آکادمیا کافه
زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: رشته‌های تحصیلی (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C)
+--- انجمن: برق و کامپیوتر (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%B1)
+---- انجمن: مهندسی برق (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%82)
+---- موضوع: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق (/Thread-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%82)

صفحات 1 2 3 4 5

زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - amin_mb - 11-02-2012

با سلام خدمت دوستان!

در این تاپیک با کمک همدیگر زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای مختلف مهندسی برق را معرفی خواهیم کرد!
مطمئناً اطلاع از این زمینه های نوین، کمک شایانی به دوستانی که تمایل به انتخاب پروژه های لیسانس و فوق لیسانس منطبق با موضوعات روز دنیا دارند، خواهد نمود!

RE: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - amin_mb - 12-02-2012

مهندسی کنترل:

1- System Biology: Modelling and Control
2- Hybrid Dynamical Systems: Identification and Control
3- Nonlinear Model Predictive Control
4- Feedback Control Application in Aerospace Systems
5- Optimal Control of Diseases
6- Smart Grid
7- Distributed and Decentralized Control Systems
8- Networked Control Systems
9- Networked Systems Control

RE: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - amirhossein.gh - 12-02-2012

البته اضافه کنم که بعضی از گرایش هایی که امین جان گذاشتن میان رشته ای هست
مثلا اسمارت گرید در واقع اکثرا قدرتی است تا کنترلی و اون چیزی که به نظر من بیشتر به کنترل میخوره میکروگرید هست
Smile

RE: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - amin_mb - 12-02-2012

(12-02-2012, 01:26 AM)amirhossein.gh نوشته: البته اضافه کنم که بعضی از گرایش هایی که امین جان گذاشتن میان رشته ای هست
مثلا اسمارت گرید در واقع اکثرا قدرتی است تا کنترلی و اون چیزی که به نظر من بیشتر به کنترل میخوره میکروگرید هست
Smile
امیرحسین جان شما درست می فرمایید!
کلا ذات کنترل ، میان رشته ای بودن هست! الان هم بیشتر تمایل به ترکیب بقیه رشته ها با کنترل رفته!
مثلا پیش بینی و کنترل سیستم های اقتصادی، پزشکی و بیومهندسی هست!

منظور من از Smart Grid در چارت بالا، کاربردهای کنترل در این شبکه هاست نه کل مطلب!
الان اطلاع دارم که استاد مشاور خودم تو آزاد مشهد که پروفسور بازنشسته فردوسی هست تزهای فوق لیسانسش را روی این مباحث تعریف می کنه!
اروپا و کانادا مبالغ بسیار وحشتناکی بر روی طراحی و بهبود سیستم ها و الگوریتم های کنترلی برای Smart Grid هزینه کرده اند!

حق باشماست! آوردن کلمه Smart Grid به صورت کلی در چارت فوق اشتباده بوده!
البته اضافه کنم اینا Novel Research Interests ها هستند و هدف من گرایش نبوده!

ممنون از تذکر شما!

RE: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - rulany - 12-02-2012

سلام
میشه یه توضیح کلی در مورد smart gridsو کاربرد هاش و کلا چیه و ... بدین؟اخه دانشگاه تامپره ی فنلاند این رشته رو امسال اورده.منم انلاین شو پر کردم.شاید خواستم بفرستم.کلا علاقه ی من قدرت و بطور تخصصی تر انرژی های تجدید پذیر و بازم به طور خیلی جزئی تر انرژی باد هست.اما در سیلایس های دانشگاه تامپره دیدم چند واحد انرژی های تجدید پذیر داشت و بیشتر واحدهاشم الکترونیک قدرت بود.کلا فکر کنم اساسش روی الکترونیک قدرت باشه؟چطوریه؟

RE: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - amirhossein.gh - 12-02-2012

ببین برادر
شبکه های هوشمند در واقع تجمیع تکنولوژی توزیع قدرت و انرژی های تجدید پذیر و یه شبکه ارتباطی قوی هست
در واقع شما در این شبکه کنترل تمام مضرف کننده ها رو داری
میتونی باری رو با توجه به قراردادهای بسته شده با مشتری قطع یا وصل کنی
روشهای زیادی برای کنترل بار و کاهش تلفات به وسیله انوع ادوات از جمله الکترونیک قدرت هست توش
وسایل مورد استفاده مصرف کننده هوشمند و قابل ردیابی توسط شماست
خوبی اسمارت گرید در واقع کنترل پذیر بودن آن است . در واقع ما روی شبکه توزیع و فوق توزیع قدیمی یک لایه جدید کشیدیم ، همین ! Smile

RE: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - ahmadpashaei - 07-10-2012

من این ترم پایان نامه کارشناسی دارم و میخوام با یکی از استادای خوبم وردارم که اگر شد مقاله بدم.حالا چند زمینه مطرح شده که عبارتند از :
1- باتریهای لیتیومی و بحثهای مرتبط مثل پایداری اونها و applicationهای اون و ....که خودم بهش گفتم و جالبم هست. (فعلا موضوع کلی هست و زیر شاخه تخصصی انتخاب نشده)-البته امین جان مدیر ارشد همین سایت منو با این موضوع آشنا کرده بود.
2- smartgrid که گفته اول باید microgrid رو یاد بگیری و مقالاتش رو بخونی و ...
3- game theory که گفته نظریه ای هست و ریاضی و آمار پیچیده ای می خواد که من پایه لازم رو ندارم و توصیه بیشتری روی اون دوتا کرده.
4- fuel cells and Hydogen fuel cells که چندان چیزی نمیدونم ازش ولی میگه ممکنه توحیه اقتصادی هم پیدا بکنه اگر خیلی خوب باشه.
5- با یک استاد دیگه که خیلی متعهدم نیست و تنبله و میترسم کمکم نکنه و نتونم پایان نامه رو آماده کنم چه برسه به مقاله که موضوعش cerebellar model articulation controller (CMAC) neural network هست.و بدم نیومده.
مورد 3 که میترسم ازش و 1 و 4 هم به بحثهای انرِژی و .... مربوطه که نمیدونم در قانون جدید آمریکا میتونه مشکلساز بشه یانه؟آخه منم کنترلی هستم و همینجوری روی ما آلرژی دارن واسه ویزا!!!
مهندسای باتجربه میشه بگن کار روی کدوما بهتره و راحت تر و ایمن تر و البته زود بازده تر هست برای مقاله در حد ISI؟
وقتم زیاد نیست و خواهش می کنم نظر بدین.

زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - a.sh.91 - 11-10-2012

سلام
من دانشجوی ترم 5 کارشناسی ام،چه تاپیک هایی رو میشه تو حوزه مهندسی برق و مخابرات مطرح کرد به نظرتون؟
با تشکر از دوستان

RE: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - sorosh - 08-02-2013

سلام دوستان
وقتتان بخیر
من ترم 3 گرایش مخابرات هستم
خیلی دوست دارم مقاله بنویسم
نمی دونم از کجا شروع کنم و چطوری اطلاعاتش را به دست بیارم.
لطفاً من را راهنمایی کنید.
ممنونم.

Sad

ویرایش کننده: amin_mb دلیل ویرایش: تبدیل تایپ پینگلیش به پارسی

RE: زمینه های تحقیقاتی به روز در گرایشهای متفاوت مهندسی برق - Pejman - 14-02-2013

سلام دوست عزیز، به آکادمیاکافه خوش اومدید. برای شروع بهتون پیشنهاد می کنم این تاپیک و این تاپیک رو مطالعه کنید. بهتون قطعاً کمک خواهد کرد. موفق باشید.