آکادمیا کافه
رنکینگ دانشگاه های ایران - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: راهنمای تحصیلی قبل از پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- موضوع: رنکینگ دانشگاه های ایران (/Thread-%D8%B1%D9%86%DA%A9%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)

صفحات 1 2

رنکینگ دانشگاه های ایران - env.plan - 23-11-2012

مگه تو رنکینگ دانشگاه تهران از بین دانشگاههای دیگه ی ایران رتبه بهتری نداره؟؟؟؟؟!!!!!!!بعدشم شریف و تربیت مدرس و.....دوستان لطفا جواب بدن ممنون می شم.

RE: شانس گرفتن پذیرش و کمک هزینه (فاند) از دانشگاه های آمریکا - blur - 24-11-2012

(23-11-2012, 05:43 PM)env.plan نوشته: مگه تو رنکینگ دانشگاه تهران از بین دانشگاههای دیگه ی ایران رتبه بهتری نداره؟؟؟؟؟!!!!!!!بعدشم شریف و تربیت مدرس و.....دوستان لطفا جواب بدن ممنون می شم.
منم بهمین ترتیب دیدم .ظاهرا یه رنکینگی بود که اساس ارزیابیش مقالات الزویر بود.

RE: رنکینگ دانشگاه های ایران - Pejman - 24-11-2012

(23-11-2012, 05:43 PM)env.plan نوشته: مگه تو رنکینگ دانشگاه تهران از بین دانشگاههای دیگه ی ایران رتبه بهتری نداره؟؟؟؟؟!!!!!!!بعدشم شریف و تربیت مدرس و.....دوستان لطفا جواب بدن ممنون می شم.
به نظر من تو ایران رنکینگ معتبری برای این دانشگاه ها نداریم. تو رنکینگ های جهانی هم تو بعضی هاشون این دانشگاه ها اومدن، که البته همه شون معتبر نیستند. من نظرم رو در مورد رنکینگ های مختلف اینجا گفتم.

به هر حال طبق چیزی که اینجا اومده اکثراً دانشگاه تهران رو برترین دانشگاه ایران دونستند. بعد از تهران هم معمولاً شریف اومده.

RE: رنکینگ دانشگاه های ایران - MaMi - 24-11-2012

بنظر من، رتبه بند کلی دانشگاه های ایران، یک رتبه بندی درست و در شرایط برابر نیست. به عنوان مثال همونطور که میدونیم، دانشگاهی مثل شریف، منحصر به رشته های فنی است ولی از طرفی دانشگاه تهران محدوده وسیعی از رشته ها رو پوشش داده (از هنر، فنی تا انسانی و ...). از اون طرف دانشگاه تربیت مدرس، فقط مقاطع تحصیلات تکمیلی رو پوشش میده، باز هم نه در تمامی رشته ها. بنابراین به نظرم، برای یک رتبه بندی درست، شما حداقل باید رشته ها و مقاطع تحصیلی یکسان رو در دانشگاه های مورد بررسی، مدنظر قرار بدهید، به عنوان مثال رشته برق در دانشگاه تهران، شریف، تربیت مدرس، اصفهان، شیراز و ...

RE: رنکینگ دانشگاه های ایران - parsley - 05-01-2013

در اینمورد: ما با یه بنده خدای مسئولی که سر قضیه ارز دانشجویی صحبت میکردیم می فرمودن دانشگاهای ما جزو بهترینای جهان هستن و چنان از صحبت من که گفته بودم اکثر دانشگاههای ایران رنک بالای 1000 جهان رو دارن برآشفتن که من یه آن فکر کردم حتما من مزخرف نوشتم یا همه اون رده بندیهای معتبر جهانی چرته!
بدون شرح!!

RE: رنکینگ دانشگاه های ایران - Karim - 26-05-2013

پيوستن دانشگاه علوم پزشكي تهران به صد دانشگاه برتر جهان در گرايش فارماكولوژي، سم شناسي و علوم دارويي
ضمن اینکه بر اساس همین منبع علوم دامپزشکی در رنک 91 جهان قرار گرفته است
http://medicine.tums.ac.ir/story.aspx?id=23596&p=575

RE: رنکینگ دانشگاه های ایران - Shahrouz - 26-05-2013

درود
این فقط بر پایه تعداد مقالات هست که البته واقعا آمار مقاله دهی در ایران خیره کننده هست. دانشگاه علوم پزشکی تهران هم دانشگاه شناخته شده ای محسوب می شه. حتی در استرالیا هم کاملا شناخته شده هست.

RE: رنکینگ دانشگاه های ایران - automotive - 04-12-2014

دوستان رده بندی ها متفاوت هستش. بعضی ها فقط رتبه دانشگاه ها رو میگن، بعضی ها موسسات رو هم میگن.
من این سایت رو پیشنهاد میکنم. http://webometrics.info
به بخش آسیا رفته و ایران را انتخاب کنید.

رتبه اول University of Tehran (رتبه جهانیش 398)  و دوم Tehran University of Medical Sciences ( رتبه جهانیش 422) و ... است.

RE: رنکینگ دانشگاه های ایران - codoine - 04-05-2015

سلام یه سوال داشتم اون هم اینکه ایا دانشگاه های فنی جایی تو این لیست ندارن؟من که دارم کاردانی به کارشناسی میخونم چون دانشگاهم تو لیست بهترینها نیست احتمال گرفتن فاند کم میشه واسم؟اصلا شانسی دارم تو گرفتن پذیرش؟

RE: رنکینگ دانشگاه های ایران - feri8 - 13-07-2019

سلام و ارادت. با کسب اجازه از استادان و دوستان عزیز...

در مورد رنکینگ دانشگاه ها اولین نکته ای که باید مد نظر داشته باشیم اینه که نظام های رتبه بندی زیاد وجود داره که هر کدوم پارامتر های مختلفی رو ارزیابی میکنن برای تعیین رتبه ی دانشگاه ها؛ پس خیلی حائز اهمیت هست که ما چه پارامتر هایی از دانشگاه ها برامون مهم تر هست تا طبق اونا رتبه هاشون رو بررسی کنیم.
فهمیدن اینکه نظام های رتبه بندی از چه پارامتر هایی استفاده میکنن کار سختی نیس کافیه برید به سایتشون (یا مقداری سرچ) و کمی کنکاش کنید برای کسب اطلاعات Smile.
تا جایی هم که من اطلاع دارم بعضی از اینها معروف تر هستند و بیشتر قابل استناد هستند مثل QS , TimesHigherEducation , Usnews و تقریبا پارامتر های منطقی تر و مهم تری رو مورد بررسی قرار میدند...
البته ممکنه با دیدن نتایج کمی تعجب کنید، مثلا اینکه شریف لزوما اولین دانشگاه ایران نیست و در بعضی موارد دانشگاه آزاد رو هم اون بالاها اگر دیدید تعجب نکنید Big Grin  چون یک سری شرایط هست که باید خودتون از قبل مد نظر داشته باشید، مثلا اینکه دانشگاه تهران پردیس های زیادی داره و تقریبا تمام رشته هارو پوشش میده پس طبیعیه در بیشتر جاها بالاتر از شریف قرار بگیره چون کمیت خروجیش بیشتره، یا دانشگاه آزاد بیشترین تعداد دانشجو رو داره پس یقینا خروجی بالایی رو هم میتونه داشته باشه در مجموع (ینی جمیع واحد ها) پس ممکنه رتبه ی خوبی داشته باشه...(باز هم این موارد بستگی به همون نکته ی اولی که گفتم داره و با تغییر پارامتر ها نتایج قطعا تغییر میکنه)
در هر صورت کمی وقت بزارید تا اطلاعات خوبی نصیبتون بشه، با عجله به نتیجه ی قابل اطمینانی نمیرسید.
با آرزوی موفقیت برای همه