آکادمیا کافه
منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: مدارک مورد نیاز (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2)
+---- انجمن: توصیه نامه (Recommendation Letter) (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-Recommendation-Letter)
+---- موضوع: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه (/Thread-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D9%88-%D8%B1%D9%87%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9

RE: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - xavier - 03-01-2015

سلام دوستان
از دانشگاه هایی که می خوام اپلای کنم، توصیه نامه اش کاغذیه، و یک بخش بالاییش که باید توسط من (اپلیکنت) پر بشه،(حق دیدن توصیه نامه رو ویو کنم )و بدمش به استاد.
و بخش پایینی توسط استاد پر بشه و بعد توی پاکت مهر و موم کنه.
به نظر شما اشکالی نداره که من هر دو بخش رو داخل اون فایل PDF تایپ کنم و پرینت بگیرم؟ چون به نظرم دستی نوشتن یه خورده جالب نیست، خصوصا اینکه زحمت نوشتن توصیه نامه هم با خودمه و استادها فقط قرار امضا کنند، و سختمه که سه تا دستخط مختلف داشته باشم. 

RE: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - saaaaam - 03-01-2015

(03-01-2015, 10:02 PM)'xavier' نوشته: سلام دوستان
از دانشگاه هایی که می خوام اپلای کنم، توصیه نامه اش کاغذیه، و یک بخش بالاییش که باید توسط من (اپلیکنت) پر بشه،(حق دیدن توصیه نامه رو ویو کنم )و بدمش به استاد.
به نظر شما اشکالی نداره که من هر دو بخش رو داخل اون فایل PDF تایپ کنم و پرینت بگیرم؟ چون به نظرم دستی نوشتن یه خورده جالب نیست، خصوصا اینکه زحمت نوشتن توصیه نامه هم با خودمه و استادها فقط قرار امضا کنند، و سختمه که سه تا دستخط مختلف داشته باشم. 

سلام
والا من برای بیشتر دانشگاه ها تایپ می کردم به چند دلیل
اول دانش زبان نامناسب استاد
دوم خط بد و ناخوانا
بنظر من اشکالی نداره بشرطی که پرینتش را مهر و موم شده به دانشگاه بفرستید

RE: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - xavier - 03-01-2015

(03-01-2015, 10:08 PM)'saaaaam' نوشته:
سلام
والا من برای بیشتر دانشگاه ها تایپ می کردم به چند دلیل
اول دانش زبان نامناسب استاد
دوم خط بد و ناخوانا
بنظر من اشکالی نداره بشرطی که پرینتش را مهر و موم شده به دانشگاه بفرستید

ممنونم سام عزیز
ولی الان خودم حس کردم این کار یه مشکلی داره و اون هم اینکه بخش بالایی فرم رو من باید امضا کنم. خوب پس حتما وقتی روی فرم کاملا پرینت شده امضا کردم، بخشهای پرینت شده اش رو هم دیدم!

RE: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - saaaaam - 03-01-2015

(03-01-2015, 10:11 PM)'xavier' نوشته:
ممنونم سام عزیز
ولی الان خودم حس کردم این کار یه مشکلی داره و اون هم اینکه بخش بالایی فرم رو من باید امضا کنم. خوب پس حتما وقتی روی فرم کاملا پرینت شده امضا کردم، بخشهای پرینت شده اش رو هم دیدم!
بنظر من می توانید بجای امضا اسم و فامیل را تایپ کنید بعد برای استاد بفرستید ایشان مهر و امضا کنند بنظر من نباید مشکلی پیش بیاد تا نظر بقیه اساتید چه باشد

RE: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - M1KE - 04-01-2015

از یک جهاتی بهتره قسمت های مربوط به خودتون رو تایپ کرده، پرینت بگیرید و بعد دستی امضا کنید و قسمت های مربوط به استادها رو هم متنش رو آماده کنید و بدین یا خود استادها یا دوستانتون در پایین برگه بنویسند و بعد بدین استادهاتون امضا کنند. به هر حال مهم اینه که متن مورد تایید استاد باشه و اون رو امضا کنه. دستی نوشتن اون قسمت ها شاید نشون بده که استاد حاضر شده برای شما وقت بگذاره.

با این حال، اینکه هر دو تایپی باشند هم به اون صورت مشکلی نداره و این امکان وجود داره که بعد از پرینت روی یک برگه، دوباره در پرینتر گذاشته بشه و روی اون پرینت بشه. 

RE: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - فرید - 04-01-2015

سلام 
توصیه نامه ها تا انجایی که می توانید نباید بصورت دستی پر کنید. خیلی از دانشگاه حتی نوشتن که حتما باید تایپ شده باشد. من خودم برای یکی از جاهایی که می خواهم اپلای کنم بصورت فرم. الان که نگاه کردم دیدم همه قسمت ها میشه تایپ کرد. حتی جای امضاء ها هم بصورتی که میشه تایپ کرد. مشخص که فرم حالتی داره که نیازی نیست دستی داخلش چیزی نوشت. فرمی که دارید نگاه کنید اگر قسمت signed امکان تایپ کردن دارید اسمتون تایپ کنید و بعد پر کردن فرم بدید استاد امضا کنه و بفرستید. چون امضا شما خیلی هم مهم نیست و فقط حق دیدن فرم در اینده لغو می کنید. البته بهتر از خود مسئول اونجا سوال کنید که مجبور نشوید دوبار فرم ها ارسال نکنید.   

[برش] بررسی تاثیر فاکتورهای مختلف بر پذیرش و فاند - anis - 02-04-2015

منظور از توصیه نامه چی هست میشه توضیح بدین یعنی استاد چی باید بنویسه 

RE: بررسی تاثیر فاکتورهای مختلف بر پذیرش و فاند - Mehran28 - 03-04-2015

(02-04-2015, 10:36 PM)'anis' نوشته: منظور از توصیه نامه چی هست میشه توضیح بدین یعنی استاد چی باید بنویسه 

سلام
توصیه نامه یا Recommendation نامه ای هست از طرف استادی که شما باهاش همکاری یا درسی رو داشتین (عموما دروس تخصصی و مهم مثل پروژه، پایان نامه و...) به دانشگاهی که شما می خواین برای پذیرش اقدام کنید. در این نامه که عموما از طرف استادایی هست که از دانشجو راضی بودند مطالبی از جنبه های مثبت دانشجو و همکاری هایی که باهم داشتن ذکر میشه، البته که توصیه نامه صرفا از طرف استاد نباید باشه و می تونه از طرف کارفرمایی که شما براش کار کردید هم باشه، در صورتی که سابقه کاری هم داشته باشید،(بعضی از دانشگاها عنوان می کنند که در صورت سابقه کار باید یک توصیه نامه از کارفرما هم داشته باشید و همیشه 2-3 توصیه نامه لازم هست برای پذیرش) که توصیه نامه خوب و قوی در شانس پذیرش تاثیر مثبت داره. برای اطلاع بیشتر میتونی مطالب این قسمت رو مطالعه کنی.
موفق باشی/

RE: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - mohammadreza88 - 13-07-2015

سلام دوستان،
اگه ریکام طولانی باشه (در حدود 500 کلمه در یک برگ) ایرادی داره؟ بار منفی خواهد داشت؟ یا ممکنه بخاطر طولانی بودن باعث شه نخونن کلا؟!

RE: منابع و رهنمودهای مهم برای نوشتن توصیه نامه - Torkan - 13-07-2015

(13-07-2015, 06:33 PM)mohammadreza88 نوشته: سلام دوستان،
اگه ریکام طولانی باشه (در حدود 500 کلمه در یک برگ) ایرادی داره؟ بار منفی خواهد داشت؟ یا ممکنه بخاطر طولانی بودن باعث شه نخونن کلا؟!

درود

دوست من ، من تجربه چیزی که در آمریکا دیدم رو میگم. سایر دوستان ممکنه نظرات دیگری داشته باشن. خوندن رکام بستگی به استادی داره که رکام رو نوشته! بله درست دیدید!
اکثر دانشگاهها رکامی رو که از اکثر دانشگاههای غیر معتبر (من جمله خیلی از دانشگاهها در ایران) دریافت میکنند توجهی بهش ندارند، زیرا رزومه فرد همه چی رو تعیین میکنه. رکام وقتی مفهوم داره که استادی به نسبت یا کاملا شناخته شده اون رو بفرسته.
وقتی استادی که سرشناس نیست رکام رو میفرسته نهایت به اون گزینه هایی که در فرم چند گزینه ای زده میشه بسنده میکنن و به عنوان تکمیل شدن پرونده اون رو در پرونده میذارن.
مثلا چطور میشه دانشگاهی به فردی ایمیل بزنه بگه رزومت ناقصه و رکام رو بفرست. بعد اینکه رکام فرستاده شد، 3 ساعت بعد پذیرش میاد! یعنی واقعا رکام تعیین کننده میشه؟
معمولا هم رکام بهتره طولانی نباشه و نهایت دو پاراگراف نوشته میشه. بستگی به سلیقه استاد هم داره ولی همون یک برگ هم زیاد نیست نگران نباشید.

بااحترام،
ترکان