آکادمیا کافه
New year resolution: writing high impact papers - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مقاله، پایان نامه، پروپوزال و تز دکتری (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AA%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C)
+--- موضوع: New year resolution: writing high impact papers (/Thread-New-year-resolution-writing-high-impact-papers)

New year resolution: writing high impact papers - Karim - 06-04-2013

درود،
دوستان عزیز
سال 91 با همه فراز و نشیب هایش گذشت .به امید اینکه سال 1392 خورشیدی برای همگی سال پر از مقاله های با ایمپکت بالا باشد . در این تاپیک راههای چاپ مقاله های با ایمپکت بالا را به بحث خواهیم نشست. پیشنهادات و تجربیات  ارزنده خود را بیان بفرمایید. بخصوص برای جماعت داخل ایران که تحقیقاتشون با مشکلات خاص خودش همراه هست
بدون شک  چاپ مقاله های با ایمپکت بالا بسیار معجزه  آفرین خواهدبود چه در مسیر اپلای و چه در مسیر کاریابی ، جذب گرانت تحقیقاتی و.... بقول معروف برای بقای علمی و  آکادمیک  چاره ای جز چاپ مقاله های ایمپکت بالا وجود ندارد.
در یکی از لینک ها  زیر (سوم) هفت عادت محققین موثر یا effective researcher ها رو گفته و طبق تعریف در اونجا گفته شده که ریسرچر موفق کسی است که هم به کیفیت و کمیت مقالاتش  توجه داشته باشد. و از نظر کمی هم گفته است که effective researcher سالیانه 5 عدد به بالا مقاله در ژورنال های با کیفیت دارد.

و اماری که نظر من رو جلب کرد این بود که بخش قابل توجهی از  مقالاتی که در ژورنال های خفن چاپ می شوند citation کمی میخورند و علت هم گفته چون داوری این مقالات توسط دوستان خودشون انجام می شود بعبارتی لابی علمی!!
و نکته  مهم اینکه من تا تا حالا فکر می کردم که بالاترین اپمکت فاکتور مربوط به nature با IF حدود 33  هست ولی امروز متوجه شدم خیر New England Jouranal of Medicine با ایمپکت حدود 52 در صدر جدول با کیفیت ترین ها قرار داره. در مورد اهمیت ایمکت فاکتور های هم این مثال یکی از دوستان است که اختلاف این ایمپکت ها مانند ریشتر در زلزله هست مثلا ایمپکت 52 ریشتری مقایسه شود با مثلا ایمپکت 1 ریشتری.!!

برای شروع سه تا لینک رو می گذارم
این لینک که یک فاروم خارجی هست و عنوان تاپیک هم از اونجا گرفتم گفتگوی جالبی هست
این لینک فایل خلاصه و مفیدی هست
 این لینک هم یک فایل پاورپوینت به همراه آمارهای جالب و نکات اموزنده

بدرود

RE: New year resolution: writing high impact papers - Shahrouz - 06-04-2013

درود
کریم عزیز بسیار ممنونم از بابت این تاپیک. یک نکته دیگه من اضافه کنم و اینکه باید ژورنالها رو در category های مربوط به خود مقایسه کرد. چاپ مقاله در ژورنالهایی مانند nature بسیار دشوارتر و دارای پروسه داوری پیچیده تری هست هرچند ایمپکت فکتور کمتری داشته باشند. 
بالاترین ایمپکت فکتور نیز مربوط به ژورنال CA: A Cancer Journal for Clinicians هست که ایمپکت فکتور فعلی آن 101 هست. 

RE: New year resolution: writing high impact papers - soilman - 06-04-2013

درود

نکته ای هم که باید اشاره کنم هم اینه که مقاله دادن در بعضی رشته ها هم آنچنان مرسوم نیست چه برسه دارای ایمپکت بالا....
به عنوان مثال در رشته های کشاورزی و محیط زیست شاید دیده باشم که بعضا افرادی مقالاتی در ژورنال های داخلی یا خارجی بسیار معمولی و رده پایین داده باشن ولی در آن طرف ممکنه رشته هایی باشند که بشه حتی وسط رساله ی ارشد مقاله داد و زود قبول هم بشه....

و کلا هم به نظر من دانشجویان و اساتید و محققین ایرانی حتی آن هایی که در خارج چند سالی بوده اند یا مشغول به تحصیل هستند اگر مقایسه کنیم با کشورهای دیگر در ارائه ی مقاله ی با کیفیت ضعیف تر عمل می کنند و این بیشتر به سیستم آموزشی برمیگرده....

RE: New year resolution: writing high impact papers - Karim - 09-04-2013

درود مجدد و تشکر از دوستان
در ادامه
دراین لینک لیستی از مقالات همراه با IF آنها توسط isi در 2010 منتشر شده است 2012 رو من پیدا نکردم ولی زیاد فرقی ندارد صفحه دوم این فایل ژورنال های با IF بالای 10 رو نامبرده است. دوستان گرامی مربوط به سایر حیطه ها رو اگر لیستی دارند در اینجا بگذارند.
نکته جالب اینکه  در اکثر لیست هایی که من دیده ام بالاترین IF ها مربوط به Life Science و بویژه bio-medicineهستند که استنباط شخصیم اینه که این علوم دربین همه علوم موجود در دنیا از پویایی بیشتری برخودار هستند و به عبارتی بیشترین تولید علم دنیا مربوط به این حیطه است. اون ژورنالی که شهروز عزیز در بالا معرفی کرد و بالاترین IF رو داشت مربوط به CANCER بود و بنظر می رسد که تحقیقات مرتبط با cancer داغترین موضوعات علمی روز دنیا هستند.

شاد باشید

RE: New year resolution: writing high impact papers - aryangolden - 04-03-2014

دلیل بالا بودن ایمپکت مجلات علوم زیستی رو باید توی طریقه محاسبه ایمپکت فکتور جست و جو کرد، ایمپکت فکتور یه نسبتیه از مقالاتی که از اون مجله که بهشون ارجاع داده شده به کل مقالات چاپ شده در اون مجله
حالا این چه ربطی داره؟ ربطش اینه که علوم زیستی و پزشکی سبک بررسی و ریسرچشون فرق داره، مثلا در یه رشته مهندسی یه دانشجو با چهارتا فرمول اصلی که سالهاست مشخصه کار میکنه و نتیجه میگیره و توی رفرنس هاش کتاب ها و مقالات 50 60 سال پیش به عنوان رفرنس اومده، اما علوم پزشکی و تجربی همه کار ها اکثرا بر پایه کارهای قبلیه و حتی خیلی هاشون جمع بندی یا مقایسه کارهای قبلی هست، یه جوری این چیزها باعث میشه که توی مقالاتشون ارجاع به مقالات قبلی بیشتر بشه و در نتیجه ایمپکت فکتور مجلات توی اون زمینه هم بیشتر بشه، خیلی وقت ها مقاله ای که 5 سال هم از عمرش گذشته میتونه قدیمی به حساب بیاد یا اینکه حتی نظریه ای که توش اومده رد شده باشه!!
پس خیلی به پویایی علم توی اون زمینه مربوط نمیشه!