آکادمیا کافه
چگونه SoP بنویسیم؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Statement of Purpose - SoP (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Statement-of-Purpose-SoP)
+---- موضوع: چگونه SoP بنویسیم؟ (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-SoP-%D8%A8%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Paradise4 - 27-07-2012

آیا در نوشتان personal statement باید به اصول نوشتن essay توجه کرد؟ مثلا نوشتن attention grabber مثل یک نقل قول زیبا از یک فرد مشهور!

دیگه اینکه میتونیم GPA و نمره امتحان IELTS رو هم در اون بیاریم ؟

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - spt - 27-07-2012

والا به نظر من که نه!!
یه مقاله خیلی فرق داره تا اس او پی!!
ببین دوست من نمیشه برای این چیزا قاعده گذاشت، یعنی الان هم بگیم نه اشتباهه هم بگیم آره (اگرچه من هم گفتم نه!!) اینا رو خودت باید لمس کنی!! مثل اینکه هرچی قانون و قاعده و استثنا راجع به کسی که تا به حال ندویده بگی راجع به دویدن بازن نمیشه به طور کامل توضیحش داد!! (ببخشید از ادبیات پیچیده ام!)
شما اگه چند تا اس او پی بخونی دستت میاد قشنگ... نیازی به آوردن رفرنس و سیستم پاراگراف بندی و کوتیشن و غیره اونطوری که مقاله مینویسی نیست اما در عین حال همه ی این قواعد باید پیاده بشه!!! مخصوصا پاراگراف بندی باید کاملا با استخون و محکم باشه که طرف بخونه...
نقل قول زیبا خیلی خوبه و من هم خیلی وقتا استفاده میکنم اما در عین حال خیلی هم خوب نیست چون حرفه ای نیست و شما پرسونال استیتمنت میخای بنویسی...

امیدوارم منظورم رو رسونده باشم و کمک کرده باشم!!!
موفق باشی Smile

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Behnoush - 27-07-2012

(27-07-2012, 12:25 PM)Paradise4 نوشته: آیا در نوشتان personal statement باید به اصول نوشتن essay توجه کرد؟ مثلا نوشتن attention grabber مثل یک نقل قول زیبا از یک فرد مشهور!

دیگه اینکه میتونیم GPA و نمره امتحان IELTS رو هم در اون بیاریم ؟
به نظر من GPA و نمرات زبان رو در SOP نیارید بهتره . بخصوص اگه مثلا کم بودن و قصد دارید توجیهشون کنید. این نظر شخصیه منه ولی کلا من با آوردن توجیه برای نقاط ضعف مخالفم و به نظرم بیشتر باعث جلب توجه بقیه به اون ایراد میشه و به نظرم بهتره روی نقاط قوت مانور داد و پررنگ ترشون کرد. در کل به نظرم مواردی از قبیل معدل و نمرات زبان رو براش مدارک جداگونه هست و در SOP بهتره نشون بدید که به جز فاکتورهایی که همه دارن شما چی تو چنته دارین Smile
در مورد نقل قول من موافقم البته نقل قول مناسب و مرتبط در عین حال کوتاه . من SOP خودم رو با ترجمه عبارتی از مولانا شروع کردم و استادم خوشش اومده بود.
کلا به نظرم SOP متنیه که در عین حال که باید رسمی باشه باید بیانگر خیلی از ابعاد شخصیت شما از جمله ابعاد غیر آکادمیک اون باشه و لازم نیست از نظر ساختار مثل یک essay باشه و یکم دستتون بازتره ولی باید قواعد دستوری و گرامر، پاراگراف بندی ، انسجام متن و املای درست رو کاملا رعایت کنید.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Paradise4 - 28-07-2012

آیا اشکالی نداره در SoP بنویسم که یکی از دلایل انتخاب دانشگاهشون دادن fund یا مثلا کشور کانادا یا حمایت از افرادی با توانایی در کار تحقیقات هست ؟! میترسم فکر کنند که الکی میگم یا ببخشید می خوام خرشون کنم !!!

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - amirhossein.gh - 28-07-2012

نه مشکلی نداره به نظر من از لحاظ گیر دادن اونا ولی :
دادن فاند رو که نمیدونم والا زیاد دلیل جالبی نیست و بنظرم نگین بهتره
ولی دومیه دلیل خوبیه و پیشنهاد اکید میشه ذکر کنید

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Paradise4 - 29-07-2012

من یک personal statement نوشتم که 69 خط شده، نزدیک 5000 کرکتر البته با space . خیلی سعی کردم مفید صحبت کنم. بنظرتون زیاد نیست ؟!
آخه در دانشگاهی که می خوام بفرستم ابتدا باید با یک استاد تماس بگیرم و CV و personal statement هر دو رو برای استاد بفرستم. این اولین جایی هست که این شرایط رو داره .

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Behnoush - 29-07-2012

(29-07-2012, 12:13 PM)Paradise4 نوشته: من یک personal statement نوشتم که 69 خط شده، نزدیک 5000 کرکتر البته با space . خیلی سعی کردم مفید صحبت کنم. بنظرتون زیاد نیست ؟!
آخه در دانشگاهی که می خوام بفرستم ابتدا باید با یک استاد تماس بگیرم و CV و personal statement هر دو رو برای استاد بفرستم. این اولین جایی هست که این شرایط رو داره .
اگه خود دانشگاه یا استاد محدودیتی قایل نشدن و شما هم زیاد حاشیه نرفته باشین نه به نظر من زیاد نیست . مناسبه Smile

ببخشید در موقع نوشتن personal statement آیا لازم هست که یک header در بالای فایل word درست کنم و اسمم رو اونجا تایپ کنم که بالای هر صفحه اسمم باشه ؟! میخوام با فرمت pdf بفرستم. ممنون میشم از راهنماییتون.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Behnoush - 29-07-2012

(29-07-2012, 09:31 PM)Paradise4 نوشته: ببخشید در موقع نوشتن personal statement آیا لازم هست که یک header در بالای فایل word درست کنم و اسمم رو اونجا تایپ کنم که بالای هر صفحه اسمم باشه ؟! میخوام با فرمت pdf بفرستم. ممنون میشم از راهنماییتون.
بله این کار خوبیه . چندتا از دانشگاه هایی که من اپلای کرده بودم اصلا خودش گفته بودن بالای SOP حتما header داشته باشه که یه سمت اسم و یه سمت تاریخ تولد باشه بعضیاشون هم که ID داده بودن اون رو هم خواسته بودن. یا بعضیاشون گفته بودن ایمیلتون رو توی footer بنویسید. من خودم یه header گذاشتم که وسطش نوشته بودم Statement of Purpose سمت راست تاریخ تولدم و سمت چپ اسمم رو نوشته بودم. درپایان صفحه آخر SOP هم ایمیلم رو نوشته بودم. شما توی word هرجور خواستید تنظیمش کنید بعد تبدیل به pdf کنید.

ببخشید از کجا میتونم اطلاعانی در مورد edit صفحه SoP بدست بیارم ؟! مثلا پارگراف ها رو چطور تنظیم کنم و فاصله از کناره ها و ... ممنون