آکادمیا کافه
چگونه SoP بنویسیم؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Statement of Purpose - SoP (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Statement-of-Purpose-SoP)
+---- موضوع: چگونه SoP بنویسیم؟ (/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-SoP-%D8%A8%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%9F)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

چگونه SoP بنویسیم؟ - Zari - 31-01-2011

دوستان عزیز لطفا در این تاپیک فقط سوالات خود در ارتباط با نحوه نوشتن SOP را مطرح نمایید. برا ی معرفی لینک نمونه های SOP به این تاپیک و قرار دادن نمونه های SOP به این تاپیک و منابع مربوط به نحوه نوشتن SOP به این تاپیک مراجعه کنید.
همچنین جهت اخذ نظرات دوستان در مورد SOP نوشته شده به این تاپیک مراجعه کنید.

Statement of Purposeیا Personal Statement متن خلاصه ای از اهداف تحصیلی شماست که معمولا برای اپلای کردن در موسسات آکادمیک و تحقیقاتی لازم است. SoP در واقع متنی درباره اهداف شما، راه های مورد نظر شما براي رسيدن به آنها و كارهايی كه تا كنون براي رسيدن به آنها انجام داده ايد است. SoP غالبا به عنوان معياری برای ارزيابی توانايی های دانشجوی متقاضی در زمينه نوع تفكر و تصميم گيری، توانايی تجزيه و تحليل، علايق، اهداف و چشم اندازهای وی است. در واقع SoP ميتواند به متقاضی كمك كند كه خودش را به به گروه پذیرش بشناساند. يك SoP كوتاه، واضح و حاوی بيان و اهداف مشخص ميتواند در جلب نظر ‍گروه پذيرش موثر باشد. SoP در واقع تنها بخش رزومه شماست كه منحصرا در اختيار خود شماست و فرصتی است تا مستقيما با گروه پذيرش صحبت كنيد و آنها را متقاعد نماييد كه شما را انتخاب نمايند.

اين متن در دانشگاه هاي مختلف ممكن است تحت عناويني چون Graduate School Essay، Letter of Intent، Letter of Intention، Statement of Intent، Statement of Intention، Statement of Interest، Goals Statement، Personal Narrative و Application Essay عنوان گردد.

معمولا SoP در 1 تا 2 صفحه نوشته ميشود. براي نوشتن آن، بايد متن سوال مورد نظر دانشگاه در اين زمينه به دقت خوانده شود تا بدانيد كه دانشگاه انتظار دارد كه دقيقا چه چيزی را بنويسيد. علاقه خود به زمينه مورد نظر را نشان دهيد. ميتوانيد در اين زمينه از پروژه مشابهی كه قبلا انجام داده ايد صحبت كنيد و بيان كنيد كه چه چيزی را از آن فرا گرفته ايد.
نشان دهيد كه با دقت به تحصيلات آينده فكر كرده ايد، می دانيد كه قرار است به كجا برسيد و اعتماد به نفس لازم براي رسيدن به اهدافتان را داريد. گروه پذيرش را وادار كنيد كه شما را بپذيرند.
در پايان متن ميتوانيد پاراگراف كوتاهي درباره اينكه دوست داريد در خارج از زمينه حرفه ای تان، چه كاری را انجام دهيد بنويسيد اما تمركز متن را به هم نزنيد. تمام جملات به كار رفته بايد قوی باشند. در نوشتن SoP از نوشتن تك تك افتخارات و كارهايی كه انجام داده ايد خودداری كنيد، زيرا آنها را بايد در رزومه يا CV ذكر كنيد.
متن را چند بار به دقت بخوانيد و از ديگران نيز درباره آن نظرخواهی كنيد.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - ice - 07-02-2011

سلام، من چند سوال در این زمینه داشتم:‏
پاراگراف اول همیشه در جلب توجه خطرناک بوده، این قسمت را چگونه شروع کنم تا خواننده هنوز نخوانده ردش ‏نکند؟
آیا موقع نوشتن ‏sop‏ می توانیم از جملات/ ضرب المثل ها/ اصطلاحات معروف استفاده کنیم (با ذکر منبح جمله) تا ‏منظور را بهتر برسانیم؟
در بعضی نمونه ها، فرد این بخش را به صورت تاریخ زندگی خود بیان می نماید: "در دبستان به این دلایل به این ‏رشته علاقه مند شدم ... در لیسانس گرایشم را تعیین کردم ..." این کار برای ‏sop‏ در مقطح دکترا چقدر صحیح ‏است؟
با سپاس

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Babak - 07-02-2011

در خیلی از SoPها من دیدم که پاراگراف اول به این اختصاص پیدا می‌کنه که چرا به این رشته خاص علاقمند شدید. من هم تا اونجا که یادمه پاراگراف اول SoP رو برای مقطع دکترا به همین موضوع اختصاص داده بودم و یک مقدار توضیح داده بودم که در گذشته چرا علاقمند شدم به رشته‌ام و چرا مایلم که ادامه‌اش بدم و دقیقا همین طور که شما گفتید، در لیسانس این کار رو کردم و غیره.
استفاده از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات معروف هم فکر نکنم مشکل خاصی داشته باشه و ذکر منبع برای این جور چیزها لازم نیست، فقط مراقب باشید که از جملاتی استفاده کنید که در انگلیسی مصطلحه و همه معنیش رو می‌دونن.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - AVA - 07-02-2011

(07-02-2011, 02:11 PM)ice نوشته: سلام، من چند سوال در این زمینه داشتم:‏
پاراگراف اول همیشه در جلب توجه خطرناک بوده، این قسمت را چگونه شروع کنم تا خواننده هنوز نخوانده ردش ‏نکند؟
آیا موقع نوشتن ‏sop‏ می توانیم از جملات/ ضرب المثل ها/ اصطلاحات معروف استفاده کنیم (با ذکر منبح جمله) تا ‏منظور را بهتر برسانیم؟
در بعضی نمونه ها، فرد این بخش را به صورت تاریخ زندگی خود بیان می نماید: "در دبستان به این دلایل به این ‏رشته علاقه مند شدم ... در لیسانس گرایشم را تعیین کردم ..." این کار برای ‏sop‏ در مقطح دکترا چقدر صحیح ‏است؟
با سپاس

1st Paragraph: While writing about your aim in life, you should also show your excellence in academics. The first paragraph is going to create the 'first impression', so it should be carefully crafted to show your interest in the chosen field from the very beginning. You can explain why have you chosen this field after 12th, how have you pursued it with great vigor till your bachelors, showing consistency towards the field. You may write briefly about subjects covered (tactfully link them with your specialization of masters) during bachelors.

2nd Paragraph: You can write about your career goal, future plans, what you want to be, your confidence and skills to pursue postgraduate/doctoral studies in that field. You can explain everything, relating it to your chosen field.

3rd Paragraph: Here you can write about your projects done, your internship, your paper presentation seminars/symposiums attended, about the awards got, publications, reading related journals, etc. Do not just write point-wise. You should skillfully interlink everything, stressing on your field of interest. The essay should not sound personal too.

4th Paragraph: Here you can describe your extra curricular activities, like sports, drama, music, etc., your technical and managerial skills, your ability to work as a team member, result oriented efforts, etc. Everywhere you are supposed to convince the admission committee members how all these activities have inspired you, influenced you to choose this particular field and how these achievements are going to help you achieve your goals.

5th Paragraph: In this paragraph you can write about your social activities if any. For instance, organizing a blood donation camp, organizing an event in your college, which might reflect your social behavior. This helps to convey that you are a responsible citizen, aware of civic duties, you respect different cultures and traditions, etc.

6th Paragraph: Using modest language and exhibiting your internet skills, you can explain what you searched for, when you decided to apply for post graduation. You are expected to write about why have you chosen the particular university for your post graduation plan. Remember, they know that they have good faculty, good infrastructure, etc. You have to write about the research work done over there, for which you may have to go through the brochure or site information thoroughly. You can say that other related branches in the university will also help you to achieve your goals. Write about how you visualize yourself in the next 10 years.

7th Paragraph: This will be the concluding paragraph where you can again lay stress on your determination, ability to work independently, etc. You can end it with a sentence like I look forward to be a strong addition to your department...I hope you do consider me for the masters program....

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - AVA - 17-02-2011

سلام دوستان

یک توصیه دوستانه دارم برای افرادی که دارن دنبال SOP رشته خودشون می گردند. مراقب باشید که دقیقا عین عبارت نمونه های موجود در اینترنت رو کپی نکنید و از اونها فقط به عنوان الگو برای آشنایی با محتوا و نحوه نوشتن استفاده کنید چون اکثر دانشگاهها از سرویسهای اینترنتی مختلفی استفاده می کنند که این امکان رو به اونها میده که برای اطمینان از عدم کپی برداری ( یا همون سرقت ادبی) SOP ارسالی رو مورد بررسی قرار دهند و این مساله ممکنه شانس اخذ پذیرش شما رو از بین ببره.

موفق باشید

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - simin_vk - 27-02-2011

سلام
برای لیسانس باید sop بنویسم می خوام بدونم برای رشته ی مهندسی نفت شما نظری دارید که چی بنویسم

ممنون

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Babak - 27-02-2011

فکر می‌کنم که منظورتون این بود که آیا برای گرفتن پذیرش لیسانس باید SoP بنویسید یا خیر. معمولا برای پذیرش لیسانس احتیاجی به نوشتن SoP نیست، ولی باید به وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتون مراجعه کنید و ببینید که در مدارک مورد نیاز به SoP اشاره شده یا خیر.
اگر لازم بود که SoP بنویسید، باید همین اصول اولیه‌ای که در این تاپیک گفته شده رو رعایت کنید و متن‌تون رو بر همین اساس تنظیم کنید. این نامه هدف شما از ادامه تحصیل رو نشون می‌ده و کس دیگه‌ای نمی‌تونه به شما بگه که چی باید بنویسید. سایرین فقط می‌تونند در تنظیم ساختار و اصول نوشتن نامه به شما کمک کنند. اگر در مورد اصول نوشتن سوال داشته باشید، می‌تونید بپرسید.

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - m0h3n - 28-02-2011

در خصوص نوشتن SOP، من فکر می کنم کسی که essay شما رو می خونه به لحاظ روانی می تونه تشخیص بده که این نوشته ی خود applicant هست و یا کپی شده...

پس شدیدا توصیه می کنم SOP رو خودتون بنویسید و به لحاظ Academic Writing هم چکش کنید...
پاراگراف بندی مناسب در SOP هم میتونه شایستگی های علمی شما که در SOP ذکر شده رو بهتر نمایان کنه...

موفق باشید

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - arash_mohebi - 03-07-2011

سلام من نیاز دارم که یه motivation statment با 1000 کاراکتر بنویسم برای یه دوره Undergraduate diploma برای erasmus.. من وقت زیادی ندارم و نمیدونم از کجا باید شروع کنم... راهنماییم کنید !
اینم helpاش است.
[عکس: 23d5v92tg] [عکس: 23d5v92tg]

[img][عکس: Untitled.jpg][/img]

RE: چگونه SoP بنویسیم؟ - Faraz - 03-07-2011

احتیاجی به زحمت بسیار زیاد نیست.1000 کاراکتر بسیار کم است و حدود 3-4 پاراگراف بیشتر نمی شود به همین دلیل باید بسیار مختصر و مفید بنویسید.درباره اینکه چرا این رشته را انتخاب کرده اید و تصمیم دارید چه کاری بعدا انجام دهید.با توجه به اینکه بورس ایراسموس است به این مسئله که تصمیم دارید به کشور خود برگردید و چیز هایی را که انجا یادگرفته اید اینجا اجرا کنید تاکید نمایید.چند دلیل خوب هم برای انتخاب کشور های اروپایی و اولویت انها به سایر انتخاب های خود می توانید ذکر کنید.در مجموع تنها کلیات را هم بنویسید 1000 کاراکتر پر خواهد شد و سیستم اجازه بیشتر از 1000 کاراکتر را به هیچ صورت نخواهد داد.