آکادمیا کافه
سوالات و خبرها در مورد حذف احتمالی ارز دانشجویی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: اطلاعات جانبی دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: کارت اعتباری و امور ارزی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C)
+--- موضوع: سوالات و خبرها در مورد حذف احتمالی ارز دانشجویی (/Thread-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: سوالات و خبرها در مورد حذف احتمالی ارز دانشجویی - Torkan - 13-05-2018

همانطور که شهریه رو چند سال پیش حذف کردن با گزاشتن قانون زیرکانه همین ارز رو هم قطع میکنن 
البته خیلیا نرفتن دیگه دنبالش چون از دادن تعهد ترسیدن در حالی که تعهد پشیزی ارزش نداره 
این 40 درصد قبل رفتن هم از اون طرحهای فوق العاده بکر بود که فقط در دنیا منحصر به آون کشور است 
در واقع با گرفتن اون وثیقه عملا یورو رو به قیمت آزاد میدن بهت هرچند درسته وثیقه رو بعد هزار مکافات برمیگردونن

RE: سوالات و خبرها در مورد حذف احتمالی ارز دانشجویی - automotive - 24-05-2018

(12-05-2018, 05:49 PM)butterfly نوشته: آخرین خبر در مورد وضعیت ارز دانشجویی به ویژه برای دانشجوهای ترم اول:

تأمین ارز بابت ارز دانشجویی با رعایت ترتيبات مندرج در بند (3) بخش سوم مجموعه مقررات ارزی و بخشنامه هاي اين بانک و صرفاً از طریق بانک‌های منتخب (تجارت و سامان) بلامانع است.
ضمنا تأمين و انتقال شهريه و انتقال / پرداخت هزينه‌هاي اقامت  بابت دانشجوياني- (دانشجويان آزاد)-که در مرحله ورود به اولين ترم تحصيلي خود مي‌باشند، درصورت تأييد دانشگاه محل تحصيل از سوي وزارتخانه ذي‌ربط و با اخذ وثيقه از دانشجو و يا خانواده وي به ميزان 40٪ هم ارز ريالي ارز پرداخت شده بلامانع است. آزاد سازي وثيقه مزبور موکول به تاييد وزارتخانه‌ ذي‌ربط مبني بر شاغل به تحصيل بودن دانشجو و تاييد صورت حساب دانشگاه محل تحصيل دانشجو حاکي از اعلام ميزان ارز دريافت شده از دانشجو که اصالت و اعتبار آن توسط نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در کشور محل تحصيل تأييد شده باشد، ظرف مهلت 6 ماه از تاريخ پرداخت وجه خواهد بود. 
taknerkhi@cbi.ir

سلام
وقت بخیر
قانون اعلام شده با نام ارز دانشجویی (در حقیقت هزینه اقامت دانشجویی با احتساب ماهی 1000 دلار که به صورت ترمی و مبلغ 6000 دلاری به خود دانشجو یا وکیل قانون ایشان تحویل داده می‌شود و در نهایت سالی 12000 دلار است.) فقط برای دانشجویان Self Fund و Partial Fund تعلق می‌گیرد و این قانون برای افراد Full Fund اجرایی نمی‌شود (آن‌ها اعلام می‌کنند که اجرایی است اما سامانه تاک به شما کد ارائه نخواهد کرد و بدون این کد نمی‌توانید ارز دریافت کنید).
مگر در آینده و پس از خروج دانشجو و ثبت نام در دانشگاه مقصد بتواند از طریق ارسال نامه اشتغال به تحصیل مشکل را برطرف کند که از این مهم بی‌اطلاع هستم اما احتمال آن بسیار زیاد است.

ضمنا مراحل دریافت ارز دانشجویی در شعبه ارزی بانک تجارت در پیوست تقدیم شما هموطنان گرامی می‌گردد.
طبق گفت و گوی اینجانب با شعبه ارزی بانک تجارت و بانک سامان، روند در هر دو این بانک‌ها یکسان بوده اما تا آنجایی که به من اعلام شد برای ارز مسافرتی 1000 یورو که برای تمام افراد علاوه بر این 6000 دلار امکان‌پذیر است، فقط باید به بانک سامان مراجعه کنند، به یاید داشته باشید که 4 روز قبل از پرواز باید کارهای ارز مسافرتی را انجام بدهید، اما برای اطمینان از تغییرات قانون باز هم سوال کنید.
این اطلاعات در تاریخ دوم خرداد ماه سال 1397 یعنی دیروز استعلام شده و امیدوارم راه‌گشا باشد.
با احترام و آرزوی ‌بهترین‌ها
پی نوشت: حتما در وکالت‌نامه به ارز دانشجویی اشاره شود.
در حال حاضر هیچ راهی برای انتقال پول به خارج از کشور وجود ندارد، هیچ حواله‌ای صورت نمی‌پذیرد، مگر اینکه کارت‌های بین المللی با کارمزد بسیار بالا و ضریب اطمینان بسیار پایین تهیه کنید.
هیچ صرافی نیز باز نیست که بتوان دلارهای خریداری شده را Verify کرد، هرچند شاید شعب ارزی بانک‌ها این کار را برای شما انجام بدهند.
لطفا هر میزان ارزی که نیاز دارید (اگر فول فاند نیستید) را به صورت اسکناس خارج کنید و به امید حواله کردن پول نباشید که امکان پذیر نیست.
اگر فول فاند هستید حدودا 2 تا 3 هزار دلار تهیه کنید تا دریافت اولین حقوق بی پول نباشید.
این اطلاعات مرتبط به دیروز و سایر بخش‌ها امروز است، شاید صرافی‌ها فردا باز باشند و حواله انجام دهند.

RE: سوالات و خبرها در مورد حذف احتمالی ارز دانشجویی - automotive - 05-07-2018

تجربه یکی از دوستان که فول فاند هستند در ارتباط با دریافت ارز دانشجویی به نرخ مصوب دولتی.

"سلام دوستان من تجربه خودم رو برای ارز اولیه برای فول فاندها می‌نویسم امیدوارم مفید باشه:
مراحل اول که مشخص هستش:
1-  ثبت نام در نشا و آپلود مدارک
2-  مراجعه حضوری به امور دانشجویان در فردوسی و تشکیل پرونده
3-  موقع تشکیل پرونده به من گفتند برو 7-10 روز دیگه بهت زنگ می‌زنیم که به بانک مراجعه کنی
4-  من سه‌شنبه (9 روز بعد) رفتم بانک سامان شعبه خیابان زند شیراز کد 9101 و شماره پرونده‌ام رو بردم گفتم ببینید نامه من اومده یا نه. رفتم پیش رئیس بانک اول گفت کد رهگیری داری؟ گفتم نه. رفت چک کرد سیستمش رو گفت که اسمت نیومده.
5-  به یکی از دوستان سپردم که به سازمان امور دانشجویان مراجعه کنه و پیگیری کنه که بانک نامه زده سازمان یا نه. امروز بهم خبر داد که 3 روز بعد از تشکیل پرونده نامه رو به بانک زدن (یعنی 4 شنبه هفته پیش!!)
6-   امروز دوباره رفتم بانک با شماره نامه به رئیس مشخصات رو دادم بعد 5 دقیقه گفت اسمت نیومده!!! گفتم من 9 روز دیگه پروازم هست آخرش گفت برو فلان باجه اونجا هم برات چک کنن. رفت پیش باجه ارزی مشخصاتو دادم گفت که آره 1 هفته پیش نامه‌ات اومده!!!!!
7-   مدارکی که ازم خواست ویزا + اصل پاسپورت + اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی بود. البته بعدا ازم نامه پذیرش I20 و بلیت رو هم خواست. منم داشتم و دادم و حساب هم مجبور شدم باز کنم.
8-   پولی که ازم گرفت معادل ریالی 2800 دلار که با نرخ 42984 ریال میشه 120355200 ریال کارمزد هم 1891296 ریال یه پولی هم گرفت تحت عنوان 10 درصد نوسان نرخ ارز که شد 3442800 ریال  و در کل شد حدود 12 و نیم میلیون تومان. برای شما هم همین حدود شده؟
9-  بهم گفت 7 تا 10 روز طول می‌کشه پولت برسه حالا من از هفته دیگه هر روز میرم بانک دنبالش چون 9 روز دیگه پرواز دارم.
جالب اینجاست ک توی سامانه نشا توی قسمت وضعیت برام نوشته
درخواست شما به اداره کارشناسی ارسال شده لطفا از این طریق منتظر نظر کارشناس مربوطه باشید."

RE: سوالات و خبرها در مورد حذف احتمالی ارز دانشجویی - Alireza1397 - 14-08-2018

سلام دوستان

من در جریان وضعیت جدید ارز هستم. فقط یه سوالی دارم. من در سامانه نشا برای دریافت ارز اولیه اقدام کردم ولی فک میکردم که تا ویزا نداشته باشم نمیتونم برم امور دانشجویی برای تشکیل پرونده. الان یکسری از دوستان به من گفتن که میتونستی بدون داشتن ویزا و با بقیه مدارکت بری امور دانشجویی برای دریافت ارز اولیه تشکیل پرونده بدی بعد برای بانک میتونی ویزا و بقیه مدارک رو ببری. دوستانی که این پروسه رو طی کردن میخوام بپرسم که این چیزی که دوستام گفتن درسته؟؟

RE: سوالات و خبرها در مورد حذف احتمالی ارز دانشجویی - szeinalilathori - 14-08-2018

(14-08-2018, 11:59 AM)Alireza1397 نوشته: سلام دوستان

من در جریان وضعیت جدید ارز هستم. فقط یه سوالی دارم. من در سامانه نشا برای دریافت ارز اولیه اقدام کردم ولی فک میکردم که تا ویزا نداشته باشم نمیتونم برم امور دانشجویی برای تشکیل پرونده. الان یکسری از دوستان به من گفتن که میتونستی بدون داشتن ویزا و با بقیه مدارکت بری امور دانشجویی برای دریافت ارز اولیه تشکیل پرونده بدی بعد برای بانک میتونی ویزا و بقیه مدارک رو ببری. دوستانی که این پروسه رو طی کردن میخوام بپرسم که این چیزی که دوستام گفتن درسته؟؟

علیرضا عزیز سلام

بله بدون داشتن ویزا و تنها با در دست داشتن اصل مدارک دوره های قبلی(دانشنامه لیسانس و ارشد) به همراه شماره پرونده ثبت نامی در سامانه نشا و اصل i20 به سازمان امور دانشجویی مراجعه میکنید به باجه رو به روی در شیشه ای ورودی میرید و درخواست نامه های ارز اولیه برای دانشجویان fully funded رو میکنید. یه سری برگه به شما داده میشه که یکیش برگه تعهد هست و یه دونه اش هم یه نامه است که من از دانشگاهم اینقدر کمک هزینه تحصیل میگیرم و اینقد هم نیاز دارم. من میزان فاند دریافتی از دانشگاه و مبلغی که نیاز دارم رو خالی گذاشتم البته نمیدونم چقدر این کار صحبح باشه... 
من البته ویزا داشتم و مدارکم کامل بود اما خیلی دیر بهم نامه رو دادن و زمانیکه خودم ایران بودم نتونستم ارز رو بگیرم، تقریبا یه هفته بعد خروجم خانواده مبلغ 2000 دلار ارز با قیمت 4360 تومن به اضافه 40 درصد کل مبلغ رو به عنوان وثیقه برای بانک واریز کردند و ارز رو دو سه روز بعد دریافت کردن. 
نکته اینکه طبق صحبت خودشون من شش ماه فرصت داشتم که نامه اشتغال به تحصیل برای ترم پاییز رو براشون بفرستم که 40 درصد وثیقه ام آزاد بشه و بتونم مابقی ارز که 4000 تا بود رو دریافت کنمT زمان مراجعه به بانک برای من شش شهریور بود اما دیروز نامه ای از سامانه نشا برای من ایمیل شد که درخواست شما به دلیل اینکه از دانشگاه مقصد کمک هزینه تحصیل میگیرید رد شده و با این تفاسیر 40 درصد وثیقه رو هم ضیط میکنن. در واقع بانک ارز رو با قیمت 6200 به من فروخته بوده و ارز 4200 در کار نبوده از اول. 

ارادتمند
الهام