آکادمیا کافه
نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Statement of Purpose - SoP (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Statement-of-Purpose-SoP)
+---- موضوع: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده (/Thread-%D9%86%D8%B8%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-SoP-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%87)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - Zari - 31-01-2011

کاربران گرامی
چنانچه مایلید که نظر سایر کاربران و دوستان را در مورد SoP خود جویا شوید لطفا SoP خود را در این تاپیک قرار دهید.

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - Cortex - 31-10-2011

سلام دوستان
این SOP یکی از دوستانم هست. اگر نظری دارید و عیب و ایرادی داره ممنون می شم نظراتتون رو بشنوم.

با تشکر

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - Pejman - 31-10-2011

امید جان من خودم رو صاحب نظر نمی دونم. اما در حدی که ایراداتی به ذهنم رسیده رو می گم:

1- ساختار SOP در کل به نظرم خیلی منسجم نیست و کمی از این شاخه به اون شاخه پریده.

2- چند مورد ایراد گرامی وجود داره که خود WORD هم پیشنهاد داده یکی دو مورد رو! البته در کل از نظر به کار بردن لغات و گرامر بد نیست. بعضی جملات ترجمه تحت الفظی از فارسی به انگلیسی هست که معنایی نداره. مثال:
Also, I've got my TOEFL and GRE scores to pursue my education in any university of Canada.

یعنی چی من نمرات تافل و GRE دارم؟! اولاً که کسی نمی گه من این نمرات رو دارم. می شه گفت این آزمون ها رو دادم و نمرات خوبی کسب کردم. بعدش هم اشاره به این موضوع هیچ مزیتی نداره.

3- یه سری جاها خیلی کلی گویی شده و هیچ توضیح یا مثال یا دلیلی براش ارائه نشده. مثال:
I was in close contact with the researches undertaken by Dr.---------------------- in the field of----------------- and Dr.------------ in the field of-----------------

4- به زمینه های تحقیقاتی و تجربیات تحقیقاتی فرد به اون صورت خوب پرداخته نشده. نیاز هست دلیل علایق و میزان تجربیات مرتبط به صورت مبسوط تری ارائه بشند. مثلاً توضیحات در مورد دوره فوق لیسانس ایشون خیلی کمه و بیشتر به لیسانس پرداخته. در حالی که فوق لیسانس از نظر تجربه تحقیقاتی خیلی مهم تر هست.
حتی در مورد سوابق کاری و جزئیات شغلی فرد تو این 5 سال توضیحات خوبی داده نشده. در حالی که این 5 سال بخش عمده ای از زندگی فرد رو تشکیل داده.

5- این SOP کمیته پذیرش رو مجاب نمی کنه که این فرد چرا از این دانشگاه خوشش اومده و دلیل انتخابش چی بوده. این جمله، خیلی جمله بدی است:
Also, I've got my TOEFL and GRE scores to pursue my education in any university of Canada.
یعنی واسم فرقی نمی کنه کجای کانادا باشه، فقط یه دانشگاه بهم پذیرش بده!

6- دلیل ادامه تحصیل در خارج از کشور بیان نشده. این دلایلی که ایشون آورده می تونه توجیه خوبی برای ادامه تحصیل تو ایران باشه، نه خارج! مثلاً ارائه دلایلی مثل علاقه به کار تحقیقاتی در محیط بین المللی، کمبود امکاناتی که در ایران باهاش مواجه بوده، یا تحصیل در دانشگاه های معتبر شناخته شده در سطح جهان، دلایلی هستند که می شه عنوان کرد.

7- در این SOP هیچ اشاره ای نشده که ایشون بعد از دکترا می خواد چی کار کنه. SOP یعنی Statement of Purpose و از عنوانش هم معلومه که روی Purpose تاکید هست.

اینها نظرات شخصی من بود و ممکنه لزوماً صحیح هم نباشه.

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - ice - 31-10-2011

من با نظرات پژمان موافقم. فقط می خواستم اضافه کنم که حتما توجه داشته باشید دانشگاه از ایشان SOP می خواهد یا Personal statement. این متن الان بیشتر به مورد دوم می خوره تا اولی.

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - AVA - 31-10-2011

(31-10-2011, 12:12 AM)Omid نوشته: سلام دوستان
این SOP یکی از دوستانم هست. اگر نظری دارید و عیب و ایرادی داره ممنون می شم نظراتتون رو بشنوم.

با تشکر

فکر می کنم بهتره که دوست خودتون رو راهنمایی کنید که برای اصلاح SOP طبق فرمت استاندارد این پست ها رو مطالعه کنند:
1
2
3
4

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - Saeid - 03-12-2011

اگر از دوستان با تجربه کسی مایل باشه من فایل SOP رو براش ایمیل کنم تا لطف کنه و نظرات اصلاحی شو بگه....با تشکر فراوان

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - Saeid - 10-12-2011

دوستان خواهشا اگه کسی جوابمو میدونه بگه!!!....من sop م رو رو سایت essayforum.com گذاشتم (تا احیانا کسی نظر اصلاحی داشت بگه) و بعد 1و 2 روز برداشتم....حالا وختی الان یه تیکشو تو google سرچ میکنی....میاره(در واقع از سایت پاک شده ولی تو کش گوگل save شده)...متهم به دزدی sop نکنه منو دانشگاه؟؟؟....دوستان اگه میدونن خواهشا جواب بدن

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - AVA - 10-12-2011

(10-12-2011, 08:02 PM)saeed_oroomy نوشته: دوستان خواهشا اگه کسی جوابمو میدونه بگه!!!....من sop م رو رو سایت essayforum.com گذاشتم (تا احیانا کسی نظر اصلاحی داشت بگه) و بعد 1و 2 روز برداشتم....حالا وختی الان یه تیکشو تو google سرچ میکنی....میاره(در واقع از سایت پاک شده ولی تو کش گوگل save شده)...متهم به دزدی sop نکنه منو دانشگاه؟؟؟....دوستان اگه میدونن خواهشا جواب بدن
سعید جان نگران نباش این سایت معروفی هست برای تصحیح SOP حتی در گوگل هم اگه روی لینک SOP خودت کلیک کنی آدرس همین سایت رو میده حتی اگه اون رو برداشته باشی
البته یه توصیه دوستانه هم دارم. بهتره هیچ قسمتی از SOP خودت رو از جای دیگه کپی برداری نکنی چون دانشگاهها با کمک نرم افزارهایی که دارن و من نمونه اش رو در همین فروم گذاشتم می تونن تقلب دانشجوها رو پیدا کنند . در اینصورت احتمال گرفتن پذیرش برات خیلی کم میشه. سعی کن SOP های زیادی بخونی و فقط ازشون ایده بگیری و اگه خواستی، به سبک خودت جملات رو باز نویسی کنی

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - SOP - 11-12-2011

(10-12-2011, 08:02 PM)saeed_oroomy نوشته: دوستان خواهشا اگه کسی جوابمو میدونه بگه!!!....من sop م رو رو سایت essayforum.com گذاشتم (تا احیانا کسی نظر اصلاحی داشت بگه) و بعد 1و 2 روز برداشتم....حالا وختی الان یه تیکشو تو google سرچ میکنی....میاره(در واقع از سایت پاک شده ولی تو کش گوگل save شده)...متهم به دزدی sop نکنه منو دانشگاه؟؟؟....دوستان اگه میدونن خواهشا جواب بدن

سلام سعید!
من با آوا موافقم. واسه اینکه از استرست کم کنم چند نکته بگم.
اولا معمولا اگه همچین اتفاقات یا بهتر بگم اتهاماتی به دانشجو ها مطرح بشه یه چیزی تو مایه های دادگاه باید چند نفر نظر بدن و "ثابت بشه" که طرف عامدانه و با آگاهی چنین کاری کرده. خلاصه اینکه فرض صفر این نیس که تقلب زدی و حالا بیا و ثابت کن. به این راحتی یک سایت قابل اثبات نیست.
دوما این رو هم در نظر بگیر که در این سطح بعید میدونم دانشگاه ها وقت زیادی صرف کنن برای چک کردن. یعنی این ملت سرشون انقده شلوغه که هنر کنن دانشجوهای خودشونو بترسونن از این مساله و بعید میدونم وقت زیادی بمونه که SOP صد تا اپلیکنت رو مرور کنن به این دقت.
سوما نکته درستی که آوا میگه که خودت بخون و بعد به زبون خودت تفت بده در SOPت حرف حسابی است که دلیل اصلیش اینه که این استادای کمیته پذیرش انقده SOP خوندن که دیگه پلنگِ SOP هستن! اگه از کسی و مثال اینترنتی کپ پزنی سه سوت میفهمن و میگن بیخیال این دانشجو! یه جورایی حس و حال اتهام زدن به دانشجو و اثباتش نیست اما اگه من باشم میگم طرف انقده وقت نگذاشته و کپ زده! چجوری میخواذ 5-6 سال دکترا بخونه" خلاصه اینکه خودت بنویسی هم بهتره از این نظر هم اینکه بیشتر makes sense میکنه واسه خواننده!
مخلص

RE: نظرخواهی در مورد SoP نوشته شده - Saeid - 13-12-2011

من از دوستان ممنونم...واقعا لطف کردن و اینجا پیام گذاشتن...مشکل حل شد....من با استفاده از ابزار webmastere گوگل....درخواست حذف اون صفحه رو از سرچ گوگل دادم و بعد دو روز حذف شد...با تشکر از همه شما