آکادمیا کافه
سوالات در مورد پورتفولیو یا آلبوم کار (Portfolio) - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: عمران، معماری و شهرسازی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C)
+--- موضوع: سوالات در مورد پورتفولیو یا آلبوم کار (Portfolio) (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA%D9%81%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%88-%DB%8C%D8%A7-%D8%A2%D9%84%D8%A8%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-Portfolio)

صفحات 1 2 3 4 5

سوالات در مورد پورتفولیو یا آلبوم کار (Portfolio) - lavender - 09-05-2013

پرتفولیو چیست؟ به طور خلاصه می شه گفت پرتفولیو آلبوم  کار های شماست. پروژه هایی که در طول ترم ارائه دادید. اسکیس- راندو- ماکت سازی- همه ی شیت بندی ها- کارهای سه بعدی و..... رو در یک دفترچه تدوین می کنید و به عنوان پرتفولیو به دانشگاه یا محل کار ارائه می دید.
یک تعریف کامل و زیبا از پرتفولیو:
نقل قول:در رشته‌های مرتبط با طراحی از جمله معماری، برای ادامه تحصیل یا شروع کار حرفه‌ای ارائه پورتفولیو یکی از اجزای اصلی روند پذیرفته شدن است.

پورتفولیو تنها مدرک «لازم» نیست.بلکه می‌تواند منبعی باشد که به ما نشان می‌دهد چگونه با تاکید بر توانایی‌های خود و به دست آوردن قابلیت‌های مختلف، در رقابت با دیگران موفق‌تر عمل کنیم.

پرتفولیو  نشان‌دهنده سير يادگيریه...و مدرکی برای سنجش توانایی طراحی شماست.

- در مورد اطلاعات هر پروژه بسیار بسیار مختصر در مورده مسائلی که شما طرحتونو بر اساسه اون طراحی کردین مثل اقلیم خاص و یا از مدارک گرافیکیتون قابله فهم نیست اطلاعاتی بدین و تا جایی که ممکنه اگه این اطلاعات اهمیته زیادی داره اونارو گرافیکی کنین مثله کانسپت.

-براي هر پروژه يك پوستر زيبا به صورت فشرده (هر پروژه يك صفحه در يك صفحه كه غالباً A3 هست) طراحي كرد كه در عين حالي كه موضوع و مسئله مشخص هست، تحليل شما و راه حلتون رو نيز پوشش بده. اين كار باعث مي شه تا تنوع موضوعاتي كه كار كرديد و قدرت تحليل تون مشخص بشه. 

-هر موضوعی که کار خودتون باشه رو میتونید در قالب یه پروژه ی جداگونه در پرتفلیو بیان کنید... گرچه به اعتقاد من اگر تحت عنوان درس یا پروژه ی واقعی باشه خیلی تاثیر گذارتر خواهد بود... توی پرتفلیوها معمولاً توضیحی در مورد پروژه نوشته میشه که یه بخش از اون توضیح اینه که این پروژه در کجا تعریف شده، مدیرش (یا استاد) کی بوده و نقش شما دقیقاً در اون پروژه چی بوده.

-پرتفولیو فقط شامل کارهای معماریتون نیست. می تونه شامل  design, painting, drawing, sculpture or 3-D work, graphics, computer graphics, photography, printmaking, wood or metal work, or other making هم باشه.

-هر طرح مسابقه ای که به نظرتون خوب شده رو بذارید تو پورتفولیو ... مهم نیست برنده شده باشید یا اصلا جای معتبری برگذار کرده باشه ای مسابقه رو . شما به عنوان Competition Proposal میذارید این طرحا رو تو پورتفولیو..

- برای طراحی پرتفولیو می تونید از هر نرم افزاری خواستید استفاده کنید photoshop - indesign ....

- تعداد صفحات و اندازه ی کاغذ بستگی به دانشگاهتون داره و هر دانشگاه فرق داره. اکثر دانشگاه ها CD رو قبول نمی کنن و به قول معروف باید hard copy  ( پرینت گرفته شده ) باشه.

سایت های زیر رو ختماً ببینید....خیلی مفید هستن.
http://bookmart.ir/shop/پورتفولیو/
http://ocw.mit.edu/courses/architecture/
http://issuu.com/search?q=Architecture%20Portfolio&si=0&ps=10&sb=visual&rp=*
http://architectureandplanning.dal.ca/architecture/visitors/student_portfolios.shtml
http://jump.dexigner.com/directory/19673
http://www.bryanmaddock.com/architecture/YELE/

RE: سوالات در مورد portfolio - ARNAVAZ - 12-08-2013

درود

دوستان در تهیه کردن پرتفولیو چند نکته اضافه میکنم که حتما مدنظر قرار بدین:

1:  روند پروژه بهترین و گویاترین صورت از لحاظ گرافیکی معرفی کنید و از شلوغ کردن و رنگی رنگی کردن بدون هدف جدا حذر کنید. مگه اینکه به روحیه پروژه ربطی داشته باشد مثلا طراحی صحنه تئاتر یا .. کار کردین و موضوعش کشمکش و بحث بین دو گروه هستش >> مثال عینی : طراحی صحنه نمایش دشمن مردم اثر ایبسن

2: حتما حتما برای هر صفحه در حدود یه پاراگراف نوشته داشته باشین و روند پروژه بهترین و گویاترین صورت از لحاظ گرافیکی معرفی کنید به جز صفحات خاص که تری دی و .. دارین و نزارین شکیل تر هستش

3: اگه در مسابقات معماری شرکت کردین ولو اینکه مقامی نیاورده باشین حتما بزارین و توضیح بدین که در چه مورد بوده و....

4: میتونین در پرتفولیو هر پروژه ای رو از نظر پرزانته و گرافیک با سایر کارتون متفاوت کار کنید.
ولی به نظر من همین موضوع هم باید خیلی خیلی حواستوت جمع باشه که هر کدوم نسبت به کل پروژه ساز خودش رو نزنه>>

پرتفولیو شما غیر از اینکه نشون دهنده قابلیتهای شماست در معماری خیلی بیشتر نشون دهنده شخصیت شما هم هستش >> 
الف) پس سعی کنید یه دست خطی چیزی در کل پروژه ها از خودتون به جای بزارین (مثل اسکیس که هر کی دست خط خودش رو داره)
ب) و همچنین مورد الف رو در نوع گرافیک و پرزانته هر پروژه ای نسبت به کل پروژه در نظر بگیرین....

فرض کنید شما استاد یا عضو کمیته تصمیم گیری هستید و چند تا پرتفولیو روی میز گذاسته و دارید با سایر همکارتون بررسی میکنید از طرحها و خلاقیت من رو خوشتون میاد ولی انسجام و بهم ریختگی و عدم نظم در کل پروژه و حتی تک تک پروژه شما رو دلسرد میکنه و انگیزه ای برای ادامه دین کارها رو از دست می دهید 

5: پرتفولیو رو باید هر صفحه ای که میبندین از نظر ارتباط تصویری اینقدر در شما مُتوِشن ایجاد کنه که دوست داشته باشین بقیه صفحات رو ببینید و دنبال کنید به صورتی که اگه استاد داره همزمان چندتا پرتفولیو رو میبینه اونارو بزارن کنار و روی کار شما فوکوس کنه...

6: این سایت رو هم ببینید ولی این رو هم حتما در نظر بگیرین نوع پرزانته و... این اشخاص چون حالا خارجی هستن دلیل بر عالی بودن و اکسِپت بودنشون نیست. www.issuu.com
سعی کنید پروژه هایی رو از بین بقیه جدا کرده و سیو کنید و خوب دقت کنید که واسه معرفی و .. چه ابتکارتی داشته و چه جور پروژه رو گویا و زیبا معرفی کرده >> نکات پرزانته و ارتباط تصویری که بالا ذکر کردم در اون حداقل رعایت شده باشه 

پ.ن : سوال دیگه ای داشتین لطفا همینجا بپرسین و لینک پست رو برای من ارسال کنید (پ. خ / پ.بازدیدکنندگان)
تا بقیه دوستان هم بتونن استفاده کنن

پیروز باشین...

RE: سوالات در مورد portfolio - sarvin - 11-09-2013

www.eirannejad.com/about/

RE: سوالات در مورد portfolio - Ali.Akbar - 29-01-2014

سلام و خسته نباشید خدمت شما 

بابت اطلاعات بسیار مفیدی که در اختیارمون قرار دادی بسیار ممنونم. 

یک سوالی داشتم و بیشتر درخواست راهنمایی است . من چندین سال ( 5-6 سال ) سابقه کار در پروژه های ساختمانی دارم که حدود 3 سال بیمه دارم و سوال من این هست که 6 سال سابقه کار را قبول میکنند ؟ 
و سوال دیگه اینکه برای رشته معماری کارهای اجرای ساختمان ارزش بیشتری برای پذیرش دارند یا طراحی ؟ 
یک پیشنهاد دیگه هم از شما میخواستم که من اگر بخواهم برای ارشد 1 یا 2 سال دیگه پذیرش از یک دانشگاه خوب کشور کانادا بگیرم چه کارهایی انجام بدم که کارم راحت باشه ؟ و یک چیشنهاد هم در رابطه با همین مورد با فرض اینکه ارشد را ایران بگیرم و برای 4-5 سال آینده برای مقطع دکتری در دانشگاه های برتر کانادا به بدهید

با تشکر از شما 

RE: سوالات در مورد portfolio - ARNAVAZ - 29-01-2014

درود 
خواهش میکنم
این سوال رو باید در قسمت راهنمایی برای پذیرش رشته های معماری عمران و شهرسازی می پرسیدین
حالا من جواب میدم مدیر محترم صلاح دیدن منتقل کنن

1) بله چرا قبول نکنند. شما حتما یه رکام از محل کارتون بگیرین و بنویسید دقیقا اونجا چه وظایفی داشتین به ترتیب اولویت
و قید هم کنید از فلان تاریخ تا این تاریخ بیمه بودین و... >> رجوع به تاپیک رکامندیشن

2) مهم اینکه یه کار قوی و تمیز باشه حالا میخواد دانشگاهی باشه یا اجرایی
اگه کارای اجرایتون قویتره اول بزارین و به ترتیب قوی بودن بیاین تا آخر
یا اینکه میتونید اول اجرایی ها رو بزارین و بعد دانشگاهی ها >> خودتون بسنجین ببینید کدوم بهتره

3)اگه بخواین فقط پذیرش بگیرین بدون فاند برای مستر مشکلی ندارین به شرطی که هزینه دانشگاه و زندگی رو بتونید متقبل بشید
یه نکته مهم :
ببینید برای مستر در هر رشته ای مقادیری که برای فاند در نظر میگیرین کمتر هست به نسبت دکتری
حالا در رشته های هنری باز وضعیت بدتری حاکمه>> اگه بخواین برای مستر اقدام کنید باید واقعا پرتفولیوتون خیلی قویـــــــــــــ باشه که بتونین اگه فاند نگرفتین لااقل یه اسکالر بگیرین 

4) پرتفولیو نقش حیاتی و بسیار تعیین کننده ای داره (بغیر از آیلتس یا تافل و یا احیانا جی آر ای که باید نمره مورد نظر دانشگاهتون رو بگیرین)

5) بستگی به وضعیت و سرمایه مالیتون داره که بتونید هزینه مستر اگه فاند نشدید رو بپردازید
بله میتونید مستر رو بخونید و بعد برای دکتری اقدام کنید 
البته اگه میخواید فقط کانادا یا آمریکا باشید واسه اروپا دانشگاههای بدون شهریه مثل آلمان و اتریش و... (مستر)
و همینطور دانشگاههای که فاند اصلی و فرعی به مستر میده مخصوصا برای رشته معماری که خیلی خوب هستش مثل ایتالیا /پلی تکنیک میلان 

پیروز باشین

نقل قول:سلام و خسته نباشید خدمت شما 
بابت اطلاعات بسیار مفیدی که در اختیارمون قرار دادی بسیار ممنونم. 
یک سوالی داشتم و بیشتر درخواست راهنمایی است . من چندین سال ( 5-6 سال ) سابقه کار در پروژه های ساختمانی دارم که حدود 3 سال بیمه دارم و سوال من این هست که 6 سال سابقه کار را قبول میکنند ؟ 
و سوال دیگه اینکه برای رشته معماری کارهای اجرای ساختمان ارزش بیشتری برای پذیرش دارند یا طراحی ؟ 
یک پیشنهاد دیگه هم از شما میخواستم که من اگر بخواهم برای ارشد 1 یا 2 سال دیگه پذیرش از یک دانشگاه خوب کشور کانادا بگیرم چه کارهایی انجام بدم که کارم راحت باشه ؟ و یک چیشنهاد هم در رابطه با همین مورد با فرض اینکه ارشد را ایران بگیرم و برای 4-5 سال آینده برای مقطع دکتری در دانشگاه های برتر کانادا به بدهید
با تشکر از شما 

RE: سوالات در مورد پورتفولیو یا آلبوم کار (Portfolio) - fhm - 08-08-2014

درود
من رشتم عمران بوده درنتیجه طرح دانشگاهی ندارم. از طرف دیگه تا حالا کارم رو با همون تری دی راه انداختم و اسکیس و ماکت ندارم! من طراحی نما میکنم که طرح هایی که برای کارفرما میزنی الزاما چیز خاصی نیستند یعنی خیلی چشمگیر نیستند!!!! اگه بخوام بی خیال این طرحها بشم و چند تا طرح ازاد خودم بزنم تو تری دی بهتر نیست؟ شاید بگین همشو  بذار! اینطوری طبق گفته شما پرتفولیوم انسجام و جذابیتشو از دست نمیده؟ من یکی دوتا نمونه پرتفولیو دیدم اصلا چندتا طرح نبود فقط یکدونه طرح بود با ماکتشو توضیح و همین.

RE: سوالات در مورد پورتفولیو یا آلبوم کار (Portfolio) - ARNAVAZ - 28-08-2014

درود

پرتفولیو ارتباط مستقیم داره با رشته ای که میخواین اپلای کنید و همینطور مقطع درخواستی 
به نظر میان برای ارشد میخواین اپلای کنید

نظر من اینه که چندتا کار خوب و حرفه ای با تری دی انجام بدین و روی همونا مانور بدین و نکته های پستهای بالا رو که نوشتم رعایت کنید
2: اگه کار هنری دیگه هم دارین بزارین مثلا کارهای گرافیکی و...
3: اسکیسهای طرحهایی که میخواین پرتفولیو ببندین رو هم بزارین

پیروز باشین
(08-08-2014, 03:47 AM)'fhm' نوشته: درود
من رشتم عمران بوده درنتیجه طرح دانشگاهی ندارم. از طرف دیگه تا حالا کارم رو با همون تری دی راه انداختم و اسکیس و ماکت ندارم! من طراحی نما میکنم که طرح هایی که برای کارفرما میزنی الزاما چیز خاصی نیستند یعنی خیلی چشمگیر نیستند!!!! اگه بخوام بی خیال این طرحها بشم و چند تا طرح ازاد خودم بزنم تو تری دی بهتر نیست؟ شاید بگین همشو  بذار! اینطوری طبق گفته شما پرتفولیوم انسجام و جذابیتشو از دست نمیده؟ من یکی دوتا نمونه پرتفولیو دیدم اصلا چندتا طرح نبود فقط یکدونه طرح بود با ماکتشو توضیح و همین.

RE: سوالات در مورد پورتفولیو یا آلبوم کار (Portfolio) - fhm - 04-09-2014

(28-08-2014, 07:30 PM)'ARNAVAZ' نوشته: درود
پرتفولیو ارتباط مستقیم داره با رشته ای که میخواین اپلای کنید و همینطور مقطع درخواستی 
به نظر میان برای ارشد میخواین اپلای کنید
نظر من اینه که چندتا کار خوب و حرفه ای با تری دی انجام بدین و روی همونا مانور بدین و نکته های پستهای بالا رو که نوشتم رعایت کنید
2: اگه کار هنری دیگه هم دارین بزارین مثلا کارهای گرافیکی و...
3: اسکیسهای طرحهایی که میخواین پرتفولیو ببندین رو هم بزارین

پیروز باشین

پرتفولیوی معماری مدنظر هست دیگه. کار هنری مثلا طراحی لباسم بذارم؟ طراحی لباس و معماری! مرسی دوست عزیز.

RE: سوالات در مورد پورتفولیو یا آلبوم کار (Portfolio) - ARNAVAZ - 07-09-2014

بله خوبه منم طراحی لباس داشتم >> بازم اگه کارای دیگه گرافیکی و... هم داشتین بزارین
(04-09-2014, 03:41 PM)'fhm' نوشته: پرتفولیوی معماری مدنظر هست دیگه. کار هنری مثلا طراحی لباسم بذارم؟ طراحی لباس و معماری! مرسی دوست عزیز.

RE: سوالات در مورد پورتفولیو یا آلبوم کار (Portfolio) - faeze23 - 14-09-2014

سلام
دوستان یک سوال در مورد پورت فولیو دارم من رشته ام مهندسی فضای سبز هست و تو مقطع کارشناسی پروژه های خیلی عالی نداشتیم چند واحد درسی داشتیم شیت میببستیم و استاد براساس سلیقه نمره میداد درجریان اصول نمره دهی دانشگاه های ایران هستید دیگه!! مسئله اینجاست من برای درسهای طراحی همیشه نمره بالای 17 گرفتم ولی احساس میکنم کارهام در حد گذاشتن تو البوم نیست و با اینکه نمره ام بالا بوده اعتبار مدرکم زیر سوال نره؟؟
لطفا تو این زمینه راهنماییم کنید خیلی نگرانم...
ممنون