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9)
+---- موضوع: وکالت نامه محضری (/Thread-%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%B6%D8%B1%DB%8C)

صفحات 1 2

وکالت نامه محضری - Nasim67 - 20-06-2013

سلام
شما می تونید پیش از ترک کشور، وکالت نامه ای به فرد یا افراد دیگری بدید تا در غیاب شما کارهای احتمالی اداری و مالی رو براتون انجام بدن. 

انواع وکالت: 
الف) وکالت مطلق ( تام ) : 
یعنی این‌ که شخصی را برای تمام امور وکیل کند و این وکالت شامل امور اداری و مالی موکل می‌شود.
ب) وکالت مقید :
در این نوع وکالت، مورد وکالت مشخص و معین است و وکیل باید در همان مورد معین، عمل نماید.
مسئله ای که وجود داره اینه که موقع تنظیم وکالتنامه - از هر نوعی که باشه، باید اسم تمام سازمان ها و مراکز مورد نظر برای انجام امور مختلف توسط وکیل رو، صراحتا قید کرد!

حالا می شه توضیح بدید که آیا دفاتر اسناد رسمی لیست کلی از مراکز و سازمان هایی که باید قید بشه، دارند؟
و اینکه در ایران این داستان ادغام مراکز و یا تفویض اختیار به سازمان دیگه به وفور رخ می ده! در اون شرایط تکلیف چی هست؟!
ممنون

RE: وکالت نامه محضری - ForeverBlue - 23-06-2013

(20-06-2013, 11:04 AM)'Nasim67' نوشته: سلام
شما می تونید پیش از ترک کشور، وکالت نامه ای به فرد یا افراد دیگری بدید تا در غیاب شما کارهای احتمالی اداری و مالی رو براتون انجام بدن. 
انواع وکالت: 
الف) وکالت مطلق ( تام ) : 
یعنی این‌ که شخصی را برای تمام امور وکیل کند و این وکالت شامل امور اداری و مالی موکل می‌شود.
ب) وکالت مقید :
در این نوع وکالت، مورد وکالت مشخص و معین است و وکیل باید در همان مورد معین، عمل نماید.
مسئله ای که وجود داره اینه که موقع تنظیم وکالتنامه - از هر نوعی که باشه، باید اسم تمام سازمان ها و مراکز مورد نظر برای انجام امور مختلف توسط وکیل رو، صراحتا قید کرد!
حالا می شه توضیح بدید که آیا دفاتر اسناد رسمی لیست کلی از مراکز و سازمان هایی که باید قید بشه، دارند؟
و اینکه در ایران این داستان ادغام مراکز و یا تفویض اختیار به سازمان دیگه به وفور رخ می ده! در اون شرایط تکلیف چی هست؟!
ممنون

با سلام
معمولا خود دفاتر اسناد رسمی متون آماده ای دارند.
من خودم این کار رو کردم

مشکل این است که هر دفتر قیمتی میدهد. قیمت مناسب چنین وکالتنامه ای حدود 60 تا 70 هزار تومان است ولی بعضیها تا 150 هزار تومان هم میگیرند.

قرار هم هم نیست لیست همه به اسم درج بشه، مثلا درج میشه:
نقل قول:ﻣﺮﺍﺟﻌﻪﺑﻪﻛﻠﻴﻪ ﻭﺯﺍﺭﺗﺨﺎﻧﻪ ﻫﺎ،ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ، ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻬﺎ، ﺷﺮﻛﺘﻬﺎ، ﻧﻬﺎﺩﻫﺎ، ﺷﻮﺭﺍﻫﺎ ﺍﻋﻢﺍﺯ ﺩﻭﻟﺘﯽ ﻭ ﻭﺍﺑﺴﺘﻪ ﻭ ﻏﻴﺮ ﺩﻭﻟﺘﯽ ﻭ ﺷﻬﺮﺩﺍﺭﻱ ﻫﺎ ﻭ ﺩﺍﺩﺳﺮﺍ ﻫﺎی ﻋﻤﻮﻣﯽ،ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻭ ﺩﺍﺩﮔﺎﻩ ﻫﺎ ﻭ ﺍﺟﺮﺍی ﺍﺣﻜﺎﻡ ﺟﺰﺍﻳﯽ ﻭ ﺣﻘﻮﻗﯽ ﻭ ﺍﺟﺮﺍی ﺛﺒﺖ ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡﻛﻠﻴﻪﺍﻣﻮﺭ ﺍﺩﺍﺭی ﻣﻮﻛﻞ، ﺗﺎﺩﻳﻪ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻫﺎی ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﻭ ﻣﺎﻟﻴﺎﺕ، ﻋﻮﺍﺭﺽ، ﺣﻖ ﺑﻴﻤﻪ،ﺣﻘﻮﻕ ﺛﺒﺘﯽ، ﺑﺪﻫﯽ ﺁﺏ ﻭ ﺑﺮﻕ ﻭ ﺗﻠﻔﻦ ﺗﺴﻮﻳﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﺑﺎ ﻗﺴﻤﺖ ﻫﺎی ﻣﺮﺑﻮﻁﻪ ﻭ ﻧﻴﺰ ﻣﺮﺍﺟﻌﻪﺑﻪﺑﺎﻧﻚ ﻫﺎ ﻭ ﺩﺭﺧﻮﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺧﺬ ﻫﺮﻧﻮﻉ ﻭﺍﻡﺑﺮﺍی ﻣﻮﮐﻞ ﺍﺯ ﺑﺎﻧﻚ ﻫﺎ ﺗﺤﺖ ﻫﺮ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﻭ ﺑﻪ ﻭﺛﻴﻘﻪﻧﻬﺎﺩﻥ ﺍﻣﻼﻙ ﻣﻮﻛﻞ ﺩﺭ ﻗﺒﺎﻝ ﺍﺧﺬ ﻭﺍﻡ ﻫﺎ ﻭ ﻧﻴﺰ ﺗﻘﺎﺿﺎی ﺻﺪﻭﺭ ﺍﺟـﺮﺍﺋﻴﻪ ﻋﻠﻴﻪﻛﻠﻴﻪﺑﺪﻫﻜـﺎﺭﺍﻥ ﺍﻋﻢﺍﺯ ﺍﻳﻨﻜﻪﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪﺍﺳـﻨﺎﺩ ﺭﺳﻤﯽ ﺑﺎﺷﺪﻳﺎ ﭼﻜﻬﺎی ﺑﺎﻧﻜﯽ ﻭ ﻭﺻﻮﻝ ﻭﺟﻮﻫﯽ ﻛﻪﺩﺭ ﺻﻨﺪﻭﻕ ﺩﺍﺩﮔﺴﺘﺮی ﻭ ﻣﺮﺍﺟﻊ ﻗﻀﺎﺋﯽ ﺑﺎ ﺍﺩﺍﺭﺍﺕ ﺛﺒﺖ ﺑﻪﻧﺎﻡﻣﻮﻛﻞ ﺗﻮﺩﻳﻊ ﮔﺮﺩﻳﺪﻩ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺍﺧﺬﻣﻔﺎﺻﺎﺣﺴﺎﺏ ﻫﺎ ﻭ ﮔﻮﺍﻫﻲ ﻫﺎ ﻭ ﻣﺠﻮﺯﻫﺎ ﺍﺯ ﻣﺮﺍﺟﻊ ﻳﺎﺩ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺩﺭﺧﻮﺍﺳـﺖ ﻭ ﺩﺭﻳﺎﻓـﺖ ﺍﺳﻨﺎﺩﻣﺎﻟﻜـﻴﺖ ﺑﻪﻧﺎﻡﻣﻮﻛﻞ ﻭ ﺩﺭﺻﻮﺭﺕ ﻣﻔـﻘﻮﺩ ﺷﺪﻥ ﻳﺎ ﻋﺪﻡﺩﺳـﺘﺮﺳﯽ ﺑﻪﺁﻥ،ﺩﺭﺧﻮﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺧﺬﺍﻟﻤﺜﻨﯽ ﺳﻨﺪﻳﺎ ﺍﺳﻨﺎﺩﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡﻛﻠﻴﻪﻣﻮﺍﺭﺩی ﻛﻪﺑﺮﺍی ﺍﻧﺠﺎﻡﺍﻣﻮﺭ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪﺁﻥ ﻻﺯﻡﺑﺎﺷﺪ. 

خود شما هم میتوانید متن را تنظیم کنید
مثلا میتوانید وکالتنامه های مورد نظرتان را از اینجا بگیرید و متن آنها را ترکیب کنید.

نکته:
1- به هیچ عنوان وکالت در زمینه گرفتن وام و گذاشتن وثیقه و ... ندهید
2- وکالت در زمینه ازدواج و طلاق ندهید.
3- وکالت برای فروش اموال غیر منقول را به یک فرد معتمد (مثل پدر یا مادر) بدهید.
4- حتما وکالت در زمینه شناسنامه و گذرنامه و .. بدهید. خیلی لازم میشود. بویژه اگر خدای ناکرده شناسنامه تان گم شود.

RE: وکالت نامه محضری - MaMi - 20-07-2013

(20-06-2013, 11:04 AM)'Nasim67' نوشته: حالا می شه توضیح بدید که آیا دفاتر اسناد رسمی لیست کلی از مراکز و سازمان هایی که باید قید بشه، دارند؟

همون طور که دوستمون هم اشاره کرد، دفاتر اسناد رسمی، لیست کلی مراکز و سازمان هایی که باید (و شما تمایل دارید) اسمشون در وکالت نامه قید بشه رو دارند.
در مورد سوال دوم، با ادغام اداره یا سازمانی، با اداره یا سازمان دیگه ای، كليه كاركنان و اعتبارات و ديون و تعهدات (و اختیارات قانونی) به سازمان جدید منتقل میشه و وکیل شما همچنان با همون وکالت نامه قبلی میتونه، کارهای مربوطه رو در اداره جدید انجام بده.

RE: وکالت نامه محضری - Torkan - 01-12-2013

قیمت وکالت نامه محضری 60000 تومن هست.
بیشتر از اون ندید.
قیمت رو از سازمان اسناد پرسیدم به تاریخ92/9/5
در ضمن یادتون نره لیست وزارت علوم و بیمه ها و شرکت هایی که تو فرم خودشون نیست بنویسید حتما.
موفق باشید.

RE: وکالت نامه محضری - mani.mahvash - 05-03-2014

بچه ها کسی قیمت جدید نداره بذاره؟؟

RE: وکالت نامه محضری - ForeverBlue - 05-03-2014

تو این سایت میتونید برخی از قیمتها را ببینید.

[برش] تائید و مهر وزارت علوم - oblique314 - 26-06-2014

یه سوال دیگه اینکه من الان ایران نیستم . تاریخ مراجعه به پست رو گرفتم . کسی که تو ایران بهش وکالت دادم میتونه این کارو برام بکنه؟ یعنی مدازکمو ببره پست یا وزارت علوم؟

RE: تائید و مهر وزارت علوم - MaMi - 26-06-2014

(26-06-2014, 12:42 AM)'oblique314' نوشته: یه سوال دیگه اینکه من الان ایران نیستم . تاریخ مراجعه به پست رو گرفتم . کسی که تو ایران بهش وکالت دادم میتونه این کارو برام بکنه؟ یعنی مدازکمو ببره پست یا وزارت علوم؟

دوست من، وقتی کسی از شما وکالت نامه رسمی که در دفتر اسناد رسمی ثبت شده، داشته باشه، تمامی کارها و اختیاراتی رو که در محدوده اون وکالت نامه به ایشون دادید، میتونه انجام بده، بنابراین ایشون میتونند به صورت قانونی، پیگیر آزاد کردن مدارک شما باشند (من خودم هم همین کار رو کردم، یعنی وکالت دادم و وکیلم مدارکم رو آزاد کرد)

RE: وکالت نامه محضری - kimia2005 - 21-07-2014

برا چه مواردی بایستی به وکیل خودمون وکالت بدیم که بعدا دردسر برامون نشه ؟؟

RE: وکالت نامه محضری - M1KE - 21-07-2014

مورد اول اینکه فقط به افرادی که بهشون اطمینان صد در صدی دارین وکالت بدین. افرادی مثل اعضای خانواده. مورد دوم هم اینکه به طور مشخص تعیین شده باشه که برای چه اموری این وکالت داده میشه و کلی نباشه. برای دانشجوها معمولا شامل مواردی مثل گرفتن ارز دانشجویی و آزاد کردن مدرک تحصیلی هست. شما وقتی به محضر میرین که وکالت نامه رو تنظیم کنید ازتون در مورد حدود اختیارات وکیل سوال میشه و وقتی کلیت موضوع براشون روشن شد، جملات حقوقی لازم که اون کار رو برای وکیل امکان پذیر کنه رو خودشون تنظیم می کنند.

هر وکالت نامه دارای یک متن بلند و یک پاراگراف کوتاه در انتهای اون هست که حدود اختیارات وکیل رو مشخص کرده. حتما حتما در بخش حدود اختیارات وکیل دقت کنید که وکالت نامه از نوع بلاعزل نباشه که هر زمان مشکلی ایجاد شد بتونید وکیل رو عزل کنید. در حالتی که بلاعرل باشه معمولا می نویسند موکل حق عزل وکیل را از خود صلب نمود.

(21-07-2014, 05:14 PM)'kimia2005' نوشته: برا چه مواردی بایستی به وکیل خودمون وکالت بدیم که بعدا دردسر برامون نشه ؟؟