آکادمیا کافه
نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: علوم پزشکی و زیستی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%88-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C)
+--- موضوع: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی (/Thread-%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8

نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - ice - 05-05-2012

دوستان عزیز،
در این تاپیک مباحث مختلف پیرامون موضوع « نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در گرایش های رشته زیست شناسی» بررسی خواهند شد. اگر چنانچه پرسش یا مطلب مفیدی در این زمینه دارید، لطفا در این تاپیک آن را مطرح فرمایید.

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - Behnoush - 05-05-2012

ممنون از اینکه این تاپیک رو ایجاد کردید. واقعا مطالب مرتبط برای بچه های علوم زیستی و رشته های مرتبط کم هست و جای این تاپیک ها خالیه Smile
من یکی از نکاتی که به نظرم برای پذیرش گرفتن توی این رشته ها مهمه سابقه کار آزمایشگاهی و آشنایی با تکنیک های آزمایشگاهی هست حتی اگه اون سابقه منجر به مقاله نشده باشه. آشنایی با تکنیک های پایه سلولی و مولکولی مثل استخراج DNA و PCR و الکتروفورز و اینجور چیزا که قطعا لازمه و پایه هست . آسنایی با تکنیک های پیچیده تری مثل الکترون میکروسکوپی ، Real-Time PCR ، استخراج و خالص سازی پروتئین ، کلونینگ ، آشنایی با نرم افزارهای مرتبط ، کشت سلول و... این قبیل روش ها میتونه نکات قوت خوبی برای رزومه باشه. به نظرم گذراندن دوره هایی تو مراکز تحقیقاتی مثل پژوهشکده ژنتیک، پاستور، مرکز ملی ژنتیک، رویان و ... خیلی خیلی متونه کمک کنه. البته میدونم وارد شدن به این مراکز سخته ولی حتی اگه بشه چندماه داوطلبانه اینجور جاها کار کرد خیلی عالیه.
در کنارش پیدا کردن استاد مرتبط با زمینه کاری . درسته که دوره دکترا خودش فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید هست ولی خیلی از اساتید ترجیحشون گرفتن دانشجوهایی هست که تا حدی با روش های مربوطه آشنا هستن و لازم نباشه از صفر یاد بگیرن. اگه استادی که کارش به رزومه شما نزدیک باشه پیدا کنید خیلی کمک بزرگی خواهد بود و اگر در اون زمینه مقاله هم داشته باشید که بهتر.

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - Karim - 10-05-2012

نکته مهم: همانگونه که مستحضر هستید سایت پاب مد بسیار معروقه و بسیار ی از اساتید سرشناس در سی وی خودشون ذکر می کنند که مثلا من چندتا مقاله در پاب مد منتشر کردم بنابراین چاپ مقاله در ژورنال هایی که در پاب مد ایندکس هستند بسیار بسیار به اعتبار تحقیقاتی فرد می افزاید.

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - blueseaanemone - 28-05-2012

سلام

هفته‌ی پیش برای تحصیل و اخذ بورس در کشورهای اروپایی و یا امریکایی اطلاعاتی خواستم. چوابی که دادند این بود که باید دنبال موقعیت‌های خالی باشم. حالا می‌خواستم بپرسم که این موقعیت‌های خالی چی هستن؟ و چه‌جوری باید پیگیری کنم؟

ممنون

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - Behnoush - 28-05-2012

(28-05-2012, 03:50 PM)blueseaanemone نوشته: سلام

هفته‌ی پیش برای تحصیل و اخذ بورس در کشورهای اروپایی و یا امریکایی اطلاعاتی خواستم. چوابی که دادند این بود که باید دنبال موقعیت‌های خالی باشم. حالا می‌خواستم بپرسم که این موقعیت‌های خالی چی هستن؟ و چه‌جوری باید پیگیری کنم؟

ممنون
سلام
در اروپا معمولا ولی نه در همه موارد اساتید زمانی که جای خالی برای یک دانشجوی جدید دارن اون موقعیت رو آگهی میکنن . که شما میتونید از طریق سایت های مربوطه چک کنید . در این تاپیک تعدادی از این سایت ها معرفی شده اند. بعضی وقت ها هم استاد ممکنه اصلا این جای خالی رو به صورت آگهی اعلام نکنه که در این صورت شما باید از طریق ایمیل زدن به اساتیدی که به کارشون علاقه مندید و ابراز علاقه برای کار کردن در گروهشون مطلع بشید که جای خالی دارند یا خیر.
در مورد امریکا به ندرت پیش میاد که موقعیتی رو اگهی کنند و شما باید به استاد موردنظرتون ایمیل بزنید و اگه ایشون امکانش رو داشته باشه و بخواد شما رو به عنوان دانشجو بگیره ارتباط شما ادامه پیدا میکنه و اون استاد میتونه بر تصمیم کمیته پذیرش برای پذیرفتن شما تاثیر بذاره.
موفق باشید

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - blueseaanemone - 28-05-2012

ممنونم که راهنماییم کردید. چه‌طور می‌تونم این اساتید رو پیدا کنم؟ من هیچ‌گونه شناخت و اطلاعی ندارم

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - Behnoush - 28-05-2012

(28-05-2012, 05:35 PM)blueseaanemone نوشته: ممنونم که راهنماییم کردید. چه‌طور می‌تونم این اساتید رو پیدا کنم؟ من هیچ‌گونه شناخت و اطلاعی ندارم
پیشنهاد می کنم اول این تاپیک رو تا آخر مطالعه کنید. جواب خیلی از سوالاتتون رو پیدا خواهید کرد .

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - نسترن1830 - 05-12-2012

سلام.واقعا جای تشکر داره که تاپیکی هم واسه بچه های زیستی و پزشکی باز کردید. منتظر راهنمایی و اطلاعات بیشتر در این زمینه از طرف دوستانی که این مسیر را رفته اند، هستیم.

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - Karim - 05-12-2012

نکته مهم: لازم به ذکراست که در بسیاری از دانشگاههای امریکا رشته جدیدی به نام biomedical sciences وجود دارد که افرادباسابقه ها تحصیلی مختلف علوم زیست-پزشکی می توانند داوطلب ورودبه این رشته شوند.

RE: نکات مهم برای پذیرش و انتخاب دانشگاه در رشته زیست شناسی - Karim - 14-12-2012

درود،
تقریبا تمام دانشکده های پزشکی آمریکا رو بدقت شرایط پذیرششون رو مطالعه کردم و متاسفانه یا خوشبختانه واسه خوندن PhD در رشته های علوم پزشکی داشتن لیسانس کفایت می کنه! و داشتن یک نمره جی اریی خوب ویک تافل واسه پذیرش مسقیم در دکتری کفایت می کنه و لازم نیست سه سال از عمرتون در ایران واسه ارشد بگذرونید تازه خود قبول شدن ارشد علوم پزشکی در ایران داستانی داره و راحت نیست.
یک مثال میزنم، همین امشب به یک دانشجوی چینی دکترای در یکی از رشته علوم پزشکی در یکی از دانشکده های پزشکی امریکا ایمیل زدم گفت که من معدلم3.5 ، تافل 99 و جی اریی هم وربال 153 و کوانت 166 و 3.5 بوده وی گفت که من حتی یک مقاله هم نداشتم و ایشون در سن حدود 24 سالگی دانشجوی دکتری تخصصی در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی دنیا هستند

نتیجه گیری : اگر قصد دکتری در رشته های علوم پایه پزشکی در امریکا دارید و هنوز لیسانس هستید لازم نیست ارشد بگیرید و سه سال از وقتتون رو صرف ارشد ایران بکنید با یک تافل و جی اریی و معذل خیلی خوب و مقاله هم ضروری نیست اگه بود چه بهتر ورود خود به دکتری مستقیم در بهترین دانشکده های پزشکی آمریکا(بخوانید دنیا) را تضمین کنید

شاد باشید