آکادمیا کافه
نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: علوم پزشکی و زیستی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%88-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C)
+--- موضوع: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی (/Thread-%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - mana - 02-08-2016

سلام دوستان نمیدونستم سوالمو کجا باید بپرسم!
خواهر من دوره راهنمایی و دبیرستان رو در مدرسه فرزانگان ( تیز هوشان) اهواز گذروند و در مسابقات علمی موفقیت هايي به دست آورده. معدلش هم در این مدت همیشه بالای 19.80 بوده.و کلا از نظر علمی در سطح قابل توجه و خوبی قرار داره.ميخواستم بدونم اگر برای رشته پزشکی بخواد اقدام کنه ميتونه پذیرش با فاند بگیره یا نه؟رشتش تجربی هست

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - Matinking - 02-08-2016

(02-08-2016, 01:20 PM)mana نوشته: سلام دوستان نمیدونستم سوالمو کجا باید بپرسم!
خواهر من دوره راهنمایی و دبیرستان رو در مدرسه فرزانگان ( تیز هوشان) اهواز گذروند و در مسابقات علمی موفقیت هايي به دست آورده. معدلش هم در این مدت همیشه بالای 19.80 بوده.و کلا از نظر علمی در سطح قابل توجه و خوبی قرار داره.ميخواستم بدونم اگر برای رشته پزشکی بخواد اقدام کنه ميتونه پذیرش با فاند بگیره یا نه؟رشتش تجربی هست

سلام

پذیرش بله... ولی بدون fund و با هزینه های سرسام آور در آمریکای شمالی...
اروپای غربی، روسیه و کشورهای آسیایی plan های به مراتب ارزان تری هستند...

براتون آرزوی موفقیت دارم

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - alinddf - 11-08-2016

درود. امیدوارم ببخشیدم اگر موضوعی که مطرح میکنم کمی بی ارتباط باشه اما جای بهتری نتونستم پیدا کنم که مشورت بگیرم.
من 26 سالمه و دیپلم ریاضی و لیسانس معماری دارم. از دوران دبیرستان به دو موضوع رایانش کوانتمی و ارتباط دادن مغر با کامپوتر بسیار علاقه مند بودم و همیشه این موضوعات ذهنم رو درگیر میکرد اما اشتباه کردم و چون فکر میکردم این موضوعات ساینتیفیکه و آینده مالی خوبی نداره در رشته معماری تحصیل کردم. در سالهای آخر دوره لیسانس و 2 سال سربازی دوباره به علوم شناختی و به BCI رابط کاربری ذهن و کامپیوتر بسیار علاقه مند شدم. با توجه به اینکه برای خودم یه کسب و کارآزاد راه انداختم و از لحاظ مالی تقریبا تامینم(البته نه در حدی که هزینه تحصیل در خارج رو بدم) میخوام کنکور 96 شرکت کنم و در رشته ای تحصیل کنم که مرتبط با علم عصب شناسی و به ویژه در زمینه ارتباط دستگاه عصبی مرکزی با کامپیوتر تحقیق و کار عملی بکنم و برای Ms و Phd اپلای کنم. سوالم از دوستان عزیزی که در این زمینه اطلاع دارند اینه که آیا سنم مشکلی ایجاد نمیکنه برای اپلای در مقطع ارشد؟ و دوم اینکه چه رشته ای برای لیسانس بهتره بخونم؟ با توجه به اینکه مهندسی پزشکی هم در مقطع ارشد گرایش های مرتبط داره اما من بیشتر دوست دارم در زمینه ای تحصیل و تحقیق کنم که ساینتیفیک باشه نه بحث فنی و مهندسی. من از تحقیقات یک پزشک به نام میگوئل نیکول اللیس کمی اطلاع دارم و میدونم طرف اول پزشکی خونده و بعد علوم عصبی و شروع به کار روی bci کرده به نظر شما آیا بهتره لیسانس زیست شناسی سلولی بخونم یا پزشکی عمومی که بعدا وارد نوروسانینس بشم تا زمینه عملی تری داشته باشم. 

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - moon22 - 06-09-2016

سلام دوستان,وقتتون به خیر

من لیسانس بیوتکنولوژی خوندم و ارشد امسال بیوتک پزشکی دانشگاه اصفهان وزارت بهداشت و همچنین بیوشیمی دانشگاه تهران IBB وزارت علوم قبول شدم و اصلا نمیدونم کدوم رو باید برم تا برای اپلای کردن PHD در رشته بیوتک پزشکی احتمال پذیرشم برای آمریکا افزایش پیدا کنه.به رشته ارجحیت بدم یا اعتبار دانشگاه رو در اولویت قرار بدم؟
البته با در نظر گرفتن اینکه چه در رشته بیوشیمی و چه در بیوتک ارشد میتونم کار تحقیقاتیم رو در زمینه بیوتک مولکولی یا پزشکی انجام بدم.آیا داشتن مدرک ارشد بیوشیمی میتونه مشکلی برای پذیرش در رشته بیوتک پزشکی ایجاد کنه ؟چون فکر میکنم مدرک دانشگاه تهران و اساتیدش از اعتبار بیشتری برخوردار باشند و بشه رزومه بهتری ساخت.ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید.

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - szeinalilathori - 06-09-2016

(06-09-2016, 01:59 PM)moon22 نوشته: سلام دوستان,وقتتون به خیر

من لیسانس بیوتکنولوژی خوندم و ارشد امسال بیوتک پزشکی دانشگاه اصفهان وزارت بهداشت و همچنین بیوشیمی دانشگاه تهران IBB وزارت علوم قبول شدم و اصلا نمیدونم کدوم رو باید برم تا برای اپلای کردن PHD در رشته بیوتک پزشکی احتمال پذیرشم برای آمریکا افزایش پیدا کنه.به رشته ارجحیت بدم یا اعتبار دانشگاه رو در اولویت قرار بدم؟
البته با در نظر گرفتن اینکه چه در رشته بیوشیمی و چه در بیوتک ارشد میتونم کار تحقیقاتیم رو در زمینه بیوتک مولکولی یا پزشکی انجام بدم.آیا داشتن مدرک ارشد بیوشیمی میتونه مشکلی برای پذیرش در رشته بیوتک پزشکی ایجاد کنه ؟چون فکر میکنم مدرک دانشگاه تهران و اساتیدش از اعتبار بیشتری برخوردار باشند و بشه رزومه بهتری ساخت.ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید.
دوست عزیز سلام

من خیلی راجه به پذیرش تو امریکا نمیتونم راهنماییتون کنم چون هنوز خودم اول راهم. اما بد نیست چند تا نکته رو توجه کنید: 
1-نکته اول راجه به اسم دانشگاه که خودتونم بهش اشاره کردید البته دانشگاه تهران به همراه شریف شناخته شده ترین های ایران هستند، اما این به این معنی نیست که کسانیکه غیر از این دو دانشگاه تحصیل کردند نتونستند پذیرش بگیرن. در مورد IBB اساتید خیلی خوبی که داره (دکتر موسوی موحدی و دکتر صبوری(به عنوان بهترین های بیوفیزیک، بیوشیمی ایران) میتونن برای تعیین ادامه راه خیلی کمکتون کنن. من از کارای قبلیشون خیلی خبر ندارم اما اخیرا دیابت و روشهای مقابله و مطالعه اون در دستور کار IBB قرار گرفته. بابت فیلد اساتید دیگه هم میتونین یه سر به سایت دانشگاه بزنید. نکته مهم در مورد IBB اینه کارشون بیشتر جنبه تحقیقاتی داره و نه درمانی. (حداقل تا جایی که من میدونم) در مورد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا دو سال پیش که من اطلاع دارم گروه مجزایی برای بیوتکنولوژی نداره، گروه ژنتیک و گروه سلولی مولکولی مباحث این رشته رو کار میکنن. (تو این گروه هم اساتید خیلی خوبی هستند از جمله دکتر خان احمد، دکتر منصور صالحی(ایشون آزمایشگاه ژنتیک ژنوم رو هم در اصفهان دارند)و ... ) فیلد کاری این اساتید اکثرا کارهای تحقیقاتی درمانی هست. البته بیشتر برای دانشجوهای دکتری این شکلیه. فکر نمیکنم در مورد ارشد هم خیلی تفاوت خاصی داشته باشه. نتیجه : با توجه به علاقمندی تون، نسبت به انتخاب بین این دو رشته اقدام کنید. بابت شانس پذیرش دکترای امریکا هم دوستان دیگه راهنماییتون خواهند کرد.

2- در مورد انتخاب بین بیوشیمی یا بیوتک که بعدا یکی مانع از ادامه تحصیل شما در رشته بیوتک پزشکی بشه، بعید میدونم مشکلی ایجاد بشه. همونطور که الان خیلی از فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر و فیزیک میتونن تو پروژه های زیستی که computational یا simulation هستند وارد بشن. چه بسا فارغ التحصیلان بیوشیمی که تو گروههای فیزیک دارند مواد اولیه مورد نیاز این گروهها رو آماده میکنند.  
3- اعتبار اساتید دانشگاه ها رو از توی گوگل اسکولار باتوجه به تعداد مقالاتشون و citation های مقالاتشون میتونید متوجه بشید. عواملی که بار وزنی رزومه شما رو زیاد میکنه فارغ از اسم دانشگاه و ریکام استاد (و البته گاها روابطی که بعضی از اساتید در گروههای بین المللی دارند که میتونه در معرفی شما به بعضی از اون گروهها مهم باشه)، معدل، مقالات چاپ شده در ژورنال های معتبر، نمره زبان و تکنیک هایی است که شما به اون مسلط هستد. امیدوارم با کنار هم قراردادن همه این عوامل بتونین تصمیمی بگیرید که بهترین تاثیر رو در ادامه تحصیلاتون و زندگیتون داشته باشه.

ارادتمند
الهام

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - szeinalilathori - 05-12-2016

دوستان عزیز سلام

موردی که من این مدت بهش رسیدم نشون میده کارهای مشابه و یا تا حدی مشابه با زمینه کاری من علاوه بر اینکه توسط دپارتمان های مختلف یک دانشگاه میتونه ارائه بشه، یعنی مثلا در گروه زیست شناسی، گروه شیمی، فیزیک و حتی در biomedical engineering. گاها یکسری program بین رشته ای هم توسط یکی یا تعدادی از این گروهها ارائه میشه و حتی مسیر اقدام برای پذیرش این program ها گاهی با مسیر اصلی تفاوت هایی داره (تفاوت در نمره زبان (چیزی که من دیدم اکثرا از مینیمم های یه دانشگاه تا حدی چشم گیری بالاترند)، نداشتن application fee و ....) ضمن اینکه از گروههای متفاوت برای اینها می تونن اقدام کنند (بیوشیمی، کامپیوتر، مکانیک و الکترونیک...) 
سوالم اینه:
1-کسی در مورد program ها اطلاعاتی داره؟ از نظر محتوا می شه با چک کردن اون program یه دید کلی پیذا کرد که قضیه چیه اما سوالم مربوط به بعد دیگه ی این قضیه است: اینکه بعد از فارغ التحصیلی آیا تفاوتی بین مدرک فردی که از این program فارغ التحصیل میشه با فردیکه مثلا با استاد بیوشیمی اون دانشگاه به نتیجه رسیده و طرح خاصی رو ادامه داده،وجود داره؟ (هر چند که هر دو رو مثلا گروه زیست شناسی ارائه داده در اصل). یا اینکه مثلا از نظر کاری تفاوتی دارن؟ 

در کنار این برنامه ها گاها دیدم که health science هم با پشتوانه مالی NIH طرح های مشترک این چنینی ارائه میدن، البته اونجا قالب کمی عوض میشه و طرح به صورت MD/PHD ارائه میشه. 3-این مورد چی؟ فارغ التحصیلی از همچین program هایی متیونه مزیت باشه یا محدودیت؟ چه به لحاظ ارزش ذاتی مدرک و چه به لحاظ ادامه مسیر و از نظر کاری؟

حقیقتش اینقد از این بحث بین رشته ای کار کردن تو ایران به مشکل برخوردم، چه در زمان تحصیل و چه بعد از فارغ التحصیلی برای پیدا کردن کار، خواستم حداقل اینبار اگه موردی هست، با چشم باز به استقبال مشکلات برم.  Smile 

ارادتمند 
الهام

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - Faezeh_M - 06-12-2016

(05-12-2016, 11:42 PM)szeinalilathori نوشته: دوستان عزیز سلام

موردی که من این مدت بهش رسیدم نشون میده کارهای مشابه و یا تا حدی مشابه با زمینه کاری من علاوه بر اینکه توسط دپارتمان های مختلف یک دانشگاه میتونه ارائه بشه، یعنی مثلا در گروه زیست شناسی، گروه شیمی، فیزیک و حتی در biomedical engineering. گاها یکسری program بین رشته ای هم توسط یکی یا تعدادی از این گروهها ارائه میشه و حتی مسیر اقدام برای پذیرش این program ها گاهی با مسیر اصلی تفاوت هایی داره (تفاوت در نمره زبان (چیزی که من دیدم اکثرا از مینیمم های یه دانشگاه تا حدی چشم گیری بالاترند)، نداشتن application fee و ....) ضمن اینکه از گروههای متفاوت برای اینها می تونن اقدام کنند (بیوشیمی، کامپیوتر، مکانیک و الکترونیک...) 
سوالم اینه:
1-کسی در مورد program ها اطلاعاتی داره؟ از نظر محتوا می شه با چک کردن اون program یه دید کلی پیذا کرد که قضیه چیه اما سوالم مربوط به بعد دیگه ی این قضیه است: اینکه بعد از فارغ التحصیلی آیا تفاوتی بین مدرک فردی که از این program فارغ التحصیل میشه با فردیکه مثلا با استاد بیوشیمی اون دانشگاه به نتیجه رسیده و طرح خاصی رو ادامه داده،وجود داره؟ (هر چند که هر دو رو مثلا گروه زیست شناسی ارائه داده در اصل). یا اینکه مثلا از نظر کاری تفاوتی دارن؟ 

در کنار این برنامه ها گاها دیدم که health science هم با پشتوانه مالی NIH طرح های مشترک این چنینی ارائه میدن، البته اونجا قالب کمی عوض میشه و طرح به صورت MD/PHD ارائه میشه. 3-این مورد چی؟ فارغ التحصیلی از همچین program هایی متیونه مزیت باشه یا محدودیت؟ چه به لحاظ ارزش ذاتی مدرک و چه به لحاظ ادامه مسیر و از نظر کاری؟

حقیقتش اینقد از این بحث بین رشته ای کار کردن تو ایران به مشکل برخوردم، چه در زمان تحصیل و چه بعد از فارغ التحصیلی برای پیدا کردن کار، خواستم حداقل اینبار اگه موردی هست، با چشم باز به استقبال مشکلات برم.  Smile 

ارادتمند 
الهام
سلام الهام عزیزم

در مورد سوال اولت باید بگم که در رشته های این چنینی که بعضا در داخل سایت دانشگاه هم تنها اسمی از اون برده شده و به صورت بین رشته ای ارائه میشن رو هم میشه با استاد هماهنگ کرد و از نظر مدرک تفاوت خاصی میکنه. چراکه مقابل این رشته ها مقطع ارائه ی اونها نوشته شده مثلا مستر،نه دیپلم یا سرتیفیکیت.... بنابراین گمان نمیکنم تفاوتی داشته باشه

در مورد رشته های MD/Phd  هم بگم که این رشته ها برای  MD هاست که میخوان در یک زمینه ی خاصی Phd هم داشته باشن و برای متقاضیان Phd ارائه نمیشه ...

موفق باشی

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - zohrehniazi - 10-03-2017

سلام وقتتون بخیر دوستان من رشتم علوم ازمایشگاهی هستش و 3سال سابقه کار دارم 3تا مقاله درباره سرطان ریه دارم معدل لیسانس هم 15.69هستش به نظرتون کدوم کشور و دانشگاه اقدام کنم که بتونم فاند کامل بگیرم برای ارشد ژنتیک بالینی.البته من متاهلم و همسرم هم شرایطش مثله منه.ممنون میشم راهنماییم کنین

RE: معرفی رشته های نوین درعلوم زیست-پزشکی - sa.flower - 02-06-2017

دوستان لطفا من را راهنمایی کنید که با لیسانس رشته گیاهپزشکی، در کدام یک از رشته های معرفی شده در این تاپیک می توانم برای ارشد در خارج از کشور پذیرش بگیرم؟ مثلا آیا تحصیل در نوروساینس برای من مقدور هست؟
اگرچه من ارشد بیماری شناسی گیاهی هم خوندم ولی به دنبال خواندن ارشد مجدد در رشته دیگری هستم، که آینده شغلی مناسبی داشته باشد. لطفا راهنمایی کنید.
@blur

RE: معرفی رشته های نوین درعلوم زیست-پزشکی - blur - 19-09-2017

(02-06-2017, 01:19 PM)sa.flower نوشته: دوستان لطفا من را راهنمایی کنید که با لیسانس رشته گیاهپزشکی، در کدام یک از رشته های معرفی شده در این تاپیک می توانم برای ارشد در خارج از کشور پذیرش بگیرم؟ مثلا آیا تحصیل در نوروساینس برای من مقدور هست؟
اگرچه من ارشد بیماری شناسی گیاهی هم خوندم ولی به دنبال خواندن ارشد مجدد در رشته دیگری هستم، که آینده شغلی مناسبی داشته باشد. لطفا راهنمایی کنید.
@blur

نوروساینس واقعا دوره از گیاهپزشکی و با رزومه این رشته بعید میدونم بشه ازش پذیرش گرفت. فکر می کنم میکروبیولوژی یا زیرشاخه های مرتبط دیگه بیوتکنولوژی براتون محتمل تر باشه. دپارتمان های کشاورزی یا دپارتمان مستقل بیوتکنولوژی. لزومی هم نداره روی گیاه کار کنید. می تونید احتمالا تو میکروبیولوژی صنایع غذایی هم کار کنید چون بیسش رو دارید. البته خب بیشتر باید ببینید استادی پیدا میکنید که در چنین فیلدهایی ساپورتتون کنه ولی خب می تونید دید بازتری داشته باشید. موفق باشید