آکادمیا کافه
آینده شغلی رشته مکاترونیک - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: برق و کامپیوتر (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1)
+---- انجمن: مهندسی رباتیک، مکاترونیک و بایومدیکال (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C%DA%A9%D8%8C-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D9%88%D9%85%D8%AF%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D9%84)
+---- موضوع: آینده شغلی رشته مکاترونیک (/Thread-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%BA%D9%84%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9)

صفحات 1 2

آینده شغلی رشته مکاترونیک - Shihan - 30-08-2012

دروود.
شاید رشته مکاترونیک از گرایشهای برق نباشه اما بی ربط هم نیست، خواستم بدونم اینده شغلی این رشته در دنیا و ایران چطوره؟؟ اونطور که خودم بررسی کردم در ایران یکم محدوده هم به لحاظ دانشگاهها و هم کار. ایا میشه پس از اخذ دکتری در دپارتمانها مکانیک یا برق در دانشگاهها جذب شد؟؟؟

RE: اینده شغلی مکاترونیک - robotics - 05-11-2012

نقل قول: اونطور که خودم بررسی کردم در ایران یکم محدوده هم به لحاظ دانشگاهها و هم کار
در همه جا محدود است

نقل قول: ایا میشه پس از اخذ دکتری در دپارتمانها مکانیک یا برق در دانشگاهها جذب شد؟؟؟
بله می توانید. هم در ایران و هم در خارج
اکثر مکاترونیکی ها همین کار را می کنند

RE: اینده شغلی مکاترونیک - soheilred - 20-01-2013

می شه یکم بیشتر راجع به این مسئله توضیح بدین. چه تو زمینه ی رباتیک و چه تو زمینه ی مکاترونیک. من مدتهاست که این سوال برام مطرحه که برای من چه شغلهایی وجود داره. چه اگه بخوام استخدام یه شرکت بشم یا اینکه خودم بخوام برای خودم کار کنم. من مکانیکیم و به کنترل علاقه پیدا کردم و وارد مکاترونیک و کنترل شدم و الانم خیلی دوست دارم برم سمت رباتیک.
چه فرصتهای شغلی ای برای من وجود داره.

RE: اینده شغلی مکاترونیک - robotics - 23-01-2013

نقل قول:می شه یکم بیشتر راجع به این مسئله توضیح بدین. چه تو زمینه ی رباتیک و چه
تو زمینه ی مکاترونیک. من مدتهاست که این سوال برام مطرحه که برای من چه
شغلهایی وجود داره. چه اگه بخوام استخدام یه شرکت بشم یا اینکه خودم بخوام
برای خودم کار کنم. من مکانیکیم و به کنترل علاقه پیدا کردم و وارد
مکاترونیک و کنترل شدم و الانم خیلی دوست دارم برم سمت رباتیک.

چه فرصتهای شغلی ای برای من وجود داره.
کلیه مشاغل را می توان به دو بخش نظامی و غیر نظامی تقسیم کرد

رباتیک کاربرد های نظامی بسیاری دارد
اگر خواستید این مورد را بیشتر توضیح بدهم

رباتیک کاربرد های غیر نظامی نیز بسیار دارد
کار های غیرنظامی را می توان به دو بخش دانشگاهی و صنعتی تقسیم کرد
بخش دانشگاهی که نیاز به توضح ندارد
بخش غیر دانشگاهی بسیار متنوع است که نمی توان در چند خط نوشت
اما به طور کلی می توان به بخش های طراحی ، خودمختار سازی ، نصب و بهره برداری ، اپراتوری و تعمیر ربات ها تقسیم کرد

به طور خلاصه

* نظامی
----- استراتژیک
----- تسلیحات
----- عملیات
* غیر نظامی
----- دانشگاهی
----- صنعتی
----- ----- طراحی ربات
----- ----- خودمختار سازی خطوط تولید کارخانه ها
----- ----- خودمختار سازی شهری ، کشاورزی و ...
----- ----- نصب و بهره برداری از ربات ها
----- ----- اپراتوری ربات ها (کاردانی)
----- ----- تعمیر ربات ها (کارشناسی علمی کاربردی)

مکاترونیک نیز شبیه مکاترونیک است فقط به جای کلمه ی "ربات" قرار بده "سیستم های الکترومکانیکی" و به جای "خودمختارسازی" قرار بده "اتوماسیون"

جهت آشنایی با چند فرصت شغلی به چهار لینک زیر مراجع کنید

رباتیک:

http://www.indeed.com/q-Robotics-Engineer-jobs.html
و
http://www.indeed.com/q-Robotics-Engineering-jobs.html

مکاترونیک:

http://www.indeed.com/q-Mechatronics-Engineer-jobs.html
و
http://www.indeed.com/q-Mechatronics-Engineering-jobs.html

RE: اینده شغلی مکاترونیک - Ms. engineer - 17-05-2014

سلام،من دبیرستانیم و واقعا تو انتخاب رشته تحصیلیم دچار سردرگمی شدم.میشه درمورد رشته های مهندسی که شرایطشون برا دخترا مناسبه و آینده شغلی خوبی دارن توضیح بدین؟مثلا مکاترونیک، بنظرتون شرایطش برا دخترا چطوره؟از نظر تحصیلی و شغلی

RE: اینده شغلی مکاترونیک - ahmadpashaei - 18-05-2014

(17-05-2014, 03:44 PM)'Ms. engineer' نوشته: سلام،من دبیرستانیم و واقعا تو انتخاب رشته تحصیلیم دچار سردرگمی شدم.میشه درمورد رشته های مهندسی که شرایطشون برا دخترا مناسبه و آینده شغلی خوبی دارن توضیح بدین؟مثلا مکاترونیک، بنظرتون شرایطش برا دخترا چطوره؟از نظر تحصیلی و شغلی

سلام
در دنیای امروز خیلی مهم نیست شما جنسیتتون چی باشه.کارها چندین نوعن:راه دور،ماموریتی،بدنی،دفتری،.... شما میتونید اونایی که فکر می کنید نمیتونید رو انتخاب نکنید حتی اگر محدودیت جنسیت نداشته باشه. اکثرا کار بدنی سختی لازم نیست و یا بعضی وقتها که کار بدنی سخت لازمه تکنسین ها و کارگرها کمک می کنند.حداقل من اینو خودم دیدم و از دوستای نزدیکم شنیدم. بیشتر باید توانایی کار کردن از نظر سواد رو داشته باشید و بتونید اون نیازهایی که شرکتها می خوان رو نشون بدین؛دیگه فرق نداره زن باشید یا مرد! مهندس برق-کنترلی که نمیتونه برنامه نویسی PLC انجام به چه درد می خوره؟! اما اگر خانمی بتونه قطعا اونو میگیرن. من رشته های مهندسی که دخترها بیشتر به اونها وارد میشن و فکر می کنن دخترونه تر[img]images/smilies/exclamation.gif[/img] هستن رو مثال می زنم مثلا برق-گرایش الکترونیک و کامپیوتر گرایشهای سخت و نرم افزار. حتی اینها هم میتونن کار اجرایی با شرایط بسیار سختی داشته باشن که شما میتونید اونارو انتخاب نکنید. همین مهندسهای نرم افزار در چند حوزه میتونن بعد از لیسانس وارد بشن: 1-طراحی سایت و برنامه نویسی، 2-شبکه و 3- امنیت شبکه؛  که در کنارشون میتونه تدریس آموزشگاهی هم قرار بگیره. خوب دخترها معمولا گزینه های 1 و 3 رو انتخاب می کنن نه 2 رو. چرا که باید کلی کار بدنی انجام بشه.نه که نتونن ولی معمولا نرن سراغش راحت ترن.ممکنه برن بالای سقفی جایی بیفتن[img]images/smilies/biggrin.gif[/img] 
موفق باشید 

RE: آینده شغلی رشته مکاترونیک - nasim1234 - 03-09-2015

سلام دوستان
امیدوارم کسی سوالم ر وجواب بده
خواهر من ارشد مکاترونیک پردیس دانشگاه تهران قبول شده. لیسانس فیزیک دانشگاه آزاد داره و سه سال پیش فارغ التحصیل شده و سر کار میره.
کسی درباره پردیس علوم فنون که تو کرجه اطلاعاتی داره؟ همه گرایش ها رو ارایه میدن؟  انتخاب گرایش چطوری هست؟
برای کسی که فیزیک خونده و چند سال هم دور بوده از درس خوندن این رشته چقدر سخته؟ ممکنه به مشکل بخوره و نتونه تموم کنه؟ اساتید چقدر سخت گیرن؟ 
من کامپیوتر خوندم و تو درسایی مثل هوش مصنوعی میتونم کمکش کنم  حتی میتونم پروژش رو انجام بدم ولی این کافیه که بتونه ارشدش رو بگیره؟ 

ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی داره کمکمون کنه خیلی تردید داره بره یا نه.

RE: آینده شغلی رشته مکاترونیک - Matinking - 03-09-2015

(03-09-2015, 03:07 AM)nasim1234 نوشته: سلام دوستان
خواهر من ارشد مکاترونیک پردیس دانشگاه تهران قبول شده. لیسانس فیزیک دانشگاه آزاد داره و سه سال پیش فارغ التحصیل شده و سر کار میره.
کسی درباره پردیس علوم فنون که تو کرجه اطلاعاتی داره؟ همه گرایش ها رو ارایه میدن؟  انتخاب گرایش چطوری هست؟
برای کسی که فیزیک خونده و چند سال هم دور بوده از درس خوندن این رشته چقدر سخته؟ ممکنه به مشکل بخوره و نتونه تموم کنه؟ اساتید چقدر سخت گیرن؟ 
من کامپیوتر خوندم و تو درسایی مثل هوش مصنوعی میتونم کمکش کنم  حتی میتونم پروژش رو انجام بدم ولی این کافیه که بتونه ارشدش رو بگیره؟ 

سلام

من اصلا چنین تصمیمی رو توصیه نمی کنم...
مکاترونیک یک زمینه بین رشته ای در تلاقی برق و کامپیوتر و مکانیک هست و کسانی که از یکی از این رشته ها هم به مکاترونیک وارد میشن برای adapted شدن با زمینه های دیگه اون بعضا کمی مشکل دارند چه رسد به رشته های غیرفنی...

background مورد نیاز برای مکاترونیک با فیزیک فاصله زیادی داره...
به علاوه صرفا داستان تز مطرح نیست... ایشون قطعا تا 12 واحد پیش نیازهایی خواهند خورد که حتی گذروندن اونها هم براشون خیلی چالش برانگیز خواهد بود...

براتون آرزوی موفقیت دارم

RE: آینده شغلی رشته مکاترونیک - robotics - 03-09-2015

(03-09-2015, 03:07 AM)nasim1234 نوشته: سلام دوستان

پردیس علوم و فنون توی تهران است
پردیس فنی توی تهران است
پردیس البرز توی کرج است

بنابراین پردیس علوم فنون توی کرج وجود خارجی ندارد. اگر در آن قبول شده برود و مدرکش را بگیرد

توی پردیس علوم فنون (تهران خیابان کارگر شمالی) رشته مکاترونیکش گرایش ندارد. از هر سه درسی که ارايه می شود باید دو تاش را انتخاب کند. بنابراین انتخاب واحد آنچنان معنایی ندارد

پردیس فنی (تهران خیابان کارگر شمالی) دانشکده برقش به صورت غیر قانونی چیزی به نام گرایش مکاترونیک ارائه می دهد که با مکاترونیکی که توی ایران است متفاوت است

پردیس البرز که توی کرج است نیز رشته مکاترونیکش گرایش ندارد. از میزان دروس و آزادی انتخاب واحد خبر ندارم. اما کسانی که جای خوب قبول نمی شوند می روند پردیس البرز. و دانشجو با همان پردیس مقایسه می شود نه پردیس های دیگر. بنابراین اگر دارای ریاضیات قوی است حتی اگر رشته فیزیک خوانده می تواند ادامه دهد.

من دیدم حتی از رشته کشاورزی وارد مکاترونیک شده اند و با سختی سه ترم (با توجه به یک ترم پیشنیاز) را گذراندند اما در نهایت مدرک گرفته اند

توی ایران که بودم حداقل یک انتخاب واحد نیم بندی بود. اینجا که کاملا اختیارا اجباری است!

RE: آینده شغلی رشته مکاترونیک - nasim1234 - 04-09-2015

(03-09-2015, 07:42 PM)robotics نوشته: پردیس علوم و فنون توی تهران است
پردیس فنی توی تهران است
پردیس البرز توی کرج است

بنابراین پردیس علوم فنون توی کرج وجود خارجی ندارد. اگر در آن قبول شده برود و مدرکش را بگیرد

توی پردیس علوم فنون (تهران خیابان کارگر شمالی) رشته مکاترونیکش گرایش ندارد. از هر سه درسی که ارايه می شود باید دو تاش را انتخاب کند. بنابراین انتخاب واحد آنچنان معنایی ندارد

پردیس فنی (تهران خیابان کارگر شمالی) دانشکده برقش به صورت غیر قانونی چیزی به نام گرایش مکاترونیک ارائه می دهد که با مکاترونیکی که توی ایران است متفاوت است

پردیس البرز که توی کرج است نیز رشته مکاترونیکش گرایش ندارد. از میزان دروس و آزادی انتخاب واحد خبر ندارم. اما کسانی که جای خوب قبول نمی شوند می روند پردیس البرز. و دانشجو با همان پردیس مقایسه می شود نه پردیس های دیگر. بنابراین اگر دارای ریاضیات قوی است حتی اگر رشته فیزیک خوانده می تواند ادامه دهد.

من دیدم حتی از رشته کشاورزی وارد مکاترونیک شده اند و با سختی سه ترم (با توجه به یک ترم پیشنیاز) را گذراندند اما در نهایت مدرک گرفته اند

توی ایران که بودم حداقل یک انتخاب واحد نیم بندی بود. اینجا که کاملا اختیارا اجباری است!

من نمیدونم اطلاعات شما مال چند سال پیشه. به هر حال تو دفترچه زده علوم فنون و گفته محل تحصیل کرج. حالا اسم و اینها مهم نیست پردیس هستش و این رو میدونیم
امیدوارم منظورتون از جمله اگر در آن قبول شده برود مدرکش را بگیرد این نبوده باشه که من همینجوری رو هوا یه حرفی زدم.
من چه زمانی که ایران بودم چه الان تا مطمئن نشم از چیزی حرفی نمیزنم. بابت پاسختون ممنون در هر صورت