آکادمیا کافه
CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: Resume & CV (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-Resume-CV)
+---- موضوع: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ (/Thread-CV-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%DA%86%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%82%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D8%B2%D9%88%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%9F)

CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - Zari - 31-01-2011

CV یا Curriculum Vitae در واقع تاریخچه ای از تمام فعالیتهای مفیدی است که انجام داده اید. CV نیز همانند رزومه شامل اطلاعات مربوط به تحصیل، کار، تحقیق، سوابق تالیفی و انتشاراتی، جوایز و افتخارات و ... است. CV در واقع بک گراندی از فعالیتهای حرفه ای شماست.
مهمترین کاربرد CV در زمینه اپلای برای موسسات آکادمیک یا تحقیقاتی است.

فرق رزومه و CV

مهمترین تفاوت رزومه و CV در طول (تعداد صفحات) محتوا و هدف آنهاست. رزومه خلاصه ای ۱-۲ صفحه ای از تحصیلات، تجربیات، و مهارتهای شماست. هدف از نوشتن رزومه تهیه متن کوتاهی است که معمولا خواننده آن ۱-۲ دقیقه زمان صرف خواندن آن میکند. بنابراین رزومه باید دقیقا مواردی را شامل شود که مرتبط با زمینه اپلای شما و حاوی اطلاعات مربوط به آن باشد.
CV معمولا ۲ تا چند صفحه را شامل میشود که در آن اطلاعات با جزییات بیشتری بیان شده اند. CV میتواند تمام زمینه های کاری و تحقیقی شما (اعم از زمینه مورد اپلای شما و تمام زمینه های دیگری که دقیقا با زمینه اپلای شما یکسان نیست) را در بر گیرد.

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - saheleh - 22-02-2013

سلام. میشه یه نمونه رزومه و CV برامون بذارید تا دقیق متوجه بشیم.

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - Babak - 23-02-2013

به عنوان مثال در اینجا می‌تونید CV یکی از استادهای دانشگاه UCI رو ببینید. همون طور که می‌بینید این CV نزدیک ۲۰ صفحه است. نمونه‌های رزومه هم در اینترنت زیاده و معمولا ۱ تا ۳ صفحه است. برای مثال می‌تونید تعدادی از نمونه‌های رزومه رو از اینجا دریافت کنید.

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - Reza.S-R - 27-07-2015

با سلام.
من در قسمت پیوست های ایمیلی که قصد ارسال آن به استاد را دارم، 2 صفحه نوشتم که شامل سوابق تحصیلی و افتخارات و علایق تحصیلی و مقالات و .... است.

دوستانم در دانشگاه آلبرتای کانادا میگفتند گرچه 2 صفحه است ولی باز هم باید اسم آن را CV بنویسی چون resume برای اپلیکیشن های کار است نه اپلیکیشن های تحصیل!

در پایان ایمیل بنویسم:  
please find my CV attached
یا
please find my resume attached
???????

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - M1KE - 27-07-2015

اگر به چنین جزئیاتی اشاره کردین بهتره عنوان CV داشته باشه، هر چند با توجه به کوتاه بودنش اگر جایی ازتون رزومه خواستن هم مشکلی نداره همین رو بفرستین.

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - anis - 28-07-2015

سلام من میخواستم برای دوره ی مستر اقدام کنم برای رشته معماری خواستم بپرسم که ایا باید برای اپلای هم رزومه و هم cv داشته باشم یا فقط cv لطفا نمونه های بیشتری برای اشنایی برای cv بگذارید ممنون

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - nasim1234 - 29-07-2015

(28-07-2015, 10:27 PM)anis نوشته: سلام من میخواستم برای دوره ی مستر اقدام کنم برای رشته معماری خواستم بپرسم که ایا باید برای اپلای هم رزومه و هم cv داشته باشم یا فقط cv لطفا نمونه های بیشتری برای اشنایی برای cv بگذارید ممنون

رزومه و cv بسیار شبیه هم هستند و گاهی به جای هم به کار می روند. به هر حال شما یک فایل نیاز دارید که در اون سوابق تحصیلیتون (دانشگاه هایی که بودید) علایق پژوهشیتون و مهارت هاتون از جمله مهارت زبان (نمره تافل مثلا) رو می نویسید .
اگر مقاله دارید هم مینویسید. موقع اپلای هم یکی لازمه یا cv یا رزومه نه دو تا و یک جا برای آپلود هست

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - Emir - 29-07-2015

(28-07-2015, 10:27 PM)anis نوشته: سلام من میخواستم برای دوره ی مستر اقدام کنم برای رشته معماری خواستم بپرسم که ایا باید برای اپلای هم رزومه و هم cv داشته باشم یا فقط cv لطفا نمونه های بیشتری برای اشنایی برای cv بگذارید ممنون

با سلام 
دوست من برای اروپا که یه فرمت اماده و خاص دارن : http://www.academiacafe.com/pf/Thread-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B1%D8%B2%D9%88%D9%85%D9%87-%D8%A8%D9%86%D9%88%D9%8A%D8%B3%D9%8A%D9%85%D8%9F?pid=87789#pid87789 براحتی 
میتونین دانلود کنین و پر کنین . 
واسه دیگر گشور ها هم تو اینترنت پره از cv بگرین پیدا مکینین . اکثرا هر دانشگاهی تو وبسایتش بخوبی توضیح داده که چطور بنویسین و 
نمونه هم گذاشته واسه دانلود. 
با تشکر

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - محبوب-ه - 21-10-2018

سلام 
اگر برای اساتید ایمیل بدیم 
به صورت پیوست در فایل cv میتونی کارنامه ارشد خودمونو را و تصاویر توصیه نامه های اساتیدمون را هم قرار بدیم یا فقط باید فعالیت هایی ک کردیم باشه؟ 
برای گفتن بیشتر از فعالیت هایی که داشیم میتونیم SOP را در ابتدا قرار بدیم و بعدا CV را؟

RE: CV چیست؟ چه فرقی با رزومه دارد؟ - saaaaam - 21-10-2018

(21-10-2018, 02:18 PM)محبوب-ه نوشته: سلام 
اگر برای اساتید ایمیل بدیم 
به صورت پیوست در فایل cv میتونی کارنامه ارشد خودمونو را و تصاویر توصیه نامه های اساتیدمون را هم قرار بدیم یا فقط باید فعالیت هایی ک کردیم باشه؟ 
برای گفتن بیشتر از فعالیت هایی که داشیم میتونیم SOP را در ابتدا قرار بدیم و بعدا CV را؟

سلام بنظر من در همان رزومه به مقالات خود اشاره کنید و در نامه به استاد حیطهایی که مد نظر دارید اشاره کنید کفایت می کند
خلاصه و مختصر و مفید