آکادمیا کافه
پایگاه داده نمره GRE General - نسخه قابل چاپ

+- آکادمیا کافه (https://www.academiacafe.com/pf)
+-- انجمن: دریافت پذیرش (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4)
+--- انجمن: آزمون‌ها (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7)
+---- انجمن: GRE General (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-GRE-General)
+----- انجمن: تجربیات آزمون‌‌های GRE General (https://www.academiacafe.com/pf/Forum-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86%E2%80%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-GRE-General)
+----- موضوع: پایگاه داده نمره GRE General (/Thread-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%86%D9%85%D8%B1%D9%87-GRE-General)

صفحات 1 2 3 4

RE: پایگاه داده نمره GRE General - maryam4312 - 17-12-2012

درود
َW = 4
V = 151
Q = 154
رایتینگ موضوعها رو نگاه انداخته بودم که ناآشنا نباشه سر جلسه اما نمونه ای ننوشته بودم و نمونه هایی که خوندم همون نمونه های کتاب افیشیال گاید بود.رایتینگ منهتن هم خونده بودم.
وربال : کلا زبان خوندن من از اواخر پاییز سال پیش بود ، اونموقع 504 هم برام کلی لغت جدید داشت که نمیدونستم! (تو این فاصله یکسال سابجکت و تافلم دادم)
بارونز، کاپلان،منهتن رو یک دور خونده بودم - لغات 3500 (که خیلیاش فراموشم شده بود این اواخر)
کوانت : بارونز و افیشیال گاید
مخصوصا کوانت رو خراب کردم .خودمم میدونستم خوب نمیشه
کوانت سخت تره شده باید بیشتر خوند بیشتر هم تمرین داشت
وبنظر من اگه بشه هردو ازمون مهروابان رو داد خیلی ی ی بهتره. البته به شرطی که هردو جدی گرفته بشن

RE: پایگاه داده نمره GRE General - QUPHAS - 17-12-2012

بگذار تا بگریم چون ....... Sad
W = 3
V = 143=>360
Q = 153=>680 Angry Angry Angry
وربال رو ناراضی نیستم کلاً فقط لغت خوندم و ریدینگمم بد نیست. کتاب خاصی رو نرسیدم براش بخونم و لغت 1100 و 300 تا از 800 خونده بودم.
رایتینگ رو خوشحالم چون نمره رایتینگ تافلم فاجعه بود(اصن یه وضی!!!)
زبان قاصره از این گندی که تو کوانت زدم! من چون فیزیک میخونم بکگراند ریاضیم خیلی خوبه. واسه همین فقط آماره ETS رو خوندم و یه چندتایی تست بیگ بوک زدم که جز یکیش 800 می شدم!!!!!!!!! کوانت اول 3تا سوال رو نرسیدم و تو دومی 7 دقیقه وقت اضافه آوردم و دیگه دفترچه رو بستم! کلا اولیش سختتر از دومی بود اما واقعا مشکل خاصی باهاشون نداشتم. به خاطر این موضوع و فشار زیادی که به علت دسترسی نداشتن به سرویس بهداشتی در وقت استراحت (خیلییی نامردی بود!) روم بود گفتم خیلی بد بشه میشه 750!!!! باورم نمیشه 56% آوردم!!!!باید خودم رو حلق آویز کنم!!!!

RE: پایگاه داده نمره GRE General - neginjoon - 11-03-2013

سلام دوستان
امروز 11 مارچ نمرات آزمون 9 فوریه 2013 رو به صورت آنلاین زدن و میتونید چک کنید از پروفایلتون توی سایت ets
و اما نمره های من
رایتینگ: 3
کوانت:  158
وربال: 136:-(
از اون چیزی که فکر میکردم کمتر شدم :-(
تقریبا یک ماه خوندم اما وربال زیاد نخونده بودم  504words و 800Essential words gre خوندم و از خود کتاب ets
سوالاتم واقعا سخت بودن میدونستم زیاد خوب نمیشم
واسه کوانت هم باز خود کتاب official gre generalکه خوب و کامل بود و یکم هم از کاپلان خوندم
رایتینگ هم باز نمونه های ets رو خوندم
به نظر شما این نمره ی وربال من تاثیر میذاره واسه admission ؟ البته نظرشون بیشتر روی کوانت بود گفتن حداقل باید 150 باشه اما بازم نگرانم
در هرحال امیدوارم شما هم نمره های خوبی گرفته باشید

[برش] تجربیات آزمون 9 نوامبر 2013 - Leopold - 14-12-2013

سلام، من تجربیاتم از امتحان 9 نوامبر در اینجا نوشتم، چون تعدادی از دوستان پیام خصوصی داده بودن گفتم شاید بهتر باشه مجددا منابع و وقتی که صرف این امتحان شده را اینجا بیارم. 
من پارسال هم یک امتحان GRE در ماه اکتبر داده بودم که نتیجش به صورت زیر شد:
Q=163، V=144 ، W=3.5.
من واسه این امتحان فقط قسمت ریاضی کتاب ای تی اس به مدت 2 هفته خوندم و قسمت ریاضی کامپلیت تست ها و پرکتیس بوک زدم. واسه وربال چون اصلا وقت نداشتم ترجیح دادم نخونم. سر جلسه هم تمامی سوالات ریدینگ گزینه C زدم و فقط سوالاتی که جای خالی بود کمی روش وقت گذاشتم. واسه رایتینگ هم فقط شب قبل از امتحان واسه مقدمه و کانکلوشن از خود کتاب ای تی اس دو تا پاراگراف حفظ کردم که واسه تمامی موضوعات میشد ازش استفاده کرد. 
امسال هم امتحان 9 نوامبر دادم که نتیجش به صورت زیر شد:
Q=170 , V=153 , W=3.5.
واسه کوانت به مدت یک ماه هر روز یکی از تست های بیگ بوک به مدت یک ساعت میزدم. تست های ریاضی بیگ بوک به نظرم بهترین منبع هستن درسته واسه ورژن قدیم GRE ولی سوالات خود ETS هست. چون در ورژن قدیم GRE وقت هر سوال یک دقیقه بود اولاش که تست میزدم 2.3 دقیقه ای کم میاوردم ولی با زدن تست های بیشتر مخصوصا آخری ها زمان امتحان که یک ساعت بود من در عرض نیم ساعت تموم میکردم و معمولا هم حداکثر یکی یا دو تا اشتباه داشتم. در کنارش هم سوالات ریاضی مگوش که نزدیک 500 تا سوال بود و در کتابخونه هم آپلود شده را زدم. واسه بخش ترکیبات و سوالات Normal Distribution بخش آمار چون میتونه سوالات سخت تری هم طرح بشه نگاهی به سوالات کتاب 5 پوندی منهتن هم انداختم و در نهایت هم سوالات ریاضی پرکتیس بوک و کامپلیت تست کتاب افیشال گاید که سال قبلش هم زده بودم زدم.

نمرم وربال خوب نشده ولی راضیم. من چون با نرم افزار انکی زیادی حال میکردم از همون اول (یعنی 4 سال پیش) هر موقع لغتی میدیم وارد این انکی میکردم و بعدش هم چون لغت خوندن دوست داشتم تمامی لغت های کتاب 1100، وربال ادونتیج، 800 بارونز، مینی دیکشنری کاپلان و نوا رو وارد نرم افزارم کردم و روزی به طور متوسط 200 تا لغت مرور میکردم که حدود 1 ساعت وقتم هر روز میگرفت. سرجلسه هم به جز یک دونه لغت معنی تمامی لغت ها رو میدونستم. اشتباهی که من کردم این بود که ریدینگ کار نکردم و برنامم این بود که کل تست های بیگ بوک رو 50 روز مونده به امتحانم کار کنم ولی به خاطر وقت سفارت و مصاحبه و کارهای پذیرش فقط رسیدم 10 درصد ریدینگ های بیگ بوک کار کنم و در نهایت هم از 4 تا کامپلیت تست ETS فقط رسیدم دو تاش بزنم. ولی همین 10 درصدی که از ریدینگ های بیگ بوک خوندم سرجلسه تا حدی کمکم کرد و شک ندارم هر کسی که تمامی متون بیگ بوک بخونه میتونه به بیش از 90% سوالات ریدینگ سرجلسه امتحان پاسخ صحیح بده. واسه سوالات جای خالی هم تعدادی از تست های کتاب منهتن 5 پوندی کار کردم که به نظرم جالب نبود چون لغت هایی توش بود با اینکه من اینقدر لغت خونده بودم ولی باز 50 درصدش بلد نبودم. من واسه سوالات وربال مگوش (در کتابخونه آپلود شده) که نزدیک 550 تا میشه شاید باورتون نشه 24 ساعت پیوسته پشت سیستم بودم تا از همه سوالات اسکرین شات بگیرم چون اگه اینترنت قطع میشد یا سیستم خاموش میشد ترتیب سوالات به هم می ریخت و باید از دوباره شروع میکردم. ولی با این وجود بازم نرسیدم حتی یکی از سوالاتش را کار کنم ولی دوستم که تعدادی از سوالاتش حل کرده بود راضی بود.

واسه رایتینگ هم همینطور شد من جواب تمامی سوالات رایتینگ ETS (در کتابخونه آپلود شده) که یکی از همین ها حتما سرجلسه میاد را دونه به دونه از اینترنت گرفتم و وارد فایل ورد کردم اینم فکر کنم یک 5 ساعتی وقتم گرفت ولی بازهم نرسیدم حتی یک دونه از سوالاتش کار کنم. حتی نرسیدم موضوعات رایتینگ هم بخونم. منظورم این هست که الکی منابع دانلود نکنین وقتی نمیرسید بخونین Big Grin مثل امتحان قبلی بازهم از کتاب ای تی اس مقدمه و کانلوشن نمونه رایتینگی که خودش گذاشته بود و به تمامی موضوعات میخورد حفظ کردم و سر جلسه نوشتم.

نحوه پاسخگویی به سوالات در جلسه امتحان:
تسک اول که رایتینگ هست. نکته ای که دوستان بهتر توجه کنن اینه که گرفتن نمره رایتینگ 4 یا 4.5 در امتحان جی ار ای کاغذی کمی مشکله چون بعید میدونم دقیق رایتینگ بخونن و فقط یک اسکیم ساده میکنن. بنابراین اگه نمره 3 یا 3.5 واستون کافیه لازم نیست اصلا واسه رایتینگ وقت بذارید. نکته دیگه هم اینه که چون معمولا نمیخونن تا میتونین زیاد بنویسین مهم نیست چی مینویسین فقط بنویسین. تو تسک 1 رایتینگ اگه ساپورت کافی به ذهنتون نمیرسه سعی کنین موضوع رو به سیاست و اینکه تو خاورمیانه چه بلبشویی هست ربط بدید تا ایده زیاد دستتون بیاد. واسه من که چه در تافل و چه در GRE جواب داده. واسه تسک دو هم زیر سوال برن متن داده شده هم سخت نیست. کافی تک تک جملات متن بخونین و انگار که داور یک مقاله هستید متن زیر سوال ببرید. 

قسمت بعدی وربال هست. من نمرم در این بخش خوب نشده ولی خب تجربه خودم میگم فقط. وقتی با دوستام صحبت کردم به این نتیجه رسیدم که اینجا بهتره ترتیب زدن تست ها عوض بشه (این نظر شخصی منه). چون من دایره لغتم خوب بود اول میرفتم سراغ سوالات equivalence ها. در این بخش واسه هر جای خالی شما باید دو تا گزینه را انتخاب کنین که مترادف هستن. اکثر سوالات ای تی اس اینطوری هست که از بین این 6 تا گزینه 2 تاش مترادف ندارن. پس این دو تا گزینه حذف میشه و میمونه 4 تا گزینه. پس حتی اگه شانسی هم بزنین احتمالش میشه 50%. با خوندن جمله هم راحت میتونین گزینه صحیح تشخیص بدید. ترتیب بعدی هم به این صورت بود: 2- سوالات با یک جای خالی 3- ریدینگ های کوتاه 4- سوالات با دو جای خالی 5- سوالات با 3 جای خالی و 6- ریدینگ لانگ. سوالات با 3 جای خالی تقریبا میشه گفت نباید روش حساب باز کرد چون احتمال اینکه درست در بیاد کمه. واسه ریدینگ لانگ هم معمولا کسی نمیرسه تا کامل بخونه ولی سوالات و متنش به مراتب ساده تر هست. 
واسه کوانت هم فقط باید دقت کرد یعنی وقتی سوالی بیش از حد آسونه کمی باید بیشتر روش فکر کرد چون معمولا نکات ریزی وجود داره به خصوص در سوالاتی که چند تا جواب دارن. فهمیدن درست صورت سوال هم که نصف پاسخ هست. 

منابع مفید واسه هر بخش:
بخش رایتینگ: نمونه سوالات خود ای تی اس به همراه جوابش که در کتابخونه هست کافیه. واسه کسایی که بیشتر از 3.5 نمیخوان بشن خوندن منابع دیگه وقت تلف کردنه.
بخش وربال:
1- کتاب افیشال گاید و پرکتیس بوک ای تی اس 2- ریدینگ های بیگ بوک 3- سوالات مگوش 4- منهتن 5 پوندی.
بخش کوانت
:
1- کتاب افیشال گاید و پرکتیس بوک 2- سوالات بیگ بوک 3- کتاب منهتن 5 پوندی، 4- سوالات مگوش
اگه می بینین که سوالات کتاب های بالا واسه بخش ریاضی واستون آسونه میتونین کتاب Bible بخونین که سوالات خوب و سختی داره.
موفق باشید

RE: پایگاه داده نمره GRE General - blur - 18-12-2013

دوستان دقت کنن که همراه با نمره خود، در مورد میزان و نحوه آماده سازی، و منابع مورد مطالعه برای آزمون هم توضیح بدن. پست هایی که تنها شامل نمره هستند حذف می شوند.
با تشکر

RE: پایگاه داده نمره GRE General - robotics - 19-12-2013

امتحان 12 اکتبر 2013
وربال: نمره 140 - درصد 10
کوانت: نمره 163 - درصد 87
رایتینگ: نمره 2.5 - درصد 6

امتحان تافل 20 اکتبر 2013: نمره کل 82

امتحان 9 نوامبر 2013
وربال: نمره 144 - درصد 21
کوانت: نمره 168 - درصد 96
رایتینگ: نمره 3.0 - درصد 14

============

نمره تافل را برای این نوشتم که بین دو امتحان GRE بود و بیانگر سطح زبانم بود. لازم به ذکر است بعد از امتحان اول فقط تافل خوندم. بعد از تافل فقط رفتم تو کار حفظ لغت، یعنی هیچ تست یا متلب جدیدی نخواندم.

تجربیات آزمون اول (کوانت): در قسمت کوانت حتما کلیه نوشته دور نمودار را کامل بخوانید. من یک جمله را نخواندم چون فکر می کردم توضیحات اضافی است، باعث شد که به تمامی 7 سوال نمودار اشتباه جواب بدهم.

تجربیات آزمون دوم (کوانت): در قسمت کوانت در دو سال متفاوت اشتباهی گزینه ای را زدم و همان جا فهمیدم که اشتباهی زدم. اما چون از مداد B8 استفاده کردم (به علت نرمی سرعت آدم بالا می رود) با سه پاک کن خواستم پاک کنم اما نشد. و خاکستری ماند. همین باعث شد دو نمره از کوانت از دست بدهم. برای همین توصیه می کنم از مداد های سری B هرگز استفاده نکنید بجایش از مداد HB استفاده کنید.

تجربیات آزمون دوم (رایتینگ): معنی کلمه scandal که در سوال اول آمد را نمی دانستم. پیش خود یک معنی فرض کردم و و طوری نوشتم که حتی اگر معنی های نزدیک آن کلمه فرضی نیز باشد رایتینگم معنی بدهد، و نتیجه داد و شما هم می توانید این کار را بکنید. البته عبرتی هم دارد: حتما سوالات قبلی رایتینگ که در سایت ETS موجود هست را سریع بخوانید و کلماتی را که معنی آن را نمی دانید در بیارید و حفظ کنید.

مقایسه دو امتحان (رایتینگ): رایتینگ امتحان دوم کمی آسان تر بود ولی نه آن قدر که تفاوت چشمگیری در نمره ی تان احساس شود

مقایسه دو امتحان (وربال): من تست های کتاب ETS را زده بودم و تست های کتاب های دیگر و به این نتیجه رسیدم که آزمون اول خارج از استاندارد بود به طوری که من کلیه سوالات وربال را شانسی زدم، از خوش شانسی من 140 شدم. من به زدن سوالات ریدینگ دل بسته بودم اما آنقدر لغت در متن ریدینگ ها آمده بود که اصلا نمی فهمیدم متن چی میگه. یک جمله معروف برزآبادی دارد که می گوید «لغت خار چشم هست، تا لغت یاد نگرفتید ریدینگ نزنید». اما کو گوش شنوا!  در امتحان دوم 10 تا سوال ریدینگ را فهمیدم و زدم و چند تا سوال لغت را تقربی زدم و بقیه ریدینگ ها را حدسی (با شک) زدم و بقیه لغت ها را کاملا شانسی و نهایتا 144 شدم. تو این امتحان سوالات استاندارد بود و خبری از لغت های آنچنانی زیاد در متن ریدینگ ها نیود. تو امتحان اول من انتظار 130 داشتم  چون حتی یک سوال را هم نمی دانستم و از وقتی که برای وربال گذاشته بودم بسیار ناراحت بودم ولی در امتحان دوم فهمیدم که همیشه امتحان به این سختی ها نیست. برای همین می گویم امتحان دوم بسیار آسانتر بود.

مقایسه دو امتحان (کوانت): من موقعی که تست های کتاب های مختلف را می زدم به جای 40 دقیقه وقت مجاز در 30 دقیقه می زدم. کوانت امتحان اول را سر موقع (زمان مجاز) تمام کردم و وقت نداشتم برگردم ببینم بی دقتی کردم یا نه. اما سر امتحان دوم کوانت را در 20 دقیقه زدم و دو دور نیز مرور کردم تا بی دقتی هایم را در بیارم. تازه بازم وقت زیاد آوردم. به عبارت دیگر امتحان دوم کوانت بسیار بسیار راحت تری نسبت به امتحان اول داشت. هر چند اگر در امتحان اول بی دقتی (نخواندن متن زیر نمودار) و در امتحان دوم از مداد HB استفاده می کردم می توانستم جفتش را 170 بشوم. به طور خلاصه زمانی که صرف زدن دور اول تست های کوانت شد کاملا نشانه وقت گیر بودن سوالات آزمون اول داشت. یعنی از نظر علمی در یک سطح دانش بودند ولی از نظر وقت گیری (حجم محاسبات) آزمون اول بسیار بیشتر از آزمون دوم بود.

منابع مطالعاتی خودم: من برای وربال چند درس اول 1100 و لغت های برز آبادی را خوانده بودم که در امتحان بکارم نیامد. برای تست من کتاب قدیمی منهتن، کتاب ETS و کتاب پترسون را خوانده بودم. در مورد کوانت کتاب ETS و پترسون و منهتن جدید را زده بودم. برای من از نظر علمی چیز جدیدی نداشت ولی باعث شد بفهمم کجا بی دقتی دارم و خودم را اصلاح کنم. در مورد رایتینگ نیز من رایتینگ های نوشته شده ETS و برزآبادی را خواندم. از کلاس برزآبادی فقط قسمت رایتینگش به دردم خورد. منابع مطالعاتی مورد استفاده من بازدهی خوبی نداشت برای همین هرگز توصیه نمی کنم راه من را بروید.

منابع مطالعاتی پیشنهادی:
رایتینگ: رایتینگ های نمره داده شده در کتاب ETS ، رایتینگ برز آبادی، استخراج لغات متن سوالات رایتنیگ منتشر شده توسط ETS ، اگر وقت کافی داشتید روزی به یکی از سوالات منتشر شده نیز پاسخ دهید
لغت: فقط و فقط سه کتاب «مک مستر» ، وربال ادونتیج و دو جلدی اسمارت ورد. سراغ هیچ کتاب دیگری نروید.
تست لغت: فقط کتاب های ریوایز شده
ریدینگ: هر کتابی که دستتان آمد. حتی کتاب بیگ بوک. اگر وقت دارید تا لغت را به سطح مناسبی نرساندید ریدینگ نزنید مگر این که یک ماه تا امتحان بشتر وقت نداشته باشید.
کوانت: ابتدا قسمت ریاضی کتاب ETS سپس کتاب جدید منهتن
هفته آخر: سوالات انتهای کتاب ETS و همچنین پرکتیس بوک

توصیه آخر: اگر امتحان کاغذی شرکت می کنید حتما هم مهر و هم آبان را بدهید تا اگر مثل امسال یکی اش غیر استاندارد بود شانس اپلایتان را از دست ندهید. می بینید که جمع نمرات وربال و کوانت  من از 303 به 312 افزایش پیدا کرد همین طور نمره رایتینگ من 0.5 نمره زیاد شد.

RE: پایگاه داده نمره GRE General - Michael - 27-01-2014

سلام دوستان عزیز،
بنده دوبار امتحان دادم که نمره و تجربیات هر کدوم رو مینویسم:
نمره امتحان اول:
V=148
Q=154
W=3

تجربه امتحان اول:
بر اساس تجربه کمم سه تا نکته در روز امتحان واسه وربال و کل امتحان نقش اساسی رو دارند (راجع به کوانت اصلا صحبتی نمیکنم) :

1- تایمینگ
2- دایره لغت
3- ریدینگ

تایمینگ:

به نظرم مهمترین فاکتوری که باید روش کار بشه این قسمته. باید بدونیم چطوری به سوالات جواب بدیم، یعنی به چه شیوه ای به سوالات جواب بدیم بهینه ترین شکل اون هست. در واقع هر کسی خودش باید به این نتیجه برسه که چه روشی براش بهتر جواب میده. برای اینکه منظورمو خوب برسونم ابتدا سعی میکنم راجع به انواع سوالات بخش وربال صحبت کنم و بعد روشی که خودم انتخاب کردم. اگه ابتدا انواع سوالات بخش رو بگم دیگه بهتر دستتون میاد چرا تایمینگ اینقدر مهمه و چه روشی برای شما بهتر است.
سوالات وربال به دو بخش ریدینگ و جاخالی تقسیم میشند:

ریدینگ:

1- سوالات 5 گزینه ای که یکیش درسته

2- سوالات 3 گزینه ای که به 7 شکل متفاوت میتونه درست باشه

3- سوال لغت. که میگه معنی فلان کلمه در متن چی میشه، مثله سوال لغت تافل ولی یه لول بالاتر چون در تافل بدون خوندن متن فقط به کلمه نگاه کنین و برین سراغ گزینه ها میتونین جواب درست رو بزنین چون بقیه گزینه ها معنیشون کلا پرت از اونی که جواب هست، هست. ولی در جی ار ای براستی باید متن رو بفهمیم و معنی کلمه رو درست تشخیص بدیم چون معانی متفاوت اون کلمه در گزینه ها همه آورده میشند و گزینه پرت خیلی کمه. برای مثال کلمه coinage رو در کتاب ای تی اس official guide نگاه کنین( PRACTICE TEST 1 و SECTION 3 و سوال 3 اونو) که گفته در متن معنیش چی میشه. من این سوال و همین کلمه رو در تافلم دیده بودم. اما حالا تفاوتشونو ببینین: در جی ار ای از پنج گزینه دو گزینش currency و creation هست، ولی در تافل از چهار گزینه فقط گزینه creation وجود داشت و سه گزینه دیگه کاملا پرت بودند. بهتر میدونی که هر دو کلمه معنی coinage هستند ولی در جی ار ای creation معنی ای بود که به متن میخورد. خلاصه کلام اینکه اگه این سوالات رو دیدین حتما با توجه به متن معنی رو تشخیص بدین نه بر اساس دانش قبلی و از بیرونتون.

4- سوالاتی که میگه کدام قسمت متن راجع به فلان قضیه صحبت کرده که شما باید روی اون قسمت متن کلیک کنید وهمه اون جمله هایلایت میشه (این سوال فقط در فرم کامپیوتری هست ولی در پیپر سه سوال بالا هستند)
خب حالا ریدینگها خودشون به دو فرم ریدینگ کوتاه و ریدینگ بلند میان. که معمولا برای کل امتحان فقط یک سکشن رو یک ریدینگ بلند میخوریم. من از بدشانسی هم سکشن یک و هم سکشن دو ریدینگ بلند خوردم. ریدینگهای بلند بین سه تا چهار سوال ازشون میاد و ریدینگهای کوتاه بین یک تا دو سوال ازشون میاد.

در کامپیوتر بیس 20 سوال از 40 سوال بخش وربال از سوالات ریدینگ هست.

در پیپر بیس 25 سوال از 50 سوال بخش وربال از سوالات ریدینگ هستند.

جاخالی:

Sentence Equivalence:
این سوال به این شکل میاد که شش گزینه میدند که دو تاشونو باید انتخاب کنیم که با گذاشتن هر کدوم در جمله مفهوم جمله تغییر نکنه.
این سوالات در کامپیوتر بیس 4 تا واسه هر سکشن میاد و مجموعا 8 سوال از 40 سوال بخش وربال از این نوع سوالات هست.
این سوالات در پیپر بیس کلا از 50 سوال بخش وربال، 9 سوال ازشون میان. یک سکشن 4 سواله و یک سکشن 5 سواله. البته معلوم نیست که سکشن یک 5 سواله هست یا دو، ولی صد در صد 9 سوال از کل 50 سوال بخش وربال پیپر بیس از این دست هستند.

Text Completion:

این سوال به سه شکل یک جاخالی، دو جاخالی و سه جاخالی میاد.
در کامپیوتر بیس به دو فرم تعداد این سوالات در هر سکشن ( نه در دو سکشن) هست:

2:2:2 (دو سوال یک جاخالی، دو سوال دو جاخالی و دو سوال سه جاخالی)
3:2:1 (سه سوال یک جاخالی، دو سوال دو جاخالی و یک سوال سه جاخالی)
معمولا فرم 3:2:1 رایج تر هست. ولی از شانس ما فرم 2:2:2 برای من اومد یعنی در هر سکشن دو تا سوال سه جاخالی که از سخت ترین و وقتگیر ترین سوالات هستند برام اومد و در کل بخش وربال از 40 سوال 4 تا سوال رو این نوع سوال سه جاخالی برای من اومد.
یعنی از کل 40 سوال بخش وربال 12 سوال رو این بخش تشکیل میدهند.

در پیپر بیس، از بین 50 سوال بخش وربال 16 سوال رو این نوع سوالات تشکیل میدهند و به دو فرم در کل بخش وربال(نه در هر سکشن) میان:
7:6:3 (7سوال یک جاخالی، 6 سوال دو جاخالی و سه سوال سه جاخالی)
6:6:4 (6 سوال یک جاخالی، 6 سوال دو جا خالی و چهار سوال سه جاخالی)

خب حالا بزارین یه جمع بندی برای پیپر بیس کنیم چون امتحان اکثر بچه ها پیپر هستش:
50 سوال وربال در پیپر به این شکل هست:
25 سوال ریدینگ
25 سوال جاخالی (که از این 25 سوال جاخالی 9 سوالش Sentence Equivalence هست و 16 سوالش Text Completion)

خب حالا این همه رو گفتیم که برسیم سر این قضیه که در وربال مهمترین چیزی که حکم طلا رو داره وقت هست. یعنی من به شخصه فهمیده بودم که نمیرسم همه سوالات وربال رو بخونم تا اینکه چه برسه جوابشونو انتخاب کنم. پس باید یه روشی برای جواب دادن انتخاب میکردم که روی سوالاتی که ازشون معمولا نمره ای نمیگیرم وقت تلف نکنم و وقت اونها رو save کنم برای سوالهای دیگه. مثلا سوالات text completion از نوع سه جاخالیش رو در 99 درصد موارد غلط میزدم. چون اگه دو تا رو درست انتخاب کنیم و یکی رو اشتباه انتخاب کنیم هیچ نمره ای در این سوال نمیگیریم. این نوع سوالات یه چیزی در حدود سه دقیقه هر سوالش ازم وقت میگرفت. چون دایره لغت خیلی خوبی نداشتم و میومدم گزینه ها رو با به کارگیری etymology تشخیص بدم که فلان کلمه ممکنه معنیش چی باشه و ریشش به چی برمیگرده که کل این پروسه به وقت گیر تر شدن این نوع سوال بیشتر کمک میکرد و سر آخر هم اگه یکی از سه گزینه رو اشتباه میزدم کل سوال غلط میشد و این یعنی گذاشتن سه چهار دقیقه وقت واسه هیچ و پوچ. به همین دلیل قبل رفتن سر جلسه تصمیم گرفته بودم که این سوالات رو شانسی بزنم و همونطور که میدونین احتمال درست دراومدنش یک بیست هفتم هست یعنی همون صفر!!! من روی درست در اومدنشون اصلا حساب باز نکردم بلکه روی save وقت اونها و تخصیص وقتشون رو ریدینگها و با دقت بیشتر خوندن ریدینگها که بهتر توشون عمل میکردم حساب باز کردم. در واقع من ریدینگها رو بهتر از همه و بعدش sentence equivalence رو بهتر و بعدش یک جاخالی و بعدش دو جاخالی رو بهتر میزدم. پس وقت بیشترم رو روی ریدینگ و بعد روی sentence equivalence و بعدش یک جاخالی میزاشتم و اگه وقت میموند روی دو جاخالی میرفتم، ولی هیچ وقت برام وقت نمیموند که سراغ سه جاخالی برم.
فقط یه مشکلی وجود داره اونم اینه که ریدینگ طولانی لامصب خیلی وقت گیر هست و تازه سوالاتش هم کمن. یعنی شما یک ریدینگ کوتاه میخونی و دو سوال داره. ولی این ریدینگ به این طولانی ای که خودش 15 دقیقه وقت میگیره فقط سه یا حداکثر چهار سوال داره. تازه خدا نکنه که یکی یا دو تا از چهار سوال این ریدینگ طولانی از سوالات سه گزینه ای که به 7 روش مختلف میتونه درست باشه بیاد، چون این نوع سوالات هر سه گزینش میتونه درست باشه و بنابراین باید خیلی دقیق متن خونده بشه و مشکل بعدی اینه که باید یاد آدم هم بمونه که چی خونده. چون مثله تافل نیست که فقط یه پاراگراف رو هدف قرار بده و ازش سوال بده و سوال کل متن رو درگیر میکنه. بنابراین اگه یکی از گزینه های این سوال سه گزینه ای مربوط به 5-6 خط اول باشه و ما بعد خوندن حدود بیست و خردی خط (حالا یا کمتر یا بیشتر) ریز مطالب و مفهوم خطوط اوایل رو کمی هم فراموش کنیم یه اتفاقی میفته به نام دو دل شدن در انتخاب اینکه فلان گزینه هم میتونه درست باشه و فلان گزینه هم میتونه. و این یعنی افتادن توی تله ای تی اس، و این تله اسمش وسوسه شما و وقت تلف شدن هست و از دست دادن یک سوال راحتی که در اواخر اون سکشن و بعد این ریدینگ طولانی ممکنه وجود داشته باشه وما میتونیم درست بزنیم.

اگه دوباره بخوام امتحان بدم میام از لحاظ دسته بندی اهمیتی ای که کرده بودم جای ریدینگ طولانی رو از لحاظ اهمیت میبردم آخر آخر همه. یعنی اول سعی میکردم که دایره لغتم رو بالا ببرم که کار به استفاده از etymology نکشه(چون خودش اشتباه محضه و یه جور دیگه افتادن توی تله ای تی اس هست و در این سوالات باید آدم شهامت داشته باشه و سریع ازشون بگذره) و همه گزینه ها رو معنیشونو بلد باشم و کارم اون لحظه فقط این باشه که با ریزنینگ بخوام گزینه رو انتخاب کنم نه اینکه وقت واسه این تلف کنم که فلان کلمه ممکنه معنیش چی باشه و ریشش به چی برمیگرده. یعنی به این شکل عمل کنم: ریدینگهای کوتاه، بعدش sentence equivalence و بعدش یک جاخالی ها و بعدش دو جاخالی ها و بعدش سه جاخالی ها و سر آخر اگه وقت شد ریدینگ طولانی رو روش وقت میزاشتم.

اینها رو خدمتتون عرض کردم که با تایمینگ تست بزنیم که دستتون بیاد اولا آیا میرسین کل سوالا رو در تایم بزنین یا نه؟ و ثانیا اگه خدای نکرده نمیرسین در تایم همه سوالات رو بزنین پس بیایید برای خودتون بر اساس عملکردتون در نوع سوالات یک جور اولویت بندی کنید و از پیش برای نحوه زدن تست وربال واسه خودتون در ذهن یک approach خاص خودتون داشته باشین، چون سوالات در سر جلسه قاتی پاتی میان و اگه اونطور که ای تی اس پشت سر هم گذاشته بزنین ممکنه وقت کم بیارین و یک سوال راحتی که بلد بودین و میتونستین درست بزنین رو برده آخر کار گذاشته و شما هم چون نرسیدین به اون سوال، پس یک نمره مفت رو از دست میدین. بنابراین بر اساس عملکردتون واسه خودتون یه الگو رو انتخاب کن و در سر جلسه اصلا کار به کار این نداشته باشین که چه طور و با چه ترتیبی ای تی اس سوال داده، شما ترتیبی که خودتون انتخاب کردین رو انجام بدین. یعنی اگه ریدینگ طولانیه رو برای خودتون از لحاظ اهمیت در جایگاه آخر گذاشتین ، و وسط امتحان این ریدینگ قرار گرفته، اگه امتحان پیپر میدین از روش بپرین و برین سوال بعدیش رو بزنین که از لحاظ اهمیت در جایگاه مهمتر از ریدینگ طولانیه هست واگه امتحان کامپیوتر بیس میدین سریع مارکش کنین که اگه در آخر کار وقت اضافه آوردین به این سوال برگردین و اونموقع روش وقت بذارین.

دایره لغت:
در مورد دایره لغت اگه به عقب برگردم به جای اینکه word smart رو بخونم 1100 رو میخونم. من 13 درس 1100 رو خوندم و چون همزمان داشتم اسمارت رو هم میخوندم تعداد کلمات بالا رفت و نمیتونستم هر دو رو ادامه بدم به همین دلیل باید یکی رو انتخاب میکردم که اسمارت رو ادامه دادم و کامل خوندم، ولی اگه به عقب برگردم 1100 رو انتخاب میکنم چون همون 13 درس کلمش بیشتر از کل اسمارتی که خوندم در سر جلسه امتحان من به دردم خورد (این صحبت فقط یه نظر شخصی بود).

ریدینگ:
در مورد ریدینگ به نظرم کسی اگه بیگ بوک و 19 سری امتحان واقعی رو کامل بخونه دیگه مشکل خاصی با ریدینگ نخواهد داشت و پیشرفتشو با همون بیگ بوک زدن هم حس میکنه. من متاسفانه صد و خردی صفحه از اون فایل 400 صفحه ای که آپلود کردم که ترکیب بیگ بوک و 19 تا اکچوال تست هست رو بیشتر نرسیدم بخونم و پشیمونم که چرا نرسیدم همشو بخونم. و الان میفهمم که چرا پروین اعتصامی در مورد بیگ بوک همچین شعری گفته:

Big Book یار مهربان است دانا و خوش بیان است
دارد ریدینگ فراوان با آنکه بی زبان است

ریدینگهاش بهترند از ریدینگهای مجلات
تموم که شد میفهمیم وربال شده آب نبات

البته با اینکه بیت آخر شعر پروین اعتصامی یه جور exaggerate هست ولی برای کسی که مثلا فقط دو ماه وقت داره که ریدینگ بخونه، ریدینگ های بیگ بوک و 19 سری اکچوال اینقدر زیادند و در اولویت بالاتری هستند که وقت به خوندن مجلات نرسه، ولی برای کسانی که یه سال با برنامه ریزی واسه یه نمره بالا میخوان زحمت بکشند در واقع خوندن مجلاتی مثله New York Times و غیره خیلی مفید میتونه باشه. در واقع برای یه نمره خیلی بالا، دوست ندارم بگم که هر چی بخونیم کمه، چون از وربال یه بت میسازیم و یه جور حس بد نتونستن به آدم دست میده، و به نظرم بهترش اینه که بگیم هر چی بیشتر بخونیم بهتره و نمره بالاتری میگیریم.

یه نکته دیگه اگه بخوام بگم راجع به ریدینگهای کوتاه هست که به دو سه خط آخر این ریدینگها دقت ویژه داشته باشین چون بوی خون میده!!! و نتیجه گیری کل ریدینگ در همین دو سه خط آخر انجام میشه و اگه دو تا سوال بیاد حتما یکی از سوالات از این دو سه خط آخر هست و اگه ریدینگش یه سواله هم باشه در 50 درصد موارد از همین دو سه خط آخر سوال میاد و در 50 درصد دیگه اگه این دو سه خط آخر رو خوب نخونیم اصلا جمع بندی و حرف حساب ریدینگ رو متوجه نمیشیم و به سوال نمیشه به راحتی جواب داد چون این قسمت آخر ریدینگ حتی به شکل غیر مستقیم در مفهومی که باید بهش میرسیدیم ربط داره.

مهمترین موضوعی که میتونم بگم اینه که حتما مثل روز آزمون حداقل سه چهار تا کامپلت تست بزنین. یعنی اول رایت و بعد بقیه ماجرا. من وقتی امتحانم تموم شد فکر کردم که وربال رو حداقل 5-6 نمره از اینی که روی مانیتور ظاهر شد بهتر زدم، ولی وقتی نمرمو دیدم خشکم زد. در واقع حتی یک دونه رایت هم قبل از آزمون نزده بودم چون نمرش برام اهمیتی نداشت و نمره وربال و کوانت بود که خیلی مهم بود. روی همین حساب وقتی چند روز آخر اومدم کامپلت تست بزنم فقط بخش وربال و کوانت رو میزدم و تقریبا از نمرم با توجه به میزانی که خونده بودم در بخش وربال راضی بودم. اما این نکته رو در نظر نگرفته بودم که در روز امتحان ابتدا باید یک ساعت رایت بزنین و بعد تازه اصل کار امتحانمون شروع میشه. درسته که رایت نمرش خیلی برام مهم نبود ولی نه اینکه بخوام این بخش رو 2 بگیرم. بنابراین اولین تجربم رو برای رایت جی ار ای در سر جلسه امتحان انجام دادم. رایت همیشه برام یکی از انرژی بر ترین سکشن ها چه در تافل و چه در جی ار ای بوده. وقتی روی وربال و کوانت میرین قبلش یکساعت به مغز واسه ایده پردازی و همچنین گیر دادن به استدلال طرف و به کار بردن کلمات formal و مخصوص جی ار ای و جملاتی کمی پیچیده تر از معمول فشار میارین و این نتیجش میشه خستگی که به دست میاریم و حالا با خستگی باید بخش های بعدی امتحان رو شروع کنیم. ولی اگه از پیش این قضیه رو پیش بینی میکردم و براش یه برنامه ای داشتم و چند تا کامپلت تست میزدم، لااقل تاثیر بدش به این شدت نبود. من در پایان امتحان منتظر نمره خوبی بودم چون فکر میکردم درست زدم ولی در واقع خستگی دقتم رو برای ریزنینگ پایین آورده بود و گزینه غلط رو به خیالم که درسته انتخاب میکردم. بنابراین این موضوع رو بچه هایی که اصلا جی ار ای ندادند و مثل من از رایت کردن خسته میشن در نظر بگیرند که برخلاف تافل اینجا اولین سکشن رایت هست و تازه بعد یه ساعت رایت زدن، نبرد اصلی شروع میشه و حتما یه چند باری توی شرایط امتحان کار کنند و به این جور شرایط آداپته بشند که یه موقع خدای نکرده خستگی ناشی از سکشن رایت روی نمره بخش وربال و کوانت تاثیر بد نذاره.

نمره امتحان دوم:
V: 154
Q: 160
W: 3
تجربیات امتحان دوم:
کل مدت زمان مطالعه از ابتدا که واسه GRE استارت زدم تا امتحان دوم: کمی بیشتر از 5 ماه  

منابع مطالعه شده:
لغات:
 1100، word smart، 800

وربال:
 تقریبا سه دور سوالات official guide ETS زدم
practice book1، practice book2
big book
barron’s
POWERPREP® II

کوانت:
تقریبا بیشتر از 3 دور official guide ETS و math review
NOVA
مگوش و ویدئوهاش

رایتینگ:
هیچی، حتی یه دونه هم قبل امتحان ننوشتم، نه برای امتحان اول و نه برای دومی.

در مورد وربال اگه بخوام تجربمو بگم در یک جمله میگم به من ثابت شده که GRE یعنی امتحان لغت + ریدینگ !!! نه فقط یکیشون. من خودم زمانی که خواستم واسه GRE بخونم میخواستم وربال حدود 150 بیارم، و اصلا حال و حوصله لغت خوندن نداشتم، ولی بعدش فهمیدم که لغت نخوندن برای من یعنی خودمو گول زدن. اون همه ریدینگ میخونی ولی چون در سوالات جاخالی نمیتونی خوب عمل کنی کلی نمره از دست میدی. اما به نظرم آدم نه باید از اینور بوم بیفته و نه از اونورش. یعنی لغت صرف خوندن کاملا اشتباست، و ریدینگ صرف خوندن هم کاملا اشتباست. هر دو باید مکمل همدیگه باشند، نه اینکه بگیم GRE ریوایز شده دیگه لغت نیاز نداره و فقط بچسبیم به ریدینگ خوندن درسته و نه اینکه بگیم کی گفته ، GRE ریوایز شده هم همچنان فقط و فقط لغت بدونی کافیه، پس بیخیال ریدینگ کار کردن.

برا همین واسه خودم برای لغت یه حدی رو مشخص کردم، ولی چیزی که بیشتر ازهمه ازم وقت گرفت این بود که بفهمم این حد لغات برای نمره ای که میخوام چقدرهست. اینکه قبلنا میگفتند که GRE نیاز داره که 10,000 لغت مخصوص به خودشو بعد از تافل بخونی دیدم برای من بدرد نمیخوره، چون با همین مقدار لغتی که خوندم سر جلسه از لحاظ لغت اصلا اذیت نشدم، یعنی شاید دوتا یا سه تا لغت بودند که معنیشونو نمیدونستم. و همینطور اینکه واسه امتحان مثلا بیا این لیست 400تایی لغات خیلی خیلی خیلی پر تکرار رو بخون کافیه بدرد من نمیخورد، چون شاید واسه کسی که میخواست دور و بر 145 بگیره همون 400 تا کافی بود، ولی برای من که بعدا همینطور که جلو میرفتم دوست داشتم نمره بهتری بیارم همین 300-400 تا جواب نمیداد.

القصه فکر میکنم که اگه میرسیدم که وربال ادونتج رو هم میخوندم دیگه سر جلسه لغتی نبود که بلد نباشم، بنابراین فکر نمیکنم تعداد کل لغات مخصوص GRE که در تافل باهاشون برخورد نداشتیم و الان لازمه واسه GRE یاد بگیریم کلا از تعداد لغات این 4 تا کتاب فراتر باشه. این 4 تا کتاب هر چند در بسیاری از لغات همپوشانی دارند، ولی پیشنهاد بنده برای دوستانی که میخوان نمره دور و بر 150 و بالاتر بگیرند اینه که دو تا کتاب 1100 و 800 رو بخونند (یا 1100 و اسمارت) لیست لغات خوبی رو پوشش میدند. مثلا اگه 1100 رو با 800 بخونید متوجه میشین که همپوشانی این دو کتاب زیاد نیستند، بنابراین خوندن فقط یکی از اونها کافی نیست و بهتره هر دو خونده بشند. مثلا اگه اول 920 لغت کتاب 1100 رو بخونید، بعدش در کتاب 800، ملاحظه میکنید که 620 لغتش واستون جدیده، و با خوندن این دو کتاب تعداد لغات خوبی رو یاد میگیرید که در اکثر ورد لیستها مثلا مگوش یا منهتن تکرار میشند.